2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

EVROPA: Vzhůru do zelené chudoby!

Volby jsou za pár dní, ale to úplně nejdůležitější téma, které by mělo rezonovat ve všech médiích, jako by takřka vůbec neexistovalo. Proč nejdůležitější? Protože o peníze jde vždycky až na prvním místě. V tomto případě o peníze všech občanů, kteří ještě v naprosté většině netuší, jaká obrovská ekonomická vichřice se blíží, aby vyprázdnila jejich už tak dost tenké peněženky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Otava 4.10.2021 17:44

Díky, že jste mě exaktně usadil do dějin osvělování v našich končinách. Má strašlivě stará prababička za pradávných časů čadila petrolejkou, tak jsem to neobezřetně vzal zkratkou až k babičce Němcové, což se mi faktograficky vymstilo.

G. Onion 4.10.2021 18:20

Já bych to nebral tak tragicky. Kdyby měla babka k dispozici petrolejku tak by s ní svítila tak jako tak. Protože jak se to říká? Pokrok nezastavíš;-D;-D

J. Kostelanský 4.10.2021 13:24

Myslím, že pani poslankyňa sa týmto článkom pekne samu seba diskvalifikovala z poslaneckých lavíc. :-) Ukázala totiž, že napriek štedrým príspevkom na asistenta/asistentov a možnosti využívať k zberu informácií aj iné zdroje v rámci (nielen) Parlamentu, si nedokáže spočítať ani dva a dva. A namiesto toho len ako papoušek len dookola opakuje nezmysly, ktoré počas volebného obdobia prefrčali okolo nej. Na poslednú chvíľku treba totiž ešte získať pár hlasov od podobných matematických impotentov ako je ona sama.

Jej citát z článku: "Že na to nebude stačit ani deset Temelínů? Zbytečná starost." Tých "deset Temelínů je podľa mňa jedna z najväčších hlúpostí, ktoré elektrofóbni ropáci šíria. (Mimochodom bolo by zaujímavé zistiť väzby na uhľobarónov či šéfov veľkých petrolejárskych firiem). A tým veľmi dobre slúžia eko-fanatikom, pretože také nezmyly sa dajú vyvrátiť ľavou zadnou.

Takže keď si to pani poslankyňa nedokázala spočítať, pomôžeme jej trochu a urobím to za ňu:

V roku 2020 bola výroba elektrickej energie v ČR na úrovni 81,4 TWh. Spotreba bola 71,4 TWh. Zdroj aj s historickou tabuľkou:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vyroba-elektriny-v-cr-byla-loni-kvuli-covidu-nejnizsi-za-18-let/1998024

Temelín v roku 2020 vyrobil 15.7 TWh elektrickej energie: Opäť zdroj aj s historickou tabuľkou:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jadern%C3%A1_elektr%C3%A1rna_Temel%C3%ADn

A teraz k tým elektromobilom. Dajme tomu, že by sa v budúcom roku na českých cestách pohybovalo 5 miliónov elektromobilov (reálne to môže najskôr v roku 2035). Koľko elektrickej energie by potrebovali? (zatiaľ nebudem rátať autobusy a nákladné autá - pre zjednodušenie výpočtu)

Osobné auto priemerne najazdí 20 000 kilometrov za rok pri priemernej spotrebe 15 kWh/100 km. To je 200 x 100 kilometrov, pričom spotreba je 200 x 15 kWh = 3 000 kWh/ 1 osobné auto/ 1 rok. (Niektoré autá jazdia veľa, ale iné len príležitostne). Stačí vynásobiť 5 000 000 e

J. Kostelanský 4.10.2021 13:24

Stačí vynásobiť 5 000 000 elektroáut x spotrebu 3 000 kWh/ rok a dostaneme výsledok 15 000 000 000 kWh = 15 000 000 MWh = 15 000 GWh = 15 TWh. Zhodou okolností je to zhruba toľko, čo vyrába Temelín. Treba do toho zahrnúť samozrejme aj straty pri distribúcii elektriny a pri dobíjaní áut. Ale ako orientačné číslo to sedí. Neviem, koľko kamiónov, autobusov a dodávok je registrovaných v ČR, ale jeden elektrický kamión/autobus najazdí zhruba 100 000 kilometrov ročne so spotrebou 100 kWh/ 100 kilometrov, takže spotrebuje 100 000 kWh elektriny ročne = 100 MWh. Takže jeden Temelín by "uživil" 150 000 kamiónov a autobusov. Podľa mňa ich je ale v ČR v prevádzke menej.

