6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Polský puč normalizaci nespustil

Před třiceti lety, v neděli 13. prosince 1981, se večer na kolej Větrník na Petřinách vraceli studenti od svých maminek na poslední předvánoční školní týden. Vraceli se i mí tehdejší spolubydlící, třeba Ivan z Českých Budějovic.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 8.12.2011 18:00

Díky autore, taky jsem to prožívala s dojetím,

sleduju denně TVP a často tam jezdím. I jako ateista jsem vděčna jejich církvi, že se v tomto velmi angažovala. I ten polský odpor, sebevědomí, dost stál na vlivu "jejich" papeže. Byli na něj neskonale hrdí a vše, co pocházelo od něj, brali zcela důsledně.

Možná mi budou nadávat ateisti, že církev, totalita... budiž, ale polský národ, sjednocený vírou.... tam prostě žádná Normalizace neměla šanci. A to je dobře, moc..

Po jejich revoluci jsem neskutečně milovala sobotní desetiminutovky Jacka Kuroně v TV. Přicházely reformy a dost krutě míchaly s osudy lidí. A ten Kuroň... to bylo úžasné.. každou soboru v podvečer, radil, informoval, vysvětloval. Polopaticky, naprosto perfektně. To jsem u našich politiků nezažila a bylo to škoda. Naši prostě počítali s určitou vzdělaností, chápavostí, tudíž nepochopili, že budou tací, kterým změny přinesou i problémy a že jim absolutně nebudou rozumět a naštvou se na nový režim..

Kuroň byl zázrak, myslím, že byl ministrem soc. věcí.. asi, a tak lidem objasňoval, proč se něco změnilo takto, proč to tak muselo být, aby následně mohlo být cosi dalšího. Vysvětloval jim, jako malým dětem, každou změnu, jak na ni reagovat, jestli se dostanou do až takových problémů, kde budou nějaké výdejny jídla či noclehárny. Ale i "vyšší" záležitosti. Možná něco jako v kostele. Jsem přesvědčená, že to obrovsky pomohlo..

J. Kanioková 8.12.2011 17:42

!

Generál bol podľa oficiálnej chilskej Komisie pravdy a zmierenia zodpovedný za smrť 2279 ľudí. Mnohí Chiľania tvrdia, že keby Pinochet neurobil, čo urobil, dodnes by títo ľudia behali po horách ako marxistická gerila.

Ľavicové experimenty na ľuďoch nahradila liberálna hospodárska politika tzv. Chicago boys. Išlo o 25 žiakov chilskej Katolíckej univerzity, ktorí svoj postgraduál absolvovali v Chicagu u Miltona Friedmana. Podarilo sa im stabilizovať menu, liberalizovať ceny, krajina vo veľkom privatizovala a otvorila sa medzinárodnému obchodu.

Za Pinochetovej vlády stúpla životná úroveň, zlepšila sa zdravotná starostlivosť, znížila sa detská úmrtnosť a zvýšila stredná dĺžka života. Dane boli nižšie, výdavky štátu sa zredukovali o 25%, reformoval sa dôchodkový systém a zadeklarovaným cieľom sa stalo „urobiť z národa proletárov, národ podnikateľov“.

Práve liberalizácia ekonomiky viedla k uvoľneniu aj v oblasti politiky. Pinochet je unikát medzi diktátormi tým, že nechal vypísať referendum o svojom zotrvaní pri moci a keď ho (veľmi tesne!) prehral, odovzdal moc demokraticky zvolenej garnitúre. Nasledujúce chilské vlády, aj tie socialistické, ponechali hospodárske opatrenia Pinochetovej éry v platnosti.

Pinochet verzus Castro - Hoci už v roku 1977, teda štyri roky po prevrate, začal byť režim miernejší, Pinochet je stále terčom kritiky a kontroverzií. Nemožno preto obísť ani tých, čo ho kritizujú. Nezriedka ide o ľudí, čo pobehujú v tričkách s masovým vrahom Che Guevarom a Fidel Castro je pre nich hrdinom. Pritom kubánsky „Comandante“ dal len pri svojom nástupe k moci povraždiť 15 - 17 tisíc ľudí. Ďalšie tisícky Kubáncov zahynuli v nasledujúcich desaťročiach, mnohí, keď sa márne snažili dostať preč z „ostrova slobody“.

J. Kanioková 8.12.2011 17:38

Vitům a podobným ušlechtilcům !

