2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

EXCEL: Událost vskutku excelentní, aneb Odpad tam, odpad ven

Příčinou trapné situace byla … excelová tabulka. Špatně vedená excelová tabulka, ve které nebyly správně sečteny všechny hlasy. Samozřejmě, v takové situaci se nikdy nedá vyloučit i špatný úmysl, ale pravděpodobnější je, že to byla prostě hloupá chyba.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 12.6.2023 6:53

Dalším krokem v uvažování je, KDO těží z technologického pokroku (dosaženého cestou pokusů a omylů), a také KDO by měl financovat společensky prospěšné projekty, které se podnikatelovi-jednotlivci nevyplatí.

O. M. 12.6.2023 1:34

Pokud vím, tak hlasovací lístky se po sečtení posílají na staťák, takže obce nemají co archivovat.

R. Polášek 11.6.2023 20:19

A to ještě máte na webu Microsoftu přes webový prohlížeč Excel a celé MsO oficiálně zdarma a pro mě o trošku použitelnější podobný Excel a MsO zdarma mají na webu Alfabetu (googlu). A tyto jsou určitě ještě mnohem víc osekané než ty komerční online MsO od Microsoftu.

R. Polášek 11.6.2023 20:10

Tak ono se zdá, že podnikatelský plán funguje jenom v odvětví, které už je zavedené a ve kterém tak už jsou stanovená a pevná pravidla toho oboru.

Pokud se člověk v mládí trefí svou začínající firmou do oboru, který teprve svými úspěchy tvoří, ta tam žádný dopředu stanovený podnikatelský plán nefunguje. Tam buďto udělá chyby a má smůlu a skončí nebo udělá méně chyb a má štěstí a uspěje a potom ten obor formuluje a vytváří v něm pravidla. Kolik firem bylo konkurenty Microsoftu , Apple a Billa Gatese a Steva Jobse a skončili, nebo jsou zanedbatelnými hráči s miliónovým majetkem, zatímco obě ty firmy mají každá nyní hodnotu nějak stovek miliard.

R. Polášek 11.6.2023 19:59

Je to tak.

M. Pivoda 11.6.2023 11:26

Historii znám. Pro ostatní diskutující ty technologické aspekty samozřejmě mohou být přínosem.

V souvislosti s článkem, pod kterým diskutujeme, by bylo asi dobré vysvětlit historickou roli Steva Jobse (zakladatele firmy Apple) a Billa Gatese (zakladatele firmy Microsoft).

Z ČT (v 90 letech) jsem získal třídílné video "Vítězství cvoků" (na pásce systému VHS), které jsem kdysi pouštěl studentům ve třídě. Klíčovou otázkou pro studenty tehdy bylo, zda Bill Gates, jako podnikatel, uspěl díky svému podnikatelskému plánu (tedy tomu, co se typicky učí při výuce podnikání). U Billa Gatese to ale bylo jinak. Dlouhá, složitá, netypická historie.

J. Jurax 11.6.2023 11:11

U nás bilingvně HIHO nebo ryze tuzemsky HTHV.

J. Jurax 11.6.2023 11:09

Jo.

A proto ti, kdož chtějí být in, používají co možno nejdokonalejší škatule a škatulky s barevnými displeji, jež jsou chytřejší než jejich majitel. Cena oněch škatulek však vyjadřuje jejich společenský status.

R. Polášek 11.6.2023 10:49

Prosímvás.

Člověka, který by dnes počítal cokoliv poctivě tužkou na papíře by považovali div ne za neadrtálce a k ničemu by ho nepustili, bez ohledu na to, co umí.

Dneska peníze (za moderně vypadající noťas nebo ještě lépe tablet, chudákovi je povolen chytrý mobil) takhle dělají další peníze.

R. Polášek 11.6.2023 10:44

"vyslovoval svá slova velmi krátce"

Tak to byl na 99 % Kobr.

Jinak Kobr hodně mluvil o hornících, Štercl spíš o trampech a podobně.

R. Polášek 11.6.2023 10:41

Zapomněl jsem ještě hudební stroje typu orchestriónů. Většina z nich byla řízena děrovaným kotoučem, ale tuším některé z nich byly řízeny děrovanou páskou hodně podobnou té počítačové děrné pásce.

R. Polášek 11.6.2023 10:37

Tak tady se vznikem nabídky postupně vznikala poptávka. A s poptávkou rostla nabídka.

