16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R 5.12.2007 11:10

Re: Nemusim-li vychovavat kvalitni absolventy, tak to nedelam

Co se týká Waldorfské školy, podle mně je to hlavně velký humbuk.  Za našich dob byly běžné jedno, dvoutřídky na vesnicích, kde se učilo v jedné třídě několik ročníků.  Učit jinak než prakticky stejným způsobem jako ve Waldorfské škole nešlo.  Vím, o čem mluvím, sám jsem se v takové malotřídce učil 1 - 6 ročník, ve třídě jsme byli tři ročníky. Dodnes se umím učit v jakémkoliv hluku, vedle mně může kdokoliv dělat cokoliv a mně to nevadí.

ceskej Honza 5.12.2007 10:51

Re: Re: tedy nejíc jsem se pobavil

jeste ze nejsem delnas u linky!

A jeste ze mám trochu selského rozumu! Pravda, co se mi nepodarilo, zebych mel povolání za své  Hobby. Takze patrím asi k tem 95% ostatních normálních lidí.;-)

chetgar 5.12.2007 10:43

Re: Re: Re: Re: Honzo,

soukromé podnikání v základním výzkumu či ve školství? si myslíte, že člověk v 65 letech bude mít chuť začít se místo výzkumu zabývat administrativou, daněmi, sháněním financí a vyjednáváním obchodů? proč? vždyť v Pasadeně ho vezmou i když je mu tolik, kolik mu je. bude dělat to, na co je zvyklý a ještě mu dají lepší plat (o klimatu nemluvě) :o))

chetgar 5.12.2007 10:40

Re: tedy nejíc jsem se pobavil

víte, někoho jeho práce třeba opravdu baví. jako si hráč počítačových her říká ve tři ráno "ještě jeden level a jdu spát", jsou lidé, kteří musí udělat "ještě jeden projekt". představa, že by najednou se svou prací, kterou dělají třeba 40 let skončili, je vyloženě děsí. co dělat s časem, když nepracujete?

chápu, že dělňase u montážní linky takové problémy netrápí. ale jsou i jiná povolání :o))

Vera 4.12.2007 23:28

Re: Re: Re: Honzo,

Otazka: Je opravdu obtizne si v Evrope zaridit soukrome podnikani "na stara kolena" ?  Soukromou ordinaci, "contract engineering consultant", soukromou praxi ci neco podobneho? Nesmi se clovek drzet jen byvaleho zamestnavatele, ale za leta v oboru si najde dost znamych. A nemusi to byt na plny pracovni uvazek.

jinej Honza 4.12.2007 22:19

Re: Re: Honzo,

Kdekdo jim zakazuje pracovat. V Německu vás vyrazí z vědecké instituce v 65 (můžete tam maximálně docházet bez platu), ve Švýcarsku taky. Kurta Wuthricha takhle vyrazili z ETH, zrovna v roce, kdy dostal Nobelovu cenu. Uz je v Pasadene, na slunicku v Kalifornii, a dalsich dvacet let bude drit kuzi ze studentu, otrokar jeden stara....

janík 4.12.2007 21:57

Re: Re: Honzo,

Čeští Honzové ...

Zen 4.12.2007 21:46

Re: ještě

Podivej se na nasi soucasnou vladu a potom mel o prumernosti!

ceskej Honza 4.12.2007 21:40

Re: Honzo,

samozrejme,,,,,,, ale kdo jim zakazuje pracovat v Evrope dokud nepadnou?

Jiri Hovorka 4.12.2007 20:57

Re: Hlavní problém je socialismus

Maly priklad rozdilu mezi procentualnim a pausalnim zdanenim:

V staroveke Cine meli rolnici procentualni dan z vypestovani ryze (placnu - treba ctvrtinu ji museli odevzdat). Ve chvili, kdy Cisare napadlo dat to pausalne (placnu - 50 pytlu z hektaru), Cina zazila nejvetsi rozkvet ve svych dejinach. Ve skutecnosti to bylo trochu slozitejsi, ale shrnout to do techto vet lze bez ztraty vyznamu.

Samozrejme dalsi reformy (napriklad sjednoceni rozchodu kol, aby se na hranicich jednotlivych kralovstvi nemuselo zbozi prekladat na mistni rozvor) tomu pomohly, ale zakladem uspechu byla reforma zdaneni vynosu ryze. Samozrejme takove, co mohli rolnici v pohode zvladnout - 50 pytlu na metr ctverecni by jim moc nepomohlo:-) Rolnici pak mohli pracovat s myslenkou, ze tolik a tolik daji Cisari a zbytek je jen a jen jejich - co vypestuji navic jim zustane cele.

