4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 31.5.2011 20:52

Historismus je zvrácená metoda předpovědi budoucnosti ! Budoucnosr se předpovídat nedá ! Lidský svět se vyvíjí doneznáma... Dzp.

P. Fiala 31.5.2011 19:34

Poučení z historie dávné i současné

Text autora se, dle mne, velmi blíží objektivnímu hodnocení reálných dějů.

Poznáka: Poučení z historie může mít u současníků asi dvojí působení. Jak zmiňuje "psycholog". Bude záležet na psychické vyrovnanosti člověka přijímajícího "historická fakta" z textů, z filmových dokumentárních záznamů (i ta mohou být záměrně zkreslena), z vyprávění rodičů a prarodičů a z vlastní zkušenosti (já zažil r.1968 i 1989) a při vědomí individálního postavení na žebříčku moci (ne vůdce, ale plebejec). S podivem je, že vzdělanost lidí na planetě Zemi roste, dokonce již obydlujeme planetární prostředí u planety Země, ale stále se celé národy v různých "surenních" státech nechávají druhými "mydlit po hlavách". Vždy se najdou vůdci (političtí a ekonomičtí) v mocnějších státech, kteří mají moc krvavá pekla rozpoutávat a pak z nich těžit.

Takže: války byly, jsou a budou? Nebo nenecháme, svou přítomností v ulicích či při volbách našich zástupců v parlamentní demokracii, mocné vůdce války vyvolávat ani podporovat ani vést? V současnosti jsou naši vojáci ve válce v Afganistánu.

B. Rybák 31.5.2011 18:20

Zájmy států se nemění

Např. pro oddělení a uznání Chorvatska vyvinula německá diplomacie svou do té doby největší poválečnou politickou aktivitu (včetně nátlaku až vydírání). K výbornému článku pana Vlka bych snad dodal jenom to, že největší politické (Clintonovské) hlupáctví v této záležitosti spočívá podle mne v tom, že Rusko, které po pádu bolševismu hledalo novou inspiraci na západě, bylo ze svého (Jelcinova) západnictví vyléčeno zážitkem bezohledného ponížení svého tradičního srbského spojence (a pokusem připravit ho o co nejvíce zdrojů surovin). Nevyhnutelně přišel k moci (Putinův) velkoruský nacionalizmus. Účet za tento hrozný omyl bude západ splácet dlouho a možná i krvavě.

M. Martinovská 31.5.2011 22:21

Re: Zájmy států se nemění

a myš... Lenka? Inu, kdbychom nebyli bývali. vstoupili do Srbska, rusko by bylo docela hodné. Jste vtipný.

M. Stuchlik 31.5.2011 23:41

Re: Zájmy států se nemění

Hlavně by Rusko už dávno nebylo jen v Srbsku

B. Rybák 31.5.2011 18:01

Lenka

B. Rybák 31.5.2011 18:03

Re: Lenka

Omlouvám se.Chyba v nadpisu.

J. Pašek 31.5.2011 17:00

Dnes je tady všechno vážné jak srdeční infarkt . . .

Pane Vlku, co takhle někdy něco humorného?

B. Rybák 31.5.2011 18:00

Re: Dnes je tady všechno vážné jak srdeční infarkt . . .

O to se po články pana Vlka st. vždy postarají někteří diskutující. Jde ovšem o velmi černý humor.

J. Friedlaender 31.5.2011 15:19

Slovan se nikdy menýlí

Ano, Slované nikdy nefaulují, nikdy nejsou v ofsajdu a naopak z ofsajdu padly všechny góly, které v dějinách dostali. To platí i nepřeneseně. Za poslední tři čtvrtě století se už nasbíralo nejmíň 5 rozhodčích, kterých si vážil celý svět, ale po Česku by se mohli pohybovat leda v pancéřovém voze.......

V. Novák 31.5.2011 14:36

Mimochodem - označit Mikuláše II. za charismatického

nebo silného vládce, je zcela mimo mísu. Taky Vilém pomohl Leninovi až poté, co se v Rusku Mikuláše zbavili. Do té doby byl ten neschopa nejlepším spojencem Němců.

