24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

GLOSA: Jako v roce 1984

Po dlouhých dvou letech přijel americký ministr zahraničí do Ruska. To cosi evokuje. Když už se mluví o nové studené válce, člověk si chtě nechtě připomíná tu první.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hamal 15.5.2015 13:26

O návštěvě Kerryho v Rusku

píše US bloger původem z rodiny ruských uprchlíků: Pokud nečtete rusky nebo nesledujete svobodnou blogosféru, mohli jste si nevšimnout, že v Rusku se stalo něco významného. Do Soči přicestovali Kerry, Nulland a velká delegace US ministerstva zahraničí a setkali se tam s ministrem zahraničí Lavrovem a s Putinem. S tím strávili víc než čtyři hodiny. Nejen to, Kerry řekl, že dohoda v Minsku (M2A) byla jediným východiskem a že by silně varoval Porošenka před ideou obnovit vojenské operace.

To je ohromující vývoj. Znamená to, že tzv. "izolace Ruska" skončila dokonce i pro "nepostradatelné impérium". Oficiální US uznání dohody M2A je spíš pokořující vzhledem k tomu, že byla sjednána bez Američanů. Poprve USA varovaly Ukrajinskou nacistickou chuntu (Ukronazi junta) před vojenským útokem. A to v době, kdy "ukronacisti" jsou válečně naladěni a Porošenko právě slíbil dobýt zpět nejen doněcké letiště, ale celý Donbas, a dokonce i Krym. Svědči to o tom, že USA a Kijev už nejsou zajedno. USA poprve deklarovaly, že pokud dohoda M2A bude zavedena, sankce EU a USA skončí. Je zajímavé, že o diskusi k sankcím Rusové ani neprojevili zájem.

        Nedávná přítomnost čínských a indických jednotek na Rudém náměstí ukázala, že "izolace Ruska" nevyšla, at' se to Kerrymu a spol. líbí nebo ne.  Američanům možná došlo několik základních skutečností: 1. Rusko neustoupí 2. Rusko je na válku připraveno 3.Ukrajina okupovaná nacisty kolabuje 4. Většina světa podporuje Rusko 5. Celková US politika proti Rusku selhala.

        Co se právě stalo je možná první známka US vystřízlivění a Kerryho návštěva u Lavrova a Putina způsob ústupu při zachování tváře. Přesto je třeba vyvarovat se předčasného optimismu. Jisté však je, že Rusko vyhálo další bitvu v této dlouhé válce a vše naznačuje nevyhnutelnou porážku impéria.

Pramen:    http://thesaker.is/yet-another-huge-diplomatic-victory-for-russia/

J. Kanioková 15.5.2015 14:20

Re: O návštěvě Kerryho v Rusku

No.. v Kyjevě převládá logicky očekávaná depka.. Stratfor zas připouští, že by USA mohly souhlasit s autonomií Donbasu. Výsledek jednání v Soči taky popsal Bloomberg tak, že se obě strany „ujistily, že si ohledně Ukrajiny dál nerozumějí“. Ovšem Kerry prý prohlásil, že by si měl ukrajinský prezident „dvakrát rozmyslet“ nápad znovu dobýt doněcké letiště. Čímž by se znovu zahájila plnohodnotná válka. A kdoví, co se řešilo o Asadovi. Je jasné, že existuje velký tlak, aby se Rusko od něj odklonilo.

O jednání Kerry - Lavrov - http://www.state.gov/secretary/remarks/2015/05/242214.htm

A možná začíná další díl bojovného seriálu - Makedonie může sklouznout na pokraj občanské války - http://jdem.cz/br9yh9 .... To Kosovo je jak trn v patě..

Moc nevěřím vašemu poslednímu odstavci o "US vystřízlivění", spíš jde o diplomatické hrátky stylu - něco za něco..

J. Kanioková 15.5.2015 14:47

Ale teď čtu, a pokud je toto info pravdivé... uff..

McCain jmenován do poradního týmu "Mezinárodní poradní skupiny" na Ukrajinu, v čele Saakašvili -

http://rt.com/news/258389-saakashvili-mccain-ukraine-advisors/

Nedělá se mi volno.. houfování z čiré nenávisti..

Ne pro užitečnost normálních obyčejných Ukrajinců..

V. Novák 15.5.2015 15:02

Re: O návštěvě Kerryho v Rusku

I "něco za něco" by bylo vystřízlivění.

Prozatím USA prosazovaly "cokoli za nic" nebo "cokoli za to, co MY nabídneme".

V. Novák 15.5.2015 11:03

Co je na přání „přispět k normalizaci

dvoustranných vztahů, na nichž v mnohém závisí světová stabilita“ nesprávné nebo nepravdivé? Nezávisí snad?

Jaký je ten podstatný rozdíl mezi odtržením Krymu a odtržením Kosova (pominu-li to, že Kosovo bylo odtrženo mnohem násilněji, za cenu mnohem více životů a že v něm proběhla etnická čistka)?

P. Švejnoch 15.5.2015 7:57

Opravdu by mě zajímalo

jak si všichni kritici "anexe" Krymu představují alternativní vývoj na Krymu, pokud by Rusko nezaštítilo referendum svojí vahou a přítomností svojí armády po vyhlášení výsledků referenda...