Progresivni dan je jeste horsi nez procentualni - od urcite hranice se proste nevyplati vic pracovat a spis se vyplati system obchazet (na zivnostak pres firmu, ktera "je ve ztrate"). Pokud si napriklad firma zamestnance ceni na 100 000 mesicne, pak za nej z ten 100 000 zaplati: 26% socialniho a 9% zdravotniho z hrube mzdy (=26 000), zamestnanec dostane hrubou mzdu 74 000. Z toho zaplati: soc.8% a zdr.4.5% + dan z prijmu 32% = 30 000 a zbyde mu 44 000 cisteho. No, ale stat tu ma jeste DPH a spotrebni dane, ktere se plati z KAZDEHO vyrobku a sluzby, co si kdokoli koupi, takze odvede statu jeste dalsich rekneme 20% z ciste mzdy - staci kdyz ma auto a bydli na vlastni naklady at uz v dome nebo v podnajmu.

Secteno: zamestnavatel vyplati 100 000, ale zamestnanec si realne muze koupit zbozi/sluzby jen priblizne za 35 000 - to mame zdaneni hezkych 65%:-)  K tomu pridejte uredniho simla a SILENOU byrokracii a prestanete se divit, ze lide odchazeji a ti nejlepsi jako prvni. Vyplati se jim to.

Fafa 4.12.2007 20:34

Honzo,

zamyslete se nad timhle velkym prikladem - Steve Jobs. Je mu tesne pres padesat, vydelano ma na tisicileti, jiste by mohl "konecne zacit zit", CEO v Applu by delal nekdo jiny. Nemate pocit, ze jeho zkusenosti a talent nejsou jednoduse zamenitelne?   

No a u mnoha z tech Vami vysmivanych vzdelancu je to obdobna situace, jenom v trochu mensim.

Fafa 4.12.2007 20:08

Jardo,

zkuste si Vy polozit otazku, jestli deti rodicu z Waldorfske skoly jsou nahodnym vzorkem z populace. Taky by se mohlo ukazat, ze diky usili a zajmu rodicu (pripadne vrozeneho IQ) dosahnou tyhle deti stejnych vysledku bez ohledu na typ skoly.

ceskej Honza 4.12.2007 20:04

tedy nejíc jsem se pobavil

kdyz jsem si precetl, ze vzdelanci odcházejí do USA, aby mohli pracovat az do smrti!  Tedy nevím, kdo jim v tom brání v Evrope, paklize jim v tom nebrání zdravý rozum.  Podle zásady zdravého a selského rozumu se kazdý normální clovek tesí na to, az bude mít dúchod, zacne konecne zít, venovat se rodine, na kterou nemel nikdy cas, delat na chalupe, delat si svá hobby a nezaclánet v pracovním procesu, kde je dost mladých a nezamestnaných. Zatím nejhorsí co jsem kdy v zivote potkal, jsou veledulezití workaholici, co si myslejí, ze se bez nich zastaví svet. Nezastaví.

Flasi 4.12.2007 19:27

Re: krize bývalých mocností

Jo, proto se sem v 80. letech ve velkém vozili na práci Vietnamci :-))

Martin 4.12.2007 19:05

Hlavní problém je socialismus

Hlavní problém EU je socialismus, kdy úspěšní jsou prokazatelně okrádáni a jejich prachy se přerozdělují "potřebným". Například pokud by byl zrušen imbecilní institut progresivní daně, což není nic jiného, než daň za to, že jsi dobrý, dá se předpokládat, že spousta lidí by tu zůstala. Jenže co dělat v situaci, kdy úspěšný pracovník maká jako šroub a má se v podstatě stejně, jako soused vedle, co umí chodit v sociálních dávkách.

Nemusíme chodit nikam daleko, jeden z hlavních proudů úspěšných lidí směřuje ze Švédska, které je socialismem proslulé a také tam úspěšní mají jedny z nějvětších daní.

Dále doufám nemusím mluvit o tom, kolik zbytečných byrokratických překážek máte při založení firmy v EU a kolik v USA.

os 4.12.2007 18:04

Re: evropan přestává pracovat, přestává vymýšlet nové věci

...diky, podepisuju...

Tony 4.12.2007 17:56

jak sa paci

OK  ok.

jirka.s. 4.12.2007 17:38

Re: Tragedie je pane Hvížďalo, že ti průměrní con zůstávají těm nadprůměrným ještě umetají cestu aby odešli....