Počítače na začátku kryly jen specializované úkoly, kde byly lepší nebo praktištější než člověk. To byly první mechanické počítače, třeba před více stoletími, kartami (děrnými štítky) řízené tkalcovské stavy, později potom během první a druhé světové dělostřelecké počítače, za druhé světové britské počítače na luštění německých šifer, po válce potom první počítač, na kterém počítali výpočty nutné pro jaderné nálože a jadernou energetiku ( za války počítali ty věci ručně s mechanickými kalkulačkami a podobně). IBM tuším provozovala mechanické počítače řízené děrnými štítky snad už někdy ke konci 18 století a široce je globálně rozvinula mezi První a Druhou světovou třeba na sčítání volebních výsledků. I německý šifrovací přístroj Enigma byl defakto mechanický počítač . s "programem" vkládaným do počítače pomocí systémů ozubených kol.

A postupně se množství úloh vhodných pro počítač rozšiřovalo.

Ale ještě u nás ke konci socíku nebylo úplně jasné, k čemu mimo nějaké hraní her, zábavy a speciálních věcí jako robotiky a technických úloh by byl člověku osobní počítač.

Z. Lapil 11.6.2023 10:18

Ještě je třetí moznost: tady máš tabulku a ta tabulka je v pořádku. Pokud možno s pozamykanymi chlívečky, aby se v tom někdo nehrabal.

Připomínám, že ve volebních komisích se speciálně v malých obcích vyskytuje významné množství lidí, pro které je... Jinak: u nás ve vsi byla váženou členkou volební komise studentka archivnictví, protože znala takové finty jako Tak si tu velkou hromadu rozdělíme na menší hromádky...

J. Sedlář 11.6.2023 9:59

No to jo. Mám jen pár připomínek. Jak ráčí býti vzdělán? Pokud technickým směrem a přidá se k tomu /a to hlavně/ analytické uvažování, pak si tuto kontrolu provedete sám. Pokud jste osoba, co má po "školení" excelu a k práci na PC přistupuje stylem bojim bojim nevim nevim, a každý problém je "složitý" pak je vymalováno.

M. Pivoda 11.6.2023 8:47

První, naivní, představy byly takové, že velké státy budou mít jen jeden až dva počítače (od průkopnické firmy IBM samozřejmě). Teprve později v historii se dostavily osobní počítače. Zajímavá a složitá historie.

Z. Lapil 11.6.2023 0:04

Chyby se samozřejmě stávají a úkolem systému je odchytit aspoň ty ocekavatelne. Možná víte, že zabezpečení na železnici, a ne jen to nové jednotné, funguje na trikrat: je-li jeden ze tři vysledku jiny, je hlasena chyba a na semaforech široko daleko padá červená.

Z chyb volebních mě vyděsila tahle vec: asi jste postřehy, že při volbách snad parlamentních se onehdy připočítává hlasy, protože jeden z kandidátů byl na druhe strane volebního listku a někteří komisaři ho přehlédli. Následovalo veliké pozdvižení, při kterém se ukázalo, že mnohé obce volební lístky archivuji pochybné až skoro vůbec. Celkem rychle to vysumelo nejen v novinách, což bych celkem i chápal, ale podle všeho "se" to nechalo plavat i na "statni" urovni; myslím si, že bych dozvěděl, kdyby se něco dělo. Problém byl totiž jen v jednom kraji, ale pochybuju, že jinde volební lístky aktivují lépe.

Z. Lapil 10.6.2023 16:07

To je samozřejmě pravda, nemame-li tedy dva excely.

Ale i tak je velesnsdna kontrola dát jednomu jeden hlas a koukat, co vyleze.

J. Jurax 10.6.2023 15:12

No, ono je spíš zajímavé, že na sečtení cca 600 hlasů potřebuje někdo počítač a Excel.

J. Jurax 10.6.2023 15:04

Zásada GIGO (garbage in, garbage out) se již dávno v českém počítačovém prostředí transformovala přes hybridní HIHO na ryze české HTHV. Když se to české rozklíčovalo, porozuměl tomu i náměstek a vůbec vyšší stupně řízení. Někdy.

R. Polášek 10.6.2023 14:30

Tak podrobně jsem to tehdy nesledoval. Dík za doplnění.

M. Pivoda 10.6.2023 11:16

Nevím, není to až tak podstatné. Já si jen pamatuji, že ten rozhlasový Štercl vyslovoval svá slova velmi krátce.

K problému porozumění jazyku jiných tvorů: Bylo by velmi užitečné porozumět dorozumívacímu zvuku delfínů, například. Jenže!