Kto je tu fašistom? Ako to už s ľavicovými legendami býva, pravda je nielen iná, ale často presne opačná. Allende nebol žiadny baránok a nasadzovať mu korunu martýra je nemiestne. Naopak, išlo o latentného antisemitu, ktorý ako minister zdravotníctva cez druhú svetovú vojnu podporoval udržiavanie úzkych vzťahov s nacistickým Nemeckom. Navyše pripravil návrh na nútenú sterilizáciu duševne chorých.

V roku 1972, už ako prezident, odmietol do Spolkovej republiky vydať na trestné stíhanie nacistického vojnového zločinca Waltera Rauffa. Tento esesák, zodpovedný za smrť približne 100 tisíc ľudí, našiel po vojne azyl práve v Chile. Napriek tomuto všetkému je za „fašistu“ považovaný Pinochet, ktorý však fašistickou ideológiou nikdy svoju vládu nelegitimizoval.

Keď bol Allende v roku 1970 zvolený do prezidentského úradu, začal znárodňovať priemysel a banky, po čom začali z krajiny masovo odchádzať zahraniční investori. Aby vláda zafinancovala svoje sociálne programy, natlačila si ďalšie peniaze, čo viedlo k hyperinflácií na úrovni 300%. Chile sa zmietalo v ťažkej hospodárskej kríze, zlyhávalo zásobovanie a vláda nedokázala udržať verejný poriadok.

V Allendeho socialistickej strane silneli radikáli a nie je vylúčené, že ak by tieto nálady dostali voľný priechod, krajinu by zachvátila občianska vojna alebo by sa uberala osudom Kuby.

Pinochet a jeho dedičstvo - Za týchto okolností sa netreba čudovať, že skupina vlastenecky cítiacich dôstojníkov uskutočnila vojenský prevrat. Pinochet urobil len to, čo bolo treba urobiť. Že to urobil vyložene brutálnymi prostriedkami, je už druhá vec.

J. Friedlaender 8.12.2011 16:39

Výjimka

Na články tohoto autora obvykle neklikám, ale dnes jsem tak učinil a nelituji toho; je to napsáno opravdu dobře. Ještě tak kdyby pochválil Poláky za otevřený a statečný postoj k sousedům, jak jej vyjádřil Radek Sikorski. Ale to bychom asi chtěli příliš mnoho.

M. Krátký 8.12.2011 14:56

Re: Kolik opozičníků bylo popraveno, umučeno na stadionech a kolik zmizeno?

Pane Nováku, už to nepijte ani ředěný, pokud je to však váš setrvalý stav, tak si běžte pustit plyn, nikomu nebudete chybět

P. Krasny 8.12.2011 14:05

Re: Kolik opozičníků bylo popraveno, umučeno na stadionech a kolik zmizeno?

A Novak nezklamal ...

S. Rehulka 8.12.2011 12:29

Re: Kolik opozičníků bylo popraveno, umučeno na stadionech a kolik zmizeno?

Díky pane Hašku, naprostý souhlas !

Š. Hašek 8.12.2011 10:22

Re: Kolik opozičníků bylo popraveno, umučeno na stadionech a kolik zmizeno?

Občané i se základním vzděláním to vědí, pan Novák chyběl.

Voják Pinochet bránil zemi proti komunistické rakovině, samozřejmě vojenskými prostředky.

Voják komunista Jaruzelski bránil komunistickou rakovinu proti vznikající demokratické občanské samosprávě.

Každý z nich zřejmě vojensky přísahal na jiné hodnoty.

Zkuste najít aspoň nepatrný rozdíl mezi těmito událostmi, pokud to dokážete, zatím je zřejmé, na kterou stranu Vás to táhne.

V. Novák 8.12.2011 9:30

Kolik opozičníků bylo popraveno, umučeno na stadionech a kolik zmizeno?

Zasáhl vás podobně i Pinochettův puč?

Vlastně, jak by mohl... Vy jste přece "tak trochu" Polák, ne Chilan...

M. Krátký 8.12.2011 9:02

Děkuji za informace

Vnímám je jako připomenutí veškeré špíny, ze které se ne a ne vyhrabat. Komunisti i ta jejich zvrácená ideologie nás budou dusit ještě dlouho ( Bůh nás chraň, aby nedošlo na známou píseň "Vstanou noví bojovníci..." )