29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L'ego 27.11.2009 14:21

Ten článek už od začátku

"Československo v roce 1938 nechalo o svých hranicích diskutovat jiné. Na úradek čtyř velmocí pod nátlakem přistoupilo, místo aby válčilo. Mnoho znalců historie se domnívá, že bez boje došlo k trvalému nalomení páteře národa, který se nenarovnal ani po sametové revoluci."

Doporučuji autorovi, aby si přečetl nějaké novější historické práce na toto téma. Pak by nepsal nesmysly tohoto typu.

1) Změnu hranic navrhla česká politická reprezentace (i když, pravda, ve výsledku o ní rozhodli velmoci k její nelibosti: dali Hitlerovi moc - to je také Mnichovská zrada)

2) Otázka boje je akorát mýtem básníků a filozofů. V armádě tak /naštěstí/ nikdy nestála, protože ten boj by byl od samého začátku naprosto sebevražedný, a tudíž zbytečný. Celá ta "páteř" je nesmyslná, to nemá nic společného s Mnichovem a už vůbec ne s Benešem, ale čistě jen s konkrétními jedinci.  

IvaA 1.12.2009 18:18

Re: Ten článek už od začátku

Jen ad 2) - není to mýtus a není to problém filozofů. A srovnání se nám nabízí hned za naší severní hranicí. Poláci boj podstoupili z mnohem horší výchozí situace, prohráli, ale dnes se s nimi jedná ze strany našeho společného protivníka s výrazně vyšším respektem,než s námi. Jak říkal náš první president: "když třeba, tak i železem". To platí, platilo a platit bude, protože tak jsou přírodní procesy na "staré plesnivce" (když už diskutuji u pana Neffa) nastaveny.

Marat 27.11.2009 13:13

M.Kopecký, abeceda nazačíná až od písmene Č.

No ono nechalo rozhodovat o svých hranicích už v momentě svého vzniku. Jen díky jiných vzniklo ČSR a jeho hranice. Nade vší pochybnost to ČSR a jeho hranice nebylo zásluhou české strany. Ti kteří rozhodli o vytvoření ČSR nerozhodli  z obdivu k českému folku.

Vlad 27.11.2009 16:19

Re: M.Kopecký, abeceda nazačíná až od písmene Č.

Máte pravdu, že se o českých hranicích pokoušeli rozhodovat (a někdy rozhodovali) jiní. Jedni už od dob bitvy u Wogastisburku. Ano, nemýlíte se, jsou to ti, jkdo zpochybňují česká práva na vlastní stát, Už 1400 let.:-)

Raul 27.11.2009 13:02

Němčina v Čechách

je jediným kamenem úrazu dozvuků Mnichova. Dočká se Česko lokálního zrovnoprávnění němčiny, nebo budeme nadále svědky intenzivní výuky jazyka, který je mimo školy popírán až ignorován ?

Vlad 27.11.2009 16:21

Re: Němčina v Čechách

Jo jo. A co takhle výuku vietnamštiny? A kdepak tu němčinu ignorují? To spíš mí příbuzní Sudeťáci ignorují češtinu, kterou mnozí z nich po válce uměli jako když háknkrojcem mrská. :-)

emersonskej 28.11.2009 12:11

Re: Němčina v Čechách

;-DR^

68 27.11.2009 21:39

Re: Němčina v Čechách

Tak to já bych Raule spíš agitoval pro uzákonění povinné výuky češtiny v Německu. Už jen proto, že kolik jazyků Němci budou znát, tolikrát budou lidmi.

Raul 27.11.2009 23:47

Re: Jak je patrno

pohled na němčinu jako hrozbu je v Česku stále živý a opakování popletené floskule o tom, že kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem pak jen důkazem toho, že živý zájem o cizí jazyky v  širokém povědomí nikdy nebyl.

jája 28.11.2009 13:26

Re: Jak je patrno

já myslím, že zájem o němčinu klesá s poklesem jejího významu jako jazyku dorozumívacího i v oblastech, kde odešlé a nakonec i starší generace jej jako takový někdy užívaly, prostě je vytlačována angličtinou, nakonec stejné je to s franštinou, španělštinou atd. Je ale pravda, že Němci by měli zvládat, aspoň v některých oblastech základy češtiny, polštiny, dánštiny a tuirečtiny to proto, že tam žije silná menšina těchto národů, byť je Německo jako menšiny neuznává. Nakonec kdo zavírá národní základní školy Lužických Srbů? A jsou tam turecké, polské, dánské a české školy? to nevím

Hanák 27.11.2009 11:50

christianizovanými Armény a musulmanskými Azerbajdžánci

christianizovanými Armény již ve 4. století, tedy jeden z nejstarších.

ja 27.11.2009 8:05

jak je výhodné být diktátorem

Je zajímavé, jak mnoho lidí je ochotno bojovat za to, co zavedli krvaví diktátoři. USA bez mrknutí oka hájí hranice Kosova, které nakreslil Tito. Taktéž hranice Ukrajiny a Běloruska jsou fikce vytvořené Stalinem. A v případě karabachu též - prostě Stalin dal kus západní Arménie Ataturkovi, kus východní Arménie Azerům, a te´d by se všichni měli přetrhnout, aby to přesně podle Josefa Visarionoviče platilo.

