7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

HROZBY: Turecko, teroristé a NATO

Turecko, které se údajně chystá k dalšímu vojenskému vpádu do Sýrie, se zjevně chystá tropit ještě další problémy. Zatímco pokračuje ruská invaze na Ukrajinu, tak o členství v NATO požádaly dva severské státy: Švédsko a Finsko.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Molík 11.7.2022 12:55

Kdyby neměly Erdoganovy požadavky vážné až tragické důsledky, tak by se jeho blouznění zdálo úsměvné. Kurdové jsou národ, kterého si vážím, protože Kurdové čelí tlakům, které na jiné národy nejsou uplatňovány. Kurdové jsou moji bratři a mé srdce vždy je a bude na jejich straně. Kurdové si zaslouží mít svůj územní správní celek, tedy stát s rozlohou, která odpovídá počtu Kurdů (cca 40 miliónů). Doufám, že Kurdové budou mít co nejdříve svůj stát na území, kde se nacházejí hranice Turecka, Iráku, Íránu atd....

J. Plzák 11.7.2022 18:49

Jó, člověk si halt bratry nemůže vybírat. Pro případ, že to zas skočí jinam, je to odpověď Molíkovi 12:55.

Má takový prima bratry.

K. Křivan 11.7.2022 11:47

Kurdové mají ten problém, že jejich území se rozkládá ve státech Turecko, Syrie, Irák a Irán. To je na mírové řešení příliš mnoho hráčů. Potřebovali by svůj vlastní stát, pak by se mohli i odklonit od té stalinistické partaje. Obávám se že ale panuje v Evropě a USA silný nezájem o samostatný Kurdistán. A potrefené státy jsou samozřejmě tvrdě proti tomu.

P. Molík 11.7.2022 13:03

Kurdové doplatili a stále doplácejí na mocensko-politické uspořádání poměrů v době, která už pozbyla na své aktuálnosti resp. nadčasovosti, a kdy pod kuratelou darebáků ze Západu byly zcela opomenuty zájmy Kurdů. Západní manýry při rozdělování mocenských oblastí byly např. jasně zřejmé při parcelování Československa na základě podvodné tzv. mnichovské smlouvy. Prohnilé dědictví Západu nás bude sužovat ještě hodně dlouho. A prezident Erdogan dál sní o velké Osmanské říši.

M. Krátký 11.7.2022 13:50

nejsem specialista na vznik nových států - ale pokud vím, tak Kurdové ve své podstatě nejsou ochotni se mezi sebou dohodnout jak by ten jejich stát měl vypadat a hlavně, kdo nebo co bude stát v jeho čele - příliš mnoho kohoutů a na jednom dvorečku !!!!!!

R. Toman 11.7.2022 14:10

To je možná pravda, ovšem zásadní je, že pro Stát Kurdistán nemají žádné území, a žádný stát na kterém žijí se části svého území dobrovolně nevzdá. Taky proč, to se neděje ani u jiných států. A západ se v podstatě bojí překreslování stávajích hranic obzvláště v těchto oblastech, Kurdistánem by to nemuselo skončit.

K. Křivan 11.7.2022 20:02

Mám dojem, že na území Iráku už něco jako vlastní stát mají. Ne mezinárodně uznaný, ale celkem fungující.

J. Plzák 11.7.2022 18:55

Kurdové, lépe řečeno, dva klany, Barzani a Talabani jsou spolu již víc jak století "vepři". Jakmile je někdo, jako národ, přestane ohrožovat, začnou se mlátit mezi sebou.

J. Plzák 11.7.2022 11:23

Jen tak na vysvětlenou

PKK (Partiya Karkerên Kurdistan, Strana kurdských pracujících), byla celou EU uznána za teroristickou organizaci.

Její zakladatel a dlouholetý předseda Öcalan, sedí zavřen na jednom tureckém ostrůvku na doživotí.

Že ho Turci nepopravili, za to vděčí jen faktu, že Turecko, když ještě chtělo vstoupit do EU, bylo unijními vyjednávači (u nás viz Verheugen) donuceno zrušit trest smrti.

Abdullah Öcalan studoval v Sovětském svazu.

Poučení: Gatestone institul leckdy kecá. A Uzay Bulut s ním.

K. Křivan 11.7.2022 11:29

Abdullah Öcalanby si zasloužil obnovu trestu smrti. Je to jen starej blbej stalinista.

K. Křivan 11.7.2022 11:33

Plně chápu, že Turecko se podvolilo diktátu a vydírání EU, ale Öcalan mohl snadno zakopnout a spadnout ze schodů ! A bylo by oběma stranám vyhověno.

J. Plzák 11.7.2022 11:54

Vidíte a to je Turecká demokracie. Tam ani rudí zločinci, jako Öcalan, nepadají ze schodů.

K. Křivan 11.7.2022 13:28

Moudré to není. Nejlepší gauner je mrtvý gauner. Demokracie nesmí být blbá.

