3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

GLOSA: Lukašenko chce do Evropy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle serveru Novinky.cz tvrdě kritizoval ruský postup na Ukrajině. Podle něj Bělorusko neuznává anexi Krymu a neuzná ani „lidové republiky“ v Novorusku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 12.10.2014 20:31

USA chtějí dostat Putina do kolen

nízké ceny ropy -- http://jdem.cz/bqt6h4

Na naléhání Spojených států Saúdská Arábie masivně rozšířila svou produkci ropy.

Saúdská Arábie bude tlačit cenu ropy k politickému tlaku na Írán a Rusko, turecká tisková agentura citovala Anadolu, prezidenta Centra pro saúdskoarabskou ropnou politiku a strategický výhled, Rashid Abanmy.

Chce změnit pozici Ruska k Sýrii, bude Saúdská Arábie prodávat v Asii a Severní Americe oleje v ceně 50 až 60 dolarů za barel. Masivní pokles cen ropy v posledních třech měsících byl způsoben SA.

J. Kanioková 12.10.2014 17:22

Na půdorysu SNS vzniká nový Euroasijský ekon. svaz

V hlavním městě Běloruska bylo oznámeno vytvoření nového Eurasijského ekonomického svazu (EAES). K této unii, jehož členem je Rusko, Bělorusko a Kazachstán, se připojila Arménie. Zájem o členství projevil také Kyrgyzstán.

V Minsku ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení členů Evropské unie, Kyjeva a Kišiněva, že se Moskva údajně snaží zabránit evropské integraci Ukrajiny a Moldavska:

-Nikdy jsme nebyli odpůrci jejich sblížení s Evropskou unií a sami se chceme sblížit s EU. Otázkou jsou podmínky naší spolupráce. Problémy vznikají ve spojitosti s tím, že naši partneři nepovažují za nutné zavčas, otevřeně a konkrétně jednat o rizicích, které vznikají pro ruskou ekonomiku a ekonomiku ostatních zemí SNS ve spojitosti se schválením pravidel jiných obchodně-ekonomických uskupení.

Summitu SNS v Minsku se zúčastnili prezidenti Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Tadžikistánu, Kyrgyzstánu, Arménie, Ázerbájdžánu, Uzbekistánu, Turkmenistánu a Moldavska. Ti podepsali v Minsku balíček dokumentů v oblasti hraniční kontroly, migrace, boje s šířením drog a obchodem s lidmi, a také dokumenty v oblasti finanční rozvědky. Příští summit členských zemí SNS se uskuteční na podzim 2015 v Kazachstánu.

Eurasijský ekonomický svaz, poté co se k němu připojí Arménie, bude z hlediska HDP na pátém místě mezi nejdůležitějšími regionálními ekonomickými organizacemi jako je EU. Bude to největší ekonomické integrační uskupení na postsovětském prostoru s 190 miliony obyvateli. - http://jdem.cz/bqt483

L. Krajíček 11.10.2014 18:27

Lukašenko Evropě zamotá hlavu.

EU nyní bude řešit dilema, zda izolovat jenom Putina nebo nadále izolovat i Lukašenka, který by se chtěl kritikou Putina zavděčit :-))

J. Kanioková 11.10.2014 14:59

Lukašenko především

svou rétoriku zostřil docela náhle a natolik, že si umím až příliš dobře představit to zákulisí. Vše souvisí se vším. Zájmy, zájmy, zájmy..

Podívejte se do tajné dohody se Saúdskou Arábií. Dohoda se SA byla pilířem v snaze USA získat arabské státy do boje proti IS - http://jdem.cz/bqtwk5

Oil Weapon: Nový způsob, jak vést válku - http://jdem.cz/bqtwj4

B. Rybák 12.10.2014 0:35

Re: Lukašenko především

Jsou to velmi zajímavé odkazy: Použití zlevnění (saudské) ropy jako amerického prostředku hospodářské války určitě nebude zadarmo, nemluvě o tom, že Saudové realizují především svoje vlastní (radikálně muslimské) cíle.

Proto nevěřím, že se přetrhnou v boji proti "bratrskému" sunnitskému "státu" IS, protože by tím pomohli nenáviděnému Iranu a nenáviděnému Asádovi a jen Alláh ví, jak budou reagovat na blížící se spolupráci USA s Iranem. Inu ani Obama to nemá lehké. Jeho kamarádi se navzájem nenávidí a nenávidí i jeho! A do pozemní války místo něho nejspíš nepůjdou!

