2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

JAPONSKO: Českou uhlíkovou stopou

Na rozdíl od evropských států Japonsko svodům zelené energie dlouho odolávalo. Ještě v roce 2011 patřilo mezi země s největším zastoupením jaderné složky ve svém energetickém portfoliu - z jádra jí získávalo plných 30 % a tento podíl se měl pozvolna zvyšovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 3.12.2014 23:57

Každé vítězství rozumu potěší

Díky za dobrou zprávu!

B. Rybák 3.12.2014 23:55

Re: Ano.

Ano! Kromě toho ten, kdo souhlasí s tím, že bude parazitovat na svých (nedotovaných) spoluobčanech by se neměl příliš divit, že ti si to nenechají líbit!

V. Wagner 3.12.2014 21:11

Re: Pánové Hubáčku i Wagnere,

Pokud mám informace, tak došlo ke krátkému spojení na vinutí pomocného transformátoru. Blok byl v reakci na toto odstaven a bez problémů uveden do studeného stavu. Po opravě transformátoru by měl být asi v pátek opětně spuštěn. Nejednalo se o jadernou havárii ale o poruchu v práci bloku. Na mezinárodní škále INES jde o stupeň 0.

J. Kanioková 3.12.2014 20:25

Pánové Hubáčku i Wagnere,

díky za aktualizaci informací. Držím Japonsku palce..

Kdoví, co se to teď stalo na Ukrajině, v Záporožské JE. V článku je sice - „Není tu žádné nebezpečí, nejsou problémy s reaktorem,“ uvedl ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn a upřesnil, že k poruše došlo na výstupu, a ne v samotném reaktoru."

M. Prokop 3.12.2014 15:44

Re: Nutnost strategického budování energetiky

Kdyby emisí, šaškárna je hlavně kolem CO2.

V. Wagner 3.12.2014 15:27

Nutnost strategického budování energetiky

V Japonsku, právě kvůli ostrovní povaze a dalším jmenovaným aspektům, ještě více vystupuje do popředí nutnost strategického plánování v energetice. A také to, že případná "Energiewende" zde dožene energetiku ke kolapsu dříve než v Německu a povede k velmi neekologické situaci. V Japonsku radikálně stouply emise nejen CO2 a všechny ekologické plány se zrušily. V Německu i díky tomu, že pořád ještě dodává jádro 16 % elektřiny, emise v elektrenergetice zatím jen stagnují. Německo kvůli tomu má problémy splnit své závazky o snížení emisí. Podribněji o některých aspektech vlivu "Energiewende" na náš region a jeho energetiku a ekologii zde: http://www.osel.cz/index.php?clanek=7842 .

V. Wagner 3.12.2014 15:13

Japonsko a energetika (OZE a jádro)

Japonsko má několik klíčových problémů v případném následování německé "Energiewende".

1) Jde o ostrov, takže nemůže vykrývat fluktuace větrných a fotovoltaických zdrojů dovozem elektřiny ze zahraničí (Německo využívá norské, švédské a alpské vodní elektrárny a francouzské a Švýcarské jaderky). Takž nemůže mít bez ohrožení stability sítě mít takový podíl fotovoltaiky. To je důvod, proč musely japonské energetické společnosti tak rychle stoupnout na brzdu v oblasti připojování fotovoltaiky. Totéž platí pro vítr.

3) Velmi málo vhodné půdy a minimální zdroje pro využití biomasy. Stejně tak nevhodné podmínky pro využití vodních zdrojů (při protržení přehrady vlivem zemětřesení zahynulo při událostech v březnu 2011 více lidí než při havárii Fukušimy.

4) Nemá žádné zdroje uhlí a plynu, vše se dováží. Cena elektřiny z dovezených fosilních zdrojů tak není konkurenceschopná ve srovnání s cenou elektřiny u jiných exportérů v regionu.

