24.2.2024 | Svátek má Matěj


Diskuse k článku

EVROPA: Zbavíme se někdy střídání zimního a letního času?

Posun času v noci ze soboty na neděli, jakož i nedávné přijetí vládního nařízení (č. 348/2021 Sb.), které stanoví či spíše přetiskuje rozpis termínů pro začátek a konec letního času v letech 2022–26, nám připomínají dlouhodobě zablokovanou diskusi o ukončení střídání času v EU. J

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Mayer 10.11.2021 8:50

... není pravda že zrušení chtějí skoro všichni- naopak lze odhadnout, že většině ta hodina světla navíc v létě vyhovuje. A v onom slavném průzkumu, co se jím všichni rušiči letního času ohánějí hlasovalo necelých 5% obyvatelstva Evropy a naprostá většina se o něm vůbec nedověděla (proběhl během letních prázdnin) Takže pokud by mělo dojít k takto poměrně zásadnímu zásahu do našich životů, je to typicky otázka pro celoevropské referendum a to ještě se zafixovaným minimem voličů, aby bylo platné.

F. Zrcek 8.11.2021 19:36

Co by na to asi říkal brusel, kdyby se např. u nás uzákonilo, že časové údaje je přípustné udávat buď v SEČ (CET) nebo SELČ (CEST), přičemž je na vůli subjektu, třeba majitele veřejně přístupných hodin, nebo majitele fabriky s pevnou pracovní dobou, jakému času dá přednost. Akorát musí u časového údaje povinně vyznačit, zda jde o SEČ nebo SELČ. Z toho by měly výjimku jen mezinárodní jízdní řády - tam by to mohlo vadit, a tak by jely nadále "po bruselsku". Tím bychom předpokládám žádnou dohodu neporušili.

Vznikl by maglajz, který by, jak doufám, rychle vedl k přijetí jediného času v průběhu roku. Dal bych přednost SEČ; konec konců 15. poledník prochází středem Čech. Poledne a půlnoc SEČ by byly nejblíž pravému slunečnímu času v celé vlasti od Jablunkova po Aš a od ledna do prosince. Vrátit se k pravému poledni pro každé město by bylo nepraktické

Kdyby žil Jan Ámos, jistě by nám připomněl, že všeliké časem mrdání toliko pro hovado dobré jest.

V. Kučer 8.11.2021 18:23

Pro nás je nejvýhodnější současný středoevropský čas protože přes nás jde 15. poledník takže v pravé poledne je zde slunce nejvýše. Nultý poledník prochází Londýnem, slunce je tam v současnosti nejvýše v našich 13 hodin a proto je pro Anglii, Španělsko a západ Evropy výhodný letní čas.

Š. Hašek 8.11.2021 19:06

Krom válečných ministerstev, pětiletek na hraně s elektřinou (a vajíčky) neměl asi nikdo problém se SEČ (když ho ti vousatí profesoři definovali).

Ani můj děd. Ani můj otec. Ani já.

A největší mudroslavové ještě mají "poznámky", že všude na Zemi vychází Slunce jináč. A radují se z libovůle klotových rukávů.

R. Johnová 8.11.2021 19:21

Je to přesně obráceně.

Š. Hašek 8.11.2021 21:26

"Slunce je" nad Greenwich o hodinu později. Dnes tedy ve 13:00. Nad Lvovem bylo cca v 11:00. Nad Irkutskem cca v 5:00. Pokud tedy bereme věci tak, že "nám Slunce putuje po obloze". Bral to tak i Tycho de Brahe, u vína. Aby to vysvětlil polopatě.

Co napsal pan Kučer špatně?

Tak se vraťte do školy. Fotkou to nezachráníte.

R. Johnová 8.11.2021 22:17

Napsal, že pro nás je výhodnější standardní čas a pro západní Evropu, např. Španělsko, letní. Dejme tomu v červnu u nás vychází slunce 4:50 a zapadá 21:13 SELČ, bylo by pro nás lepší, kdyby slunce vycházelo už ve 3:50 a zapadalo hned po osmé večer?

V době zimního slunovratu Praha: 8:02 - 16:13, Brest, Francie 9:09 - 17:34 (tedy jako kdybychom my měli letní čas v zimě). Nizozemci, Francouzi a Španělé... jim celý rok vychází a zapadá slunce v průměru o 1 až 1,5 hodiny později než u nás v Česku. Oni tedy mají proti nám výhodu až 1,5 hod. "letního času" celoročně a taky je to jejich přirozený čas. A navíc oni preferují celoročně letní čas, aby si den po práci prodloužili za světla. Vážně ti skalní zastánci středoevropského času chtějí mít v létě svítání od 1/2 4 ráno a tmu už v 8 večer? A není v zimě jedno, jestli vstáváte za tmy v 5, v 6, v 7 nebo v 8 hodin?

Nežijeme ve středověku, abychom vstávali se sluncem na pole a nechodíme spát se západem slunce.