J. Kanioková 12.10.2014 15:02

Ano, je to tak..

""protože by tím pomohli nenáviděnému Iranu a nenáviděnému Asádovi (a potažmo i nenáviděnému konkurentovi Rusku)""

A k tomu Turci kontra Kurdové..

Člověku se z toho dělá zle..

Vítězství "lidských práv" - (export demokracie) nad Zdravým Rozumem !

Rozeštvi a panuj! Orwellova permanentní válka se stává realitou.

V. Hajková 11.10.2014 10:23

Veliká poklona za tento skvělý článek

P. Vaňura 11.10.2014 10:22

Lukašenko, ale i Nazabajev pochopili, že Rusko

v nich nechce mít spojence, ale poslušné vazaly.

M. Zikmund 11.10.2014 6:56

Lukašensko je především realista

A proto ví, že ani pro USA a EU není vůbec důležité, zda je či není diktátor, ale před kterým císařem nakonec poklekne. Pokud půjde na ruku západu, pak se jeho diktátorství bude mediálně zmenšovat a zmenšovat, až posléze pozbyde důležitosti. To už je taková tradice.

O tom, že se příměří na UA bude porušovat až nakonec zcela zanikne rozhodla ve skutečnosti slova p.Porošenka, že hranice Luhanské a Doněcké republiky nebudou v rámci UA shodné s původním správním rozdělením, ale podle aktuální frontové linie v době vyhlášení příměří. To byla přímá pobídka, aby se bojovalo dál. Současné příměří je jen taková poločasová přestávka.

B. Rybák 11.10.2014 18:45

Re: Lukašensko je především realista

Přesně tak!

J. Kanioková 12.10.2014 15:25

Souhlas

Ani s tímto si nedělám přílišné iluze (i když se jednání zúčastnili zástupci Ukrajiny, Ruska a OBSE) - V sídle ATO potvrdili dohodu na hranici Donbasu - http://jdem.cz/bqt3j6

A to je jen geopolitická stránka problému. Ovšem co s hospodářstvím... to bude děs.. kdo to zaplatí ? EU ?

Podpůrný program pro Ukrajinu by měl být zvýšen, říká šéfka MMF - http://bin.ua/news/economics/economic/163179-programma-podderzhki-ukrainy-dolzhna-byt.html

Konflikt na východě Ukrajiny zvýšil potřeby země pro financování z vnějších zdrojů, které MMF odhaduje na 30 (jenom ???) mld. dolarů, z této částky 17 mld. dolarů se rozhodl "přidělit" MMF, a zbytek .. jednání s dalšími mezinárodními finančními institucemi a jednotlivými zeměmi.

Lupiči u moci: "Soukromé" slupky na kůži Ukrajiny - http://korr.com.ua/skandaly/item/5485-marodery-u-vlasti-privat-obdiraet-ukrainu-do-nitki.html

S. Rehulka 11.10.2014 3:30

Jo, což o to....

....když roku 1944 dal král Emanuel zavřít Mussoliniho na Gran Sassu, nebylo to z dobroty, ale reality.

Kdyby tam nepřiletěl Otto Skorzeny s fallshirmjagers na Hitlerův příkaz, nemusel Mussolini viset za nohy a kdyby řádně "svědčil", možná, že by se i vyhnul Norimberku....

Jenže jednou bude Lukašenko sedět na lavici vedle Putina !

P. Vaňura 11.10.2014 10:10

Srovnání Mussoliniho s Lukašenkem je dost pravdivé

a týká se i jiných Hitlerových spojenců. Např. madarský "regent" (zastupoval madarského krále, kterého Madaři neměli, protože Karla I, posledního Habsburka na trůnu, odmítli).

Horty nebyl ani tak spojenec Hitlera, ale hlavně spojenec Německa (z důvodu získání území, o které Madarsko přišlo po WW1) a do poslední chvíle bránil deportaci madarských Židů do nacistických vyhlazovacích táborů. Nakonec byl Němci sesazen (též za účasti Skorzenyho) ve prospěch otevřeného kolaboranta Szálasiho.

Horty se tak vyhnul soudu, zatímco Szálasi byl po válce popraven.

P. Dvořák 11.10.2014 2:45

Výborný nápad

ta "neměnnost hranic na území bývalého SSSR". Jenže hranice ze kterého roku od r. 1922?

P. Lenc 11.10.2014 8:27

Re: Výborný nápad

Jó, největší koloniální říše 20 st. se rozpadla a důsledky jsou tragické.A pokusy o obnovení ještě tragičtější.

P. Vaňura 11.10.2014 10:20

Největší bych neřekl, tou bylo Britské imperium

Spíše bych napsal POSLEDNÍ VELKÁ ŘÍŠE 20 století. ALE, je velký rozdíl mezi tím, jak se s rozpadem své říše vyrovnali Britové, ve srovnání s Putinovou snahou o jakousi obnovu SSSR.

P. Dvořák 11.10.2014 10:44

Re: Je v tom rozdíl.

Britské impérium se sice "papírově" rozpadlo, nicméně "bývalé kolonie" většinou stále zůstaly několik desetiletí alespoň ekonomickými koloniemi. Rozhodně většinou nevedly pár let po rozpadu s Velkou Británií války a nestávaly se členy protibritských vojenských aliancí.

A když už se nějaká ta válka rozeběhla, tak to na rozdíl od Ruska byla přece Britská spravedlivá válka, i když se válčilo o pár ostrovů na opačném konci světa.

P. Vaňura 11.10.2014 14:43

Indie a Pakistán se servaly praktiky ihned po vyhlášení

nezávislosti.

A jakou válku o pár ostrovů na jiném konci světa myslíte?

S. Rehulka 11.10.2014 16:20

Re: Indie a Pakistán se servaly praktiky ihned po vyhlášení

On to pan(?) Dvořák asi myslí ironicky.

Falkland Islands jsou BRITSKÉ ! Žádný levicový gaučo, kterému hrozí doma ekonomická revoluce, si z toho nepomůže vykřikováním o Islas Malvinas ! Natož potom zákeřnou invazí. Slýchá se, že současná presidentka Argentiny tato hesla oprášila a používá. Klidně, gaučos holt dostanou világoš podruhé !

P. Dvořák 11.10.2014 17:37

Re: Tak znovu:

Indie a Pákistán nevedly pár let po rozpadu válku s Velkou Británií a nestaly se členy protibritských vojenských aliancí.

Těmi ostrovy samozřejmě myslím ty, které ať už se jmenují Falklandy nebo Malvíny, jsou nepochybně Britské, protože . . . proč vlastně?

P. Vaňura 12.10.2014 19:33

Britské jsou proto, že si to přejí jejich obyvatelé, Britové

Myslím, že některé jiné státy by měly na Falklandy větší nárok, než Argentina, stačí se podívat do jejich dějin. Patrně nejdůležitější je, že před příchodem Evropanů byly neobydlené.

P. Vaňura 12.10.2014 19:39

A co tahle ADEN, pak Jižní Jemen a teď součást Jemenu

Ten se proti Britům otočil skoro okamžitě. A válku s GB nevedl, protože tam Britové své vojáky neposlali.

B. Rybák 12.10.2014 1:03

Re: Je v tom rozdíl.

Souhlasím s Vámi pane Dvořáku. Kolonialismus se většinou změnil na neokolonialismus, který bývalé kolonie ovládá hospodářsky nebo s pomocí poněkud zkorumpovaných politiků. Při nejmenším využívá kulturní a jazykovou a znalostní "stopu", kterou tam zanechal. O tuto etapu dějin je Rusko opožděno.

V. Heidlerová 12.10.2014 8:30

Re: Je v tom rozdíl.

Nebudete se mnou souhlasit a možná je můj názor i trochu cynický a tvrdý, ale já si myslím, že pomocí pro mnoho bývalých kolonií je zase jen kolonialismus, ale osvícený. Různorodost území a etnik např. v Africe svědčí o tom, že ne všechny státy(kmeny)  si umějí vládnout samy, že se tam dějí hrozné věci, hlad atd. Kolonialismus zanechal i positivní stopy. Určitě by tam bylo více škol, silnic, nemocnic - ale jak zařídit, aby tam kolonialismus vládl osvíceně? Beztak tam v nouzi nejvyšší většinou volají na pomoc USA.

J. Kanioková 12.10.2014 15:08

Přesně !