27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

EVROPA: Vyšehradský začátek konce EU

Uherský Visegrád je co do názvu přejímkou původního slovanského Vyšehradu. Po konci komunistických středoevropských diktatur vzniklé visegrádské uskupení bylo přirozeným výrazem odvěkého úsilí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 19.9.2016 9:05

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

Ano.

To vyhnání je v tehdejší době pochopitelné (ne ospravedlnitelné), ale dnešní trvání na něm už ne.

P. Vaňura 19.9.2016 12:03

A jak byste si představoval to "netrvání"???

M. Prokop 19.9.2016 13:40

Re: A jak byste si představoval to "netrvání"???

Prohlásit to za uzavřenou historii, což v podstatě je, ale každou chvíli ji někdo oživuje. Z obou stran.

B. Rybák 19.9.2016 16:01

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

Snad to bylo pochopitelné, ale já doufám, že české občany už Němci ze Sudet nikdy vyhánět nebudou! Připravuje se nové přepisování dějin?

P. Sulc 20.9.2016 0:55

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

Konecne jeden rozumny nazor. Podle ostatnich odpovedi muzete soudit na uroven ceskeho naroda.

Z. Čábelka 19.9.2016 9:12

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

A Polsko, to nás snad jen kopírovalo? Jak to bylo tam?! Taky si to sami vykňourali? A kdyby ne, tak by díky Rusům ani vlastně neexistovalo! Není už co řešit, je to za náma! Mohlo to dopadnout i mnohem a mnohem hůř. Ostatně takový to průser nás nepochybně čeká znovu! Nepochybuji o tom, že bude horší, zase pro všechny.

M. Prokop 19.9.2016 11:32

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

Polsko bylo "posunuto". Stalin si zabral co chtěl a Poláky posunul do končin odedávna německých. Polákům se to moc nelíbilo a nelíbí.

Z. Čábelka 19.9.2016 12:17

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

Já samozřejmě vím. Vím i to, že stejně tak i oni posunuli Němce. Nevidím v tom rozdíl! Tato kapitola je už dávno napsána a přepisovat ji teď je blbost. Teď se tvoří zcela nová časová smyčka, kdy znovu bude řešena otázka nové genocidy, její následků, odstranění pachatelů genocidy a odsun těch, kteří genocidu prováděli.

P. Sulc 20.9.2016 1:00

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

Diky Rusum by neexistovalo? Co je to zq pitomost ? Neslysel jste o trojim delenim Polska? A v 39 Rusove okupovali zaroven s Nemci Polsko, jenze tu svoji ukradenou cast nikdy nevratili, je ''posunuli'' Polsko na zapad, na ukor Nemecka. Lwov, stare polske mesto ne? A kde je dnes. Co Rusove ukradli, nikdy nevratili. Finsko, Japonsko Ceskoslovensko, Nemcko (Kaliningrad, byvaly Kralovec).

J. Pýcha 19.9.2016 9:42

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

No ono je to v tomto případě dost jedno, jestli někdo něco přikázal, nebo jen povolil. Prarodiče žili v Sudetech (Česká Lípa) a museli je v r.1938 opustit. Pro mnohé by bylo asi užitečné si od těchto starousedlíků poslechnout, co se tam dělo a jak se ti "němečtí chudáci" chovali. A hlavně to někdo měl vysvětlit panu prezidentovi Havlovi - možná, že by se tak rychle neomlouval.

P. Sulc 20.9.2016 1:04

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

Nemci vyhnaii jen ty, kteri se tam v ramci ''cechisace'' pohranici pristehovali po 1918. Ti, co tam zili pred tim, i kdyz se hlasili jako Cesi, tam mohli zustat. Pokud sechteli zalibit a hlasili, ze jsou Nmeci, museli slouzit ve Wehrmachtu.

J. Hanzal 19.9.2016 9:50

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

Pane Šulci, nevím jaký jste ročník, ty dějiny, jak píšete, vlastně ani dějinami nemusíme nazývat, poněvadž se to stalo "předevčírem" a dosud žije spousty pamětníků. A tito lidé Vám přesně vylíčí co a jak bylo.

J. Chaloupka 19.9.2016 9:54

To mi vysvětlete, z vyprávění očité svědkyně vím,

že Němci museli odejít i z Bělehradu, i když místní nechtěli, protože by je vlastní zabili. Tak jak to vlastně s tím českým odsunem bylo?

J. Chaloupka 19.9.2016 9:57

Utíkali sami, z míst, kde neměli co dělat, protože se

báli toho, že se k nim ostatní budou chovat jako oni, zejména až zjistí, co Němci provozovali v koncentračních táborech.

P. Sulc 20.9.2016 1:06

Re: To mi vysvětlete, z vyprávění očité svědkyně vím,

Az nekdy pred Vanocemi vyjdou opet "Zamlcene dejiny", kupte je a ctete.

P. Vaňura 19.9.2016 12:00

Britové uvažovali o odsunu německé menšiny z Československa

už roku 1938! Totiž pro případ, že by skutečně došlo k válce. A formulováno to bylo jako požadavek, aby ČSR vyvrhla své menšiny a tak zabránila další válce z této příčiny. A protože "mírotvorná" snaha pana Chamberlaina vedla ke známým výsledkům, vrátili se prostě k plánu B...

Možno dohledat v dobovém tisku z r. 1938 a z protokolů o jednání v Postupimi r. 1945, kdy odsun prosazovali hlavně Britové. Stalin o smluvní zakotvení odsunu nestál, jeho Rudá armáda se ovšem podílela už od počátku na "divokém" odsunu Němců. Pokud by žádný dokument neexistoval, pak by totiž zárukou pováleného uspořádání byl jedině on, resp. SSSR.

B. Rybák 19.9.2016 12:28

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

Odsun Němců ze Sudet byl logickým důsledkem jejich zuřivě nepřátelského (vlastizrádného) postoje k ČSR (vedoucí k Mnichovu a následnému vyhnání Čechů ze Sudet) díky němuž byla jejich existence v novém státu nemyslitelná.

Byl to důsledek politiky vítězných spojenců, kteří místo nebezpečného zbídačení Německa placením válečných reparací oslabily jeho vliv v okolních státech přesunem německého obyvatelstva (a ztrátou území). Odsun ze Sudet byl zcela zanedbatelný proti odsunu Němců a ztrátě území v Polsku! Představa, že by to způsobil E. Beneš je zcela mimo realitu!

P. Sulc 20.9.2016 1:15

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

"Vlastizaradny" postoj byl vysledek toho, ze Cesi vladli mansinam, vcetne Slovaku, jako kolonialni mocnost. Nemeli autonomii, ani Slovaci ne, prestoze Taticek ji v USA vlasnim podpisem slibil do 10 let.

A. Alda 19.9.2016 14:19

Mýlíte se.

Před Postupimskou konferencí u nás neprobíhal odsun, ale likvidace Němců. Postupimské rozhodnutí o odsunu jim zachránilo mnohé životy. A odsun nebyl vybrečen Benešem, ale vynucen Stalinem, a to kvůli Východnímu Prusku, o které se Rusko podělilo s Polskem, a kvůli Slezsku a Východnímu Pomořansku, které Stalin daroval Polsku náhradou za Lvovsko a další zabraná východní území.

Nemohu vyloučit, že Beneš Stalinovi tuto myšlenku již v roce 1942 v Moskvě vnukl. Ale jisté je, že ji v Pustupimi nepřednesl. A jisté je, že Churchil proti tomu odsunu nic nenamítal a Stalina podpořil.