2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Starý 16.4.2010 16:39

Pro autora

Zase po dlouhé době na Psu zajímavý článek. Děkuji.

J. Potměšil 16.4.2010 13:29

Zasvěceně se tvářící bláboly

Pokud autor tvrdí něco o neplodné islámské kultuře a chce vyvrátit i argumentaci velkými islámskými vědci a osobnostmi, je odkaz na to, že to byli Peršané či ne-Arabové poněkud slabý - pořád to byli muslimové a náleželi k jedné kultuře, resp. kulturní oblasti, jejíž lingua franca byla arabština. Mluvit o dogmatičnosti islámu je ve světle naší církevní historie také poněkud sporné - stejně tak i u nás se objevovaly názory, že vše, co je třeba znát, je v evangeliu a co je navíc, je nepotřebné či škodlivé. Úvaha, že fiktivní historka o alexandrijské knihovně, která má ilustrovat údajné myšlení chalífy Umara (o němž žádné přímé historické zdroje, vyjma sporných tradic/vyprávění o Prorokových druzích a následovnícíchnejsou), je už vyloženě směšná. Kdyby autor rovnou řekl, že nemá rád muslimy, a mezi nimi zvláště ty arabské, nemusel psát tak dlouhý článek.

V. Klíma 16.4.2010 15:26

Re: Zasvěceně se tvářící bláboly

On rozdíl bude asi právě v tom, že v křesťanské civilizaci možnost volného poznávání převládla (prostě proto, že že Bible o sobě nikde neprohlašuje, že je jediným a konečným poznáním světa), zatímco islámští učenci se dodnes přou o to, kolik kroků má žena chodit za mužem a zda smí řídit auto.

300 milionů Arabů získalo dosud 5 Nobelových cen (včetně té Arafatovy), z toho jen 2 za vědu, myslíte si, že je to náhoda? Myslíte si, že je náhoda, že v počtu Nobelových cen na hlavu jsou muslimské země hluboko na konci žebříčku?

J. Potměšil 16.4.2010 16:22

Re: Zasvěceně se tvářící bláboly

Já vždycky říkám "každej chvilku tahá pilku" - islámská kultura byla na výši v době, kdy jsme si my na břehu Labe káleli do kožichu, teď je zas napřed Evropa. Co se týče Nobelových cen, podobná je situace o vydané odborné literatury (tuším existuje přirovnání, že v Izraeli se ročně vydá víc odborných knih než v celém islámském světě dohromady). Nemyslím ale, že problém je v islámu - problém je v uzavřenosti diktatur a polodiktatur (paradoxně často podporovaných Západem - neboť diktátor je pro západ spolehlivější než neovladatelná a neposlušná demokracie), které btw nefandí ani vědecké činnosti, diskuzi, spolupráci, mezioborové a mezinárodní spolupráci a svobodné výměně myšlenek. Btw církev byla v minulosti proti knihtisku, také kontrolovala, kdo jak bádá a co tvrdí (zde měli muslimové, ale i židovští nebo křesťanští učenci v isl.zemích podstatně větší volnost) a katolické země jako Španělsko mají dodnes problémy s gramotností. Svádět zaostalost na islám (nebo z druhé strany na málo islámu) je myslím chybná úvaha, důležité je politické uspořádní, právní systém, otevřená společnost a vyšší standard ekonomických svobod a lidských práv.

Jinak myslím, že je irelevantní, co Bible prohlašuje či ne, důležité je, co o ní prohlašují lidé - a Bible je pro mnoho lidí nejen slovem inspirovaným Bohem, pro řadu z nich (zejména v USA) je doslovným slovem Božím. Islámu, vzhledem k tomu, že je to směska judaismu a křesťanství, bych také psí hlavu nenasazoval. Pokud vím, tak v muslimském světě vzdělání stojí hodně vysoko a každý si jej váží. Otázka je, zda se každý může vzdělávat a zda mu někdo umožní další rozvoj. To opět není otázka islámu. Co se týče sporů islámských učenců, řeší mnohem praktičtější otázky, kroky před mužem či za mužem jsou podle mě hloupost a zákaz řízení je výsadou spojence USA, Saúdské Arábie, nikoliv ostatního muslimského světa (ostatně sám král Abdalláh chtěl řízení povolit, "neboť v Prorokově době ženy závodily na velbloudech":-), bohužel mu to neprošlo...

