Pátek 17. ledna 2025, svátek má Drahoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JAPANORAMA: Japonská cesta (1)

Nejprve trocha historie

Po bouřlivém poválečném rozvoji válkou značně poničené Japonsko doslova vstalo z popela a během nějakých dvaceti let se stalo druhou nejsilnější ekonomikou a technologickým lídrem v mnoha odvětvích. K uvolnění potenciálu země pomohla podobně jako Německu prohraná světová válka a Amerikou naoktrojovaná nadčasová ústava, která tomuto rozvoji poskytla základní právní rámec.

Japonská průmyslová produkce byla v počátcích založena na kopírování amerických i evropských úspěšných produktů. Zboží se zpočátku přizpůsobovalo podmínkám domácího trhu, ale s rostoucí produkcí začali výrobci pošilhávat i po trzích zahraničních. Nějakou dobu produkce sloužila jako symbol láce a nízké kvality okořeněné dálněvýchodní exotikou a byla častým terčem posměchu. Po nějaké době však konkurentům začal úsměv tuhnout na rtech.

Japonsko totiž vsadilo na masovost. Dá se říct, že uplatňovalo a uplatňuje strategii 80-20. Což v tomto případě velmi zhruba řečeno znamená 80 % špičkové kvality s 20% náklady na onu pomyslnou špičku. Takže výrobky elektronických gigantů, které nezřídka začínaly jako malé dílničky na velkoměstské periférii, si mohla a může bez výrazného snížení nároků na kvalitu dovolit prakticky každá rodina nejen v Japonsku.

Stejně tak se vozidla Toyoty stala v mnoha zemích symbolem přemisťování nižší střední třídy. Japonská vyšší střední také jezdí ráda v audinách a mercedesech. Nejtěžší frajeři mají – bezpečnost nebezpečnost – volant na levé straně, aby všichni viděli, že jejich naleštěný miláček nepochází z nějaké japonské montovny. A jak lze vypozorovat ze zpravodajských televizních šotů, pickupy této japonské firmy jsou dodnes oblíbenými bojovými vozidly teroristické pěchoty Blízkého východu.

Strojírenské a elektronické firmy značnou část svých zisků reinvestovaly do výzkumu, a to jak do ryze aplikovaného, tak do základního. Ty největší si dokonce pěstovaly výzkumníky ne nepodobné alchymistům na dvoře Rudolfa II. Japonsko se počtem odborných publikací a přihlášených vynálezů řadilo ke světové špičce. Světu otevřelo dokořán dveře svých výzkumných institucí. Na této vlně jsem se mimochodem svezl i já.

Ovšem ani tato idyla nebyla věčná. Rostoucí výrobní náklady hnané především drahou prací a mizivou surovinovou a energetickou základnou ruku v ruce se závratně rostoucí cenou realit vytvořily obrovskou ekonomickou bublinu. Tato bublina byla mocně přifukována narůstající nerovnováhou mezi poptávkou na japonském domácím trhu a stavem úspor. Nejdražší světová pracovní síla totiž neutrácela, ale spořila si na penzi. Prasknutí této bubliny trhu s realitami znamenalo náhlé a nepříjemné procitnutí ze sladkého hospodářského snu.

Zároveň Japonsko opojeno vlastními ekonomickými úspěchy nevěnovalo přílišnou pozornost sílící konkurenci v regionu. Konkurenci zemí, kterým de facto k růstu samo dopomohlo tím, že do nich umístilo výrobu, která jim v domácích podmínkách připadal nerentabilní. Výroba se stávala čím dál tím více kvalifikovanou a pomalu na sebe začala nabalovat i domácí výzkum. Mladí tygři – především Jižní Korea a Tchaj-wan -, kteří původně jako by kopírovaly japonskou cestu, vycítili svou příležitost a už ji nepustili.