Takže 2 Temelíny by určite stačili. Pritom ČR vyváže priemerne viac než 10 TWh elektriny ročne. Tento výpočet ale počíta s tým, že nikto si nebude vyrábať elektrinu doma "vo vlastnej réžii". Lenže ceny soláru či malých veterných turbín stále klesajú a pre vlastníkov elektromobilov bude zaujímavá možnosť časť elektriny si vyrobiť doma. Nebude to 100 % a nebude to u všetkých motoristov, ale nejaký tá terawatthodina by to v priebehu 15 rokov byť mohla.

A čerešnička na záver. Výroba benzínu a nafty vyžaduje tiež elektrickú energiu, a nie málo. Cca 1,2 až 1,5 kWh na liter paliva. Pri 6 litrovej spotrebe osobného auta je to dajme tomu 8 kWh, pri 35 litrovej spotrebe kamiónu 50 kWh. Inak povedané, spaľováky dnes spotrebúvajú polovicu elektrickej energie, ktoré budú potrebovať elektromobily. Je logické, že keď sa spaľováky nebudú používať, nebude sa vyrábať ani benzín a nafta pre ne, a teda sa nebude spotrebúvať ani elektrická energia. Treba si k tomu prirátať aj iné úspory elektriny, napr. ropovody jej tiež spotrebujú relatívne dosť.

Tak si to zosumarizujme. Ak by za 14 rokov (v roku 2035) bola viac-menej všetka cestná doprava elektrifikovaná, bolo by k tomu treba 2 Temelíny. Lenže 1 Temelín sa ušetrí kvôli nevýrobe nafty a benzínu. Plus veľká časť elektriny sa bude vyrábať (a súčasne spotrebúvať) u malých výrobcov -

J. Kostelanský 4.10.2021 13:25

Plus veľká časť elektriny sa bude vyrábať (a súčasne spotrebúvať) u malých výrobcov - domácnosti, malé firmy, farmy. V minulých rokoch bol rozdiel medzi výrobou a spotrebou v ČR cca 14-15 TWh (rok 2020 bolo kvôli Covidu trochu iný). Teda výroba jedného Temelínu. Inak povedané, ak by sa za 14 rokov NIČ nezmenilo, tak by súčasné energetické zdroje v Českej republike viac-menej pokryli elektrifikovanú cestnú dopravu.

O. Kaucký 4.10.2021 13:35

Napsal jste sice dlouhý článek, kritizujete nesmysly, ale sám je uvádíte. Předpokládáte že se nic nezmění. Mají se uzavřít uhelné elektrárny, mají se vyrábět jen elektromobily, tak si myslím, že to samo osobě je to změna dost zásadní.

Těch deset Temelínů, byl asi řečnický obrat, ve snaze zdůraznit to trochu přehnala.

J. Kostelanský 4.10.2021 20:49

Ok. Ale všetko bude trvať roky. A politici a úradníci v Bruseli, hoci si o nich nerobím veľké ilúzie, tiež asi nebudú stáť so založenými rukami, ak zistia, že v nejakej oblasti boli príliš aktívni.

Ja osobne by som tiež uvítal menšiu rýchlosť. Ale ak by som si mal vybrať medzi "nerobiť nič v oblasti OZE" a "robiť to, čo robí teraz Brusel", tak jednoznačne volím druhú možnosť.

P. Brich 4.10.2021 14:24

Ropáci jsou elektrofóbní nebo elektrofilní. Sakra, tyhlety cizí termity ..

M. Sochor 4.10.2021 14:48

Ach jo, možná byste se měl seznámit s pojmem "nadsázka". Autor článku není energetický specialista. Samozřejmě, že když to přesně spočítáme teď, tak to stejně bude jinak v realitě. Ale ten princip, kam tohle dění spěje, ten je z článku jasný. Zakazujeme stávající zdroje energie, a nemáme za ně ekvivalentní náhradu. Nemáme ji teď, kdy začínají vstupovat v platnost nesmyslné sociálněinženýrské výmysly Bruselu, nemáme ani koncept do budoucna. A když tak milujete tu matematiku, lieární extrapolací mi vychází, že spějeme ke kolapsu. Jen ten průsečík s časovou osou trochu lítá, pár let sem, pár let tam...:-/

V. Šťastný 4.10.2021 18:54

R^

J. Novák 4.10.2021 14:58

Benzín i nafta se budou vyrábět stále, protože svět i elektromobilní svět bude potřebovat nadále plasty. A benzín je odpadním produktem při zpracování ropy a výrobě třeba právě těch plastů, i když to není to jediné, co z ropy získáváme. A klasická motorová nafta je to samé, včetně leteckého petroleje. A letadla na baterie??? Tak to bude ještě hodně dlouho trvat, než se dočkáte zaoceánského letu schopného přepravit více než 100 cestujících včetně zavazadel z Amsterodamu do Atlanty.

