7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

GLOSA: Jak vítali Cortése

Starými tlustými knihami se již opovrhuje. Ale najdeme v nich leccos, co působí aktuálně. Třeba toto: Pak náhle slunce, vyhoupnuvší se nad východní horskou hradbu, nádherně ozářilo a plně odhalilo chrámy, věže i paláce, linouc svou záři do překrásného údolí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 12.11.2019 12:09

Myslím, že není třeba se hádat. Indiáni samozřejmě viděli, že přišel někdo technologicky na mnohem vyšší úrovni (indiáni hleděli i na koně), byl tam psychologický jev předpovědi příchodu bělochů a zbraně, takže vítězství šlo hladce. Do toho samozřejmě zoufalství porobených. Jen tu ještě nikdo nezmínil neštovice. Teď nevím, jestli to bylo už za Cortéze ale nejvíc indiánskou populaci zdecimovaly neštovice. Navíc se tu nepíše že Španělé třeba Incký (a možná i Aztécký) systém porobených indiánů využili a určitým způsobem v něm pokračovali. Ale tam šlo spíš o ty Inky v Jižní Americe.

V. Církva 12.11.2019 11:51

Tak některá fakta z historie by jste snad nemusel zdůrazňovat. Stačí napsat, že byli tmavší pleti a bojovali proti bílým kolonizátorům z EU EU. To ostatní je údajné, neprokázané a zkreslené bílým mužem, který jak známo lže.

Mně se ale zdá, že se ti Aztéci chovali na dnešní poměry nějak divně, až se chce napsat že přirozeně.

J. Schwarz 12.11.2019 11:50

Možná i ti Aztékové a Mayové měli ve své době "pokrokové studenty theologie" kteří vítali dobyvatele coby pokrok přinášející božstva...

V. Církva 12.11.2019 11:43

Snažíte se být vtipný, ale to co popisujete jsou spíš negativa americké civilizace, která však má také jednoznačná pozitiva jako svoboda jednotlivce, církví atd. A troufám si tvrdit, že před 40 převažovala ta positiva včetně fungující ekonomiky.

Aztécká říše byla skutečně založena na strachu zotročených a nepřátelských národů, že jim zaživa vytrhnou srdce. To podporují lidé jako vy (já je zařazuji do kolonky služebníci satana). Samozřejmě indiánské kultury měly taky svá pozitiva. Především civilizovaní indiáni severní ameriky například místo války hráli hry.

Ale zde se píše o Mexiku a Aztécích. Podstata je, že v USA i Mexiku je dnes kultura která není založena na té Aztécké takže pan Vintr má pravdu. Ty universiti a připotroublí stádovití studenti by nebyli!

M. Pivoda 12.11.2019 11:43

Nezapomínejte na psychologický efekt střelby z kanonu na prosté indiány.

V době války v Iráku USA například zvažovali promítnout na obloze hologram Aláha. který iráckým vojákům něco přikáže. Nerealizovalo se to ale.

P. Bures 12.11.2019 11:41

Komu dát nálepku dobra? Jistě, otrokářství, války a nehezké zvyky (u muslimů to přece prý nevadí), ale zase stáli proti imperialismu bílého muže, byli tmavší, měli základy klimatického aktivismu (obětovali hlavně cizí, aby zachránili svět) a nechovali bzdící hovězí dobytek. Na druhou stranu to byli hnusní xenofobové, kteří se zdráhali přijmout pár stovek lidí ze zámoří jdoucích za lepším životem a nebrali vážně jejich náboženství. Čert ví, kam je zařadit podle pokrokářské doktríny.

J. Schwarz 12.11.2019 11:34

Technologie... sto lidí proti statisícům by nemělo šanci ani se současnou výzbrojí včetně GPS a komunikačních prostředků...

V. Petr 12.11.2019 11:18

Aztékové znali měď, zlato a stříbro. Zařadil bych je do starší doby bronzové, říše Inků možná do střední doby bronzové.

Podstatný rozdíl oproti Evropě je v tom, že neměli tažná zvířata! Inkové měli nevelké lamy, které mohly nosit náklady.

