2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

EVROPA: Úmyslná despocie podle Lisabonské smlouvy

Mají občané vliv na politiku Evropské unie? Je Unie demokratická? Je demokratický deficit nedopatření, nebo úmysl?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pospíšil 21.12.2017 17:15

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

Pane Hejdo, víte nebo nevíte, co je to notifikace vnitrostátních předpisů v Bruselu?

Prakticky už neexistuje předpis s celostátní působností, který před schválením parlamentem, vládou není doručen do Bruselu, kde je zkoumán, zda je v duchu evropských tendencí, zda není nedejbože v rozporu s evropskými předpisy a doporučeními a teprve pak je zaveden do vnitrostátního práva.

Dále existuje víc jak sto agentur zřízených Evropskou unií, které koordinují a regulují činnost vnitrostátních orgánů, takže mluvit o nějakém nezasahování je prostě nemístné. Kdykoli jednáte na jakémkoli úřadě, tak vám do jednání zasahuje úřadování EU. Dokonce i když vám dávají po čtyřicítce nový občanský průkaz, je to proto, že to tak chtěla EU. Jeho tvar a obsah je určen EU.

B. Hejda 21.12.2017 17:29

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

Jeho tvar a obsah je určen EU (dohodou evropských států) a také bez dalšího platí v celé EU, jako jedna z praktických podmínek opravdu svobodného pohybu.

Jinak tedy se nám diskuse trochu rozvětvila k nepřehlednosti a hlavně si myslím, že nic, co jsem v principu už napsal asi nepřidám. Tak doufám, že nebudete brát příliš úkorně, když zde přestanu reagovat. Mám tušení, že na sebe ještě někdy v nějaké diskusi narazíme.

J. Kanioková 21.12.2017 19:02

Nereagujte, protože píšete nesmysly

J. Pospíšil 21.12.2017 17:26

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

Jací evropští celníci? Ti vůbec nejsou potřeba a ani neexistují. Každá země by měla své celníky a ti by postupovali jednak dle předpisů své země a dle dohodnutých celních pravidel pro styk s třetími zeměmi. Celní služby vykonávají celní orgány členské země, příjmy z cel jsou příjmem unie a ta vyplácí refundaci celním orgánům členské země.

M. Prokop 21.12.2017 14:51

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

Velmi přesné, souhlas.

Jenže, kdo je to ta Unie, která má členům a jejich občanům přinášet ulehčení a ne větší kontrolu a omezení předpisy?

To jsou představitelé větších států a EUnijní byrokracie (včetně Komise a přemnožených úředníků a institucí) a ti mají svůj zcela osobní zájem o pravý opak. A moc si to prosadit.

M. Prokop 21.12.2017 13:46

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

Možní se vám to nelíbí, možná opravdu na ty bruselní kecy věříte. Skutečnost bohužel je taková, že celý EUnijní systém je nastaven tak, aby do toho běžný volič prakticky nemohl kecat. Takže, dojde-li k symbioze EUrosoudruhů z Rady a soudruhů z Komise, vše podpořeno množstvím anonymních, přeplacených a imunních soudruhů z orgánů EU, může nějaké pitomosti zabránit jen EUroparlament. Ovšem, jen teoreticky. Neexistuje v něm vládní většina, zodpovědná za politiku vlády (a kdo vlastně ta vláda je, že?), neexistuje v něm opozice, snažící se zalíbit voličům a stát se vládní většinou. Pokud je rozhodnutí hodně blbé, odloží se na dobu "za pár let", mezitím se na pachatele zapomene a škodlivé nařízení vstoupí v platnost (viz žárovky). Poslanci jsou upláceni, nedají-li se, umlčováni.

Kvalifikovaná většina teoreticky chrání malé státy, prakticky se ovšem musí obávat zcela neformálnímu vyhrožování těch větších - viz irské referendum.

Bohužel, už je to neopravitelné a po krachu bude nutno začít znovu.

B. Hejda 21.12.2017 13:58

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

A kde se podle Vás Eurosoudruzi z Komise a Radyberou? Přistávají z Marzu?

Komise je tvořená lidmi vyslanými jednotivými členskými státy specificky pro tento úkol, členem Rady se někdo stane ve chvíli, kdy se ve své zemi stane ministrem.

