5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

GLOSA: Obama se neomluvil

Ačkoliv některé komentáře před jeho návštěvou věštily, že se americký prezident jede do Hirošimy omluvit za použití jaderné zbraně, nestalo se tak. Alespoň ne explicitně. Několik desítek Japonců dokonce proti návštěvě Obamy protestovalo právě kvůli tomu, že se za použití jaderné zbraně Japonsku neomluvil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Loskot 30.5.2016 17:44

A jak se Japonci omluvili všem za své barbarské

činy během 2.světové války. Hlavně Číňanům a Korejcům ?

K. Svoboda 30.5.2016 15:02

Obama se neomluvill

Myslím, že je to další důkaz krátké paměti lidstva - bohužel. Je mi 83 let a, velmi dobře si pamatuji jak z filmů, zpráv a pod. na zvěrstva, kterých se Japonsko během války dopouštělo jak na civilním obyvatelstvu, tak i na válečných zajatcích. A to ani nevzpomínám na zákeřný útok na Pearl Harbour. Všude v Evropě válka skončila a ti fanatici bojovali dále. Něčím museli být zastaveni. Proto vůbec nechápu, za co by se měl president Obama omlouvat a divím se, že to někomu vadí

Kája Svoboda

R. Gramblička 30.5.2016 12:30

Koukám, že Obamenko

se chce stůj co stůj zapsat do historie. Už se mu to povedlo: Nejhorší prezident US, nejvíc zadlužil svou zemi. A jako první teď navštívil Kubu, Vietnam i Hirošimu, ty brďo. Hotovej státník.

J. Vintr 30.5.2016 12:57

Re: Koukám, že Obamenko

Ještě mu zbývá navštívit Kima ...

V. Novák 30.5.2016 12:09

Atomové bombardování Japonska byla politická chyba,

protože umožnilo Japoncům vydávat se za oběti. Což okamžitě taky udělali.

Proto v Japonsku neproběhla ani tak nanicovatá denacifikace jako v Německu, proto japonští vrcholní politici uctívají své popravené válečné zločince, i proto nebyl na japonské "mengely" uspořádán hon jako na německého originála, atd atd atd.

Z vojenského hlediska nezpůsobilo použití A-bomby nic zvláštního, snad demonstrace síly na skutečném městě ukázala strašný účinek a stala se mementem pro další nepoužití.

J. Vintr 30.5.2016 10:59

Zabití statisiců nevinnych lidí

atomovou bombou je hrozné. Jenže je skoro jisté, že bez této drastické demonstrace strašlivých účinků jaderné zbraně, by nějaký politik nebo generál neodolal pokušení tuto zbraň použít v některém jiném konfliktu, k nimž došlo nebo mohlo dojít v pozdější době. A to v situaci, kdy už existovaly mnohonásobně ničivější bomby než byly ty z Hirošimy a Nagasaki a kdy mělo spousty těchto bomb více zemí. Což by stálo nepochybně mnohonásobně víc životů a mohlo to také znamenat celosvětovou apokalypsu. Takže těm mrtvým z Hirošimy a Nagasaki vděčí svět za to, že nepoznal něco ještě mnohem horšího.

K. Frauknecht 30.5.2016 10:58

Pro dnešní dobu typické!

Autor: "Faktem zůstává, že v současném světě je Obama jediným vrcholným představitelem, který o nebezpečí atomových zbraní mluví a vyzývá k jejich zničení."

Skutečnost: "Administrativa Baracka Obamy oznámila ambiciozní plán modernizace amerického taktického a strategického jaderného arzenálu v roce 2013." (http://www.armadninoviny.cz/projekt-za-bilion-dolaru-modernizace-americkeho-jaderneho-arzenalu.html)

Obama lže úplně stejně jako Bartoň - blbě :-)).

V. Novák 30.5.2016 16:59

Re: Pro dnešní dobu typické!

To se tak moc nevylučuje - Obama by rád zrušil atomové zbraně všude kromě USA.

Tam se budou modernizovat.

USA jsou totiž předurčený světový četník (spíše soudce Roy Bean) - a ten potřebuje mít větší colt než kdokoli odporující, což je a priori lump.