Devadesátá léta, která tento průšvih nastartovala, se dnes nazývají ztracená dekáda. Přesto, že počátkem milénia došlo k pročištění bankovního sektoru, navrátit ekonomiku na předbublinovou úroveň se nepodařilo. Stěžejním důvodem bylo hrubé podcenění úlohy informačních a komunikačních technologií (ICT) v růstu produktivity v podmínkách nastupujícího 21. století. Není známo, proč Japonsko v tomto ohledu nenásledovalo svůj poválečný vzor, vždyť Spojené státy ve stejném období z ICT revoluce již významnou měrou profitovaly. K jedné ztracené dekádě tak Japonsku plynule přibyla druhá.

Jsa již v polovině devadesátek internetový fanda, udivovalo mě, že technologickým vrcholem komunikace v mamutích firmách, kde jsem jako výzkumník pracoval, bylo vzájemné faxování, zatímco plánovací a hodnotící agendu zabezpečoval všudypřítomný Excel. Hory vytištěných tabulek vyštosované podél stěn tvořily příjemnou tepelnou izolaci jinak konstrukčně lehkých kancelářských budov.

Internet byl něco jako hračka, která v zapadlém kamrlíku vedle hlavní kanceláře čekala na hrstku nadšenců jako sladká odměna po celodenní práci. Prvním internetovým, a tudíž veřejně přístupným webovým stránkám jednoho z výše zmíněných mamutů vévodil saxofon nastojato, jehož klapky byly zmapovány jako položky menu. Firma neměla s hudbou žádné dočinění, avšak tvůrce stránek byl nadšený muzikant, který se mnou hrál o poledních pauzách v podnikové kapele. Nemohu zapomenout na rozzářené oči toho webového pionýra při prezentaci svého prvního produktu.

V příštím čtení se přeneseme do předpřítomnosti a přítomnosti, významně poznamenané štiplavým dechem z Číny.

*******

Přehled nejdůležitějších lednových událostí v Japonsku je ku shlédnutí zde:

Autor je podnikatel žijící přes třicet let v Japonsku. Více ku čtení a podívání je na jeho stránkách japonsko.jp

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Jiří Zendulka
17. 1. 2025

Americké banky za rok 2024 vykázaly historicky nejvyšší zisky.

Vít Rakušan
17. 1. 2025

Proč by mělo vadit, že se bude úmyslné poškozování zájmů Česka trestat?

Ladislav Jakl
17. 1. 2025

Skalinami se nese skřípot, praskání a další děsivé zvuky.

Karel Wágner
17. 1. 2025

Civilizaci provází alkohol. Nejprve v pivu, vínu a medovině, později i v destilátech.

Aston Ondřej Neff
14. 1. 2025

Putin může začít spřádat další plány.

Aston Ondřej Neff
15. 1. 2025

Média přijala rozhovor Fialy na Primě s Tománkovou vcelku neutrálně.

Aston Ondřej Neff
16. 1. 2025

Ukování kladiva na kolaboranty je o další krok k realizaci.

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Lika
16. 1. 2025

Jen tak pro pobavení

ČTK, Lidovky.cz
17. 1. 2025

Fotbalový útočník Chviča Kvaracchelija přestoupil z Neapole do Paris St. Germain. Gruzínský...

Lidovky.cz, ČTK
17. 1. 2025

Čeští házenkáři v druhém zápase na mistrovství světa hráli s Polskem 19:19 a po úvodní remíze se...

ku Karolína Kučerová, mos Marek Osouch, Lidovky.cz
17. 1. 2025

Zcela novou zkušenost zažívají ti voliči z Brna, kteří se dnes vydali k doplňovacím senátním volbám...

bors Pavlína Štěpánka Borská
17. 1. 2025

Kvůli válce na Ukrajině Evropská unie zmrazila Rusku spoustu peněz. V belgickém centrálním...

Lidovky.cz, ČTK
17. 1. 2025

V 84 letech zemřel legendární fotbalista Denis Law, jediný skotský hráč, který kdy získal Zlatý...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz