24.9.2023 | Svátek má Jaromír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pavel 9.11.2007 15:31

Jako vždy....

Jako témeř vždy v článku od tohoto autora...až neuvěřitelné množství faktických chyb, polopravd, vlastních názorů vydávaných za názor "všeobecný"..Myslím, že nejvhodnější uplatnění a seberealizaci by autor našel v publicistické redakci TV NOVA....

tibor 9.11.2007 15:56

Re: Jako vždy....

Neuvěřitelné množství faktických chyb...? Prosím, prosím, pobavte nás alespoń jednou...

Hledajíci 9.11.2007 14:34

Obr

To co jste o Talmudu napsal vím. Rozšiřuji svoji otázku : Proč se dosud používá Talmud, místo zákonů podobných zákonům v evropské civilizaci? Proč se tak ptám? Mnoho lidí operuje tím jak je Israel sekulárním státem, a okolní muslímské státy náboženskými založenými na Sharia. Proč  tedy existují v  Israel rabínské soudy, proč mají tyto rabínské soudy poslední slovo? To vypadá, že v Israel stát a náboženství jedno jsou, ze ano? A tedy ten argument používaný proti muslímským státum je blbost.

Hledajíci 9.11.2007 14:52

Re: Obr

Je to vècí Israele, že má rabínské soudy, kde se rozhoduje dle Thory a Talmudu, moderně intepretovaných. Ale jsou to soudy rozhodujíci dle náboženských knih, a tedy soudy náboženské! Je docela možné, že jsou tím lepši než soudy evropské civilzace. Ale stát a naboženství potom jedno jsou,   tedy Israel není tak docela sekulárním státem. 

obr 9.11.2007 15:04

Re: Obr

Snažil jsem se odpovědět na jiném místě, ale zopakuji. Izrael je natolik silný v kramflecích, že si dovolil nemít ústavu. Vzledem k tomu, že judaismus, tedy Tóra, Talmud i Mišna a další historické texty jsou natolik pokrokové, řídí se jimi i celý stát Izrael, přestože ortodoxních Židů je v něm jen asi dvacet procent. Všichni ale dodržují šabat, jakmile zahouká v pátek v podvečer siréna, přestává jezdit hromadná doprava, zavírají se obchody, kromě těch ruských, ortodoxní navíc nesmějí ani otočit vypínačem či zmáčknout knoflík ve výtahu atp. To žádný zákoník práce nezmění. Ani to, že neděle je zase pracovní den. Ústava schází z obav, že by se Židé neshodli, jak mám být orientována, jestli jako ústava náboženského státu, nebe agnostického. Proto je to na neutrálu, ovšem pod dikcí judaismu. Nedávno byl hlavní rabín Jezef Ovádia obviněn, že veřejně nabídal k obsazování území Palestinské autonomie osadníky a k odmítání vojenské služby. Nikdo by si ale nedovolil ho předvolat k výslechu, prezident Izraele musel jiít za ním osobně i se svými úředníky. Byla také svolána dvěstětisícová demonstrace ortodoxních Židů do Jeruzaléma, aby proti obviněním svého vůdce protestovali. Když koupil Izrael vojenské letouny F 15 a ony přistály v Tel Avivu hodinu po zahájení šabatu, podal premiér demisi...

Historik 9.11.2007 15:09

Re: Re: Obr

K tomu lze dodat jen tolik, že pokud Izrael v důsledku takovéto idiocie prohraje válku (při Jom Kipuru k tomu moc nescházelo) bude si moci stěžovat jen sám na sebe.

Náboženští fanatici jsou jak vidno nebezpeční bez ohledu na vyznání.

Hledajíci 9.11.2007 15:26

Re: Re: Obr

Takže v Israeli náboženské tradice a předpisy hrají velmi velikou roli. A rabínové mají velikou moc. Tedy Israel není tak moc sekulárním státe, jak jeho obhájci s halasem prohlasují. A co ještě není tak jak představitelé Israele a jeho zastánci s halasem vykřikují? Vidím, že se dostávam do oblasti, kde budu opět prohlášen za anti-semitistu, a tk toho radéji nechám.