K. Luboš 30.5.2016 10:39

Openheimerovi Nobelovu cenu míru

Jaderné zbraně jsou pro Evropu a celý svět vysloveným požehnáním. Kolika jenom válkám zabránily, kolik lidských životů zachránily! Jenom jim vděčíme, že tolik let už žijeme v klidu a míru. míru Vedle penicilinu jsou jistě tím nejvýznamnějším vynálezem sestrojeným ku prospěchu všeho lidstva.

A proč by se jako měl Obama omlouvat. V čem se liší 100.000 mrtvých v Hirošimě ze srpna 45 od těch 100.000 mrtvých spálených fosforem v Tokiu v březnu 45?

B. Hamáček 30.5.2016 10:33

ještě

Ještě štěstí , že atomové zbraně v průběhu 2. sv. války neměli Rusové a Němci.

Rusové by se neomluvili vůbec nikomu , v podstatě jako dosud, za cokoliv co ve světě provedli , a že toho není málo.

Nevidím důvod , proč by se Američané za použití jaderných zbraní měli omlouvat. Jednak to velmi výrazně zkrátilo válku a ušetřilo miliony dalších životů.

Ta potřeba omluvy je z levičácký a bolševických hlav, které , kdyby měli možnost beztrestně tyto zbraně použít , tak neváhají - a bez jakékoliv omluvy !

K. Luboš 30.5.2016 10:41

Re: ještě

Rusové a Němci by se zachoval úplně jako Američané: Použili by jadernou zbraň proti svým protivníkům.

B. Hamáček 30.5.2016 10:47

Re: ještě

O první odstavec mého příspěvku celkem nejde, je to spíše poděkování , že to tak bylo. Hlavní jsou až ty další odstavce.

K. Luboš 30.5.2016 10:59

Re: ještě

Pokud je stát ve válce a jde mu o přežití, tak musí a vysloveně je povinen použít všechno, co mu může alespoň byť teoreticky přinést vítězství.

Takže docela chápu Stalina a Trumana, že postupovali tak, jak postupovali. A nedokážu si představit situaci, kdyby se Američané v Japonsku vylodili, měli třeba jenom 100.000 mrtvých, a pak by někdo řekl: „Vy jste ale měli jadernou bombu.“ Jak by se to asi pak těm pozůstalým vysvětlovalo?

V. Novák 30.5.2016 12:18

V r. 1945 už dávno nešlo USA o přežití.

USA měly naprostou nadvládu nad Pacifikem, a to jak námořní, tak vzdušnou. Japonské síly nebyly schopné přes nasazení kaitenů a kamikaze nijak výrazně Američanům ublížit - ač Japonci podnikali tak zoufalé pokusy, jako byly papírové balóny s výbušninou vysílané nazdařbůh po větru nebo pokus s letadlonosnou ponorkou.

Bez sovětského vstupu do války, jak Stalin slíbil FDR, by stačila blokáda hlavních ostrovů a dle amerických analytiků by nejpozději v listopadu vypukl v Japonsku hladomor. Což by mělo za následek mnohem víc obětí na japonské straně než celé bombardování.

Jediné co by japonské věrchušce zbylo, evakuovat císaře a genštáb a pokračovat v bojích v Mandžusku. To jim znemožnila sovětská ofenzíva a rychlé zničení Kuangtunské armády.

Američané nemuseli použít atomové zbraně a jejich použití mělo minimální vliv na chod války. Na budoucí války mělo ovšem vliv obrovský.

K. Luboš 30.5.2016 14:06

Re: V r. 1945 už dávno nešlo USA o přežití.

Někdy je důležité řešit problém rychle! Když můžete válku zkrátit, tak to taky uděláte.

V. Novák 30.5.2016 16:55

Re: V r. 1945 už dávno nešlo USA o přežití.

To je hra na "kdyby".

Kdyby Rudá armáda nevstoupila do války, mohli se Američani vyhnout vlastním obětem tím, že by udržovali blokádu japonských ostrovů - ovšem hrozilo, že se japonský odpor přesune na pevninu, kde by Američaní museli bojovat pozemní operace. A v těch mívali velké ztráty.

Jenže Rudá armáda do války vstoupile, japonské síly na pevnině zničila a to byl důvod, proč se Japonsko vzdalo. Atomové bombardování na tom nic nezměnilo, protože stejně a víc zničených měst měli Japonci tou dobou desítky. A s militaristy ve štábu a vrchním velení to nehnulo.

Zato z Rudé armády měli vítr od jezera Chasan a řeky Chalchyn.