V. Klíma 16.4.2010 23:07

Re: Zasvěceně se tvářící bláboly

A jak si myslíte, že vznikly "politické uspořádní, právní systém, otevřená společnost a vyšší standard

ekonomických svobod a lidských práv"? Proč se vyvinuly u nás a ne v islámské společnosti?

Ano, "každej chvilku tahá pilku", ale pokud je nějaké společenské uspořádání nefunkční nebo neefektivní, tak v konkurenci lepšího obvykle neobstojí. A to nastavení má už ve svých kořenech. Islám byl obrovským krokem vpřed pro kmenovou beduínskou společnost, ale dnes vyývoj brzdí, protože je v něm kladen příliš velký důraz na neměnnost a vlastní dokonalost.

Podobně jako v kastovní hindustické společnosti nemůže vzniknout a fungovat demokracie, podobně nemůže fungovat v ideologicky strnulém ideovém systému, kde je jakákoliv moderní věc musí srovnávat s předměty a problémy existujícími před 1400 lety.

V. Běhal 16.4.2010 10:31

Zdroj moderní vědy.

Sv. Cyril, ještě jako Konstantin, byl nejjvzdělanější člověk své doby. Jako takového ho poslal císaž jako vedoucího delegace, k sultánovi. Tam se utkal s islámskými učenci a charakterizoval to,  že jejich učenost pochází od Řeků.Tedy má pravdu autor článku, že islámští učenci převzali učenost z antiky a křesťanství.

    Evropa se po rozvratu způsobeném barbary, díky Karlu Velikému, pomocí klášterů, kde byla antická vzdělanost zachována, začala vpamatovávat. Pak přišly invaze Maďarů, Normanů  a muslimů, které větší část klášteů spálily. Jenže ve zbytku se antická vzdělanost zachovala, díky šíření klášterů, univerzálnímu jazyku latině se rychle rozšířila po celé Evropě. Kláštery kromě vzdělanosti šířily i technické znalosti a moderní způsoby obdělávání půdy. Vznikaly katedrální školy a byly zakládány university.

 Protože křesťané, podle Bible, považují hmotu stvořenou Stvořitelem, který jí dal pevné zákony jimiž se řídí, mohla vzniknout modrní věda. Za to vděčíme scholastilům z 10, 11 a 12. stol. Představa racionálně uspořádaného vesmíru byla ostaním kulturám cizí (antika, Egypt, Babylonie, čínská, incká, indická a islám) ty nepovažují svět  za racionální, ale ovládaný vůlí bohů a pod. Alláh, ve své všemohoucnosti, se nenechá omezovat přírodními zákony. Podle Aristotela a jiných, planety mají něco jako svůj rozum a "duši" a létají si vesmírem podle své vůle. R. 1277 pařížský biskup zakázal takovétonázory z Aristotela učit, čímž se mohla rozvinou "západní věda" a Evropa předběha ostatní daleko vyspělejší kultury. Podrobněji v knize T. E. Woods, Jr. "Jak katolická církev budovala západní civilizaci".  

Stále k dostáni na trhu.

R. Langer 16.4.2010 10:49

Re: Zdroj moderní vědy.

- jasně, za západní vědu vděčíme křesťanům. A ještě nějaká humorná vložka by nebyla?

V. Klíma 16.4.2010 15:30

Re: Zdroj moderní vědy.

Od raného až do pozdního středověku byly kláštery centry vzdělanosti, až kolem 13. století se začaly objevovat univerzity, takže do značné míry ano. Smějete se vlastní neznalosti.

R. John 16.4.2010 12:06

Re: Zdroj moderní vědy.

Jó, Karolinská Manuskule,to byla trefa do černého.

V. Běhal 16.4.2010 12:37

Re: Zdroj moderní vědy.

Jistě, díky manuskuli, která sjednotila psaní písmen v latince a díky latině, mohli vzdělanci celé Evropy číst opisy děl antických autorů a nově vznikající díla. To, co se nyní zdá samozřejmostí, symozřejmé nebylo.