O. Mayer 10.11.2021 8:56

R^

O. Mayer 10.11.2021 8:54

.. špatně napsal to, že pro západní Evropu je výhodnější letní čas. Když se pohybujete na západním okraji časového pásma, máte večer světlo ještě déle než ti co se pohybují na východním okraji - tudíž letní čas tolik nepotřebujete (např. v Bretani je koncem června světlo ještě po 23 hodině) ,

O. Buda 8.11.2021 16:43

Článek dlouhý, ale jaksi poloprázdný... Biorytmům je střídání času úplně jedno. Jestli to někdo vnímá jako újmu na zdraví, měl by s tím jít k doktorovi. Jde o konvenci, která má praktické důsledky a souvisí to s tím, že poledník procházející Greenwichem je nultý. Sluneční čas je čas určovaný otáčením Země vzhledem ke Slunci a je v každém místě svázán s místním poledníkem. Nikdo také neuchřadne proto, že má ráno na hodinkách o hodinu více nebo méně. Kolik časových pásem mají USA nebo Rusko? Trefovat se kvůli změnám času do vlády, do parlamentu, do Bruselu je laciné, beztrestné, i zbytečné. Na druhou stranu, nebožtík pan Pecka s těmi plky o změnách času byl někdy zábavný. Tak jen do toho. A uvítal bych méně blábolů, více legrace.

Š. Hašek 8.11.2021 17:38

Konvence jsou tím lepší, čím déle a neměnně trvají. Hádejte, kdo to vymyslel. Jourová to nebyla.

Pletete si konvence s nápady státního úředníčka.

K lékaři běžte, a dejte si předepsat prášky, které Vám úředník bude měnit dvakrát ročně.

Bláboly mezi vobecenstvem mi neva. Horší je blábolista s kulatým razítkem.

P. Brich 8.11.2021 14:56

Od prvopočátků se biorytmy člověka (a nejenom člověka) řídily slunečním svitem, tj. střídáním dne a noci, bez ohledu na čas, který pro něj v té době neexistoval. Takže vstával s východem Slunce a uléhal s jeho západem. A bylo mu šuma fuk, kolik právě je, protože neměl hodiny. Takže v létě vstával dříve a uléhal později než v zimě. A vůbec mu to nepřišlo, protože ty změny byly po minutách. Ve starověku a středověku již člověk používal hodiny, ale vstával a uléhal tak, jak byly zvyklé generace před ním, tj. bez ohledu na to, kolik je právě hodin. Tudíž lidé byli na poli asi hodinu po svítání a vraceli se se setměním. Někteří si délku dne prodlužovali svícením, ale od toho pálily oči a čoud dráždil ke kašli. Až zavedení tovární výroby a veřejné dopravy zvýšily vážnost hodin, protože aby to fungovalo, bylo zapotřebí lidské činnosti zesinchronizovat. A tak se lidé v létě váleli v posteli, i když Slunce už bylo vysoko nad obzorem, protože doprava a fabrika se rozjela v určitou hodinu a večer si museli svítit, když něco nestihli udělat přes den. Pak přišly dvě světové války, při nichž byl nedostatek energie, takže aby se využilo svícení Slunce, zavedl se posun hodin. Po minutách denně - to by způsobilo šílený zmatek. Takže v jedno datum na jaře o hodinu napřed a na podzim zase zpět. Nakonec se přišlo na to, že to není zas tak špatný nápad, neb se lidem v pracovním procesu v létě odpoledne o hodinu prodloužila doba, kterou mohl věnovat sobě a svým zálibám. Někdo se změnou času nemá potíže, jiní si na potíže stěžují. A lidi se rozdělili na dva tábory. Jedněm letní čas vyhovuje, druhým zas prý působí problémy. Té druhé skupině bych doporučil létat na dovolenou jen ve svém časovém pásmu. Neb přesun do jiného časového pásma, nedej bože o více pásem, by jim mohl způsobit obrovské problémy, protože dovolenou delší než půl roku si mohou dovolit jen někteří z nás.;-)

P. Dvořák 8.11.2021 15:47

Za Hitlera byl časový posun dokonce o dvě hodiny. Určitě to nebylo z propagandistických důvodů.

A když jsem před lety dělal s německým válečným krumpáčem, který si druhý manžel mé matky dovezl z nucených prací, tak ten byl prakticky poloviční proti budovatelským krumpáčům. S tím menším jsem udělal mnohem víc práce.

Ti Němci to tehdy nebyl jenom holocaust, koncentráky a Stalingrad.

Š. Hašek 8.11.2021 17:44

Určitě ne jenom .......

Ve švýcarských horách, na "sakra stezkách", mají taky připravený podivně krátký, malý lopaty a krumpáče. Abyste mohl dál, nebo zpátky. Lžící to nevyhrabete. Krátký, malý.

Myslím, že s povelem vstávat jinak, to nemá nic společného. Ani německýho. Viz budík mojí maminky, nařízený desetiletí na stejno ........ a nebyl brusel a taky asi toužila aby drala peří za světla.

R. Polášek 8.11.2021 14:07

V předchozí práci jsme měli stěnu haly obrácenou na východ až sever. Vždycky při východu slunce, pokud bylo jasno, se celá stěna rozzářila do žluta. V létě tak hodinu před koncem noční, v zimě tak hodinu po začátku ranní a mezitím byl ten krásný východ slunce při cestě do práce, prodloužený ještě střídáním letního a zimního času. Střídání času právě udržuje tu krásnou dobu východu slunce tak akorát.

