3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
cb 19.4.2006 13:07

Re: Re: Nežvaňte o zaměstnavatelích.

A tou existencni jistotou je podpora v nezamestnanosti? Nebo socialni davky? Ve Francii je nezamestnanost mezi mladymi 20%, tak jakepak existencni jistoty?

Wasabi 19.4.2006 13:17

Re: Re: Nežvaňte o zaměstnavatelích.

nevim o jake nejistote mluvite, cituji z clanku: Ve Francii ovšem stát navíc zaručoval propuštěným v případě nutnosti bezplatné přeškolení a velkorysé finanční navýšení podpory v nezaměstnanosti na výši původního platu!

Takze financne se po propusteni u nej nic nemeni, ale socialisticky kecy byli ve Francii po 2.sv. valce velmi popularni a nic se nezmenilo dodnes.

Evropske socialni vlady vytvorily novou pracovni pozici - nezamestnany, jenom tomu rikaji solidarita.

zvědavec 19.4.2006 14:54

Re: Re: Nežvaňte o zaměstnavatelích.

Milá zlatá, je vidět, že o podnikání nevíte zhola nic. Přesčasy se nenařizují z plezíru zaměstnavatele, ale je na nich mnohdy závislý osud firmy - nesplníš termín a množství, příště objednáme jinde. Tak to chodí. A zaměstnanec, který to nechápe a nemá minimální pocit sounáležitosti s firmou, nepatří nikam jinam, nežli na dlažbu. Dobře mu tak.

Jistoty se nikde nefasují. Státní zaměstnanci jich požívají parazitováním na nejistotách soukromého sektoru, z jehož daní žijí. Oni sami žádné hodnoty nevytvářejí, spíše ve smyslu parkinsonových zákonů produkují v uzavřeném cyklu práci jedni pro druhé. Tuším, že systém alespoň o 200 prvcích nepotřebuje vůbec žádné vstupy. Prostě cykluje a všichni mají co dělat. Bohužel, to chtějí mladí Francouzi. Vystákovali za právo být cizopasit za  cizí peníze.

Nevím, jaké máte vzdělání, ale ze zkušenosti své i svých zaměstnanců vím, že absolvent po škole není pro praxi zpravidla příliš upotřebitelný. Je nutné jej rok, dva v oboru dále dovzdělávat, což není nic jiného, než  že do něj   zaměstnavatel investuje své peníze, aniž za ně dostane odvedenu odpovídající práci. Byl by hloupý, pokud by takového člověka, pokud se osvědčí,  po stáži propouštěl, protože dotyčný si své dovednosti vezme s sebou.   

ZEPOP 19.4.2006 15:17

Re: Re: Re: Nežvaňte o zaměstnavatelích.

"nesplníš termín a množství, příště objednáme jinde" ... Heleďte, a není to tak, že majitel firmy nebo její ředitel by měl mít při sjednávání zakázek na paměti i reálné možnosti a kapacity své firmy? On je totiž ten Vámi uváděný "výrok" používán také zhusta tehdy, když dotyčný majitel či ředitel (nebo populárně "managor") není patřičně na výši a svou omezenou schopnost reálně vidět pak nahrazuje onimi nutnými přesčasy ... ?:-/

cb 19.4.2006 15:18

Re: Re: Re: Re: Nežvaňte o zaměstnavatelích.

To je krasna teorie.

ZEPOP 19.4.2006 15:20

Re: Re: Re: Re: Re: Nežvaňte o zaměstnavatelích.

Obávám se, že zhusta i teorie uváděná nevědomky v praxi ... :-/

cb 19.4.2006 15:23

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nežvaňte o zaměstnavatelích.

Kdyby firma prijimala zakazky podle sve kapacity, tak do roka konci.

ZEPOP 19.4.2006 15:30

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nežvaňte o zaměstnavatelích.

Tak mi tu něco nevychází - zakázky mám (jako firma), protože odvádím kvalitní práci. A mám-li tolik zakázek, že moji zaměstnanci musí dělat přečasy, aby byly všechny splněny včas v dohodnutém termínu, asi bych zauvažoval, zda by tedy nebylo na čase přijmout nějakého toho zaměstnance navíc, aby se stíhalo v pohodě a všichni (počínaje majitelem a konče posledním kotelníkem) nebyli v permanentním stresu ...

cb 19.4.2006 16:02

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nežvaňte o zaměstnavatelích.

