29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EVROPA: Volné pohyby?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Antipayne 17.3.2009 23:10

Postradam "the point"

Musim se priznat, ze mi neni uplne jasne, proc bych se mel bat teroru a omezovani osobni svobody ze strany EU. Ze by ceska demokracie byla lepsi? Ze by nasi politici skutecne zastupovali pouze lid a ne lobujici chlebodarce? Vase argumenty pane Payne jsou slabe. Kazda nasilna a uzurpujici diktatura se ohanela a ohani vlastenectvim, svobodou a nezavislosti. Od nacistu ke komunistu, vsichni jsou a byli ohrozeni cizaky a jejich krutymi zajmy. Napriklad americany, kteri vysali povalecnou Evropu tak, ze je v ni demokracie a vysoka zivotni uroven. Ale treba Severni Korea, tam jsou lide svobodnejsi, protoze si vladnou sami a nejsou zavisli na cizacich a jejich hodnotach, ze? Uroven demokracie, prava a obcasnskych svobod neni dana narodnosti vladce, ale necim jinym. Ja se jako clovek citim svobodnejsi pod vladou EU, nez pod vladou Vam podobnych....;-)

Liberta 15.3.2009 23:02

O integraci nepochybovat

Nelíbí se mi, že směšujete minimálně dvě témata, která neleží na téže úrovni: volný pohyb (lidí, pracovní síly) a kapitálu, a politickou integraci. To není totéž - volný pohyb zmíněného přináší nějaké praktické výhody (i když autor skepticky tvrdí, že pro řadového občana nepodstatné), ovšem politická integrace je zálěžitostí systémovou a volný pohyb je jen jedním z jejích projevů. Můžeme se hádat o to, zda volný pohyb přináší kýžené výsledky, ale není sporu o tom, že politická integrace zemí eurozóny je axiom. Bez diskuse.

Jan Zeman 15.3.2009 23:42

pochybovat o tom co kafrá Liberta

Volný pohyb osob služeb a kapitálu není záležitostí nějaké politické integrace, byl založen již 1957 Ŕímskou smlouvou o EHS (Hlava III čl. 48 a násl.) nemá to s EU a politickou integrací zbla nic společného. Rovněž ono zrušení hraničních kontrol, kdyby s tím chtěl náhodou někdo argumentovat, vzniklo na základě Schengenu, který vznikl v 80. letech, což opět nemá zbla nic společného s EU, která vznikla až 1993. Ano, bez diskuse...;-P

Liberta 16.3.2009 0:01

Re: pochybovat o tom co kafrá Liberta

To nepopírám, nerozumíme si. Integrace není podmínkou nutnou, ale postačující (řečí matematika). Tj. volný pohyb může existovat samozřejmě i bez ní. Avšak důsledkem politické integrace jsou další úplně jiné výdobytky (např. společná politika, obrana....), při pohledu z "úrovně volného pohybu" nevidíme :-P

Jan Zeman 16.3.2009 2:23

Re: pochybovat o tom co kafrá Liberta

Naše společná obrana je založena v NATO, a jedině ta má také nějaký jiný než marginální smysl, neboť bez transatlantické vazby si ji lze stále jen velmi těžko představit. Ostatně, doporučuji více studovat Lisabon, tam se můžete dozvědět, že sice členské státy odevzdávají víceméně veškerou suverenitu EU, ale  jemenovitě národní bezpečnost si podle ní mají zajistit samy. Je tedy nabíledni, že (řečí matematika) chce EU hodně brát a málo dávat. Společná politika existovala i před EU, až na to, že si vystačila s vytvářením společného trhu a nepletla se moc do  dalších zájmů států a jejich občanů. Lisabonskou smlouvou jsou ze smluv všechny zmínky o společném trhu důsledně vymazány a nahrazeny pojmem vnitřní trh, což je další z nepřeberných důkazů, že EU aspiruje stát se státem. V takovém případě by ale Lisabonská smlouva byla v ČR neratifikovatelná, neboť nic takového jako stát se součástí federálního státu stávající Ústava ČR nepřipouští, neboť čl. 10a Ústavy připouští přenesení některých pravomocí pouze na mezinárodní organizaci či instituci, nicméně v žádném případě ne na stát, neboť by to odporovalo jak mezinárodnímu právu, tak čl. 1/1 Ústavy, který je neměnným jádrem Ústavy ČR podle čl 9. odst. 2 Ústavy ČR a nebylo by tedy možno otevřít cestu k její ratifikaci ani případnou změnou Ústavy, a jedinou ústavní cestou založení federálního státu v Evropě je schválení jeho případné ústavy přímo voleným konventem, neboť jen lid je v ČR zdrojem veškeré moci podle čl. 2/1 Ústavy.

V 15.3.2009 21:21

namisto brumlani proti politicke integraci

by bylo produktivnejsi zabyvat se tim, jake zmeny by bylo potreba ucinit, aby se takova integrace stala pro nas a pro vsechny staty EU vyhodna, atraktivni.

Jinak to vypada, jako zastavani se sveho udoli, sve samospravy urciteho mesta a prilehlych mestecek a vesnic kde clovek bydli. Jaka by asi byla zahranicni politika napriklad, kdyby nebyl Cesky prezident atd., ale jen stovky radnich, se kterymi by kazdy jiny stat musel jednat... jak by se asi dosahlo nejakeho vysledku politickeho jednani s takovym mnozstvim 'predstavitelu' Ceska.

Trend moderni doby dlouhodobe je sjednocovani do vetsich celku na vsech urovnich. Takze sjednocovani jednoznacne ano, ale ne pres LSmlouvu, ta zavadi krome politickych moc kolektivistickych veci a tak je pro nas dnes nepruchodna. Takhle nejak je potreba argumentovat.

A stejne je to s tou suverenitou, o kterou se nas pan Klaus tak boji, prejit do vetsiho suverenniho celku se staty EU je samo o sobe take zadouci (asi jako je zadouci se treba ozenit, ci vdat, coz take prinasi omezeni osobni suverenity, ale lide do toho svazku vstupuji dnes a denne), ale bohuzel te evropska nevesta neni podle nasich predstav...

Pouhe brumlani proti politicke ci hospodarske integraci, nebo proti ztrate suverenity v novem vetsim celku, je pomylene a zavadejici. Prece kazdy rozumny clovek by pro tyto veci byl, za predpokladu, ze vse ostatni by bylo jak ma byt. Potiz je jen v tom, ze veci nejsou jak by mely byt a to je treba rict a ne zehrat na tyto veci jako takove.

Kajan 15.3.2009 21:31

Re: namisto brumlani proti politicke integraci

V, to byste musel nejprve zbavit lidí národní hrdosti ! Francouze té francouzské, Němce té německé a tak ! Troubo ! Dzp.

jasan 15.3.2009 21:35

Re: namisto brumlani proti politicke integraci

jojo... vetsi suverenni celek byl taky tabor "miru a socialismu".... 

Zen 15.3.2009 20:17

Potlesk!

Takovahle snuska demagogie se opravdu jen tak nevidi!

Hudec 15.3.2009 20:14

Sakra, Payne! Nebalamuť!

Eurosvoboda volného cestování sice, pravda, není TOTOŽNÁ s tím, co jsme chtěli, to ale nikdo netvrdí (a neříkejte, že ano). Ale možnost volného cestování byla bezpochyby největší část ze svobod, které jsme si přáli. To za prvé. V pátek jsem se vrátil z Bruselu, z pracovní schůzky jednoho z mnoha celoevropských projektů - konkrétně v tomto je zapojeno cca 30 firem z různých částí Evropy. V roztrhané Evropě národních států věc poměrně obtížná, dnes díky EU věc velmi běžná. Takže ne výhody pro cestování psů, našly by se i užitečnější. Jen by se nesmělo tak strašně urputně chtít nehledat, že?

Pravá Míra 15.3.2009 21:27

Re: Sakra, Payne! Nebalamuť!

Nechceš snad naznačit, že to jde i bez LS,  že ne?

To jenom já mám takový pomýlený dojem, co?

jasan 15.3.2009 21:33

Re: Sakra, Payne! Nebalamuť!

echm... a ono se cestovat do roku 2004 nedalo?

Liberta 15.3.2009 23:04

Re: Sakra, Payne! Nebalamuť!

R^

Jan Zeman 15.3.2009 23:30

Hudče Nebalamuť!

Volný pohyb osob, služeb a kapitálu založila Římská smlouva zakládající Evropská společenství a to již v r. 1957 - Hlava III čl. 48-73 - takže s "EU" to holenku opravdu nemá zbla nic společného. To že si uděláte výlet do Bruselu je spíše důsledkem pádu železné opony, než čeho jiného, a to že můžete v jiné zemi žít a pracovat je pak důsledkem  oné Římské smlouvy o Evropských společenstvích po vypršení  tzv. přechodných období. Nezaměňovat to prosím s nepřítomností hraničních kontrol - což je výsledkem Schengenského acquis, které vzniklo v 80 letech - tj. opět to nemá s EU nic společného protože EU vznikla až Maastrichtskou smlouvou, ta byla podepsána až 1992.

Na tom je akorát vidět, že eurohujeři, obviňující kde koho z kde čeho, nemají vůbec ahnung, o čem mluví.

Liberta 16.3.2009 0:19

Re: Hudče Nebalamuť!

Ale jděte! Římské smlouvy z roku 1957 (byly dvě) založily EHS a Euroatom a všeobecně jsou považovány za základ evropské integrace (tedy budoucí EU). To je jako byste tvrdil, že české království nemá se současnou Českou republikou nic společného :-P 

Schengenský prostor je dynamická záležitost - od přijetí Schengenské smlouvy (o postupném rušení hraničních kontrol členských zemí) v roce 1985, kterou tehdy uzavřely Francie, Německo a Benelux,  a Úmluvy k provedení Schengenské smlouvy (1990) byla Schengenská smlouva roku 1999 začleněna Amsterodamskou smlouvou do právního systému Evropské unie a schengenský prostor se zvětšuje úměrně novým členům.

Všechno souvisí se vším ;-)

Jan Zeman 16.3.2009 2:00

Re: Hudče Nebalamuť!

Ne smlouva o EHS, tedy Římská smlouva není vůbec základem EU ale Evropského společenství, to za prvé, je tomu tak dodnes a Evropské společenství je především hospodářský pakt, od začátku založený jako pakt o společném volném trhu, a měl-li být základem politické integrace, jak lze z některých dobře skrývaných indicí usuzovat, pak se jedná o politický podvod, neboť čl. 2 Římské smlouvy stanovil: "Posláním Společenství je vytvořením společného trhu a postupným odstraňováním rozdílů mezi hospodářskými politikami členských států podporovat harmonický rozvoj hospodářských činností ve Společenství, nepřetržitý a vyvážený růst, vyšší stabilitu, rychlejší zvyšování životní úrovně a užší kontakty mezi členskými státy." Užšími kontakty zcela jistě nelze myslet kontinentální policejní superstát, který vytváří Lisabonská smlouva.

Co se týče Schengenu, ten naopak vznikl na základě hlavy IIIa a hlavy IV Římské smlouvy, pak teprve vůbec vznikla EU a to, že byl Schengen začleněn do rámce EU a čl. 8 protokolu naoktrojován kterékoli kandidátské zemi, byl jen dalším krokem plíživé politické unifikace zakládající politické instituce evropského superstátu zcela bez vědomí a souhlasu občanů jak členských zemí, tak zemí přistupujících (např. v době českého referenda o přistoupení neexistovalo české znění zakládacích smluv ani v případě EU ani v případě ES natožpak české znění Schengenu) a vytvořil z Evropského společenství, původně založeného k vytvoření volného společného trhu jakýsi spíše kartel, kterému je třeba odevzdat suverenitu, aby se přistoupivší země resp. její obyvatelé a firmy mohli na jeho trhu vůbec pohybovat za konkurenceschopných podmínek a ve větší části EU tomu tak stejně není podnes.

Ano, vše souvisí se vším, ale to nic nevypovídá o tom, zda je to dobře nebo špatně. Podle mého názoru by se "společná Evropa" bez Schengenu velice dobře obešla a bylo by v ní mnohem bezpečněji. A dovedu si velmi dobře představit, že by se dobře obešla i bez EU.

Liberta 16.3.2009 21:18

Re: Hudče Nebalamuť!

Naše přestřelka je jen důkazem toho, jak se táž fakta dají bipolárně interpretovat. Stojíme názorově proti sobě a každý si budeme mlít svou. Mohu Vám větu po větě vyvracet, a Vy zase mě....asi to nebude čtenáře (ani nás) bavit...:-/

Eurohostie 15.3.2009 19:45

Rozpusťme EU-je k ničemu. Pan místopředseda SSO má alergii na psy

Rozpustíme EU, stejně je k ničemu. Pan místopředseda SSO má totiž alergii na psy 8-o

Koukám že se Stranou Svobodných Občanů bude ještě sranda :-)

Pravá Míra 15.3.2009 19:50

Re: Rozpusťme EU-je k ničemu. Pan místopředseda SSO má alergii na psy

sláva! už to vím!Já si pořád říkal, co mi v tom církevním katolickém uspořádání EU s marianskou fánglí chybí  - a ona EUROHOSTIE!

