15.4.2024 | Svátek má Anastázie


Diskuse k článku

IZRAEL: Do čeho se plete Biden

Bidenova administrativa by neměla mít absolutně žádný vliv na to, koho Izrael jmenuje ministrem. Netanjahu navíc Smotrichovi údajně řekl, že Izrael musí po zbytek Bidenova funkčního období jednat „umírněně“ v oblasti bezpečnosti a diplomacie, zejména pokud jde o Judsko a Samaří.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Suchodol 25.11.2022 2:04

"genialni" Biden a jeho rezim je ta nejvetsi pohroma, co mohla USA postihnout. Bohuzel velka cast US populace je diky tem jejich marxistickym univerzitam tak mozkove vypatlana, ze se jim ten socialni a ekonomicky upadek cele zeme libi.

J. Kočvar 22.11.2022 22:24

Výstavba židovských osad na okupovaném území Západního břehu je ilegální. Přesun vlastního civilního obyvatelstva na okupovaná území spadá mezi válečné zločiny.

H. Lukešová 22.11.2022 22:39

Mýlíte se. Za prvé, v Judeji a Samaří nikdy neexistoval palestinský arabský stát, jedná se o historické židovské území, Izrael není sám sobě okupantem a za druhé, Izrael nepřesouvá své obyvatelstvo na daná území násilně, Židé se v Judeji a Samaří usazují naprosto dobrovolně.

J. Kočvar 22.11.2022 23:13

Ne. Stanovisko, že osady jsou ilegální, je obecně přijímáno. Slovy Mezinárodního soudního dvora

" the Court, citing statements by the Security Council in that regard in relation to the Fourth Geneva Convention, recalled that those settlements had been established in breach of international law."

https://www.icj-cij.org/en/case/131

To, že se zákaz týká pouze nuceného přesunu vlastního obyvatelstva, je extrémní izraelský výklad, podle nějž to má vyloučit situace typu deportace německých Židů na okupovaná území na východě. Podle téhle logiky by bylo naprosto v pořádku, kdyby se němečtí civilisté masově usazovali na starých germánských územích v Česku, Polsku a na Ukrajině.

V. Suchodol 25.11.2022 2:06

Mezinarodni soudni dvur do toho nema vubec co kecat. To je vec pouze mezi Izraelci a Araby co si rikaji palestinci.

J. Kočvar 25.11.2022 2:26

Je to nezávazné stanovisko, ale Mezinárodní soudní dvůr to zhodnotil z hlediska mezinárodního práva.

Z Vašeho stanoviska se dá vyvodit i to, že Američanům do toho konfliktu nic není a neměli by tedy podporovat Izrael.

V. Suchodol 25.11.2022 2:55

Jak jste tento zaver z meho stanoviska vyvodil? Proc by USA nemohlo podporovat Izrael, ktery se po dobu sve existence brani arabskym nepratelum aniz by jim meli co mluvit do jejich vnitrni politiky??? Nerozumim.

J. Kočvar 25.11.2022 3:09

Psal jste, že je to mezi Izraelci a palestinskými Araby. Američané nejsou ani jedno z toho.

V. Suchodol 25.11.2022 6:13

No jiste....prave proto!!???

J. Farda 22.11.2022 17:14

Co se Bidena týče, nevím si rady, a definitivní názor stále nemám, rozhodně však nemůže Bibimu říkat, co smí a co nesmí. S čím ovšem mám jasno, je fanantismus arabských islamistů, nejmladšího z Abrahámovských náboženství, dodnes poplatného odkazu "proroka" Mahmúda nenávidějících Židy za to, že s ním židovská nobilita odmítla jít do převratu v Mekce, takže musel uprchnout do exilu v Medině. Ta nenávist je de facto daná už od kolébky, ne-li geneticky v matčině těle. A co dokáže, předvedli Arabové po převzetí Ghazy, kterou jim, i s tvrdým potlačení protestů tamních evakuovaných osadníků, v naději na mír, přenechal Ariel Šaron. Zničili vše, co jim Židé neporušené na místě ponechali, a Hamásem odtud stále vedou teroristické útoky na Izrael. Je to, bohužel, stále stejná nenávistně vražedná chátra, takže platí a dlouho platit bude staré rčení "není míru pod olivami!", ale už nikdy nikdo nikde nezabije beztrestně Žida, protože všechny početné snahy Izraele o dosažení míru s těmito fanatiky skončily marností nad marnost. Držím Netanjahuovi palce! :-)R^