A mas jistotu, ze bude prace pro dalsiho zamestnance na cely rok? Prijmout zamestnance znamena bud ho pak zivit, nebo ho propustit s vypovedni lhutou a odstupnym, t.j. plat za pul roku. Pokud bude takhle zabetonovany a preregulovany trh prace, tak se budou delat prescasy a nezamestnanost neklesne.

ZEPOP 19.4.2006 16:36

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nežvaňte o zaměstnavatelích.

Vycházel jsem ze sdělení, že firma má zakázky ... Pokud někdo delá o své vůli přesčasy, proč ne. Znám pár firem, kde ta sounáležitost funguje a zaměstnanci na nějakou tu hodinu navíc nehledí, protože vědí, že je zaměstnavatel náležitě ocení, bude-li moci. Bohužel jsou i takoví - a není jich zrovna málo - kde sice zaměstnanci projeví onu tolik potřebnou sounáležitost s firmou, nicméně oceněn je pouze majitel či majitel a managor. Oceněn za to, jak dobře vydupal se zaměstnanci způsobem "buďto budete dělat přes čas, aby se to stihlo nebo nemusíte už dělat vůbec". Jóóó, pane, to pak ta "sounáležitost" s firmou jen kvete ... A pak se divte současným názorům.:-/

zcr 19.4.2006 8:31

Kdyz tak scitam kapku ke kapce -

zavazny problem s pristehovalci, neschopnost (diskutovany zakon) ci neochotu (zemedelska politika) vlady upravit ekonomickou situaci zeme doma i v ramci EU, "lid" pripraveny ke stavce naprosto kdykoli, antiamerikanismus etc, vychazi mi, ze Francie ma uzasny potencial destabilizovat situaci v Evrope.

R 19.4.2006 8:31

Problém je

v tom,  že každý přijatý zaměstnanec musí dostávat aspoň minimální plat, v praxi plat víceméně obvyklý, záleží pak na profesi a místě, jestli to je jen minimální plat nebo vyšší. Každý přijatý zaměstnanec musí odvádět spoustu poplatků státu a o to musí být jeho plat vyšší a je jedno, jestli to odvádí samotný zaměstnanec nebo zaměstnavatel, konečný výsledek - náklad na pracovní sílu je tentýž.  Každý zaměstnanec musí být propuštěn po určitém rituálu daném zákonem, což jsou v přepočtu na peníze zase další náklady zaměstnavatele.

Musí ale zaměstnavatel zřídit nové pracovní místo a chtít přijmout nového zaměstnance? Nemusí !  ALE  NEMUSÍ !

Obhajovatelé sociálních vyděračů, ať už francouzských nebo našich by si měli tuto jednoduchou pravdu uvědomit. Ostatně přikazování, že podniky musí přijmout tolik a tolik zaměstnanců podle nějakých rozpisů vytvořených bůhvíkde se pokud vím dělo jedině za komunistů

Jirka 19.4.2006 10:56

Re: Problém je

To problém je. Ale myslím, že navržený zákon byl špatný z jednoho důvodu - vytvářel další kategorii zaměstnanců. Místo aby byla snaha upravit pracovní právo celkově, snažili se udělat zase jen nějakou výjimku, možná v domění, že tak to projde (celková úprava by asi neprošla). Jenže to by se pak mohl dělat zákon o zaměstnancích do 30, 40, 50 let. Tohle není rozumná cesta, je to jen vytváření právního chaosu a spousty předpisů navíc.

R 19.4.2006 12:02

Re: Re: Problém je

No, správně pokud se má takový zákon přijmout, asi by to chtělo skutečně upravit celé pracovní právo. Záleží, jaké jsou ve Francii zvyklosti stran tohoto, jestli to je soubor zákonů nebo jeden, jako je Zákoník práce u nás.  Každopádně ale přijetí takového zákona francouzská vláda nejspíš podcenila, taková důležitá věc by se měla připravovat předem nějakou přesvědčovací kampaní,  úprava by se měla předem diskutovat s opozicí a zřejmě provést i v souladu s nějakými výzkumy veřejného mínění, protože ve Francii je zřejmě vrstva lidí, kteří své názory neprosazují  pomocí voleb.

Alternativou  k vytvoření další kategorie zaměstnanců bylo nejspíš jen plošné snížení minimálních mezd a dalšího uvolnění v oblasti vzniku pracovních míst a to bylo nejspíš ještě méně průchodné.