Š. Hašek 8.11.2021 14:43

-Všechno tak akorát- udržuje Země a její roční doby. Asi všem. I sýkorkám. Smiřuji se s tím od sekundy mého příchodu na tento svět.

Ještě jsem si nevšiml, že úřední vyhláška o mých hodinkách by to udržela "lépe akorát".

M. Valenta 8.11.2021 11:57

Strávím většinu času na zahradě, takže pro mne je střídání času, které pro mne znamená toliko 2x do roka přetočit hodinky, OK.

Š. Hašek 8.11.2021 12:16

Tiše závidím.

Z filosofie vyprávění starších mně plyne, že "chtěli dát časoměničům přes držku, třeba za tý první války". Toliko přes držku.

Ale to nebyl internet, televize ani brusele. Tak já Vám nevím.

J. Kratochvíl 8.11.2021 11:48

Podle medicinských odborníků je čqsové střídání a změna na letní čas pro lidský organismus škodlivá. To samé si myslí a cítí většina, která hlasovala proti střídání času. Tento stav udržuje pouze malá skupina úředníků na vlivných místech jak v národních institucích, tak v institucích EU. Nemá zkrátka na změně zájem tak ho donekonečna bojkotuje. Většina občanů EU si přeje toto střídání zrušit a zavést pouze jeden čas podle časových pásem a přírody.

R. Langer 8.11.2021 14:21

A já myslím, že většině občanů EU to vyhovuje tak, jak to je :-P

R. Doubravský 8.11.2021 14:45

V článku se píše, že většina států EU podporuje zrušení, a stejně tak 84% respondentů související ankety. Takže to většině nejspíš nevyhovuje.

R. Langer 8.11.2021 18:53

Opravdu se té většiny někdo ptal? ;-)

V. Zurek 8.11.2021 11:01

Nechapu ty potize se zmenou casu. Posunu hodiny a hodinky a tim to pro me konci. Zadne potize s jednou hodinou plus ci minus nemam. Tolik povyku pro nic.....

J. Pankovic 8.11.2021 11:15

Už dlouhá léta vstávám ráno ve 4:20. Organizmus si na to zvykne a přizpůsobí se tomu, takže třeba i to vyprázdňování útrob po probuzení funguje automaticky... dokud nějaký idiot tím časem nešoupe... pak to trvá asi tři týdny, než si močový měchýř zvykne na nový čas.

Nejste vy náhodou bezohledné hovado ?!

V. Zurek 8.11.2021 11:24

Zrovna tak, jak vam to nevyhovuje, jsou tu lide, kterym to vyhovuje.

Nejste vy nahodou hloupe hovado?

Š. Hašek 8.11.2021 12:13

Jste chovný zoufalec "na časový povel úřadů".

Na věci nic nemění, že si to neuvědomujete. Radostně hýkáte. Nadáváte spoluobčanům. Neumíte si už (i pro všeliké jiné povely) nalít čistého vína.

R. Gramblička 8.11.2021 12:21

ale jděte, jenom reagoval na buranství pana Pankovice. Prostě jako v mnoha případech, jsou i zde ve společnosti tři skupiny: příznivci, odpůrci a ti, kteří to maj na háku. Nemá smysl se tady navzájem urážet. Jde o houno. Mimochodem, střídání mi taky nedělá problém a jsem jeho mírným příznivcem

R. Langer 8.11.2021 14:25

Chovný zoufalec na časový povel úřadů jste evidentně vy, mně nedělá problém vstávat tak, jak mi to vyhovuje. Vy neradostně hýkáte, že se neumíte sebeméně přizpůsobit, jako stroj. Nadáváte spoluobčanům. Neumíte se smířit s realitou. :-P

Š. Hašek 8.11.2021 14:56

Kvalita diskusních kanálů (internet, písemně) zabraňuje solidní diskusi. Také je mi nadáváno. Mně to neva.

Zajímalo by mě, jak byste byl radostným kdybych po dobu činné služby se "nechoval jako stroj". A vstával si jak vyhovuje.

Realita je co? Teploměr, Slunce, Vaše osoba, vyhláška Jourové? Smiřuji se s lecčíms .........

Kdo mlčí, souhlasí (Seneca). Nejsem ani stroj, ani hejhula časoposunovačů. Jednou tam, podruhý zpátky.

Víte co? Já bych to každý rok dělal jinak/jindy. Vždycky by se nejdřív slítli do Glasgow a pořádali thuingthangy.

Zachovejte mi přízeň, i když se Vám zdám "jako chovný zoufalec na pokyn úřadů". Proč tady vlastně píšu??? Napadlo Vás??? Chovňáci nepíšou, zařaděj se.

R. Langer 8.11.2021 18:55

Zbytečně moc řečí, aniž byste jakkoliv vyvrátil moje argumenty. Prostě jste jako stroj, a MUSÍTE vstávat pořád stejně. Zbytečně to okecáváte. A nikdo vám nenadává. :-P