J. Vintr 4.10.2021 18:28

Jenže problémem není roční spotřeba energie, ale okamžitý výkon, který budou odebírat elektromobily současně připojené na nabíječku. Tady by to při větším množství elektroaut mohlo hravě překročit maximální výkon všech našich zdrojů i přenosovou schopnost rozvodné sítě.

V. Braun 4.10.2021 18:37

Těžko se najednou připojí všechna auta, stejně jako se najednou nesejdou u benzínových pump. Navíc s rozvojem regulace sítě až ke koncovým spotřebičům lze i to nabíjení, zejména aut připojených v době, kdy řidiči řeší něco jiného (v noci, při parkování kdy jsou v zaměstnání a pod) řídit tak, aby síť byla zatížená v souladu s výrobou a tedy stabilní.

J. Vintr 4.10.2021 19:23

Že budou připojena současné skoro všechna třeba kolem osmé večer, je skoro jisté. Regulací to jistě ovlivnit jde. V té neprimitivnější formě tím, že se budou vypínat přetížené úseky a bez elektřiny budou všichni, nebo sofistikovaně třeba zabudovaným dalkovým ovládáním nabíjení u každého auta. To by ovšem majitele určitě nepotěšilo, protože by se nikdy nemohli spolehnout, že budou mít dostatečně nabitou baterii.

J. Kostelanský 4.10.2021 20:46

To je nezmysel. Jednak autá sa nebudú nabíjať každý deň/večer. Tiež netankujete každý deň.

Po druhé: prečo by mali všetci nabíjať práve o ôsmej večer? Zvlášť tá polovička ľudí, čo býva v panelákoch. :-)

Aby sa všetci nepripájali naraz, to už je vymyslené a realizované už desiatky rokov. Princíp je veľmi jednoduchý - ak má domácnosť veľký odber elektriny a teda nízky tarif, tak 4 hodiny denne má napriek tomu drahšiu elektrinu: 2 hodiny cez deň a 2 v noci.

Nie je žiadny problém rozdeliť nabíjanie napr. od 4. cez deň (sú ľudia, ktorí z práce prichádzajú aj okolo tretej cez deň) do 6. hodiny ráno individuálne na lacné a drahé "hodiny nabíjania" pre rôznych zákazníkov.

V. Petr 4.10.2021 21:13

1) Elektromobil má menší dojezd, než auto se spalovacím motorem.

2) Hlavně, abyste nabil elektromobil za rozumnou dobu, potřebujete výkon mnojem větší, než poskytuje běžná síť. Běžná bytová přípojka má 20A, tj necelých 5 kW, za jak dlouho nabijete baterii 100 kWh? Je to zhruba 24 hodin. Rodinný domek s motorovým proudem 400V, 3x25 A je na tom lépe, baterii nabijete za 5 hodin. Jak byste chtěl napájení rozložit časově na více elektromobilů? Nehledě na to, že kdyby více bytů nabíjelo na plný výkon, vypadnou pojistky v činžáku, kdyby jela na těch 20 kW celá vesnice, neutáhna to přípojka...

No a používáte i jině spotřebiče, než jen nabíjení elektromobiku...

T. Zlesa 4.10.2021 21:24

Také je možné, že ti, co budou potřebovat jezdit každý den 600km si koupí to elektrické s baterií 100 kWh až za 15 let. Kdy už může být infrastruktura v mnohem lepším stavu, včetně baterií. Včera jsem někde četl, že ABB má novou rychlonabíječku, vypadá jako normální stojan u pumpy.

V. Kuhaj 4.10.2021 13:19

Ve všech médiích tohle téma bude rezonovat, až "všechna média" přestanou být hlásnou troubou EU, paní autorko.

Tady se ve všech pádech skloňuje, jak je hrozné, když jsou média pod taktovkou státu, jako např. v Maďarsku. Ale jak dokáží být hnusná, podrazácká, licoměrná a prolhaná pod taktovkou sluníčkářských neziskovek, o tom se ve "všech médiích" taktně mlčí!

P. Dvořák 4.10.2021 13:26

O tom se nemlčí taktně, o tom se mlčí povinně.

J. Hrazdil 4.10.2021 18:23

Touche!

J. Kostelanský 4.10.2021 13:29

Ešte na doplnenie. Česká republika oveľa viac elektriny vyváža ako spotrebúva. To je tých 14-15 TWh. Minulý rok to bolo "len" 10 TWh.

J. Kostelanský 4.10.2021 13:31

Oprava: Samozrejme má byť "Česká republika oveľa viac elektriny vyrába ako spotrebúva". :-)

V. Novák 4.10.2021 14:14

A to je dobře nebo špatně?

Někdo ji "spotrebúva" - ale uznávám, že Rakušany bych klidně, ba s chutí nechal bez ní.

P. Brich 4.10.2021 14:26

A Němci by si zasloužili blackout obden!!

