29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

HISTORIE: Příběh přímo voleného papeže

I přes jisté vystřízlivění či možná jen zkoprnělost z průběhu a výsledků prvního českého pokusu o přímou prezidentskou volbu půvaby přímé demokracie v očích veřejnosti nebyly zásadně zpochybněny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 9.4.2013 21:26

Výborný článek

Ano. (Vítězná) elita má vždy sklony "k pohrdání morálkou" a je proto obvykle méně morální než "lid". Pokud není rozkladem morálky postižen i lid, pak přímá volba v dobách "tučných" vede k konzervativnímu zablokování vývoje a v dobách "hubených" k neefektivnímu "poletování od zdi ke zdi" (elita si nemůže dovolit příliš amorální jednání).

Pokud je rozkladem morálky postižen i lid, je tedy přímá volba nevyhnutelně přímou cestou k naprosté zkáze. Této situaci se dnes rychle přibližuje celá západní civilizace.

J. Schwarz 8.4.2013 18:16

Dnešní demokracie trpí

neodstranitelnou vadou - trvá na jednotě. To umožňuje, aby dav hlupáků mohl přes populistické politiky ovládnout celou zemi a " legálně " okrádat  produktivní občany. Kdyby platila skutečná ochrana menšin, mohla by okrádaná menšina produktivních  občanů poslat populisty i s jejich sliby do háje - oddělili by se od davu a populisté by neměli co rozdávat. Naopak, museli by přijít s řešením, s návodem,  kterak z bandy hlasujících hlupáků udělat fungující a prosperující společnost a dokázat tak svá tvrzení, že lidé jsou stejně schopní a ti, co se jeví jako neschopní jsou jen "diskriminovaní".  Zajímavé, že někdo nenajme "diskriminované" ale schopné lidi do své firmy a nevypálí druhým rybník.

L. David 8.4.2013 14:16

A už za toho povedeného svatého otce

činila katolická náboženská organizace pokání ?

Nebo jej také přiřazuje ke kmeni neomylných ?

B. Rybák 9.4.2013 20:52

Re: A už za toho povedeného svatého otce

To je podobná hloupost, jako by od nás někdo chtěl, aby jsme se omluvili za to, že nás nacisté okupovali.

L. David 10.4.2013 8:33

Re: A už za toho povedeného svatého otce

Jste pane Rybáku úplně mimo.

Nacisté byli vnější nepřítel. Zločinný papež byl vnitřní vřed katolické organizace. Co je to za "církev", která nemá vnitřní očistné mechanismy podle Písma, aby takového neřáda ze svých řad vyvrhla ?

B. Rybák 10.4.2013 13:36

Re: A už za toho povedeného svatého otce

Katolická církev byla řadu století okupována světskou mocí, která vždy byla jejím vnějším nepřítelem a to přesto, že jako jediná na světě měla přímo ve svých základech oddělení světské a církevní moci. Máte snad pocit, že tento papež dodržoval desatero. Kdyby jste pozorněji četl, zjistil by jste, že tento papež byl odvrhnut (exkomunikován a sesazen a pak proti vůli církve luzou opět dosazen) už během svého života.

Daleko děsivější pro mne je, že se za své zločiny neomluvili dokonce ani naši komunisté, že se nikdy za svou "zuřivou" podporu zločinného bolševismu neomluvil (nebyl exkomunikován) žádný západoevropský "intelektuál" (Sartre, Shaw, Wels,...), že dodnes není zločinem hlásit se ke Stalinovi, Leninovi, Maovi, Marxovi,..., že genocidní vrah Pol-Pot mohl dožít v klidu.

A. Reček 8.4.2013 13:13

Ano, středověk byl poznamenán zasahováním panovníků

do volby papežů. A nejen jich. Táhlo se to už od pátého století. Samozřejmě to mělo negativní vlivy na chod církve.  Vždyť ještě v roce 1799 byl papež  PIUS VI. odvlečen vojáky mladé francouzské revoluce do Paříže jako zajatec, protože nečinil co se po něm chtělo, kde také brzy zemřel. Až v polovině 19.století se Vatikán odpoutal od přímého zasahování světské moci do vlastního života.

Z. Švrček 8.4.2013 12:06

To vědí pane Fischtein

Teď, kdy papeže volí konkláve, jezdí do Říma pan Kohn. Až bude Roubíčekláve, pojede i Roubíček. Přece jen se jim však povedlo trošku napálit to naše české Zemankláve.  

V. Novák 8.4.2013 10:06

Jo, ta demográcije, souzi, je dobrá věc - ale vocamcať pocamcať!

Pravda, Jakeš by to nedokázal dokazovat citacemi z Gibbona...

Z. Kulhánková 8.4.2013 6:39

Díky, skvělé!

P. Sulc 8.4.2013 0:55

No ano,papezstvi, to je vzneseny urad, koli

podobnych asi bylo, Jan XII, Jan XXIII, ten prvni XXIII, byli dva, Alexander VI a jiste spousta jinych, sami lepsi, prikladni lide.. Co rikate, pane Klimecky, Kristus se jiste raduje, jake tu mel zastani.

V. Novák 8.4.2013 10:08

A nevšiml jsem si, že by se to nějak lišilo, ať je voll lid

nebo "vznešení pověřenci"...