L. Severa 11.7.2022 11:20

Turecko které vstupovalo do NATO bylo naprosto jiné než to Erdganovo, které by v tomto uskupení ani nemělo být. Ovšem je to přijatelnější než kdyby stálo na druhé straně. Bohužel to má za následek tance mezi vejci.

K. Křivan 11.7.2022 11:49

Škoda, že se tehdy nepovedlo svržení a zabití Erdogana. :-(

P. Diviš 11.7.2022 10:20

Jo, nic pěkného to není. Jen mi chybí nějaký náznak možného řešení. To si budou muset Turci vyřešit sami, to zvenku nejde.

V. Kuhaj 11.7.2022 9:30

Milá dámo, Turecko je dneska jedna z mála muslimských zemí, kam se dá jezdit na dovolenou bez rizika, že ženská dostane bičem, protože jsou jí vidět ramena. Jestli jsem se někde setkal s tolerancí, pak to bylo tam, a nejen v turistických letoviscích. Turecko si navíc, na rozdíl od mnoha dalších takových států, vede ekonomicky velmi dobře. S tím osočováním z terorizmu každého, kdo netancuje, jak EU píská, nám už polibte!

P. Diviš 11.7.2022 10:21

Ekonomicky momentálně žádná sláva.

A co se týče té svobody, taky nic moc. Proč do toho pletete EU, těžko říci.

V. Kuhaj 11.7.2022 10:47

"Žádná sláva" v ekonomice je podobně měřitelný údaj, jako "nic moc" v otázce svobody. EU do toho pletu, protože svou morálku činí obecně platnou morálkou všech, kdo ji nesdílí, je vysmíván či démonizován. Ale máte pravdu, v tomto kontextu to bylo dosti nekonkrétní, spíš se divím, že jste si toho všiml právě vy, s vašimi rozlišovacími kritérii.

J. Nevrkla 11.7.2022 8:46

V zájmu Nato je momentálně dělat cokoliv proti Rusku, jakékoliv hodnoty jsou stranou, o tom, kdy a komu se hodnoty hodí, se rozhoduje podle toho, co nám vyhovuje. To ovšem natrvalo nepůjde.

P. Diviš 11.7.2022 10:23

No jistě, protože Rusko je přece jenom podstaně větší a horší nebezpečí, než Turecko.

Dalo by se to přirovnat k druhé světové, kdy Hitler byl taky větší nebezpečí, než Stalin.

F. Navrátil 11.7.2022 8:05

V Sýrii proti vládě a spojenectví aláwitů, křesťanů, šíitů, Kurdů, Drúzů, Jezídů a dalších národnostních a náboženských menšin bojoval Islámský stát a klubko teroristických islámských organizací, obvykle u nás označovaných jako protiasadovská demokraticlá opozice. Financovaly je islámské ropné monarchie, logistiku a obchod s kradenou ropou provádělo Turecko a výcvik probíhal v jordánských základnách USA. A ještě poznámka. Dříve severovýchodní ropná pole kontroloval Islámský stát a jeho spojenci a distribuci ropy zajišťovalo Turecko. Nyní ropná pole s ropnými produkty kontrolují USA. Zisk samozřejmě neodvádí syrské vládě, která by ho využila pro rekonstrukci země, ale ukradené finance slouží k financování svých akcí. Své kurdské spojence hodí USA přes palubu, jak je u nich zvykem. V zájmu civilizace a rozšíření NATO.

O. Machluf 11.7.2022 6:37

Potrefená husa - v tomto případě Erdogan - se ozvala.

O. Zuckerová 11.7.2022 0:53

A kdo měl jako první ten šílený nápad s Tureckem do NATO?

T. Hraj 11.7.2022 10:04

Za studené války to dávalo dobrý smysl. Z mnoha důvodů.

Dnes to jen dokazuje, že otázka jaký je dnes vůbec smysl NATO je velmi palčivá. Položit ji je ale považováno za kacířství.

Z. Lapil 11.7.2022 11:53

Uvědomte si, že tou dobou se "každým dnem" očekávalo vypuknutí východo - západní války. A pak se koukněte na mapu a na přístup SSSR do Atlantiku neboli světových moří s Tureckem v NATO proti stavu NATO bez Turecka.

Z Murmansku kolem severu Evropy to mají daleko, z Vladivostoku přes 3/4 zeměkoule škoda mluvit, z Baltu do Atlantiku je třeba přecedit se mezi Dánskem, Švédskem a Německem, takže zbývá právě jen Černé moře a Bospor.

Nemluvě o tom, že Řecko je vzhledem k NATO už tak "v zámoří" a do Turecka to mají taky sice přes moře, ale coby kamenem dohodil, takže mělo-li Turecko zájem (NATO ke vstupu možná přesvědčuje, ale rozhodně nenutí), bylo přijato nejspíš přímo nadšeně.

V. Kučer 11.7.2022 13:08

Byla jiná doba, dnes by asi Turecko do NATO nevzali.

V. Hlad 11.7.2022 16:48

Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina;-).