čtenář 9.11.2007 18:30

Re: Re: Re: Obr

Ale hochu, Izrael je sekulárním státem, který ovšem dbá na náboženská pravidla všech tří náboženství, která jsou na jeho území zastoupena: judaismu, křesťanství, islámu.

tibor 9.11.2007 18:53

Re: Re: Re: Re: Obr

Ale hochu, sekulární stát, který nesmí soudit svého rabína, a když premiér poruší šabat, musí od válu...? A na Jim kipur všichni nechají auta v garážích a jezdí na kolech. A když zahynul první kosmonaut v rakeroplánu Columbia, ortodoxní tvrdili, že je to kvůli tomu, že přistávali v sobotu a porušil šabat...A letadla společnosti El Al o šabatu vůbec nesmějí létat, asi proto, že je Izrael sekulární stát...?

čtenář 9.11.2007 19:11

Re: Re: Re: Re: Re: Obr

To všechno je nejspíš tím, že Izraelci své svátky světí s větším zápalem, než Čechistánci. Ono na tom totiž něco je. Však si Izraelci, na rozdíl od Čechistánců, svůj stát brání se zbraní v ruce. Ono totiž všechno nějak spolu souvisí, jde to jak se říká ruku v ruce. Jinak můžeš být zcela v klidu, co se světskosti Izraele týká, on tam zákony přijímá parlament. Jinak samozřejmě se ctí jak židovští, tak křesťanští, tak muslimští duchovní.

P.S.: zajímavé, že ti nijak nevadí, když Izrael ctí křesťanské a muslimské duchovní autority a že ti, jako na potvoru, vadí jenom to, co se týká ctění židovských duchovních autorit. Čím to asi bude, co myslíš ?

Pametnik starejch dob 9.11.2007 19:14

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obr

Jen bych připoměl, že ortodoxní fanatici svůj stát bránit odmítají.

tibor 9.11.2007 19:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obr

Odkdy si tykáme, čtenáři...? Mně vadí jen kverulanti.

kopretina 10.11.2007 17:40

Re: Obr

Náboženský soud v Izraeli platí pouze v rodinném právu, jinak ve zbývajících oblastech platí zákoník občanský. Zatímco v muslimských státech platí většinově šaria.

chetgar 9.11.2007 13:00

no jo

a na šrí lance měli ve vládě nějakou bandaranajkovou, mluvila anglicky, sinhálsky a hindí...

a v pákistánu drží v domácím vězení nějakou bhuttovou, chuděru, ta zas umí anglicky, urdu a paňdžábsky

a v takové indonésii třeba jeden čas šéfovala nějaká megawatti, sukarna dcéra, než teda profrčela prezidentské volby

a to ani nemluvím o filipínách, tam je to ouplnej babinec. nejdřív se jejich prezidentka jmenovala srdíčko (corazón aquino), dneska pro změnu sláva (gloria macapagal-arroyo).

to je ale pokročilý ten asijský kontinent, co? a prý je to třetí svět, kdepak. tolik nádherných příkladů z izraele, šrí lanky, pákistánu, indonésie či filipín (indie a třeba bangladéš by šly uvést taky), jedna země jako druhá stojí v čele emancipace žen... :-P

Schumacher 9.11.2007 12:59

Tak podívaj, pane Olšer.

Místo těch blafů tady v bezpečí koupějí letenku do Izraele, vstoupějí do armády nebo domobrany a předvedou se.

Bobesch 9.11.2007 11:45

Prilis malo clanku o Zidech

Chtel bysem si zde stezovat, ze Neviditelny Neff publikuje prilis malo clanku o Zidech. tech 10 nebo 12 tydne mi prijde dost malo na oslavu tohoto Bohem vyvoleneho naroda. Jako velky pritel Zidu tedy navrhuji, aby se pocet clanku o Zidech zdvojnasobil.