** 19.4.2006 8:28

Francouzský protektivní socialismus

je s přestávkami budován od velké revoluce. Nedej bože, aby hrdého občana někdo vykořisťoval a nutil ho pracovat a jíst rychleji, než je zvyklý. Největším hitem byl v poslední době výplod zaměstnankyně státního elektrárenského molochu, kde dávala vtipné návody, jak zaměstnavatele vyždímat, nepředřít se a ještě si z něj dělat p*del. No ano, vyrazit flákače (v případě mladých mnohdy permanentně zhuleného) na hodinu, to je jedinej lék ,a kdo chce vidět, jak to funguje v anglosaském světě, ať jde na film Faktótum.

jeff 19.4.2006 8:27

Francie jednoduše degeneruje.

Od dotacemi rozmazlených farmářů, kteří desetiletí nejsou schopni nabídnout cenově konkurenceschopnou produkci, přes neřešený problém imigrace až po stávkující "studenty", kteří nikdy nestudovali a pracovat nebudou ani náhodou. Vlády nevládnou (celkem lhostejno zda levé, nebo pravé), jen lavírují v  dlouhodobém marasmu.Francie v globálním světě nezadržitelně ztrácí konkurenceschopnost. Až časem dojdou eurounijní dotace (nebo chuť je do Francie strkat), stane se jedním z prvních evropských vývozců bídy.

zirje 19.4.2006 8:18

špatní, přešpatní lidé

Špatní (líní, neschopní, drogově závislí...) pracovníci (svého druhu příživníci) by byli veřejně odhaleni a nemohli by se již tak klidně povalovat doma živeni rodiči, nemohli by již tak často po nocích navštěvovat diskotéky a konzumovat drogy - hele Joukl, nejsou oni reinkarnací Járy Foglara? Takhle drtivě přesně vykreslit zvrhlíky z bratrstva kočičí pracky - máúcta, smekám. Pro mne zase může být "špatný" grafomanský zamindrákovaný spasitel, všeználek a univerzální pitomec all in one

Autor 19.4.2006 19:19

Re: špatní, přešpatní lidé

Můžete mi říci v čem je konkretně špatný "zamindrákovaný grafoman?

Rád se poučím, abych měl šance stát  se lepším."

R 19.4.2006 8:15

Podstata je

v tom, že v takovém sociálním státu jako je Francie mají šanci na práci a tudíž na život, který není příživnický, lidi jen s lepším vzděláním, s lepším vzhledem, prostě lidi, co zaručí budoucím zaměstnavatelům, že vydělají na odvody pro podpory ostatním, na plat na úrovni pro sebe a na zisk pro podnik.  Lidi, co toto nesplňují, i když jsou třeba chytří a mají předpoklady se praxí v pracovním procesu vypracovat, se propadají do beznaděje sociálních přížívníků a odběratelů čekatelských dávek.  Čím více stát a nátlakové skupiny jako odbory a jiné zvyšují výsady svých členů, tím na vyšší úroveň tato rozdělující hladina stoupá a tím více potenciálně schopných lidí se ve skupině odběratelů sociálních dávek objevuje.  Zákon o smlouvách prvního zaměstnání by mohl některé tyto schopné lidi vytáhnout z pasti sociálních dávek a zařadit je do vrstvy pracujících a produkujících.  Bohužel se nepovedlo.  Stávající verze sociálního státu ve Francii je o krok blíže k propasti.

Švrk 19.4.2006 7:53

Koukněme od sousedů k nám!

Víc by nás měl zajímat náš zákoník práce, zkostnatělé, nepružné a demotivační  pracovní , daňové i podnikatelské právo. Dnes vládnou neschopní u nás a ač jsme viděli třísky a chlupy na vládách Klause (i Tošovského), jaksi jme si zvykli na břevna a železné závaží pocházející z vlád Zemena a hlavně jeho následovníků. Francie je jen čítankový příklad jak dlouhodobá socializující atmosféra v zemi dokáže zkazit a zpovykat lidi a navyknout je na sociální stát, kde se nemusí příliš makat, neb socani přece škubou a pečou holuby pro všechny. V bibli stojí krásná pasáž o potu při dobývání chleba vezdejšího. Přeloženo do běžné mluvy - nic není zadarmo. Za vše zaplatíme a jenom tvrdá práce je lékem i prevencí. Kdo příliš slibuje ráj na zemi, chystá peklo. To platí pro Francii i České země. Tečka.

