26.10.2020 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

GLOSA: Černobylská katastrofa dvakrát jinak

Po pětidílném seriálu společnosti HBO vzniká v Rusku jeho místní mutace. Jak lze předpokládat, oba seriály o jediné katastrofě se budou diametrálně lišit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 19.8.2019 11:54

Uvědomte si, že za nesplnění příkazu nadřízeného, třeba

mistra ve fabrice, mohl člověk za Stalina skončit na deset let v pracovním táboře, který třeba nepřežil. Djatlov byl navíc bývalým vojákem z povolání, sloužil na jaderné ponorce.

Černobylský reaktor vznikl vývojem reaktorů, určených původně k výrobě plutonia zbrojní jakosti pro jaderné zbraně a tuto schopnost si zachovával (v Temelíně to nejde). Před havárií se měla polovina výkonu sovětských jaderných elektráren realizovat v reaktorech tohoto typu a mnozí Rusové se domnívají, že důvodem byla také možnost tohoto vojenského využití.

O rizicích tohoto typu reaktoru, tedy jeho fyzikální nestabilitě se vědělo už ve 40 letech a Američané je proto stavěli, pro vojenské účely, daleko od obydlených oblastí. Britové např. takto odlehlé oblasti na svém území nenašli a proto k výrobě plutonia použili jiný typ reaktorů (dávno popsáno v běžné literatuře z 50 let, dokonce i česky).

Experiment, sloužíci k ověření, jak dloudo dokáže pára po odstavení reaktoru pohánět generátor měla původně uskutečnit jiná směna, které byla na to též vyškolena. ALE když začal být reaktor odstavován, přišel pokyn z energetického dispečincku přerušit odstavení na výkonu 400 MWe, protože v síti chyběl proud. Tak ten pokyn uposlechli, přesunuli experiment na noční směnu, ta ale zjistila, že při trvalém výkonu 400 MWe na počátku nebude mít pro jeho uskoutečnění dost páry. Pokusili se proto výkon reaktoru zvýšit a to v konečné fázi skoro za každou cenu. Tato snaha nakonec vedla k tomu, že se dostali do nebezpečné nestabilní oblasti, výkon reaktoru skokově stoupl a došlo k parní explozi se známými následky.

Podle Rusů si byli nebezpečí vědomi, ale měli příkaz experiment provést a neodvážili se neuposlechnout, viz výše...

P. Kubáč 19.8.2019 11:10

Když se podívám na velké projekty

typu ochrany životního prostředí, budování a udržování energetické soustavy, nebo silnic, nemám pocit, že bychom v Česku ( i ve zbytku Evropy ) byli v ideologii a iracionalitě výrazně dále než Kom-papaláši pozdního Sovětského svazu

V. Petr 19.8.2019 11:59

Mýlíte se, v SSSR by třeba bylo nemyslitelné, aby Drábová

nařidila opakování rentgenování svarů za cenu několikaměsíčního odstavení výrobního bloku. Přestože měla pravdu, žádné porušení bezpečnostních požadavků nelze připusti ani když by se nic nestalo.

P. Kmoníček 19.8.2019 9:35

Pane Vodvářko,

to si od Falmera s Kojzarem odskáčete. A možná, že se k nim přidá i lhář z Hradu.

J. Richter 19.8.2019 11:09

Re: Pane Vodvářko,

aha

S. Rehulka 19.8.2019 8:33

Tedy to.......

.....že Sověti byli vražedné svině v celé historii, je dnes všem známo, i když si to ti "pomalejší, či přesvědčení" nepřipouští. Ale že současná věrchuška se od nich liší jenom tím, že nemá v erbu srp a kladivo, jinak stále stejné - vsjo rovno !

Z. Lapil 19.8.2019 9:39

Re: Tedy to.......

O pomalejších se vyjádřit neumím, ale o těch přesvědčených si myslím, že vědí a připadá jim to správné.