Nektera temata, kterym se zde venuje malo pozornosti:

1. Zide jsou chytri, maji mnoho Nobelovych cen

2. Zide jsou hodni, Arabove jsou zli

3. Izrael vzdy patril a bude patrit Zidum

miki 9.11.2007 11:51

Re: Prilis malo clanku o Zidech

není co dodat, všechny tři body jsou správně, pouze u prvního místo mnoho změnit na nejvíc

Bobesch 9.11.2007 11:59

Re: Re: Prilis malo clanku o Zidech

Souhlas, jen bych jeste dodal, ze psat o tom 10x ci 12x tydne je prilis malo. At o tom pisou 20x nebo 30x tydne! R^

S/kepticus Ma/xim/us 9.11.2007 12:03

Doplnění o bod 4

4. Židé nikdy nic nevydělali a vždy dopláceli na odporné podřadné gojímy, kteří je permanetně okrádají.

tibor 9.11.2007 12:23

Re: Doplnění o bod 4

Chlapci, chlapci, že vy jste měli trojky z chování, pětky z vlastivědy a permanentně jste chodili za školu...?

S/kepticus Ma/xim/us 9.11.2007 12:46

Zatímco Vy jste říkal to, co chtěli debilní bezcharakterní učitelé a měl jste jedničky :-)

tibor 9.11.2007 12:54

Re: Zatímco Vy jste říkal to, co chtěli debilní bezcharakterní učitelé a měl jste jedničky :-)

Existuje podle vás, pane septiku, někdo v tomto národě či na celé světě, kdo není podle vás debilní a bezcharakterní nula...? Kromě vás, samozřejmě...

Skept/icus Maxi/mus 9.11.2007 15:00

Jistěže existují takoví jedinci, ale moc se zrovna Vám nepodobají :-)

kopretina 10.11.2007 17:43

Re: Zase lžete, jako obvykle

Židé jsou schopný a pracovitý národ, drželi se své víry navzdory strašnému antisemitismu. Židé vynikají v počtu nositelů Nobelových cen, jsou velmi inteligentním a statečným národem. Bůh žehnej Izraeli a Církvi!

Hledajíci 9.11.2007 11:42

Pane Olšere

Čím se liši takový rabínský soud v Israel od náboženského soudu v muslímských zemích? Dle čeho rozhodují tito rabínove? Dle Talmudu, to je sbírce nařízení a zákonů, různě starých, které může každý rabi intepretovat jak chce. A Talmud má okolo 10 tisic stran. Talmud Bavli vznikl v uzavřených židovský sídlištích v Persii po vyhnání Židů z Israele Římany.  A když rabi rozhodne tak proti tomuto rozhodnutí není odvolání. Ale když se to občanům Israele líbi, tak to je pouze a pouze jejich problém. Nemohl by jste, anebo jiný znalec Israele, něco napsat o těchto rabínských soudech? Abychom mohli posoudit jak moderní je Israel po této stránce.  

obr 9.11.2007 12:02

Re: Pane Olšere

Velmi stručně:

Tóra a Talmud jsou nejen náboženské, ale hlavně filozofické dokumenty, obsahující prakticky vše, týkající se lidské existence. Hygienou počínaje (obřízka, koupele, pravidelné mytí, košer strava) či následnictvím po Mojžíšovi, včetně Desatera a právními předpisy, ekonomickými ustanoveními a třeba sňatky konče. Vše vychází z ryze pragmatických hledisek, i když se tato zaobalují náboženským podtextem. Tóra obsahuje 613 příkázání, z toho více než polovina jsou příkazy a zákazy.

V islámu je obdobná šaria, jeden z nejtotalitnějších zákonů, omezující muslimy nejen v otázce slovody a lidských práv i vzdělání, ale také oblékání, návštěv kina, divadel atp. Nejvíc na tento zákon doplácejí ženy obřízkou genitálií, zákazem odhalovat tvář či se stýkat s muži ve společných školních třídách či jiných místnostech společenského života.

