28.2.2021 | Svátek má Lumír


Diskuse k článku

GLOSA: Důstojnost, či život

Při pohledu na průšvihy pandemie v západním světě přijde nápadné, jak je v této věci politika osobní. Osobnosti (experti) navrhují strategie i „opatření“ vlád a také je vysvětlují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 27.10.2020 12:53

No jistě, lépe žít důstojně. Ale v případě vis major průseru, jímž současná pandemie nepochybně je, lze dočasně v zájmu života lpění na důstojnosti revidovat.

Osobně nemám za to, že by současná omezení, roušky, pomalu domácí vězení etc., byla na újmu mé důstojnosti. Historie nás učí, že bylo i hůř. A kdo nemá dost fantazie, nechť si přečte nějakou dystopii. Nebo o blokádě Leningradu či náletu na Hamburk (operace Gomora na přelomu července a srpna 1943). Nebo o nějakém zemětřesení.

V. Novák 27.10.2020 12:15

Opravdu Schäuble prohlásil: „Ale ta nevylučuje, že musíme umírat.“?

Mně to přijde nelogické...

M. Boháček 27.10.2020 12:19

Logické je, že umierať nemusíme (večne živí - ako Lenin)?

M. Boháček 27.10.2020 11:32

Ako v Bielorusku utajujú masový kolaps zdravotníctva (nulové anticovid opatrenia + masové demonštrácie proti Lukašenkovi), keď demonštrácie utulať (utajiť) pred svetovou verejnosťou nedokázali?

Lukašenko od začiatku pandémie odmietal v Bielorusku zaviesť karanténne opatrenia či napríklad len zakázať športové podujatia. Svetové médiá v tejto súvislosti zaujal viacerými svojimi výrokmi, ako napríklad, že koronavírus lieči vodka a sauna.

https://www.ta3.com/clanok/1188881/lukasenko-prekonal-nakazu-bol-som-jeden-z-tych-pripadov-tvrdi.html

Nič novšie som o nulových (alebo iných) opatreniach proti covidu v Bielrusku nenašiel. Radšej sa o tom nepíše, ako by sa mali písať fakty. Zato sa tam demnštruje už mesiace.

Priehradu prelomil bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý vždy notoricky odmietal prijať vo svojej krajine akékoľvek nútené, obmedzujúce, alebo „sociálne dištančné“ opatrenia. Na stretnutí bieloruskej vlády vyhlásil, že dostal veľkú finančnú ponuku (92 miliónov dolárov) od Svetovej zdravotníckej organizácie, aby urobil „ako v Taliansku“. Ponuka sa po ráznom Lukašenkovom odmietnutí za pár týždňov dokonca zdesaťnásobila na 940 miliónov dolárov, tentoraz už ponúknutých Medzinárodným menovým fondom. Bola však podmienená rovnakou požiadavkou: všetko uzavrieť a robiť „ako v Taliansku“.

http://www.severoceskapravda.cz/index.php/radime/2794-kup%C4%8Den%C3%AD-s-covidem

Asi tá vodka, traktor a sauna zaberajú. ;-D

M. Boháček 27.10.2020 12:40

https://sk.wikipedia.org/wiki/Protesty_v_Bielorusku_v_roku_2020

V. Kučer 27.10.2020 9:37

Důstojnost má přednost před životem. Důstojná smrt je lepší než nedůstojná. Soudy by se měli držet reality a filosofii přenechat příslušným aktivistům kterých je nejen v Německu přebytek.

B. Rameš 27.10.2020 8:56

Mohl bych k tomu psát třeba hodinu, téma je hluboké. Nakonec ale, na dřeň zjednodušeně, si na otázku v titulku musí každý odpovědět sám. Problém je, když to za něj rozhodují jiní.

I. Polák 27.10.2020 8:33

Pochvala, moc dobře napsáno.

Ani se mi nechce to doplňovat tím, že občas potom se šikovnému právníkovi podaří dokázat, že určité konkrétní osobě tím původním rozhodnutím "stát" způsobil škodu a "stát" mu ji musí zaplatit. Těm mrtvým ovšem nic platit nemusí...

J. Lukavsky 27.10.2020 7:28

"Soud rozhodl o svobodě pohybu pro ženu z ústavu sociální péče, tedy proti nařízené izolaci" A převzal také veškerou odpovědnost za eventuelní následky? Tj. když ta dáma přinesla nákazu do ústavu a xx stařečků a stařenek onemocnělo a xx z toho zemřelo? Asi sotva že? Soud není od toho aby se komukoli zodpovídal. I u nás soudce pustí z basy v polovině trestu vraha a on do týdne někoho zamorduje. A nic! J.L. end

J. Vorlický 27.10.2020 13:02

Zodpovědnost má ta žena, ne soud.

Za normálních okolností, mají-li stařečkové a stařenky právo neonemocnět a neumřít a stejná žena má vůči nim odpovídající povinnosti, bude žena potrestaná za neplnění své povinnosti, nakazí-li je a oni umřou.