V. Kuhaj 4.10.2021 14:43

Možná máte pravdu, pane Kostelanský, a se svým příspěvkem jste si dal opravdu práci. Nezastírám, že na výrobu elektřiny odborník nejsem. Ale i z vašeho příspěvku vyplývá, že bychom prostě při plné automobilové elektrifikaci měli o nějakých 15 TWh větší spotřebu než dnes. Souběžně ovšem budou uzavírány uhelné elektrárny, a v Německu to vzali šmahem, i s jádrem. Opravdu bych uvítal seriózní rozbor, z čeho se ten nárůst pokryje...:-(

J. Vintr 4.10.2021 19:28

Nepokryje. Bude mnohem dražší elektřina a bude se vypínat jako v rozvojových zemích. Dost blbé to bude v zimě, když takzvané OZE i mnoho dní za sebou nevyrobí skoro žádnou elektřinu.

P. Molík 4.10.2021 12:40

Svatý grál gretensko-klimatického šílenství v podobě uhlíkové neutrality je nezpochybnitelným dogmatem, který je ještě víc dogmatičtější než geocentrická věrouka o naší Zemi coby středu Vesmíru. V bruselském eurohujerském ústředí zavládla davová psychóza, odkud v rámci iniciativního blbnutí na kvadrát přichází do našich končin jeden bláznivý nápad za druhým. To byl i můj sen v pubertě - oddávat se bláznivým radovánkám a navíc být za to dobře placen.

J. Kraus 4.10.2021 12:34

Upřesněme: Peníze se vezmou z našich peněženek. Hlavně ale z našich kont, která bude pohlcovat inflace. Lze očekávat i další zatížení, hlavně daně ze všeho možného i nemožného. I to by ještě bylo dobré, kdyby velká většina obyvatelstva, tak jak to bylo vždy běžné, vytvářela hodnoty, tedy přidávala svojí prací něco navíc k základu ať hmotnému či duchovnímu, intelektuálnímu. I po třicetileté válce se země poměrně rychle pozvedly. Dnes ale vidíme spíše snahu parasitovat na těle společnosti, bohužel hlavně u mladých. Už dnes je nutný pro udržení životního standardu obyvatelstva masivní tisk peněz. Přijde den, kdy se zjistí, že nula od nuly pošla a že za bezcenný peníz nám nikdo nic neprodá. To se týká spíše západních zemí než nás a doufejme, že po jejich rozkymácení využijeme čas k relativní záchraně. To už na nějaké poručníkování podřadným Západ nebude mít sílu. Současná hroutící se pobrexirová Británie, jejíž HDP tvoří z cca 80% služby a jež vystrnadila statisíce bílých ciziců kteří ji drželi nad vodou, budiž mementem.

F. De Winter 4.10.2021 13:19

Ono se těm mladým není co divit, když všude kolem vidí, že parazitovat se vyplácí a pracující je blbec, který to všechno platí.

F. De Winter 4.10.2021 12:25

Západ Evropy směřuje k bateriové elektromobilitě a obrací se zády především k dieselům. Na jednom významném trhu se ale děje pravý opak. V Rusku diesely získávají na popularitě a prodeje raketově rostou. To zaskočí, protože tam kvůli tuhým zimám byly nafťáky, krom nákladních aut, zatracovány. Jenže moderní motory a paliva s tím takový problém nemají, výhody dieselů zůstávají aktuální a v Rusku proti nim nic nemají.

Právě zde zažívají svou renesanci, čehož je důkazem krok koncernu Stellantis, tedy slepence PSA a FCA - Peugeotu, Citroënu, Opelu, Fiatu, Chrysleru a dalších značek. Ten se právě rozhodl přímo tam, v továrně firmy PSMA Rus v Kaluze (do kterého je neobvykle zapojeno i Mitsibishi) vyrábět motor DV6 HDi a odtud jej také dovážet do EU.

DV6 HDi je nám dobře známá jedna-šestka dostupná v řadě verzí. Svého času tu byla velmi populární a našla si cestu do všemožných aut nejen od Peugeotu a Citroënu, ale i od Fordu, Volva, Mazdy či dokonce Mini. Kdeže tyto časy u nás jsou, v Rusku ale zjevně teprve přicházejí a tak se tam 1,6 HDi bude vyrábět a montovat do řady aut Stellantisu, mj. Citroënů C4, Jumpy a Berlingo, Peugeotů 408, Partner, Expert a Traveler nebo Opelů Combo, Zafira a Vivaro.

To je spousta aut, z nichž některá tento motor dosud používala dovezený z Francie. Nyní se karta obrací - tyto motory jsou v Rusku vyráběny a nejen montovány do zmíněných aut, ale také odtud jsou a budou vyváženy zpět do zemí EU a používány ve zdejších autech. EU