No, holt sis ho, gerontosaure, neměl posrath! Teď ti ho nikdo uklízet nebude! ;-D

JardaK 4.12.2007 17:01

Nemusim-li vychovavat kvalitni absolventy, tak to nedelam

Polozte si jednoduchou otazku typu, jake uplatneni maji (postaveni, plat x let po obsolutoriu) absolventi, kteri prosli Waldorfskou skolou a jake ti, co se museli trapit v normalni skole. Jake vyhlidky my dobry inzenyr atd. Nedovite se to. Slovensky svaz prumyslu to charakterizoval jako podnikani, kde se neruci za vysledek. Podle toho to v Evrope, ale jak se ukazuje, i v USA vypada (najdete si treba dokument Engineer 2020). Mnohe dalsi problemy, o kterych se pise v clanku i v diskusi existuji. Jsou ale casto dusledkem toho, ze ve skolach se vlastne za nic neruci a kazdy si muze do znacne miry delat co chce. To je presne tom, kam smeruje pripravovana reforma skolstvi. Siroka je cesta do pekel.

Fafa 4.12.2007 16:53

Strejdo,

v prijmovych skupinach lidi, kteri odchazeji za ocean jsou americke dane podstatne mensi nez jejich evropsky ekvivalent. Pro rodinu s nekolika detmi a prijmem na cca 10 nasobku prumerne mzdy v zemi je prima danova zatez (vcetne soukrome zdravotni pojistky) nekde tesne pod 25 % prijmu. Navic cely evropsky system je do te miry iracionalni, ze deti narozene Evropanum ve Statech si muzou ponechat pas EU a v budoucnosti vyuzit vyhody socialniho statu.  

ok 4.12.2007 16:30

krize bývalých mocností

a není to prostě jen krize bývalých mocností, které se teď musí chovat podle pravidel, která deklarovaly za 2. sv. války (zrušení kolonií, zmenšení Německa)?

Taková krize se nás ovšem netýká, a možná, že je to naše zásadní příležitost, kterou jsme zatím ještě řádně nepopadli za pačesy. My prostě netrpíme postkoloniální krizí jako Francie, pro nás je normální živit se vlastníma rukama. V tom se podobáme Američanům - "nová Evropa".

ok 4.12.2007 16:22

Re: 9 to 5

7 to 3 !

Tony 4.12.2007 15:51

9 to 5

Nepiste v pracovni dobe, Evropane!!

Fafa 4.12.2007 15:50

Ludvo,

situace je celkem jednoducha. Socialni stat Evropy dava lepsi podminky lidem z chudych zemi nez jejich domovske staty. Tak se presunuji do Evropy. Socialni stat je v Evrope financovan temi nadprumernymi, tak hledaji misto, kde si "plody sve prace" budou moci maximalne nechat pro sebe.

gerontusinza 4.12.2007 15:40

Ještě dodejte, že by vám poskytnutý důchod v dolarech vydržel tak 2 dny......Re: Ještě že nám neutíkají důchodci do USA

;-) Na Aljašce 2 hodiny....

gerontusinza 4.12.2007 15:38

O tom nepochybujte ani náhodou......Re: Asi by to chtělo nějakou pojistku -

Proto by mělo být zavedeno školné se sociální  kompenzací pro studenty závislou na výsledcích studia.... Věční studenti? Cizí studenti...? proč ne...... ale za své.....;-)

Ludva 4.12.2007 15:37

Vidím to černě

Evropané jsou zhýčkaní a ztratili pud sebezáchovy. Myslí si,  že o jejich blahobyt se postarají sociální státy. Blahosklonně přijmou každého obejdu, který dělá bor-del ve své zemi. Z národních států, které mívaly problém i s menšinami evropského původu, se staly multikulturní slepence, kde bují naprosto cizorodé diaspory, kterým je hostitelský národ zcela ukradený, v horším případě je nepřítelem. Dokud je blahobyt, jakžtakž to funguje. Ale co když blahobyt skončí ? Zdroje se vyčerpávají. Pak nastane mela. Už se to testuje - zase hoří auta.

gerontusinza 4.12.2007 15:34

Ano o tom to je....Re: Strejdo,

R^

gerontusinza 4.12.2007 15:31

Samo ani občanky tam nemají..... Re: Re: Naštěstí

Jsem pro zavést totéž ale zárove%n zavést volný prodej zbraní......;-)

gerontusinza 4.12.2007 15:29

Tragedie je pane Hvížďalo, že ti průměrní con zůstávají těm nadprůměrným ještě umetají cestu aby odešli....

a to díky podprůměrným kteří nyní v Evropě vládnou.... Viz plejáda "odborníků" naší současné vlády... Inu není nad to to posoudit globalisticky ,ale pomoci při zametání u vlastního prahu, to vás moc neba, co?   ;-) Ten vlastní práh mě zajímá mnohem víc...