JH 19.4.2006 7:50

Katastrofa pravicové demagogie.

Zdánlivě logické argumenty se kterými by kdokoliv naprosto souhlasil. Anžto ale podnikatelé-největší lumpové na celém světe , velmi chytře z pravicových zákonů okamžitě vytěsní jakékoliv sociální hledisko a upnou se na to, že dva roky mohou zaměstnance nestydatě vydírat a pak ho kopnout do .......! To i vůl pochopí. A zrna od plev ať si odělují mezi sebou ti, co na to mají.

cb 19.4.2006 8:02

Re: Katastrofa pravicové demagogie.

Jenze po dvou letech bude mit zamestnanec praxi a muze se nechat normalne zamestnan. Uz z nej nemusi byt dozivotni socka.

Argo 19.4.2006 12:02

Re: Re: Katastrofa pravicové demagogie.

to je optimismus, znam nekolik pripadu (ve Francii i u nas v Cechach), kdy absoluvent vysoke skoly hovorici cizim jazykem (ky) a s 1-2 letou praxi marne shanel praci i nekolik mesicu. V cechach se to ovsem tyka prevazne divek... na praxi zas tak moc nezalezi....

Jenda 19.4.2006 13:56

Re: Re: Re: Katastrofa pravicové demagogie.

A copak zajimaveho to slecny studovaly? Ze by stravily pet let u sve milovane pfilozofie a pak nejak nemohly najit nikoho kdo by jim za to pfilozofovani byl ochotny platit?

macek 19.4.2006 8:23

Katastrofa levicového demagoga

Pozor promluvil centrální mozek lidstva. Když nelze problém vyřešit "zleva", tak určitě nebudeme zkoušet řešení "zprava", protože CPM rozhodl: Podnikatelé jsou největší lumpové na celém světě. Velice by mě zajímalo, jak si tento pán (paní)zajišťuje živobytí. Asi ho (ji) "nestydatě vydírá" podnikatel a nebo uz ho (ji) kopnul do ... A teď pro JH k zamyšlení: Odkud by jste bral prostředky na financování "levé cesty", kdyby jste neměl podnikatele?

Hledajíci 19.4.2006 7:36

Nedokžeme-li najít

Štěstí, Lásku a Mir ve svých srdcích, je zbytečné je hledat jinde. 

Vlali 19.4.2006 7:34

zrušit Josefa

Dle Vašich názorů by nejlepší bylo zrušit historické rozhodnutí císaře Josefa a znovu zavést nevolnictví. Ono to popravdě není tak jednoduché jak nám pan přispěvatel (kde ty lidi Aston bere?) tvrdí. Pracující lid se nedělí na pracovité a zdrogované. Zrovinka jako se zaměstnavatelé nedělí na otrokáře a osvícence. Doba (u nás zkušební) může a nemusí stačit. Jsou přeci i jiné možnosti (nevím jak ve Francii) sjednání zaměstnání na dobu určitou, sjednání delší zkušební doby. problém není tak v zákoně jako ve zkušenostech s "podnikateli", kteří ve snaze co nejvíce zvýšit okamžitý zisk rádi používají (zneužívají) právní systém. Zaměstnávání cizinců (neznalých právní ochrany) není většinou příčinou drahá pracovní (Česká) síla spíše možnost většího zisku. Co se týče odborů lidé se sdružují do ochraných spolků. Koneckonců zaměstnavatelé se také sdružují a prostřednictvím svých bundů pokouší ovlivnit prostředí v němž fungují.

cb 19.4.2006 8:03

Re: zrušit Josefa

Je to presne naopak, nevolnik ze zamestnani NEMUZE odejit. ;-D 

Vlali 19.4.2006 8:30

Re: Re: zrušit Josefa

Nevolník nerozhodoval o tom kde a co bude dělat (hlavně ne za co ) a byl nesvobodný co se týče rozhodování o místě pobytu a práci vykonávané pro pána. Ano měl zajištěnu robotu (neplacenou) pro pána (že by se po něčem takovém zastesklo?).

cb 19.4.2006 8:36

Re: Re: Re: zrušit Josefa

Svoboda je svoboda odejit i svoboda vyhodit. Vsechno ostatni je nevolnictvi. Evrope se sune zpatky do stredoveku.