V. Kopta 30.5.2016 9:41

díky

díky za jaderné zbraně, drží mír v evropě nejdéle v historii..

B. Volarik 30.5.2016 8:32

Malé faux pas?

Hussejnovič v Hirošimě prohlásil, že je potřeba uctít všechny padlé z Druhé Světové Války. Tedy i japonské, že ano....ty, kteří napadli Čínu, zamordovali stovky tisíc lidí (Nanking) včetně nemluvňat...Pohřbívali lidi zaživa - to je občas k vidění v TV na History Channel... Nelidsky týrali spojenecké zajatce, požírali orgány (játra, srdce) zajatých Američanů. Unášeli korejské ženy do služby ve vojenských sexuálních zotavovnách... Napadli americkou základnu Pearl Harbor, kde v neděli ráno bez varování (bez předcházejícího vyhlášení války) povraždili skoro tři tisíce Američanů, kteří netušili, že se ocitli ve válce s Japonskem...Napadli Filipiny a povraždili tam desítky tisíc Filipinců... I ty je potřeba patřičně uctít? Takže bychom také měli podle Obamy zahrnout i padlé esesáky, zabité příslušníky zvláštních jednotek pro likvidaci Židů z Litvy... Všechnu tu sběř, která tu válku způsobila, chovala se hůř než zvířata...i Hitlera, Göringa a válečné zločince po válce popravené bychom měli uctít, že ano, soudruhu Husejnoviči???

T. Kočí 30.5.2016 9:51

Re: Malé faux pas?

formulace :hůř než zvířata je velmi nespravedlivá.Vůči zvířatům. Ale jaká je alternativa?

M. Valenta 30.5.2016 10:26

Re: Malé faux pas?

Když někdo nechce, tak nerozumí a to je Váš případ. A to si taky myslím, ze Obama nebyl nic moc.

Takže by to podle Vás mělo znít asi takto: Uctít padlé z druhé světové války kromě ..... (to by bylo dlouhé čtení).

K. Luboš 30.5.2016 10:52

Re: Malé faux pas?

Historická paměť je totiž krátká a naše zkušenosti jsou jiné než zkušenosti našich prarodičů.

Dnes levicový intelektuál vstane na devátou, dá si kroasán a kafíčko nebo i něco ostřejšího, pak nějaké cigárko, v klídku si přečte noviny, načež začne z pohledu všeobjímající lásky a spravedlnosti rozvíjet své úvahy, jak byli Češi/Rusové/Američané vůči Němcům/Japoncům brutální a nespravedliví.

P. Maleček 30.5.2016 7:11

Omluvit ano, ale tamní královská rodina Japoncům

No nevím zač by se měl omlouvat, když USA atomka udělala z japonské středověce krvavě expanzní totality kvetoucí mírovou demokracii. A před smrtí pod taktovkou tamních šílených vládců zachránila miliony řadových Japonců.

Takže Japoncům by se měla omluvit hlavně tamní královská rodina.

T. Kočí 30.5.2016 9:53

Re: Omluvit ano, ale tamní královská rodina Japoncům

přesně tak.Válku rozpoutali politici (Tojo-pověšen),císař ji ukončil.Ale taky za ní mohl.

)

K. Luboš 30.5.2016 10:45

Re: Omluvit ano, ale tamní královská rodina Japoncům

Od japonské královské, správně řečeno císařské rodiny, bych omluvu nevyžadoval. Císař nebyl militantní, ale celkem zdrženlivý. Ale nedokázal na uzdě udržet fanatické vojáky, kteří si vysloveně dělali , co chtěli. Na kapitulaci Japonska a ukončení války měl ale významný podíl.

V. Novák 30.5.2016 12:25

Re: Omluvit ano, ale tamní královská rodina Japoncům

Japonský císař byl od vzniku šógunátu až do revoluce Meidži v 19. století čistě formální figura, spíše velekněz než vládce.

Po svržení šógunátu se to mělo změnit, ale nová vojenská věrchuška, už vycvičená v Evropě a evropskými poradci to víceméně vrátila k původní situaci - šógunát byla vojenská diktatura a oni nastolili něco podobného.

Čili obnovili stav, na který byli Japonci zvyklí po nějakých 300 let, tak jim to ani nepřišlo jako něco nepatřičného. Vojáci se sice zaklínali císařem, ale ten měl na chod událostí minimální vliv. Až ve 45. porušil protokol a promluvil k národu.