Žongluje se se slovy anexe, imperialismus, ruská diktatura - předpokládám tedy, že kritici jsou samí demokrati do jednoho uznávající mimo jiné i právo občanů na sebeurčení. Na Krymu je asi 60% ruského obyvatelstva, životní úroveň v Rusku je neoddiskutovatelně vyšší než na UA. Tedy jistě i zavilým kritikům "anexe" musí být jasné, že referendum, ať už by se konalo kdykoli v aktuální situaci, by dopadlo stejně - možná odlišně v percentuelním vyjádření, ale stejně výsledkem, tedy pro připojení k RF.

Jak by na výsledky takového referenda asi reagoval Kyjev, když vidíme, jak reaguje  na jihovýchodní Ukrajině? Nebo ještě spíš - myslí si kritici opravdu, že by Kyjev uspořádání podobného referenda vůbec dovolil?

Takže oč jde? Já si skoro myslím, že oněm kritikům málo záleží na osudech a vůli obyvatel Krymu (ač mají plnou hubu demokracie a svobody), jen potřebují klacek, aby mohli Rusko bít. A protože je Rusko ve své zahraniční politice poměrně opatrné, museli tihle demokrati vzít zavděk klacíkem tak slaboučkým, jako je "anexe" Krymu - soudruhem prezidentem Obamou počínaje a posledním Klvaňou konče...

K. Frauknecht 15.5.2015 8:57

Re: Opravdu by mě zajímalo PROČ

Vámi popsaný stav je nad slunce jasný.

Proč tepou "knížecí služebníci" do Zemana celkem chápu :-). Chápu i to, proč se levičáci naváží do Klause. Ale proč naši "vlastenci" bojují s Rusem? Že si nenásilně přivlastnil "svůj" Krym? Proč nebojují se Saudy, když bombardují "cizí" civily? Je to ze setrvačnosti nebo je to "jenom" pokrytectví, protože to činí EU (=USA) a v nějaké té zadeli prostě být musí?

Jenom mi proboha neříkejte, že jim záleží na svobodě a demokracii nebo že hájí mezinárodní právo. To by museli mít minimálně vyřvaný hlasivky :-))!

P. Švejnoch 15.5.2015 10:43

Re: Opravdu by mě zajímalo PROČ

Ano, to je ta správná otázka: Proč je třeba bojovat s Ruskem? Ony jsou to vlastně otázky dvě, resp. možná i tři: Jednak proč s Ruskem bojuje soudruh Obongo? A proč přidružená eurounijní squadra? A proč proti němu bojují, použiji Vaše označení, naši "vlastenci"?

Jedna odpověď je společná pro všechny tři zmíněné: Je potřeba rozmělnit a odvrátit pozornost občanů od jiných, neporovnatelně palčivějších problémů. U politiků EU je to, myslím, motiv jediný - nebo alespoň ten úplně stěžejní. Je třeba pohřbít jejich katastrofální průsery pod obavami z vnějšího nepřítele. Soudruh prezident Obama krom toho samozřejmě sleduje i geopolitické zájmy USA (které jsou, ač si to mnozí neuvědomují, diametrálně odlišné, resp. protichůdné zájmům Evropy).

Ale proč "naši vlastenci" (a to i ti, u nichž je jinak patrná schopnost úsudku a inteligence obecně) bojují tento boj, to mi do značné míry zůstává utajeno. Část z nich bojuje minulé války, to je jasné - nezapomněli na ponížení, kterého se nám dostalo v '68, a přitom zcela přehlížejí fakt, že RF 2015 není SSSR 1968. Část z nich je, jak jste poznamenal, povahy lokajské, a bez čísi řitě, do které by mohli zalézt, se prostě neobejdou. Další to dělají z racionálních důvodů (viz ČT, která musí držet "linii strany", jináč dostanou příslušní "novináři" padáka). Ale přesto je tu ještě nikoli nevýznamná skupina těch, pro které neplatí žádný ze shora uvedených motivů, a přesto hodnotí situaci naprosto iracionálně až hystericky...

Napadá Vás nějaké vysvětlení?

K. Frauknecht 15.5.2015 11:20

Re: Napadá.

IQ chcíplýho delfína :-).

Myslím, že pro USA jsou prezidentské volby jednou z posledních šancí. O dominanci pravděpodobně stejně přijdou (rovnováha v přírodě prostě muší bejt), ale bude podstatné jakou zaujmou pozici. Zavedený Obavův socialismus by nejspíš vedl k dalším konfrontacím.

J. Kanioková 15.5.2015 13:35

chicht

"Jednak proč s Ruskem bojuje soudruh Obongo?"

Každá velmoc se jistí, třeba USA si chce zajistit Ukrajinu, aby se tamtudy Rusové nedostali na americké hranice..

A on plus eurounijní squadra? ... Ti "bojují" o nezpochybnitelnost jejich rozhodovací moci..

O samostatnosti Krymu musí hlasovat celá Ukrajina. O samostatnosti Katalánska musí hlasovat celé Španělsko. O samostatmosti Kosova nemusel hlasovat vůbec nikdo. O samostatnosti Kurdů musí … kdo ?

(přiznávám, že to není z mé hlavy, ale je to naprosto vypovídající)

P. Mach 15.5.2015 20:32

Re: Opravdu by mě zajímalo

Slovo "nezaštítilo" může v kontextu rusácké agrese vůči Ukrajině a okupace Krymu použít jen vylízanec a poskok. Vývoj byl takovýto, rusácko okupoval Krym a následně zorganizovalo referendum a samozřejmě si zorganizovalo také výsledek referenda.

P. Švejnoch 15.5.2015 20:53

Re: Opravdu by mě zajímalo

To víte, že ano. :-)