V. Petr 12.11.2019 11:04

Pro porobené kmeny, které se přidaly ke Cortézovi by vítězství Montezumy bylo katastrofou, následovaly by nepředstavitelné represe. V jedné knize (nevím, zda je výrok pravdivý) říká jeden z náčelníků Cortézovi "Když se přidáme k tobě, dokážeš nás ochránit?"

Jinak bylo normální přidat se k někomu, kdo nebude požadovat dodávky dětí pro obětování bohům.

M. Pivoda 12.11.2019 10:25

Porobené kmeny se přidali k vítězícímu.

J. Pokoutný 12.11.2019 10:12

Je možné dodat, že i proslaveně "mírumilovní" Mayové - což je sluníčková představa, která se po rozluštění jejich písma úspěšně bortí - stahovali v době bez dešťů z kůže děti, jejichž kůže pak při obřadech na sebe natahovali jejich kněží.

J. Pokoutný 12.11.2019 10:09

Když už se chcete vyjadřovat, pane, nastudujte si fakta, jimiž se tak často oháníte. Popisujete totiž setkání jiného conquistadora - Pizarra - na jiném místě (v říši Inků v Jižní Americe) a o 15 let později. Ovšem skutečnost byla stejná - i tuhle říši nezlikvidovali ani tak Španělé, jako porobené kmeny. A s těmi střelnými zbraněmi to nebylo nijak slavné - pár (doslova) kanónků na úrovni husitské tarasnice, pro něž většinou nebyl střelný prach.

J. Vintr 12.11.2019 10:06

Obě civilizace (i když u těch druhých lze těžko mluvit o civilizaci) stály zcela evidentně na zcela jiných základech. Zatímco ta naše se neustále vyvíjela, tak jejich absolutně stagnovala.

J. Vintr 12.11.2019 10:03

Žijeme dnes. Dnešek by nebyl bez toho, co se stalo včera. Pokud to ti pokrokoví blbečci myslí vážně, tak by tu chybu měli napravit tim, že se zasebevraždí.

J. Heincl 12.11.2019 9:42

Rád bych připomněl, že Aztékové byli lidožrouti. Zajatci byli obětováni na vrcholu pyramidového chrámu. Zaživa jim kněží vyrvali srdce z hrudi a mrtvé tělo shodili z chrámu dolů, kde si ho rozebrali a poté zkonzumovali přihlížející. Aztékové neznali kovy, ani kolo. Žili tedy v době kamenné. Civilizační rozdíl byl zkrátka obrovský.

P. Dvořák 12.11.2019 9:28

. . . ani zlatá horečka, Divoký Západ, automobilky v Detroitu, gangsteři v Chicagu, atentát na Kennedyho, válka ve Vietnamu . . .

Nepřipadá vám to blbé? Jestli ano, jen rozšiřuji to vaše.

P. Dvořák 12.11.2019 9:25

To je úvaha typu "co by se stalo, kdyby se nestalo právě to, co se stalo".

Vůbec nic to nevypovídá o tom, že tehdy obě civilizace stály na systému otrocké práce, lidských obětí a válek. Takže původní civilizace za 18 a ta nová přinesla změnu, jejíž výsledek byl 20-2.

M. Pivoda 12.11.2019 9:21

Citujme nejdříve z Petráčkova článku: Zatřetí. Vnucuje se praktická otázka: Jak ta hrstka (řádově stovky) Španělů dokázala vyvrátit mocnou říši Aztéků? Odpověď je nasnadě. Nevyvrátili ji sami. Tu hlavní zásluhu ...

Tu hlavní zásluhu měla nařazená evropská technologie.

A také moment překvapení. Moctezuma s opovržením hodil na zemi Bibli. Následoval výstřel ze španělského děla a hrstka vojáků se vrhla na tisíce indiánů a zajali vládce Moctezumu.

Zajatý vláce pak slibil cokoliv za zachování svého života. (Vždyť i Václav Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu EU, aby si tak uchoval funkci Prezidenta ČR. Ač se přitom tvářil, jako by mu z řiti červa táhli).