Rozdíl je ve fundamentalistickém pojetí, vyvěrající v sebeobětování sebevražednými atentáty, i když fanatické pojetí judaismu se též projevilo zejména u sionistických skupin jako Stern, Kach či Irgun, páchající teroristické akce. Fanatik byl např. doktor Goldstein, který zabil na třicet muslimů během jejich modlitby v hebronu..

chetgar 9.11.2007 13:17

Re: Re: Pane Olšere

kdeže se to v koránu píše o obřízce dívčích genitálií? knihu a verš bych prosil. sám olšer nedávno psal, že ženské obřízky se dopouštějí společně a nerozlučně musulmani, křesťané i židé, dělba zde není náboženská, ale kulturní (afrika je holt afrika)

šarí'u jste zřejmě také nikdy neviděl podrobněji než z druhé ruky, že? ona totiž vychází z tóry a nového zákona, stejně jako talmud probírá zejména právní otázky a morální normy.

zásadní rozdíl není v dokumentech, ale v interpretaci - ani jeden z textů není psán právničinou, oním podivným jazykem snažícím se jasně a jednoznačně definovat to či ono. dává to velký prostor k prosazení pohledu soudce. a to je kámen úrazu. takový typický učenec z rijádu - 70 let, narozen ve stanu v době, kdy nejrychlejším dopravním prostředkem byl kůň a nejspolehlivějším velbloud. teď najednou předsedá soudu v třímilionovém rijádu, hlavním městě země topící se v petrodolarech s moderní infrastrukturou a moderními možnostmi. chtějte po někom takovém, aby právo interpretoval "moderně" (to slovo samozřejmě ani nezná...). ani v případě, že by se nejednalo o diktaturu postavenou na rigidním výkladu islámu, by to nebylo jednoduché. srovnejte s přístupem spousty našich starších soudců, naučených soudit ve jménu čssr, k právu po sametu...

proti tomu si postavte libovolného rabína, který zná nejen izrael, ale také libovolnou zemi původu - ať už rusko, francii nebo ameriku. člověka, který se nenarodil ve stanu, ale ve městě. životní styl, na který je zvyklý on se nijak zvlášť neliší od životního stylu mladé generace (ok, nenosí premanentně mobil na uchu :o)).

rozdíl jak sviňa, ne?

obr 9.11.2007 13:53

Re: Re: Re: Pane Olšere

Rozdíl, jak sviňa, je někde ve Vás. Kromě sekci křesťanů, žijící v Rusku jako Skopci, nikdo jiný nevyužívá ženské obřízky, kromě muslimů a několika černošských kmenů v Africe. Asi čtete dosti mizerně. Jinak Vám musím sdělit, že Izrael, ten moderní demokratický stát, patří k posledním ze zemí, kde zatím nemají právě kvůli Tóře a Talmudu, resp. kvůli judaismu svoji ústavu, jelikož by asi nastal poprask, kdyby byl židovský stát buďto teokratický nebo sekulární, což by zřejmě ani jedna strana nepřipustila... A jak vidíte, žíjí si vkusně a moderně, v Tel Avivu, Haifě či Mea shearimu, i bez toho, jestli platí zákony knesetu nebo Tóry...

chetgar 11.11.2007 15:35

Re: Re: Re: Re: Pane Olšere

zřejmě jste nikdy neslyšel o falašských židech, křesťanech etiopských, koptských či situaci v Nigérii, kde se obřezávají děvčata bez rozdílu vyznání rodičovstva

Saúdská Arábie taky nemá svou ústavu, a co jako ? :o)))

Historik 9.11.2007 15:04

Ten rozdíl je jinde - Mojžíš přikazuje popravovat homosexuály a cizoložníce i cizoložníky

ale v praxi se tyto tresty neuplatňují. V řadě islámských zemí je ale homosexualita trestána smrtí a taktéž cizoložná žena je ukamenována, přičemž skutečnost, že pokud je znásilněna, musí jí toto dosvědčit čtyři pravověrní muslimové je jen třešnička na dortu.

Podotýkám, že v Persii už před 2500 lety král Xerxes odsoudil jednoho muže za znásilněni panny k smrti, Ahmadínnežád by patrně dal popravit tu postiženou.