V. Novák 31.5.2011 14:23

V tom 16. století to bylo drobátko jinak.

To se dohodli Jagellonci s Habsburkama, že kdo přežije, zdědí trůn toho nepřeživšího. Tenkrát to vypadalo na jasnou "výhru" Ludvíka - jenže si, trouba, hrál u Moháče na rytíře v době, která už směřovala k velitelům, kteří volají "Vpřed!" místo "Za mnou!" a jeho skvělé brnění bylo akorát tak vhodné na to, aby přilákalo nějakého toho Turka. takže jsme vyfasovali Habsburka.

No - a průplav místo Bosporu je určen hlavně k tomu, aby Turkům neprojížděly centrem největšího města tankery s ropou. Bospor je takové řeka, akorát se slanou vodou, místy jtak Dunaj v Budapesti. Měl se kvůli tomu stavět ropovod Burgas-Alexandroupolis, jenže Bulhaři se šprajcli (ač by se jim ruské peníze móóóc hodily) - a tak Turci radši budou rejt rygol...

S. Netzer 31.5.2011 12:18

"Nejmenovaný významný psycholog"

by udělal lépe, kdyby se zdržel dálkových diagnóz, a jako ten příslovečný švec se raději držel svých kopyt.

Významného psychologa asi taky ovívají duchové panslavismu.

V. Vlk 31.5.2011 13:23

Re: "Nejmenovaný významný psycholog"

Co ovívá citovaného psychloga nevím. Ale   z Vás zřejmně mluví starý velkoněmecký  nacionalismus typu myšlení Othmara Spanna .Též slyším ozvěny  Ludwiga Klagese, Martina Heideggera  jako duševního zakladatele eko-nacismu, a nebo třeba myšlenky zástupce Reichsministra Todta ,Alwina Seiferta , viz http://de.wikipedia.org/wiki/Alwin_Seifert kterého  i Todt nazýval "fanatickým ekologem". Jo ,a jak známo,byl i fanatickým nepřítelem všeho "neněmeckého".

S. Netzer 31.5.2011 13:42

Re: "Nejmenovaný významný psycholog"

A nacifeministka.

:-))))

V. Vlk 31.5.2011 13:49

Re: "Nejmenovaný významný psycholog"

Ale madam, za nacifeministku vás nepovažuji, na to jste příliš vzdělaná .To bývají, zvláště ty americké,  většinou jen polovzdělané agresivní husy. Ale jinak se k tomuto směru u nás přeci hlásí "význační " myslitelé hlásající tzv. hlubinnou ekologii. Akorát neříkají, odkud to vzešlo, že. Ale na našich universitách je jich jako naseto.

M. Martinovská 31.5.2011 15:59

Re: "Nejmenovaný významný psycholog"

pane Vlku, už máte vykopaný ten zákop? Turci jsou nedaleko. Příprava na hodně předminulou válku se nesmí zanedbat!

Ještě že tu máme takového světového státníka jako vy - o všech národech a jejich dnešních i budoucích hnutích mysli máte přehled. hajhou. Co napíšete zítra, jaké burcující varování? nepolevit, nepřítel se blíží....

B. Rybák 31.5.2011 17:54

Re: "Nejmenovaný významný psycholog"

Přesně tak jako vy, vystupovali po 1. světové válce "mudrci" jako vy, vůči těm, kteří už viděli obrysy (staro)nové války. Proti uznávanému a dosud ve svých předpovědích úspěšnému americkému politologovi Friedmanovi, který ve své nové knize předpovídá do 20 let válku mezi koalicí USA, Posko (východní Evropa) proti koalici Turecka s Japonskem je pan Vlk dost umírněný. Chce to jen nemít klapky na očích. Pax Amerikana očividně končí.