M. Kolář 22.11.2022 14:48

Pokud autorka článku protestuje proti "hanebným zásahům do izraelské demokracie" zvenčí, měla by též obrátit pozornost k chystaným zásahům do izraelské demokracie zvnitřku, od politických sil formujících novou vládu . Pokud totiž bude prosazen zákon o právu Knesetu rušit všechna rozhodnutí Nejvyššího soudu, bude to mimořádná rána izraelské demokracii, tuto přímo ohrožující.. Autorka bude mít později jistě řadu příležitostí zabývat se publikačně již bývalou izraelskou demokracií..

Obavy americké vlády o vývoj v Izraeli nestojí bohužel na vodě a o Araby již v této věci ani tak nejde..

I. Schlägel 22.11.2022 11:00

Pokud USA někoho podporují vojensky a finančně, mají přirozeně tendence věci ovlivňovat. Že se při tom občas chovají jako slon v porcelánu je vcelku přirozené pro každou administrativu. To Rusové se ke svým "spojencům" chovají o dost vybraněji a civilizovaněji.;-D

A. Renjascu 22.11.2022 13:17

No vidíte a já myslel, že ten západ je jinde než Rusko a ono je to stejný: "já platím a ty poslouchej". Na podobném principu funguje i celá EU i když tam si tu "pomoc" státy samy platí.

I. Schlägel 22.11.2022 15:45

Ano, západ je jinde, než Rusko. To má své, historicky vyzkoušené "moderní" metody staré 125 let minimálně. Rozhodně si svou vůli nevynucuje penězi.

A. Renjascu 22.11.2022 16:43

Tak proč EU permanentně vyhrožuje některým zemím, že jim zablokuje příspěvky, pokud nebudou poslouchat, ačkoliv tyto příspěvky nejsou vázány na žádnou poslušnost, ale pouze a jen na splnění podmínek čerpání.

D. Laurencikova 22.11.2022 9:24

Velmi dobry prispevek, velmi dobry postreh, pani Lukesova. Ta dvoji a troji moralka USA a Zapadu vubec, je dela naprosto neverohodnymi. Co je Bidenovi vubec po volbe ministru v Israeli?? Jako prezident USA a "demokrat" obzvlast je ma pouze akceptovat, basta!

S dvojim meritkem a dvoji moralkou lze delat z teroristu "aktivisty" a naopak. S dvoji a troji moralkou je mozne vsude na svete intervenovat proti necemu, ceho si doma sami dopravaji plnymi dousky. Jak jsem napsala uz vickrat: Kazdy poctivy gauner je mi milejsi!!

H. Lukešová 22.11.2022 9:54

Ano, celá Palestinská samospráva je plná teroristů, palestinští politici jsou členové teroristických organizací, to západním pokrytcům vůbec ale vůbec nevadí, zatímco izraelští vlastenci Smotrich a Ben-Gvir vadí. Doopravdy mi tuhne krev v žilách nad takovým pokrytectvím.

D. Laurencikova 22.11.2022 10:50

Tomu perfektne rozumim. Ja to pokrytectvi take uplne nesnasim!

K. Křivan 22.11.2022 12:20

Jednoduché řešení: celou "samosprávu" vybít, zlikvidovat. Gaze nic nedodávat, a Egypt je nechá chcípnout hlady..

Israel si musí uvědomit, že hunanismus vůči nepříteli (palesinci), je zločin pachaný na vlastním národě.

V. Petr 22.11.2022 13:01

R^R^R^

V. Suchodol 25.11.2022 2:08

Naprosty souhlas. Nic jineho si za sve teroristicke zlociny nezasluhuji.

