28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

GLOSA: Vietnam v Sýrii

Byly doby, kdy média často citovala výrok německého ministra obrany: „Naši svobodu bráníme i na Hindúkuši,“ řekl Peter Struck v březnu 2004. Byly to časy, kdy Západ si podobnými výroky vymezoval pole působnosti a expediční sbory posílal do Afghánistánu i jinam.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 7.10.2016 20:04

Pane Petráčku, Vy jste jistě ten osvícený,

který nám vysvětlí, jak poznáte umírněné rebely? Mají tupější umírněné nože, když pižlají krky těm nehodným? Používají místo špičáků placáky při kamenování provinivších se děvčat? Projektily, které vystřelují ze svých mírových a humanitárních automatických zbraní (madeinusa), eliminují jen ty zločinné asadovi vojáky?

J. Babička 7.10.2016 23:47

Re: Pane Petráčku, Vy jste jistě ten osvícený,

Je to jednoduché,klladní jsou ti co drží s Ruskem a Iránem.

Š. Hašek 7.10.2016 20:00

Není to až tak složité.

Putin (křesťan, Rus jako poleno, nyní konzervativec extra třídy) podporuje bývalou vládu zvoleného presidenta (místního, naprosto normálního diktátora, kde se až tak nesekaly hlavy). Ve jménu kontinuity.

Obama (socialista, křestní jméno Hussein, po otci muslim, státní občanství divné) podporuje chaos a bandy všech možných i nejhorších koránistů (ve jménu nějakého nového barevného arabského jara). Ve jménu okamžitých zisků, aby vykázal činnost dozorové armády pro celou Zemi.

Chápu, že Obamovi Rusko nedává spát. Taky by mu chtěl "zkroutit ruce". A Číny se bojí jak Jeníček v temném lese v té naší pohádce.

J. Krásenský 7.10.2016 20:44

Re: Není to až tak složité.

Přesně tak.

V. Novák 7.10.2016 9:07

Pozastravení dohody o likvidaci zbraňového plutonia

je reakce na skutečnost že USA 1) neudělaly ani první krok k naplnění dohody - nezačaly stavět závod na jeho přepracování a 2) ukázaly, že dohodu vůbec nechtějí plnit, když místo dohodnuté metody chtějí použít jinou, jež ovšem Pu nelikviduje.

Připomíná to ruské odvolíání ratifikace Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (S-KOS). Odvolání bylo provázeno obrovským mediálním bědováním "co si to ti rusáci zase dovolili" - které téměř (u někoho zcela) přejrylu skutečnost, že Rusku bylo jednou z mála zemí, které ji ratifikovaly. Ze západních, nepostsovětských zemí nikdo. Ani ČR, jejíž ministr zahraničí slintal rozhořčením.

V. Novák 7.10.2016 9:13

Re: Pozastravení dohody o likvidaci zbraňového plutonia

Pardon, mělo být "nedostavěly" - závod na výrobu MOX začali Američané stavět v Savannah river už před dohodou s Ruskem, už v r. 2007. A nedostavěli a svévolně změnili metodo z likvidace na uložení.

J. Lepka 7.10.2016 10:32

Re: Pozastravení dohody o likvidaci zbraňového plutonia

Opakuji otázku položenou v jiné diskuzi : vy jste jaderný fyzik? Nebo natolik fundovaný chemik, že dokážete posoudit rizika transportu a přepracování zbraňového plutonia? Jen tak mimochodem, plutonium je snad nejtoxičtější anorganická látka v našem světě, smrtelné dávky pro člověka jsou v řádu mikrogramů. Navíc světové výzkumné ústavy stále hledají nejefektivnější metody likvidace jaderných odpadů, nebylo by tedy rozumné s likvidací počkat až na osvědčené postupy ? Ostatně SSSR si s nějakým takovým problémem nikdy hlavu nelámal a jakýkoliv posun po Gorbačovově éře lze přičíst jen a pouze aktivitě ohrožených sousedů, samozřejmě včetně nákladů.