V. Wagner 19.8.2019 1:48

Ještě odkaz na popis natáčeného díla pro pana Štípka

Pane Štípku, ještě posílám odkaz, kde je podrobně popsáno budoucí dílo. Byl tam i ten uniklý trailer, ale už se jej nejspíše povedlo z většiny míst stáhnout. Podrobněji v tom mém odkazovaném článku na Oslovi: http://www.osel.cz/10664-cernobyl-film-realita-a-soucasnost.html a v diskuzi pod ním.

I. Štípek 19.8.2019 23:19

Re: Ještě odkaz na popis natáčeného díla pro pana Štípka

Dobrý, takže trailer stačí k objektivnímu a úplnému pochopení, srovnávání, vyjádření názoru. Mám pravdu, říká pan Wagner, protože je to na Oslu, kam jsem to umístil - já.

I. Štípek 19.8.2019 0:11

Pan Vodvářka je zřejmě kremelský VIP

protože už určitě viděl ten ruský seriál.

V. Wagner 19.8.2019 1:43

Re: Pan Vodvářka je zřejmě kremelský VIP

K ruskému seriálu už byl vytvořen trailer a základní dějová osnova s využitím agenta byla prezentována. Takže pan Vodvářka neprezentuje nic, co by nebylo známo všem, kteří se o problematiku zajímají. Jinak, podrobný rozbor toho, v čem je seriál HBO přesný a v čem se filmově liší od reality, současná situace v Černobylu a také o dvou ruských natáčených dílech o Černobylu popisuji v článku http://www.osel.cz/10664-cernobyl-film-realita-a-soucasnost.html Kromě zmíněného seriálu se špionážní zápletkou se připravuje i serioznější dílo (film režiséra Danily Kozlovského „Když čápi padli“ podle skutečného příběhu skupiny dobrovolníků, kteří se podíleli na likvidaci následků černobylské havárie.). Ten druhý se točil na Kurské elektrárně, kde mají také bloky RBMK.

Z. Rychlý 19.8.2019 9:15

Re: Pan Vodvářka je zřejmě kremelský VIP

Četl jsem váš popis - smekám před vámi!

V. Wagner 19.8.2019 10:25

Re: Pan Vodvářka je zřejmě kremelský VIP

Díky. Jsem, rád, když je pro čtenáře užitečný.

P. Kmoníček 19.8.2019 9:38

Re: Pan Vodvářka je zřejmě kremelský VIP

Wagnere, Vy určitě znáte podrobnosti. Já se pamatuji velmi dobře na ten start Závodu míru. Jak to tedy bylo ?

V. Wagner 19.8.2019 10:19

Re: Pan Vodvářka je zřejmě kremelský VIP

Pane Kmoníčku, co jak bylo? Že se jela část Závodu míru na Ukrajině a v Kyjevě v době, kdy havárie a emise radioaktivních látek stále probíhaly, je skutečností. Že by bylo správné tuto část Závodu míru zrušit, je jasné. Smysl Vašeho příspěvku jsem nějak nepochopil.

P. Kmoníček 19.8.2019 11:56

Re: Pan Vodvářka je zřejmě kremelský VIP

Ani se nedivím.

R. Langer 19.8.2019 10:57

Re: Pan Vodvářka je zřejmě kremelský VIP

No, byl, na to se pamatuju taky. A co byste chtěl vědět víc?

J. Lepka 19.8.2019 13:46

Re: Pan Vodvářka je zřejmě kremelský VIP

Milý Kmoníčku, ten prů_ser v Černobylu se stal 26. dubna a Profláknutý Závod míru tradičně počátkem května. Více třeba na wiky :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Závod_míru.

A to vše jen pro slávu moskevských novin s paradoxním názvem Pravda

V. Petr 19.8.2019 14:21

Nemáte tak úplně pravdu. Závod míru se jel v Kyjevě

proto, aby podporoval propagandu typu "vlastně se nic nestalo." Daleko šílenější verzi téhož předvedli soudruzi v Bělorusku, kteří opravdu prováděli politiku "budeme dělat že se nic nestalo" do té míry, že krmili dobytek čerstvou pící, obsahující množství jodu 131 (poločas pouhých 8 dní, stačilo POČKAT) a mléko dávali do distribuce. Výsledkem bylo 1000 případů rakoviny štítné žlázy s několika úmrtími.