V. Novak 22.11.2022 11:11

Nemůžu zcela souhlasit. USA jako největší podporovatel a spojenec Izraele je spoluzodpovědný za to, co Izrael dělá s jimi dodanými zbraněmi.

USA mohou svou podporu omezit nebo i přerušit - a je slušné na to upozornit předem. Jinou možnost nátlaku na Izrael USA nemají - ale domnívám se, že to stačí.

D. Laurencikova 22.11.2022 11:17

Aha! Vite, ze hodne zdroju uvadi, ze strasne moc z tech zbrani, ktere se vyvezou na Ukrajinu, se rozproda na cernem trhu? Tady bych si byvala prala upozorneni predem. A ted konsekventni omezeni, nebo preruseni podpory.

V. Novak 22.11.2022 11:28

Tomu rozkrádání věřím. Za těch pár let od majdanu na Majdanu se nemohla Ukrajina tak změnit. A že tehdejší oficíři prodávali separatistům i západní zbraně, je známo dostatečně.

Jenže pokud USA (neříkejme Biden - to je strejda sloužící za fíkový list) mají zájem dodávat Ukrajině cokoli, je to na jejich rozhodnutí. A jsou (spolu)zodpovědné za použití toho "něčeho".

D. Laurencikova 22.11.2022 12:14

Vubec nic jste nevyvratil na mem tvrzeni, ze se jedna o neverohodnou politiku USA a dvoji moralku.

V. Novak 22.11.2022 14:36

To jsem taky neměl v úmyslu. S tím souhlasím.

D. Laurencikova 22.11.2022 15:10

:-):-)

H. Lukešová 22.11.2022 12:15

Také čtu, že se v Izraeli již objevují a sílí hlasy, že by Izraelci měli přestat přijímat vojenskou pomoc od USA, které se kvůli tomu chovají jako koloniální pán. Copak je Stát Izrael americkou kolonií? Jaké to ponížení.

Izraelci dlouhou dobu žili bez americké pomoci, tak když bude potřeba, obejdou se i bez ní. Izraelská ekonomika funguje a jede bez pomoci Evropy a USA, tak americká pomoc jen korumpuje a slouží jen jako americký nátlak na Izrael. Izraelci by se měli ostřihnout od USA, které přestávají být spojeneckou zemí, bohužel. Je nutné pohlédnout pravdě do očí a nic si nenamlouvat.

V. Kuhaj 22.11.2022 8:47

Když Biden utřel Zelenského kvůli té "polské" raketě, na vteřinku se ve mně rozhořela jiskřička naděje, že by to snad mohlo být signálem jistých změn. Jistě že ne. Biden si nepřeje válku s Ruskem, to jediné svým postojem dokázal. Vlastně tím odkryl mantinely, mezi kterými jsou USA ještě ochotné se pohybovat. Otázka je, jestli to okamžité a razantní hašení problému nebyla strategická chyba, vzhledem k siláckým projevům Bidena vůči Číně a provokacím Nancy Pelosi, ale to sem teď nepatří.

Ale nezměnil se, samozřejmě. Pořád je to výpotek amerických "demokratů", pro mě podrazáků, kteří - když není po jejich - jdou za hranu slušnosti. Vzpomínám na nějakého soudce, kterého si vyčíhli, když byl na večeři s rodinou a vypískali a vyřvali ho ven. Demokraty jsou jen podle názvu, který si přisvojili. Žvanit budou do všeho, včetně vnitřních záležitostí jiných zemí. Buď bude po jejich, nebo to v Izraeli schytáte taky. Fakt spojenec snů!:-(

V. Suchodol 25.11.2022 2:12

Kdysi Demokraticka strana USA se jiz davno zmenila v totalitni bandu mafianu, pro ktere je demokracie sprosty slovo. Nikdy jsem si nemyslel, ze se takoveho upadku kdysi slavne, nesmirne uspesne a prikladne Ameriky doziju.