A co se týká dodržování jaderných dohod, říká vám něco Budapešťská deklarace ?

V. Novák 7.10.2016 11:03

Re: Pozastravení dohody o likvidaci zbraňového plutonia

Odpovídal jsem vám už včera a odpovídal vám i kolega z Vavruška z FJFI, který shledal, že jsem to popsal "strucne, jasne a smysluplne".

Takže - jsem fyzik a jaderná fyzika k mému školení patří. Ovšem jaderné fyziky bylo v mém výkladu úmyslně tak málo, jak jen nutno k pochopení problému - zhruba tolik, kolik bývalo za mého mládí v knížkách pro zvídavé prepubescenty.

SSSR vypracoval, žvaňte si co chcete, zcela spolehlivou metodu likvidace Pu i vysokoobahaceného U - a je to přesně ta metoda, se kterou USA souhlasily a přijaly ji jako jedinou přípustnou pro likvidaci zbrojního Pu dle dohody. A je to přesně ta metoda, kterou jsem popsal - a doufal, že i naprostý laik ji pochopí. Vás jsem zjevně přecenil. Takže pro ty pochopení schopné - podstatou je vytvořit ze směsi přírodního, obohaceného a ochuzeného uranu a plutonia tzv. MOX, z toho palivové články, ty použít v jaderných reaktorech k získání energie. Pu se stejně jako U zúčastní jaderné reakce, jeho jádra jsou rozbita na lehčí za uvolnění enegie - a Pu přestane existovat jako prvek. To je jediná známá bezpečná (výbuch Pu bomby za bezpečný nepovažuji) metoda skutečné likvidace (a dokonce i utilizace) Pu. Likvidací Pu ovšem rozhodně není jeho uložení v jakémkoli stavu.

Váš pokus o odklon k likvidaci jaderných odpadů je sixe snaživý - ale musím vám šlápnout do bábovičky. S likvidací jaderných odpadů to souvisí jen velmi okrajově - nejde o jaderný odpad, ale o záměrně vyrobené zbraňové (tedy velmi čisté) Pu239, které podle dohod už nebyude použito na výrobu dalších zbraní.

Budapešťská deklarace mi něco říká - ala jak souvisí jídlo a technologie nebo strojově čitelné dokumenty s jadernými smlouvami - to je asi vaše tajemství... Kdybyste snad měl na mysli něco jiného než deklaraci, můžeme se o tom pobavit.

J. Lepka 7.10.2016 12:15

Re: Pozastravení dohody o likvidaci zbraňového plutonia

Ad deklarace: pokud argumentujete zkažeností USA, že neplní dohodu, je odkaz na tuto evidentní, což asi pochopí i méně fundovaný jedinec.

A pokud se týká jaderné fyziky, já ji sice nestudoval, jako vy, ale i tak mám velmi oprávněné pochyby o existenci dostatečného počtu reaktorů spalujících plutonium. Přestože je jisté, že zanedlouho bude energetický hlad takový, že se budou stavět reaktory spalující vše, co půjde, zatím ta éra nenastala, dokonce, krom třetího světa, nastal útlum v jaderné energetice, jak asi víte v naprosto nesouvisející konfrontaci s Fukušimou. Je tedy na místě otázka vyplatí se vůbec vozit Pu přes půl světa, kontaminovat novou fabriku a nakonec si lámat hlavu, kde výsledný produkt uskladnit, když tanečky protijaderných aktivistů jsou dostatečně známy, stejně jako zájem teroristů?

Ergo, opět jste se vyhnul otázce, jak přepracování vyřeší děsivou toxicitu Pu, což je další riziko zneužití tohoto produktu teroristy.

Takže, nerad to říkám, ale zatím je bezpečnější nechat zbrojní Pu tam kde je a doufat, že v Rusku se k moci nedostanou magoři.

