24.2.2024 | Svátek má Matěj


Diskuse k článku

IZRAEL: Do čeho se plete Biden

Bidenova administrativa by neměla mít absolutně žádný vliv na to, koho Izrael jmenuje ministrem. Netanjahu navíc Smotrichovi údajně řekl, že Izrael musí po zbytek Bidenova funkčního období jednat „umírněně“ v oblasti bezpečnosti a diplomacie, zejména pokud jde o Judsko a Samaří.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Stejskal 22.11.2022 8:41

Neupíral bych Spojeným států - navzdory tomu, že Bidenova administrativa není mým šálkem čaje - možnost vyjádit svůj názor, tak by to mezi přáteli (a USA jsou klíčový přítel s spojenec) mělo být; konečné slovo bude mít tak jako tak Bibi. Nicméně i bez amerických komentářů zastávám názor, že veledůležitý post ministra obrany by měl v Izraeli zastávat odborník - vysoce postavený bývalý důstojník (generál) a velitel IDF. Generálmajor v. v. Yoav Galant je myslím velice dobrým kandidátem. Pokud jde o Smotričovi o větši kompetence v oblasti izaraelské správy v Judeji a Samaří (včetně útvaru COGAT), dá se to zařídit jiným způsobem, čehož nejspíš budeme brzy svědky.---Itamara Ben Gvira nechám pro tuto chvíli stranou, leč zmíním se o Aryem Derim. Jisté povytažení obočí může způsobit návrh jmenovat ho ministrem financí. Pomineme-li možné zákonné překážky, které ale lze "vyřešit" změnou legislativy (sílu na to národně náboženský tábor má), prostému pozorovateli se z hlediska politické kultury nejeví jako ideální kandidát, který byl - pravda, před 20 lety - odsouzen do vězení kvůli korupci a mimoto byl letos odsouzen k podmíněnému trestu ztráty svobody kvůli daňovým únikům. Při vší úctě - nepůsobí to nejlepším dojmem, ale ano, politika je - však víme. ----Neméně závažnou věcí je snaha prosadit zákon o přehlasování Nejvyššího soudu toliko absolutní (a nikoli kvalifikovanou) většinou členů Knesetu, což je ovšem téma na samostatný článek.

V. Kuhaj 22.11.2022 8:54

USA jsou klíčový přítel a spojenec? Kdo je "USA"? Demokraté a republikáni toho mají společného stále méně. Jaký máte důvod považovat Bidenovu levičáckou squadru za "klíčového přítele" Izraele? Kdy se Pelosiová nebo Harrisová prohlásily za klíčového přítele, nebo aspoň za spojence?! Je někdo z nich vůbec věřící, aby bylo možno doufat alespoň v tuto vazbu? Tahle slovní spojení přetrvávají už jen ze setrvačnosti.

D. Laurencikova 22.11.2022 9:25

R^R^

A. Renjascu 22.11.2022 9:37

Z hlediska síly a vlivu klíčovým spojencem USA bezesporu jsou, ale jinak máte pravdu, přítel se takto nechová

V. Novak 22.11.2022 11:24

Financují USA Izrael? Dodávají mu zbraně včetně nejmodernějších F-35 (které jsou IMHO Izraeli stejně "potřebné" jako nám)?

Existuje ve světě někdo, kdo financuje a vyzbrojuje Izrael více? Pokud ne, jsou USA hlavním spojencem - co se přátelství týče, platí, že státy nemají přátele, ale jen zájmy. Což platí i pro USA i pro Izrael - přátelé se neokrádají o štěpný materiál ani se nešpiónují. Byť na tom má okrádající a špiónující stát zájem.

H. Lukešová 22.11.2022 9:52

Dost do času, vážený pane Stejskale, Spojené státy jsou velmi rozdělenou zemí, část Američanů, zejména konzervativní Republikáni a tzv. "biblický opasek" Izrael stále milují, ale na druhé straně progresivní ultralevicoví Demokrati Izrael nenávidí tolik moc, svědčí o tom i snaha FBI znovu vyšetřovat nešťastnou smrt palestinské novinářky Shereen Abu Akleh, kterou již IDF vyšetřila.

Jedná se o absolutní neúctu k Izraeli, plivanec do tváře svému spojenci. Alan Dershowitz píše, že podpora USA Izraeli nemusí trvat věčně a že by se měl Izrael připravit "soudný den , tj. až americko-izraelské spojenectví skončí.

P. Brecík 22.11.2022 8:39

Tel Aviv může být rád, že mu tam AMI neudělají Majdan. Nebo nějaký barevný převrat. To umí dobře.

M. Hoblík 22.11.2022 8:30

Odpusťte starému muži, postiženému demencí!

V. Kuhaj 22.11.2022 9:00

Copak jemu. Ale té pakáži, která si ho vodí na provázku, těm by to zapomenout nikdo neměl.

A. Renjascu 22.11.2022 8:16

Snad nejste překvapená paní Lukešová? Levice vždy byla a je antisemitistická a není důvod proč by Biden a ti, kdo jej dosadili do funkce měli být jiní. Není to zas tak dlouho, kdy ještě za doby víceprezidenta Bidena jeho "emisárka" Nuland určovala, kdo má a nemá být v ukrajinské vládě a ani to není tak dlouho, kdy jiná paní z našeho okolí zvaná Merkel určovala ČR s kým smí respektive s kým nesmí Babiš uzavřít vládní koalici. Žel to je realita a Izrael je již od počátku nucen tančit mezi vejci a musí velmi opatrně zvažovat své kroky. Věřím, že si Netanjahu poradí a bude jednat odvážně. Zajímavé je, že vůči Turecku, které léta ve velkém masakruje Kurdy a okupuje čtvrtinu Sýrie si Bidenovci nic podobného nedovolí, ale Izraeli budou neustále vyčítat, že se odvážil bránit... Holt ten starý zvyk všech antisemitů, že Židé jsou povinni jít jako ovce na porážku...

M. Hoblík 22.11.2022 8:31

A oni jdou...?

A. Renjascu 22.11.2022 8:41

Právě, že jít nechtějí a to ty antisemity štve... celá staletí byli zvyklí na jiný vzorec

V. Kuhaj 22.11.2022 9:45

Sounáležitost a jednota Izraelců byla jejich nejsilnější zbraní. Stačí je rozhádat jen o trochu víc než jsou, a stanou se celkem snadnou kořistí.

H. Lukešová 22.11.2022 9:56

Ne, nejsem překvapena, všechen antisemitismus pochází od levice a islámu, tj. ze strany pro-palestinského hnutí obecně.

O. Machluf 22.11.2022 7:26

Ať si Biden napřed udělá pořádek doma.

R. Gramblička 22.11.2022 6:45

dokud Izrael dostává americké peníze či výzbroj, mají USA na to právo.

V. Novak 22.11.2022 6:43

Ale má právo rozhodnout, komu dá a komu nedá peníze svých voličů.

Nebýt toho, Izrael by se i na USA a jejich mínění vykašlal jako kašle na mínění zbytu světa. Dotace - a zbraně.