J. Kočí 16.4.2010 8:54

Ale vždyť je to úplně jinak

O historii nehodlám diskutovat, ale o přítomnosti a budoucnosti se můžeme bavit. Tzv. islámská revoluce či renezance je prostě živena petrodolary. Až vyschnou, najednou dojdou bojovníci. Islám je ideologie, která měla posloužit k ovládnutí světa, nikoliv k rozvoji vědy či kultury. A v prvních stoletích existence zafungoval skvěle. Poté už se tak nedařilo až koncem devatenáctého a začátkem 20. stol. se ukázala jeho totální vyžilost. Proč se tedy zhruba od 80. let začal prosazovat? Protože šejkové prudce zbohatli a ne vlastním přičiněním. Protože většinou myslí postaru, tak podpořili islámskou ideologii. Jenomže svět jde dál a ta nafta už není všechno, islámské národy se množí jak veverky a vzniká tak silné sociální pnutí. Bohatí jsou stále bohatší a ačkoliv chudáci jsou také bohatší, je jich moc a nároky stoupají. Což je živná půda pro pravověrné muslimy. Když se stane bojovníkem božím, zabezpečí rodinu (zaplatí to šejk) a bude slavným. Když to neudělá, bude muset makat a z práce ještě nikdo nezbohatl. Jenomže když pracujete a máte své jisté, uživíte rodinu, tak taky potřebujete odpočívat. A tady už je islám na překážku. Najednou už nejde úplně praktikovat nehledě na svody moderního světa. A tam bych viděl ten boj uvnitř islámu, který právě probíhá.

Nakonec u nás to bylo taky, viz husitské války.

M. Zavala 16.4.2010 5:45

bohuzel to pravda je ale nepresna

totez plati o zidech, ti ortodoxni zide je to same, naucili se premyslet samostatne az v Evrope, jen ti zide co uz nejsou ortodoxni za neco stoji,  totez prvni krestane, az kdyz se krestanstvi poevropstilo, mohlo se rozvijet. Stredni Vychod dal svetu uz tri nabozenstvi Jedineho Boha, a doufejme ze se mezi sebou zamordujou aby nedejboze neprisli jeste s nejakym ctvrtym. Na Strednim Vychode musi mit nejaky virus co je nuti si vymyslet takovy kraviny.

J. Anděl 16.4.2010 11:56

Re: bohuzel to pravda je ale nepresna

Jo takhle, teď jsem to pochopil. Sekulární Evropa (nejspíš řízená z Bruselu) existovala pár týdnů po tom, co se ze žhavé koule Země stala jakžtakž obyvatelná planeta.

Do ní však pořád odkudsi proudili nějací náboženští fanatici a pomatenci, věřící v Dia, Bio a jiné bohy. Ti však byli ještě celkem v pohodě. Největší ránu tomu zasadili ti, kteří věřili v Boha jednoho, protože usoudili, že nemá cenu obracet se na zástupce, když je možné hovořit přímo s generálním. Nyní se však konečně moudrá Evropa pozvolna přes to Bio a Dia vrací zpět ke svým sekulárním kořenům.

Hurá.

O. Kadlec 16.4.2010 0:29

tenhle alarmista

si myslí, že to co tady napsal "uniká pozornosti historického bádání"! Dovolte abych se mírně pousmál - hehe!

Veselý autore, nenapsal jste nic nového, historiky nepřekvapí ani to, jak povrchní a zjednodušené znalosti o vývoji islámské civilizace máte.

A to vaše očekávání islamizace Evropy patří do stejné stoupy, jako stopadesát let staré poplašné americké teorie o tom, jak jednou spadnou USA do klína papežovi. Dnes je to xmíchu králikum a kriticky myslícím lidem, za stopadesát let se budou chechtat všichni, kterým to nějaký historik připomene.

V. Bok 16.4.2010 0:22

Opravdu musíme

tyto dosti slabomyslné kydy číst?

No, hanobení národa, rasy a vyznání tento článek splňuje v míře vrchovaté.

V. Kain 16.4.2010 9:22

Re: Opravdu musíme

Tak nám napište něco neslabomyslného ať se poučíme, pokud ovšem máte v té vaší tykvi dostatek závitů.

R. Langer 16.4.2010 10:52

Re: Opravdu musíme

No nějaký oslavný článek o muslimské inteligenci a jejím přínosu pro světové blaho by tady bodnul, pokud něco takvého máte - sem s tím!

S. Netzer 16.4.2010 11:41

Re: Opravdu musíme

"Musíme"? Vás někdo nutí?

Osobně čtu Váš slabomyslný příspěvek, ve kterém pokládáte muslimy za národ a rasu, dobrovolně.

R. John 16.4.2010 12:09

Re: Opravdu musíme

V. Bok je starý čtverák, hodí sem něco do placu a sleduje, jak mu nadáváme a tetelí se radostí, koho všeho nenadzvedl. Je to lumpík.