P.S. Za opakovanou otázku se omlouvám, žel v diskuzích se mi, netuším proč, některé příspěvky řadí zcela nesmyslně, některé dokonce k Absurdáriu. Možná i tuto admin vyhodnotí jako dost absurdní.

V. Novák 7.10.2016 13:14

Re: Pozastravení dohody o likvidaci zbraňového plutonia

Jde o reaktory, které používají ne plutonium, ale směs U a Pu - MOX. Využití MOX v reaktoeech typu VVER Rusové odzkoušeli, ještě lepší je v reaktoech s rychlými neutrony, třeba v BN 800 Bělojarské elektrárny.

Přepracování a "spálení" v reaktoru vyřeší toxicitu Pu tím, že Pu zničí. Nevím, co je na tom k nepochopení. Bylo Pu - není Pu...

Vznikne silně radioaktivní směs, "vyhořelé" palivo, kterou je třeba samozřejmě hlídat - ale to všechny země, provozující JE musí mít vyřešeno. Mmch. - ruský TVEL nabízí nejen dovávky paliva, ale také odběr "vyhořelého" - a ředitel TVELu si trpce stěžoval, že EUnijní zákony to neumožňují a oni nemohou "vyhořelé palivo" z Dukovan a Temelína odebrat.

Pozastavení likvidace (utilizace) zbraňového Pu vede k tomu, co se vám líbí. Prostě Pu zůstane. Pak ovšem není třeba tančit kolem ruského pozastavení žádné propagansistické tance, Rusko udělalo rozumnou věc - a udělalo ji na základě amerického porušení dohody. Pokud USA uvažovaly tak, jak vy, je těžko pochopitelné, proč dohodu uzavíraly. Jedině snad že chtěly poškodit Rusko ekonomicky (vydá peníze na fabriku - a nic) nebvo vojensky (oni Pu zničí, výrobní reaktory zastaví - a nám Pu zůstane).

Neargumentuji zkažeností USA, že porušily dohodu, upozorňuji jen na to, že ji neporušilo Rusko, jak se snaží nalhat a namanipulovat nejen čeští presstituti. Pokud chcete hauzírovat Budapeštským memorandem, tak mnohem dříve Západ porušil ne nejaké neratifikované memorandum - ale přímo mezinárodní smlouvu, ratifikovanou všemi parlamenty zúčastněných zemí. Konkrétně SBSE. Kde? V Jugslávii v 90. letech. Hned několikrát.

E. Erat 7.10.2016 8:35

Rudou barvou září sedmička

v mém kalendáři. Ano, dnes má narozeniny malý-velký muž světové politiky Vladimír Putin. A skvělé, je že je realitivně ještě mladý (64), a tak bude moci ovlivňovat světové dění ještě nějáký delší čas. Vladimíre, Vladimíroviči : vše nejlepší, hodně zdraví, pevné nervy a zásadový postoj, na to si dnes večer připijeme s rodinou stakanem vodky zn. Beluga (špičková záležitost).

S. Netzer 7.10.2016 8:50

Re: Rudou barvou září sedmička

Pusťte si k tomu Alexandrovce, abyste to měl stylové.

E. Erat 7.10.2016 9:03

Re: Rudou barvou září sedmička

Díky, dobrý nápad. Mám CD, které jsem si zakoupil při jejich loňském koncertě v Praze. Zcela vyprodáno, aplaus ve stoje. A ještě si večer k tomu pustíme DVD " Neuvěřitelné dobrodružství Italů v Rusku ", je to lehká, zdařilá italsko-ruská komedie, a k oslavě se přímo hodí. Tryzen už bylo tento týden dost. Svět patří živým.

S. Netzer 7.10.2016 9:07

Re: Rudou barvou září sedmička

Vidím, že máte záviděníhodný vkus.

E. Erat 7.10.2016 9:10

Re: Rudou barvou září sedmička

Díky za pochvalu. Vždy potěší.

S. Netzer 7.10.2016 9:39

Re: Rudou barvou září sedmička

Příznačná, tahle asociace rudé barvy se s. Putinem.