Jenže porozumění hlasu zvířat předstírala jen herečka (asi Šafránková) v pohádce. V té pohádce existoval také zlý Rumburák.

P. Dvořák 10.6.2023 10:54

Jestliže strana správně sečetla špatné hlasy a změnila volební výsledky, bylo by lepší nevolit vůbec.

R. Polášek 10.6.2023 10:34

Štercl rozhodně nebyl Ostravák. Nepletete si to s Josefem Kobrem?

M. Pivoda 10.6.2023 10:31

Při návštěvě ČR, Bill Gates hovořil i s českým premiérem známým jako "Pepa z Depa" (ze strany ČSSD), který řekl anglicky jen jednu jedinou větu: "My English is not perfect" a překladu se ujal tlumočník.

Při rozhovoru v ČT, v pořadu "Na plovárně", pozvaný Bill Gates tehdy vysvětloval, že počítače mají dosud jen takové "psí porozumění". Nato moderátor Marek Eben poznamenal, že on má doma velmi chytrého psa - a Bill Gates jen vyprskl ve smích.

R. Polášek 10.6.2023 10:30

A mimochodem v českých volbách se už při ručním prvním sčítání používají kontrolní součty. Například se sleduje počet vydaných obálek, který musí odpovídat počtu všech odevzdaných hlasů. Když se potom výsledky ruční volby zadávají do počítače, tak tam jsou potom ještě další kontrolní čísla.

Přirozeně chyby jsou vždycky. například při posledních prezidentských volbách jakási volební komise tuším v prvním kole zaměnila hlasy pro Pavla s hlasy pro Babiše. A přišlo se na to, když to už bylo všechno oficiálně zaevidováno a jinak než dodatečným oficiálním přepočtem iniciovaným stížností kandidáta to nešlo změnit. Takže detailní oficiální výsledky těchto posledních prezidenstkých voleb nejsou v konkrétních počtech hlasů správné, protože nikdo si nestěžoval a nic se tak nepřepočítávalo.

M. Pivoda 10.6.2023 10:21

Ostravský humorista Jarda Štercl na Silvestra povídal v rozhlase následující příběh: "U nás na Silvestra je vždycky psina."

Kolega reagoval takto: "A u nás, na Silvestra, máme zase obložené chlebíčky."

R. Polášek 10.6.2023 10:20

Nejde jenom o to, že když ostatní používají Word, musíte se přizpůsobit. Platí to často i pro verze Wordu. Například ke konci období, kdy byl Bill Gates v čele Microsoftu, s velkou pompou navštívil našeho tehdejšího prezidenta, tuším Klause. A jako "dárek" pro naši státní správu s sebou přivezl 50 nebo dokonce 150 tisíc licencí nejnovějšího Microsoft Office. A co udělá úředník, když dostane nejnovější Office? No, začne v něm pracovat, začne v něm děla a předělávat všechny formuláře, co mají úřady na svých stránkách a které musí občané a firmy, pokud komunkují elektornicky, vyplňovat.

A co udělá starší Microsoft Office, když se v něm někdo pokusí otevřít formulář novější verze? No, udělá chybu!

Takže Bill Gates rozdal desetitisíce nejnovějších licencí MsO našim úřadům a následně statisíce firem a občanů musely kupovat tyto nové verze MsO, aby mohly komunikovat s našimi úřady. A to v době, kdy licence MsO stála tak asi polovinu až jeden měsíční průměrný plat. Takhle se dělají kšefty!;-D

R. Langer 10.6.2023 10:08

Jsem téhož názoru, ale malá hloupoučká UI to může mít jinak. Ta se totiž není schopná naučit nic. Tedy - nic kloudného. ;-D

R. Polášek 10.6.2023 10:08

Jestli někdo ve vzorci pro tabulku nebo část tabulky přehodil kandidáty, tak by výsledný součet zůstal vždy stejný, akorát by jednomu přibylo a druhému ubylo hlasů.

Z. Lapil 10.6.2023 9:56

Ne tak úplně. I v českých volbách hned "prvoinstančni" komise výsledky nahaze do počítače, a pak už to jde vlastní cestou.

Klíčovou podmínkou je kontrola. Někdo tady zmiňoval, že tato chyba byla odhalena skrze nesedící součet všech hlasů. Je-li toto pravda, tak se ptám, jak je možné, že tohle číslo někdo nezkontroloval jaksi systémově.

Přičemž základní základ je, aby se to dělalo dvakrát, překlepy a nedoklepy jsou výborným zdrojem chyb i u obyčejného psacího stroje.