29.2.2020 | Svátek má HorymírDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Zázrak zralý na reformuVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 12, poslední: 21.5. 2019 11:54, přehled diskusí

Jenom bych islam:
Autor: M. Mikulec Datum: 17.5.2019 8:55

nenazyvala islamismem. To je matoucí . Islám je jen jeden, jak řekl Erdogan.

Re: Jenom bych islam:
Autor: P. Lenc Datum: 17.5.2019 9:46

Naprosto přesné!

Re: Jenom bych islam:
Autor: F. De Winter Datum: 17.5.2019 11:08

Souhlas.

Re: Jenom bych islam:
Autor: Z. Lapil Datum: 17.5.2019 12:16

A to já zase jo, protože: 1/ nevěřím, že na světě jsou skoro dvě miliardy ... čeho vlastně? Teroristů? Vrahů? Lumpů? Mám to - lidí ochotných zemřít pro víru. Natož že jsou to všechno muslimové.

2/ Erdogan kecá. Jeden není islám, jeden je korán. Jsou přinejmenším sunité a šíité, přičemž sunité uznávají čtyři právní školy lišící se mimo jiné tím, co přesně uznávají za zdroj práva.

3/ Existují nejenom teroristické (řekněme: proticivilní) útoky muslimů na nevěřící, ale i útoky muslimů na muslimy

Čímž nechci tvrdit, že islám není zdrojem velmi podstatných problémů. Jen odmítám nadměrné (dogmatické?) zjednodušování. Přinejmenším kvůli tomu, že na jednotný islám se nedá použít klasický evropský postup "Rozděl a panuj". Přinejmenším je jich víc a URČITĚ jsou odhodlanější.

Možná: kdyby v USA svého času usoudili, že socialismus je jen jeden neboli že "Hitlerův" nacionální a "Leninův" (Stalinův?) internacionální jedno jsou, asi by dějiny počínaje někdy rokem 1939 vypadaly dost jinak.

ALE kdyby v podstatě totéž usoudili roku 1943 a pochopili,:
Autor: V. Petr Datum: 17.5.2019 12:41

že Stalin může být je dočasný spojenec, svět by také vypadal jinak!

Re: ALE kdyby v podstatě totéž usoudili roku 1943...:
Autor: Z. Lapil Datum: 17.5.2019 13:35

Přesně. Čímž se dostáváme ke skutečnosti, že ani "Západ" není jediný, protože už tehdy to mnozí dávno chápali a mnozí nikoliv.

Re: Jenom bych islam:
Autor: M. Pechar Datum: 17.5.2019 13:53

1) Nikdo snad netvrdí, že všichni muslimové jsou teroristé. Pokud je ale řeč o muslimských teroristech, používá se zbaběle novotvaru islamista – muslimské většině se tím říká: „Vy s tím nemáte nic společného.“ Pokud bychom správně o těchto vrazích mluvili jako o muslimech, dávali bychom muslimské většině najevo: „To jsou ti vaši; vám nevadí, že někdo ve jménu vaší víry vraždí? Udělejte si u vás pořádek.“ Mj. i proto, aby muslimští teroristé cítili od muslimské většiny, že o ně nestojí, že se jich zříká...

2) On to řekl trochu jinak: „Idea umírněného islámu byla vynalezena Západem a je používána k oslabení muslimů... Není žádný umírněný a neumírněný islám. Islám je jen jeden. A snaha o použití těchto výrazů má za cíl islám oslabit.“ https://stredoevropan.cz/2017/11/11/erdogan-odsoudil-umirneny-islam-jako-nastroj-zapadu-k-oslabeni-muslimu/

Re: Jenom bych islam:
Autor: Z. Lapil Datum: 17.5.2019 16:51

Ad 1/ Řekl bych, že to tvrdí leckdo, aspoň v článcích a v příspěvcích. A právě proto, že chci mít možnost se muslima zeptat, zda souhlasí se zabíjením nevěřících (co nevěřících. Mě, teď a tady.), musím rozlišovat mezi ním a islamistou. Muslimským vrahem, chcete-li.