J. Fridrich 12.11.2019 9:20

Velké, silné a vyspělé říše v historii lidstva vládli někdy i dlouhá staletí - ale pak padly... Většinou byly poraženi méně vyspělými nájezdníky, ale také svými vnitřními chybami.... To čeká i naši Západní křest'anskou civilizaci, která již na tom usilovně pracuje....

J. Vintr 12.11.2019 9:08

Samozřejmě, že tam přinesli pokrok a civilizaci. Bez nich by tam ti domorodci dnes žili úplně stejně jako před těmi pěti sty lety.

J. Vintr 12.11.2019 8:31

Jenže bez těch dobyvatelů by dnes zaručeně v Americe nebyly žádné univerzity ani pokrokoví studenti.

J. Kalina 12.11.2019 7:59

nikdo indiánům nebránil v tom, aby oni přepluli Atlantik a dobyli Evropu. Kdyby na to měli, tak by to udělali. A to by se vidělo jak by to chodilo. Ale neměli na to. Stačí se podívat jak velké území ovládala Incká říše a zkusit si představit jakým násilím byla udržována při životě. To dnes je to jiná! Královna pomocí feromonů ovládá mraveniště a pomocí České televize televize nás ovládá kdo? Asi spějeme k nějaké formě sociálního hmyzu na úrovni savců - lidí. Otročit, jako žít, nemyslet, papoškovat a místo peněž mít číslo na kontě.

P. Dvořák 12.11.2019 7:26

" . . . máme snad fandit těm, jejichž vyspělá civilizace stojí na systému otrocké práce, lidských obětí a válek . . . ."

To je otázka pro které století a pro kterou společnost? Na první pohled by se mohlo zdát, že tam Španělé přinesli pokrok a civilizaci ;-D

F. Houžňák 12.11.2019 7:00

Jeden z těch Cortézových pomocných národů, Tlaxcalané, měli za odměnu status nezávislého národa/státu až někdy do 19. století, kdy je spolklo "nezávislé" Mexiko, kde Španělé už neměli žádnou moc. Viz historytoday.com/archive/contrarian/two-cheers-conquistadors

J. Sinnreich 12.11.2019 4:44

Na americkych universitach to pokrokovi studenti a profesori historie rozhodli jednoznacne. Fandime Aztekum, Mayum a vubec puvodnimu obyvatelstvu, (indigenous peoples). Kolumbus, Cortez, Pizzaro byli dobyvatele a provadeli genocidu. Taky uz se proto neslavi Columbus Day.

M. Zavala 12.11.2019 1:41

nesmíte cist Prescotta, ale treba Bernala Díaze. Ten to zazil na vlastni kuzi, Prescott baji a cuca z prstu. Cortéze Aztéci nevitali, vitali je jiné národy na uzemi dnesniho Mexika, byly to Azteky porobene narody a nechali se zbankat k tomu aby Azteky porazili, Ze tomu uverili doslo mensi radou nahod, to by ale bylo delsi povidani. NIKDY je nepovazovali za bohy, u brehu dnesniho Veracruzu jim Moctehuzoma poslal vyslance, 2x, jednou Cortezovi a drhuhou Grijalvovi, nemel jasno kdo je vudce. Byly to ceremonialni obleky Opereneho hada, a cekal odpoved. Ta byla "diky". Tudiz ani nebyli vyslanci boha. Do veracruzu se dostali po delsi dobe, u brehu s nima bud valcili nebo kseftovali, cili jake bozstvo. Pote co se objevili v Tenochtitlanu, tak se jich nebali, ale jejich chyba. Ostatni kralovstvi, podmanene Azteky se vzbourili a pote co Alvarado zacal v nepritomnosti Corteze (odplul na Kubu) valku, tak prestali posilat jidlo Aztekum. Zkratim to - vzdali se kuliva hladu, jedli kuru stromu colorin a delali si babovicky z hliny. Tak ctete neco poradneho