4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Putin, Chersonésos a Chrámová hora

Seznámil jsem se s výročním poselstvím prezidenta Putina, které přednesl 4/12 před plénem Federálního shromáždění. V tomto příspěvku se chci vyjádřit k té jeho pasáži, která se týkala Krymu a jeruzalémské Chrámové hory.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 8.12.2014 17:30

Ono uzákonit možnost jakéhokoliv

separatismu je dost nebezpečné, ale udělat na Krymu referendum, poté, co byl PŘEDTÍM okupován Ruskou armádou (která neměla co dělat mimo základny Rusku pronajaté) je fraška!

A co ten Donbas. Já bych docela chápal, pokud by se Janukovič, poté, co utekl z Kyjeva, pokusil třeba v Doněcku ustanovit nějakou separatistickou vládu. Pokud tu vládu ale ustavují Putinovi agenti a brání Ruská armáda za přispění místních dobrovolníků, je to opět něco na způsob Hitlerova záboru Sudet. Až na to, že Hitler dokázal získat souhlas velmocí, které se bály války (a měli hanbu a následně i tu válku!)

Paradoxně, Putinovy mocenské nároky, založené na vojenských pozicích vypadají skoro nejvíce oprávněné. ALE Ukrajina nechtěla, aby Rusko základny na Krymu opustilo a pochybuji, že by je k tomu v dohledné době nutila.

J. Vyhnalík 9.12.2014 0:26

Re: Ono uzákonit možnost jakéhokoliv

Proč si nezjistíte fakta?

Jedním z prvních témat, které projednával revoluční parlament v Kyjevě poté, co z něj byli ozbrojenci Pravého sektoru vyhnáni nepohodlní poslanci z Krymu a jihovýchodu, bylo zrušení smlouvy o pronájmu základen na Krymu. Vedle toho také schválili povinnou ukrajinštinu nejen na úřadech, ale i ve školách. Dokonce padl návrh zákazu ruštiny na veřejnosti. Poslanci, kteří se pokusili promluvit ve Věrchovnej radě rusky, byli insultováni. Na webu US NAVY už před Majdanem vyšla výzva k soutěži o rekonstrukci školy v Sevastopolu na ubytovnu.

Východní regiony původně požadovaly rozšířenou autonomii, právo volit si svoje gubernátory a zrovnoprávnění ruštiny. Teprve po masakru v Oděse a teroru, který v regionech vyvolaly nelegální jednotky Kolomojského, zvítězilo volání po odtržení. Rusko nejen, že odmítlo jakoukoliv možnost tyto regiony připojit, ale dokonce místní orgány zrazovalo od referend, která proběhla 11. května. Rozhodně stojí za povšimnutí, že Kyjevská vláda se se regiony ani jednou nepokusila jednat od Majdanu až po dobu po zvolení Porešenka (téměř 4 měsíce!). I po Porošenkově zvolení, byla jednání pouze formální a hned po podpisu asociační dohody, vládní vojska spolu se soukromými bataliony zahájila brutální ofenzívu.

To, že se Kyjev ani nepokoušel vyjednávat ukazuje, že nikdy o mírové řešení nestáli. Naopak! Jejich cílem byla válka a nasměrování lidové nespokojenosti a nenávisti vůči Rusku a Rusům, jako nástroj na sjednocení Ukrajiny. Pokud by to neudělali, Ukrajina by se patrně rozlomila na ukrajinské Malorusko+Halič a ruské Malorusko od Charkova po Oděsu. (pro 45 % obyvatel Ukrajiny je hlavním jazykem, kterým mluví doma ruština, na Krymu pro 97 %).

P. Vaňura 8.12.2014 17:39

A proč TOTÉŽ právo nepřizná

Rusko obyvatelům Čečenska. To byl suverénní stát, připojený k Rusku vojenskou agresí.

Musím vysvětlit pojem "suverénní stát." Po rozpadu SSSR byla vyhlášena i nezávislost autonomních oblastí, které se ale ihned spojily úplně novou smlouvou v současnou Ruskou federaci. Ale Čečna tu dohodu nepodepsala!

J. Kanioková 8.12.2014 20:11

Naprostý souhlas..

O. Zuckerová 8.12.2014 0:49

Výborný článek, dík!

J. Boleslav 8.12.2014 17:05

Re: Výborný článek, dík!

Připojuji se.