P. Sulc 31.5.2011 21:10

Re: "Nejmenovaný významný psycholog"

Vidite snnad, ze ten nas svet vypada, ruzove?  Spousta zemi , vetsina, je ohrome zadluzena, jine jsou uz na pokraji krachu, nafta i zlato jde straslive nahoru, a co nejhorsi, lidi stale pribyva, orne pudy ubyva a zaneradeni zemekoule plastikem presahuje vsechny meze. Takze, ac pana Vlka v lasce nemam, myslim ze neni daleko od pravdy, jen doufam ze stihnu vcas umrit nez se to vsechno po==re. Vy ovsem si tu bajecnou budoucnost pekne uzijte.

M. Martinovská 31.5.2011 22:34

Re: "Nejmenovaný významný psycholog"

Všechny suroviny měly dojít už desetkrát. Co svět světem stojí, pořád je hůř a hůř... ale máme se o dost líp než pralidi, ne?

P. Sulc 31.5.2011 23:10

Re: "Nejmenovaný významný psycholog"

Zili pralidi na dluh ?  A vite treba co byla Vymarska republika ? Kdyz jste sla do prace, chleba stal milion marek, kdyz jste sla domu, tak zatim petkrate zdrazil..Ale co, klidne si ty ruzove bryle nechte, budete lepe spat a az se to vsechno potento, z trochou stesti dostanente infarkt a tudiz budete mimo hru. A ja zcela jiste, ten bajecny svet vydrzi alespon 10 let, ale ja ne, doufam.

V. Heidlerová 31.5.2011 21:10

Re: "Nejmenovaný významný psycholog"

Velký omyl, pane autore, p. Netz "jsme stejné krve Ty i já", jen paní Netz má nadhled a odstup od událostí u nás, nepodsouvejte jí nepřátelství  k všemu neněmeckému, pak bych mohla napsat, že vy jste protipól,vyžívající se v nenávisti k všemu německému. Jenže svět se od té doby pohnul jiným směrem, cesta nesmiřitelnosti a šovinismu je strašně zavádějící, přes její zákruty nevidíte skutečnou pravdu ani směřování Evropy k jiným cílům. S paní Netz plně souhlasím.

V. Heidlerová 31.5.2011 21:11

Re: "Nejmenovaný významný psycholog"

Pardon, paní Netzer - omlouvám se.

S. Rehulka 1.6.2011 13:28

Re: "Nejmenovaný významný psycholog"

Jak a kdy !

V. Vlk 31.5.2011 12:08

a závěr

V předmluvě k vydání Jugoslávských zpěvů dr. Oton Berkopec napsal mj. :

„….Velcí a šťastnější  národové  na západě  se  chlubí  staletou civilizací, slavnými památkami uměleckými,  literárními a historickými. Kdo  z návštěvníků jejich měst, museí a knihoven si však dnes uvědomuje,  že  v době, kdy tyto památky  vznikaly  v závětří bohatých  zámků  a  klášterů,  v balkánských  horách,  dědinách a městečkách krvácel  tamější  lid  v boji  s barbarským  nájezdníkem, jehož  množství bylo tak velké a  fanatičnost tak silná, že  by byl snadno  dokázal  vztyčit  své symboly  na věžě  mocných   hradů na  západě  a křesťanské  chrámy proměnit  v mešity. Na jeho dobyvačné cestě  na západ se  však  po staletí ulamovaly hroty jeho  kopí  o hrdinský odpor  lidu,  v němž  veškerý  křesťanský svět  po staletí spatřoval  „antermurale  christianitatis“ *Myslím, že k tomu při trošce soudnosti   ani nelze  při pohledu na současnou situaci  moc  co  dodat. Ovšem – jak napsala Eva Hahnová  - Češi vytěsňují, že jsou Slované ;  dodal bych : někteří již stojí na  kalifornských březích…(Za  starých pořádků jsem  říkával  některým soudruhům : Vy  půjdete  tak dlouho  na východ, až se dostanete na západ. A teď  to musím  v opačném  gardu opakovat.  Přitom  adresáti jsou stejní : Zpupní, nevědomí, arogantní.)