Marat 27.11.2009 13:14

Re: jak je výhodné být diktátorem

"ja" jsi idiot mimořádných kvalit a velikosti.

ja 27.11.2009 16:00

Re: jak je výhodné být diktátorem

Dekuji za ohodnocení. Chtěl jsem napsat jen postřeh, že vnitřní hranice v bývalém Rusku pocházejí z doby komisaře pro národnosti JV Stalina. Vím, že stanovovat hranice není nikdy jednoduché, ale v případě Arménie mi to podlézání Turkům připadá zjevné. (pojem "Azerbajdžánec" si vypůjčili z perštiny ve 20. letech, do té doby se říkalo "kavkazští Turci")

YK 27.11.2009 19:41

Hranice kosova jsou vicemene etnicke...

..co Tito udelal je to, ze milion Slovincu mel republiku a 2 miliony kosovanu meli autonomni oblast. Nedat kosovanum alespon autonomni oblast dost dobre neslo......

Hranice Ukrajiny je fikce stvorena Chruscovem - ten predal Rusy osidleny Krym Ukrajine. K parcelaci Armenie Ataturk i Lenin a Stalin potrebovali rychle uzavrit strategicky mir proti zapadu.

Doplatili na to sv ym zpusobem armeni a reci.  Armeni prisli o ararat a velke drive armeny a kurdy osidelne plochy na vychode turecka (odkud byli vystehoivani, z velke casti i vyvrazdeni) a reci prisly o tradicne recka mesta na turecklem pobrezi (Smyrna atd - tez byli castecne vyvrazdeni).   

jája 28.11.2009 13:30

Re: Hranice kosova jsou vicemene etnicke...

akorát, že Slovinci žili ve Slovinsku.i když  to nebyl stát a Albánci žili v srbském Kosovu a Kosované, jako osoby žijíci v Kosovu byli jak Srbové, kteří tam dlouhou dobu měli početní většinu, tak Albánci, tak tzv. Muslimové, tedySrbové, kteří přijali islám a také Cikáni a snad i další

strejda 27.11.2009 2:16

Kosovský Karabach

Řešení je jediné, kosovské. Samostaný Náhorní Karabach chráněný NATO nebo Ruskem.

Hadí oči 27.11.2009 2:32

Re: Kosovský Karabach

A mezi prvním i ho uzná Knížectví České ;-D

Paul Sulc 27.11.2009 4:06

Re: Kosovský Karabach

R^R^R^R^

exulant 27.11.2009 4:10

Re: Kosovský Karabach

Sice se chcete otrit o Schwarzenberga, ale urazite 800 let tradice ceskych kralu.A on uz davno neni ministrem zahranici ktery dokazal poslat Rakusany tam kam patrej.

Hadí oči 27.11.2009 5:06

Re: . . . dokazal poslat Rakusany . . .

No právě, to je minulost. Takto světlých okamžiků jsem v jeho projevech moc nezaznamenal. Pravděpodobně nebyl při smyslech.

Zato když jel radit Izraelcům, že mají válčit tak, aby nebyli žádní mrtví palestinští teroristé a že nemají bombardovat domy, kde se po celých hejnech schovávají mezi uskladněnými zbraněmi, tak už při smyslech byl.

Ivan 27.11.2009 16:08

Re: Kosovský Karabach

Kosovské řešení není žádné řešení. Ten vřed albánské drogové mafie vytvořený na těle Evropy americkými neokonzervativci bude nutné vyříznout. Bude to asi bolet, Ale Srbsko by mělo dostat možnost uplatnit bez cizího vměšování z vnějšku svou svrchovanost nad Kosovem, i kdyby to bylo za cenu vystřílení poloviny kosovských Albánců.

Američané potřebovali vojenskou základnu na Balkáně a tak si zřídili "stát" Kosovo. Teď mohou američtí mafiáni ve spolupráci s albánskými mafiány kontrolovat obchod s drogami a používat k tomu s výhodou americké vojenské základny.

jája 28.11.2009 13:34

Re: Kosovský Karabach

je hanba uvažovat oi vystřílení kohokoli. V Kosovu žijí také Aklbánci, i když kdoví, kolik z nich je tzv. kosovských Albánců, pokud vím tak za Jugoslávie odmítali sčítání lidu a tak, takže je tzam určitě i dost Albánců z Albánie a taky islámských vojáků odkudkoliv, možná většina. Kdyby Kosovu zabránili v distribuci drog a Albánii taky, a nechali Srbsko žít, vsadím se, že by Kosovo samo zvažovalo návrat do společného státu