M. Prokop 21.12.2017 14:58

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

Ano, je to tak v případě Rady. V případě Komise už ne, tam si EUnijní orgány sakra vybírají, aby se jim tam někdo nekonformní nedostal. A o početném bruselním úřednictvu, neviditelných tvůrcích většiny škodlivostí, vůbec hanba mluvit, tam už je výběr čistě v rukou oněch EUrosoudruhů.

B. Hejda 21.12.2017 15:26

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

Předseda komise určuje jednotlivé rezorty, ale lidi jsou nominováni členskými státy, nikdo v Bruselu si je nevybírá. Celou Komisi pak musí schválit Parlament.

M. Prokop 21.12.2017 15:39

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

Nominováni. Ovšem nominace neznamená schválení. Takže si většina států dává pozor, aby do Komise nevyslala někoho, kdo by tam "nepasoval". Z Brusele už taktně naznačí, koho ano a koho ne, pokud ani to nestačí, dotyčný není schválen.

Je to zaběhnutý, dobře promazaný systém, kterak mít EUnijní "vládu" konformní. A na to EU nakonec doplatí, protože ten systém není schopen změny, kterou změněné podmínky vynucují. Všiml jste si růstu EUrokritických stran? Zatím prakticky nikde nevládnou, ale neustále sílí. Až se k vládě dostanou, nejspíš nebudou mít tendenci opravovat neopravitelné.

B. Hejda 21.12.2017 16:18

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

Schválení provádí zvolený parlament. A co se týče vzestupu eurokritických stran, všiml jste si třeba šaška Farage? Jen co dosáhl odchodu Británie z EU a mohl začít předvádět, jak skvěle se bude Britům u sebe vládnout a směrem ven vyjednávat, stáhl se z politiky a dokázal, že od začátku nebyl nic jiného než tlučhuba.

R. Mayer 21.12.2017 17:42

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

Tak nevím, zda ta svoje moudra plácáte z vlastní hlouposti nebo za cizí peníze.

B. Hejda 21.12.2017 17:45

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

Podle sebe soudím tebe?

C. Horák 21.12.2017 17:58

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

Proč přesně by měl Farrage předvádět vládnutí, zejména pokud jeho cílem bylo jen umožnit Britům, aby si vládli sami?

M. Prokop 21.12.2017 20:58

" Schválení provádí ...."

Vy jste policajt nebo hasič? Ti vše "provádějí".

Normální člověk píše, že schvaluje zvolený parlament.

Všiml jsem si vzestupu AfD, Národní fronty, Pravých Finů, u nás SPD, v Rakousku Svobodných, všiml jsem si, že UKIP v GB oslabila, až když její agendu převzali konzervativci, všiml jsem si, že Farage dosáhl svého a vládu v GB ponechal tamní parlamentní většině, prostě všechno věci, svědčící o tom, že opozice proti soudruhům z Brusele dost rychle sílí.

M. Moravcová 21.12.2017 19:44

Re: Neznalost nebo úmyslná lež

Kvalifikovaná většina se používá právě proti malým vzpurným státům, kteří neskáčou jak komise píská. Viz kvóty. Nemáte nastudováno, i když se tak tváříte.

J. Václavíková 21.12.2017 12:26

Tak položte svůj dobře placený mandát v té ,,despocii"

a přidejte se k Okamurovi v tažení za odtržení. To by bylo smysluplnější než trapné vyřvávání o despocii, v níž vás nikdo nedrží a nebrání vám plácat tyhle hovadiny a kde se o všem hlasuje. Asi máte jen guláš v hlavě.

J. Václavíková 21.12.2017 12:34

Re: Tak položte svůj dobře placený mandát v té ,,despocii"

Reagovala jsem nejdřív jen na titulek, pak jsem si přečetla článek. A musím říct, že něco tak pitomého jsem už dlouho dokonce ani na Psu nečetla. Tohle eskamotérství s čísly ,,dokazující" nedemokratičnost instituce tím, že občan nemá sílu odvolat je, se snad dá přirovnat jen k filipice zdůvodňující účinek homeopatika.

Autore, mohl byste mi vyčíst z vaší křišťálové koule, jakou mám procentuální šanci odvolat takového mimoně, jako jste vy, z funkce?