Tak teď už může dojít i na šeptanou zpověď a europřijímání! (Odpustky už se prodávají)

L'ego 15.3.2009 19:42

Vy to máte teda v hlavě dobře srovnáné, pane Payne

bohužel úplně hala bala. Ale velmi dobře jste mě pobavil. Samozřejmě, na co otevřené hranice - stejně doma nejlíp. Proč někam chodit, že... ;-D;-DNo, ještě budeme naříkat, jak má Brusel málo pravomocí, až (jestli) na národní úrovni zvítězí ekonomický protekcionismus...

Pravá Míra 15.3.2009 19:44

Re: Vy to máte teda v hlavě dobře srovnáné, pane Payne

myslíš až si Sarkozy odstěhuje do Francie tu montovnu?

Liberta 15.3.2009 23:07

Re: Vy to máte teda v hlavě dobře srovnáné, pane Payne

No, pan autor by naopak ven docela rád chodil (třeba bez integrace investovat na Wall Streetu, i když to s Evropou vlastně nemá nic společného), ale domů si nikoho nechce připustit - zejména ne takového, který by mu kecal do domácích záležitostí. Pardon - průšvihů :-P

Pravá Míra 15.3.2009 19:40

Mimochodem , sociologu, kdy pošleš

první splátku ? To víš, já kvůli tomu musím živit rozsáhlý aparát!

sociolog 15.3.2009 19:08

prava miro

1) znam jedineho politika v EU, a to je Zahradil, ktery chce Turecko bezpodminecne dosat do EU. Jini maji podminky ohledne reseni kyperske situace.

2) Klaus pozval do EU dokonce Maroko jao i Kyrgistan. Tez bezpodminecne. Nikdy se nezminil o diktarue, ktera tam panuje.

3) Po mimosoudni kradezi tretiny majetku na nasemu uzemi se budeme tezko domahat na Nemecku reparaci. Csl. obcanstvi bylo odebrano Sudetakum Anglii, jedinemu sigantari, ktery byl tez i v Postupimi, aby prave z toh duvodu poslal Sudetaky Heim isn Reich,

Pravá Míra 15.3.2009 19:33

Re: prava miro

Furt jsou ty kličky a pokusy o úkrok stranou slabé!

řeč není ani o Zahradilovi, ani o Klausovi ale o tom, že EU komisi nevadí okupace části EU cizí mocností.Ale já tě chápu.... Tobě jako sudeťákovi okupace ČR taky nevadila.

A ti sudeťáci, co šli domů, ti se čsl. občanství ZŘEKLI! a přijali OBČANSTVÍ TŘETÍ ŘÍŠE. Ti kteří si ponechali čsl. občanství tu zůstali a trpěli s námi. Znám jich osobně spoustu !

sociolog 15.3.2009 21:04

Re: prava miro

Ja zas znam jen jednoho a tim byl muj tata. Ovsem kdyby tehda v 38 zil v Sudetech, tak by volbu nemel. Tam rozhodli v Mnichove, ze kazdy obyvatel Sudet se automaticky stava obcanem Rise. Tudit za "Heim ins Reich" je zodpovedna jen a jen Anglie.

Kome toho je jasne, ze EU dava vyreseni okupace Kypru za podminku vstupu Turecka. Proto je tez recka cast jiz clenem. Ale to je na Tebe jiste tak jako na Zahradila jiste moc slozite. Vy chcete jen provokovat jako dole pasacek vepru.

Pravá Míra 15.3.2009 21:32

Re: prava miro

Tak mi ještě vysvětli, jak někteří Němci, co v "sudetech" žili, zůstali občany ČSR a nebyli po válce odsunuti ( a moc nevymýšlej: oba manželé Němci, česky neuměli snad nikdy...)

DeEm 15.3.2009 19:04

kvalifikace = poskok pokoka Klause

Je hezke, ze zkrachovaly politik Payne pridal k poskokovi pana Klause a klucika Macha - nevzdelaneho ucetniho. R^

Obr Koloděj 15.3.2009 18:21

Článek mě zcela uklidnil.

Když komunista jako Payne dští na něco síru, tak to bude v pořádku.

Hnyk 15.3.2009 16:33

To bych rád věděl v kterém oboru pan Payne podniká

Že má strach, že ho přepadnou celníci se samopaly. Obchod s drogami, pašování zbraní? Nevím jak v Česku, ale v Německu musí Intrastat vyplňovat jen firmy které mají obrat se zahraničím vyšší než 400000€ v roce. A taky bych rád věděl co pan Payne ví o tom jaké dotazníky se musely dřív vyplňovat. Podnik v Československu kde jsem dřív pracoval obchodoval se SSSR a celníci tam byli jak doma.