Zřejmě jste prodělal podobný morální vývoj jako váš idol.

E. Erat 7.10.2016 12:47

Re: Rudou barvou září sedmička

Rudá barva je má oblíbená. I v USA jsou státy kde jsou voleni republikáni označovaný jako " red states ". A je to tedy i barva Donalda Trumpa, kterému ve volbách fandím. A Putin mu asi fandí taky, takže máte pravdu máme stejný morální vývoj. Pokud tedy za morálku považujete pragmatismus, realismus a důslednou ochranu národních zájmů. Modrá není dobrá, ani v USA a ani v ČR.

M. Prokop 7.10.2016 9:38

"Svět patří živým."

A Vladimir Vladimirovič se snaží, aby těch živých nebylo tak moc. :-P

E. Erat 7.10.2016 13:05

Re: "Svět patří živým."

Na planetě je cca 7 miliard lidí, každý den v Africe umírá cca 4 000 dětí atd. Ale, počet lidí se stále zvyšuje. Jako krys a potkanů, u žádného jiného živočišného druhu tomu tak není. Takže o člověka nemám obavy. Putit neputin.

A. Trick 7.10.2016 9:11

Re: Rudou barvou září sedmička

Pussynky by se k tomu opravdu nehodily.

V. Novák 7.10.2016 9:15

Re: Rudou barvou září sedmička

Ani ten jejich kolega disident s Kozou z Vojny, co bojuje proti kapitalismu "vyvlastňováním" zboží ze supermarketů...

S. Netzer 7.10.2016 9:39

Re: Rudou barvou září sedmička

Na ty se přece díváte ve tmě pod peřinou.

M. Valenta 7.10.2016 8:50

Re: Rudou barvou září sedmička

Dnes má narozeniny diktátor, agresor a nájemce vrahů svých odpůrců, prezident zamindrákované petrolejové pumpy, z jehož země (dnes čerstvá zpráva) odchází stále více lidí směrem prohnilý Západ, včetně jeho dcery. Na jeho brzký konec připíjím vlastní slivovicí.

A. Trick 7.10.2016 9:12

K tomu konci

Jen abyste ho nepředběhl. To Vám opravdu nepřeji.

E. Erat 7.10.2016 9:16

Re: Rudou barvou září sedmička

Máte v tom trochu zmatek. Náš německý přítel, který má dnes nedožité narozeniny Heinrich Himmler je již dávno mrtev.

M. Valenta 7.10.2016 9:35

Re: Rudou barvou září sedmička

Abych se zakoukal do Putina, tak takový zmatek v hlavě opravdu nemám.

E. Erat 7.10.2016 13:02

Re: Rudou barvou září sedmička

Láska je láska, srdce si neporoučí. Jsou i lidé, kteří jsou stále zakoukáni do mrtvoly. Již pět let. Je to takový jistý druh nekrofilie. Ovšem proti vkusu žádný dišputát.

K. Frauknecht 7.10.2016 7:48

Normální masáž.

Zkuste vlastní hlavu :-)).

http://www.vlastnihlavou.cz/institut-2080-bez-politicke-korektnosti-s-evou-filipi-a-ivo-schwarzem/

J. Babička 7.10.2016 7:22

poznámka

je zřejmé, že se Kremlu nesplnil jeho hlavní zahraničněpolitický cíl. I

když Západ občas musel s Moskvou jednat, nedošlo ani k výměně „Sýrie za

Ukrajinu“, ani ke zrušení protiruských sankcí. Z Ruska se také nestal

akceptovaný partner (stále například platí vyloučení Moskvy z jednání ve

formátu G8).

P. Švejnoch 7.10.2016 7:31

Re: poznámka

Otázka dnes ovšem zní, zda Rusko ještě vůbec stojí o nějaké výraznější partnerství s evidentně nemocným "Západem".

Do objetí s malomocným se nikdo rozumný taky extra nehrne... ;-)