S. Netzer 21.12.2017 12:42

Re: Tak položte svůj dobře placený mandát v té ,,despocii"

A vidíte, jak se ten prolhaný pamflet zde líbí.

Prý "žádná opozice". :-))))

J. Václavíková 21.12.2017 12:46

Re: Tak položte svůj dobře placený mandát v té ,,despocii"

Kdyby blbost nadnášela, už dávno by tihle modroptáci opouštěli sluneční soustavu.

V. Lunák 21.12.2017 12:42

Re: Tak položte svůj dobře placený mandát v té ,,despocii"

Ano, dobré.

R. Tichý 21.12.2017 12:51

Sanci nemate. Poslanci jsou neodvolatelni.

Ale muzete podporovat SPD, ta tento nastroj prosazuje i kdyz jen ze serioznich duvodu, ne kvuli zenske hysterii.

F. Netopil 21.12.2017 13:44

Re: Odvolatelní poslanci ?

To je naprostý nesmysl, pane Tichý ! Stačí se jen trochu zamyslet (hlavou !).

1) Kdo by měl právo navrhnout odvolání poslance ? Politická strana?

Voliči? Kteří voliči? Kolik by jich muselo být ?

2) Kdo by o zbavení mandátu rozhodl ? Zase strana ? Sněmovna ?

Zažil jsem už situaci, kdy byli poslanci zbaveni mandátu. Bylo to za komunistů a byli to poslanci, kteří si dovolili hlasovat proti smlouvě o "dočasném" pobytu vojsk. Je vidět že nápady KSČ a SPD se zas až tolik neliší.

R. Tichý 21.12.2017 14:48

Re: Odvolatelní poslanci ?

a)chtěl jsem popíchnout Václavíkovou, která nechce nonkomforní poslance

b)Vaše 1) a 2) jsou technikálie. Že odpověď není snadná neznamená, že neexistuje. Úplně na první mě napadají odpovědi strana a strana. Ta je zodpovědná za toho, koho nominuje. Nebojím se toho, že by si takové kroky nerozmýšlela-voliči by jí to mohli snadno spočítat. Volby se u nás točí tak často, jako postavičky na Orloji.

M. Prokop 21.12.2017 15:00

Re: Odvolatelní poslanci ?

Odvolatelnost pochopitelně je pitomost. Co je potřeba, to je politická zodpovědnost za jasně napáchané počiny. A ta právě v EP prakticky chybí.

P. Han 21.12.2017 13:42

Re: Tak položte svůj dobře placený mandát v té ,,despocii"

Aneb představa paní Václavíkové, jak se zbavit zbytku opozice. Když všichni s jinými názory odtáhnou (škoda, že už nemůžete oponenty zavírat do vězení nebo blázinců, že?), tak budete mít ten svůj Brave New World jednomyslný. A toho póvlu, co chodí k nějakým volbám, si už vůbec nebudete muset všímat.

M. Moravcová 21.12.2017 19:35

Re: Tak položte svůj dobře placený mandát v té ,,despocii"

a kdo nás občany tam bude zastupovat? Neomarxistická verbeš? To by se vám líbilo, zavřít nám huby úplně.

M. Prokop 21.12.2017 11:56

Ano, bohužel.

"Jde o úmyslně navržený nedemokratický systém, který odebral evropským občanům právo ovlivňovat politické dění. "

proto taky pokládám EU za nereformovatelnou. Kapři, rybník ...

M. Krátký 21.12.2017 10:27

Adof Hitler byl také zvolen

stejně jako Klement Gottvald i Benito Musolini i Josef Visarionovič Džugašvili i ten Úchyl Macron s tou jeho starou větví. A všimněte si, že to všichni byli LEVIČÁCI až za hrob

J. Pražák 21.12.2017 9:48

EU je další v řadě diktatur

Jediný rozdíl mezi EU a diktaturami 20. století je v tom, že vlivem pokroku psychologie, sociologie,.. došlo k vylepšení technologie moci. Dnešní EUrodiktátoři užívají "dotace", "aktivisty" a "neziskovky" k ovlivnění veřejného mínění a prosazování svých nekalých zájmů. Nepotřebují už Rudé gardy, SA ani černé košile s pendreky. Technologie moci se zlepšila, cíle jsou stejné.

Čím dříve se tato diktatura rozpadne, tím lépe.