4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Putin, Chersonésos a Chrámová hora

Seznámil jsem se s výročním poselstvím prezidenta Putina, které přednesl 4/12 před plénem Federálního shromáždění. V tomto příspěvku se chci vyjádřit k té jeho pasáži, která se týkala Krymu a jeruzalémské Chrámové hory.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Lenc 8.12.2014 8:18

Re: No to mě podrž koště!

Myslíte?

K. Frauknecht 8.12.2014 8:02

No to mě podrž koště!

Takových písmen skrzeva jedno nepříliš trefné, ale o to více velkohubé přirovnání!

Škoda času, kdyby autor místo toho naštípal ošatku dříví, mnohokrát by vydělal :-)).

A. Hrbek 8.12.2014 7:48

Re: Budíček, feudalismus už je za námi

Jak by argumentoval autor případě území současných Čech? Mají na ně nárok Keltové, Germáni, Skythové a další hordy, které na tomto území sídlili. Mají na některé části nárok Bavoři, Východomarkovci,Sasíci a další? A co takové území Moravy - patří Hunům, Avarům, Maďarům?

Faktem je, že Krym Ukrajině až do bolševického diktátu nepatřil. Byl to zločinný režim a tudíž i toto rozhodnutí bylo zločinné nebo ne?

Z. Jaromír 8.12.2014 7:20

Ach jo,

vládce plácne nějakou pitomost a všechen velkoruský národ se jme o ní dumat, za ni se brát.

Gluck napsal Ifigénii na Tauridě a tím ostrov Krym daroval navěky říši umění. Právě jsem doposlechl Marii Callas pějící Ó malheurese Iphigenie a je mi takové vlastnictví jasné hned a ještě jasnější, než bylo před Putinovou anexí.

J. Vyhnalík 8.12.2014 2:09

Budíček, feudalismus už je za námi

Autor má pravdu v jednom. Argumentace historickými nároky vede do slepé uličky. Vladimír Putin toho řekl mnohem více, ale pan Stejskal si pro své rajtování vybral zrovna tento úryvek.

Podstata problému je jinde. Klíčové je odpovědět si poctivě na otázku: Komu patří Krym?

Za feudalismu to bylo celkem jednoduché. Jednomu, nebo druhému feudálnímu pánu a na vůli lidí nezáleželo. Za dob SSSR to bylo podobné, lidí se nikdo neptal, rozhodoval generální tajemník, v lepším případě ÚV. Je zajímavé, kolika lidem se po těch dobách stýská.

O Krymu rozhodli občané Autonomní republiky Krym v referendu, které vyhlásili jejich parlament a jejich vláda. Referendum o sebeurčení Krymu krymský parlament vyhlásil už po rozpadu SSSR v roce 1992, ale jeho konání na "demokratické" naléhání Kyjeva byli nuceni odložit na neurčito. Podle vzpomínek prezidenta Ukrajiny Kravčuka uvažoval Kyjev v té době o možnosti války s republikou Krym.

Nejedná se tedy o něco nového, co se vynořilo letos. Jde o dlouhodobý problém způsobený systematickým neřešením zájmů obyvatel nejen Krymu, ale celé Ukrajiny. Krym tedy Ukrajině nikdo neukradl. Krym Ukrajině nikdy nepatřil. Krym si pouze zpět vzali jeho obyvatelé a zachránili se před péčí, kterou kyjevská vláda poskytuje dnes Donbasu.

O. Zuckerová 8.12.2014 0:49

Výborný článek, dík!