V. Vlk 31.5.2011 12:07

pokračování

Pokud jde o události,  k nimž  došlo  po roce 1989  u nás i na Balkáně :  Lze je  interpretovat jako  skrytou  a řízenou   likvidaci pozůstatků  versailleské  smlouvy (patří sem rozpad Československa, jež bylo  pro Velkoněmce  die  geschichtliche  Missgeburt, ale hlavně   rozpad  Jugoslávie, tohoto státu, který odolával v poválečné době  tlakům z obou stran). Proces rozpadu  jihoslovanského státu byl podporován z různých míst  velmi aktivně bez ohledu na rizika (včetně  strašného angažmá  nejmilitantnějších  islamistů v Bosně a Hercegovině a Kosovu) .Naštěstí  pro  nás zůstal aspoň nad  námi velký  státní útvar Polska  bez otřesů . Jakékoli náznaky  o něco  podobného tam   narazí  na národní konsensus  (nikoli koncensus,  jak jsem mnohokrát  slyšel od  některých našich politiků), a to přes veškerou  rozdílnost  politické  orientace.

R. John 31.5.2011 12:57

No to je krásné, jak Tito bolševik odolával "tlaku obou stran"

 Jakoby neexistovali v Jugoslávii bolševické koncentráky. A ještě něco,kdyby Jugoslávie byla tak krásným a idylickým státním útvarem, nikdy by jí nebylo možno zavléci do občanské války. Nikým a nikdy. Ovšem bolševici se chopili nacionalistických práporů a bylo vymalováno. Takže pan autor to musí svést na " skrytou a řízenou" , pochopitelně zvenčí. Vlastní bolševické národovce nějak přehlédl, že by politická slepota ? A ty davy na náměstích, aplaudujících včerejším bolševikům v hávu národním, ty také nějak přehlíží,  na obou stranách .

V. Novák 31.5.2011 14:26

V Jugoslávii byly koncentráky pro stalinisty

a posléze pro nacionalisty. Alia Izetbegovič i Franjo Tudjman dostali, vzpomínám-li dobře, možnost je vidět zevnitř.

Tito věděl, co dělá. Kdyby je nepustil, bylo by v Jugošce mnohem líp - a možná by existovala nadále.

M. Martinovská 31.5.2011 16:02

Re: pokračování

Aspoň víme, kde vidíte hlavní problém - největší neštěstí byl rok 1989, že. Nebýt něj, vše by bylo krásné, že?

V. Vlk 31.5.2011 12:05

příspěvek k zamyšlení

Obdržel jsem k článku dopis významného psychologa adovolím si z něj citovat (Snad mně za to neutrhne uši) :

dnešním   příspěvkem na  Neviditelném  psu jste zase píchl do  vosího hnízda  českých  weltmanů a  rádobyvzdělanců,  co  plavou na  pěně  dní ,  mistrují dějiny   a  po  čase  hořekují, kam se  to  dostali. Chybí  jim pohled do hloubky, nemají ani tuchy  natož pak nějaké znalosti  o dějinotvorných silách (nanejvýš  tak ještě chápou  povrchní  výklad dějin  z hmotných příčin – ať již je to v pojetí marxistickém nebo ekonomistickém(západním), v poslední době je  to ještě větší  interpretační  regres na  „genomovou“ úroveň  takzvané  evoluční biologie, což je  redukcionismus nejtěžšího kalibru;  přednášel jsem  po celá léta srovnávací psychologii a tento primitivní typ uvažování jsem  se snažil  posluchačům  objasnit  v samém počátku jejich vzdělávání).

Proč  jsem se tak rozepsal, když věc je poměrně  protá?  Většina mladých (mezi diskutujícími je  to zejména  pan  Ruščák) žije  ve  zcela prezentistické  životní perspektivě : všechno  pro ně začíná dnes, nanejvýše včera,  to si  ještě pamatují. A proto  ten pocit  omnipotence  a představa  vlastního života bez předpokladů.  A  Vy jim to pokazíte připomenutím  něčeho, co oni  vytěsňují  ! ( Malá poznámka :  Vytěsňování (Verdrängung) není   vědomý proces,  jako potlačení  (Unterdrückung. Je to naopak proces do značné míry neuvědomovaný, nevědomý.