Jak správně říká i pan Hubáček, znamená odstavení jádra v Japonsku pro něj v podstatě cestu k obrovskému deficitu zahraničního obchodu a hospodářskému kolapsu. To je důvod, proč vláda i představitelé některých prefektur tlačí na znovuspuštění jaderných bloků. Podrobněji o momentální situaci ve Fukušimě i japonské jaderné energetice zde: http://www.osel.cz/index.php?clanek=7855

J. Roubal 3.12.2014 15:07

Re: Stejnosměrné přenosy, doplnění

Jsme hlupák.

Přeci jen jsem o svém příspěvku dál přemýšlel a nakonec našel detaily o dvou zmiňovaných japonských AC/DC/AC přenosech. Musím se omluvit. Oba projekty jsou ve skutečnosti podmořské kabely, takže nejde o přenosu na "nulovou vzdálenost", jak jsem napsal. Jeden je v oblasti 50Hz, druhý v oblasti 60Hz, takže zde při konverzi AC/DC/AC nedochází ke změně frekvence 50/60Hz.

Ale přesto Japonsko konvertory mezi 50Hz a 60Hz má, jsou ale jinde. Stanice Higashi-Shimizu (300MW), Shin Shinano (600MW), Sakuma (300MW) a Minami-Fukumitsu (300MW) - celkem tedy je 50Hz a 60Hz přenosová síť propojena AC/DC/AC přenosem s elkovým výkonem 1,5GW. Možná existují i nějaké novější, ale o těch žádné další informace zatím nemám.

J. Roubal 3.12.2014 14:42

Stejnosměrné přenosy

No, trochu bych s Vámi autore nesouhlasil. Ztráty při AC/DC/AC přenosech sice jsou, ale nejsou zas tak hrozivé, aby se nepoužívaly. Při přenosech na delší vzdálenosti je DC přenos dokonce naopak výhodnější, protože má oproti AC přenosu nižší celkové ztráty (včetně ztrát konverzí) a také eliminuje problémy se stabilitou soustavy s dlouhými přenosovými vedeními.

V případě Japonska bylo propojení AC/DC/AC, kterému se také někdy říká DC přenos na "nulovou vzdálenost", již vybudováno před mnoha lety. První někdy někdy v 70.-80.- létech minulého století, přibližně v té době, kdy byly takové spojky v provozu i mezi naší přenosovou soustavou a přenosovými soustavymi Rakouska a Německa. Dokonce to byl myslím první DC komerční projekt v Asii. Druhé japonské propojení pak bylo uvedeno do provozu někdy po roce 2000. Přiznám se, že nevím, je-li ta první japonská spojka ještě v provozu, ale patrně ano. Ta druhá je v proovzu určitě. Mimochodem, ty česko-německé a česko-rakouské už jsou samozřejmě minulostí.

V současné době jsou DC přenosy a AC/DC/AC propojení na vzestupu. Hlavně se používají při přenosu na velmi velké vzdálenosti (nižsí celkové ztráty, eliminace problémů se stabilitou) a pak také u podmořských kabelů. Propojení soustav s různou frekvencí nebo soustav sice se shodnou frekvencí, ale asynchronně řízených (což byl ostatně případě výše zmiňovaných spojek v ČSSR) je také stále ještě aktuální. Špičkou v současné době je jeden z mnoha DC přenosů v Číně, přenosová vzdálenost kolem 1700 km, napětí 800kV, výkon 8GW (to by střídavým vedením nešlo ani náhodou).

Mimochodem, velkou výhodou DC přenosů je (kromě celé řady dalších) možnost plynulé regulace přenášeného výkonu (oběma směry), což je v současné době funkce velice žádaná.

R. Langer 3.12.2014 12:23

Ano.

Z morálního hlediska určitě nejde o nic kalého - nejdříve jsou drobní střádalové nalákáni na možnost přivydělat si a poté je jim ukázán dlouhý nos.

Je to tak, a mohou za to jenom a pouze Zelení sedmilháři! Protože kdo jim uvěří, spláče na výdělkem!

M. Prokop 3.12.2014 9:33

Globalizace blbosti potvrzena.

Jen Japonci nemají EU, tak mohou z té FV pitomosti snáze vycouvat.