Ad 2/ Díky za upřesnění, aspoň vás můžu chytit za slovo :-). On to totiž Erdogan řekl přesně: idea umírněného islámu (spíš muslima) oslabuje islám. To je přesně ono "rozděl a panuj", říkám už já, kvůli kterému chci ty dva pojmy odlišit.

Re: Jenom bych islam:
Autor: J. Sedlář Datum: 19.5.2019 8:44

Nene, všichni muslimové nejsou teroristé, ale všichni teroristé jsou muslimové.

Dostudovat korán, síru a hadísy, je tam pár řádků o chování k jinověrcům a něco o špéci zacházení s bezvěrci. Jen asi 50%. Taková drobnost.

Re: Jenom bych islam:
Autor: Z. Lapil Datum: 19.5.2019 21:59

"Všichni teroristé jsou muslimové je sice pěkná hláška, ale reálně vzato je to nesmysl. Ale budiž, nechci chytat za slovo a vidím-li teroristu, je pracovní hypotéza "je to muslim" slušně pravděpodobná. Takže podmíněně souhlasím.

Dále: korán je celkem tenká knížka, a má-li být považován za souhrn všeho správného, nutně umožňuje povícero výkladů. Nakonec - komunismus není jediná ideologie, která je "v podstatě správná, ale byla chybně pochopena až zneužita". Proto jsem napsal: není jediný islám, ale je jediný korán.

Přiznávám, že mi uniká, proč bych se měl dát na chemii a studovat síru. Opravdu nechci slovíčkařit, ale napadá mě jedině, že je to překlep a chcete, abych dostudoval sůry, ale ty jsou součástí koránu, tak proč byste je zmiňoval zvlášť?

A hadísy jsou právě ta záležitost, proč píšu, že je jediný korán, nikoliv jediný islám. Ano, hadísy jsou zdrojem "prorokovy pravdy", ale jen některé jsou uznávány jako "pravé" a není shoda v tom, které to jsou.

Jen asi 50%? Přehnal jste to se stručností, netuším, o čem je řeč.

Re: Jenom bych islam:
Autor: J. Sedlář Datum: 21.5.2019 8:50

Jen aso 50% textů zmíněných svazků je věnováno Dhimmies. Není to málo ? Je mě jedno kolik verzí té ideologie je k dispozici. Hoven máte taky tři prdele /hnědé, černé, žluté, bílé,řídké, bobek.../ ale furt je to hovno a je téměř jisté /viz každý terorista/ že každé smrdí.

Když do sudu z vínem nalijte panáka chcanků, bude chutnat po chcankách, do sudu s chcankama, můžete lít vína kolik chcete, furt to budou chcanky /již pár procent turbanů v populaci umí udělat svoje - např. Libanon/.

Dále bychom mohli porovnat země, kde je ta mršina /© Otec všech Turků/ většinové vyznání nebo stádní ideologie proti těm, kde není. Jak se tam žije, co dokázaly atp... Kolik vědců, umělců, sportovců.... Mám pokračovat nebo máme jasno ?

Re: Jenom bych islam:
Autor: Z. Lapil Datum: 21.5.2019 11:54

Jasno máme a vlastně ani nejsme tak úplně ve při, jen se pokouším ukázat, že jeden náročný až skoro nezvládnutelný problém lze rozebrat na problémy menší.

S těmi hovny jste mi nahrál na smeč. Ano, smrdí to a ředit tím víno je zhůvěřilost, ale není hovno jako hovno: https://www.ireceptar.cz/zahrada/organicke-hnojeni-jak-pouzivat-hnuj-kravsky-ovci-praseci-konsky-a-slepicince.html.

V bezprostřednější souvislosti s výkaly lidskými: některé dokážete zamést do kouta a jakž takž s nimi žít, ale některé se nepříjemně roztékají a jsou zdrojem někdy i dost drastických nákaz.

A ne aby mi někdo přisoudil, že směšuju muslimy s hovny.