2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

EVROPA: Tři roky v EU

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hnyk 31.5.2007 8:21

Do EU více přispíváme, než z ní čerpáme.

No a k téhle perličce: Zajímavé, že toto vychází z českých statistik. Z oficiální statistiky EU vyplývá pravý opak. A koneckonců skoro každý daňový poplatník bude tvrdit, že přispívá státu víc než z něj čerpá. Když pomineme fakt, odkud by se měly brát peníze kdyby každý chtěl víc čerpat než přispívá, tak spousta lidí si pořád myslí, že plno věcí je zadarmo a nebo samozřejmost. Koneckonců třeba i platy českých europoslanců jdou právě z peněz té části rozpočtu EU na kterou členské státy přispívají ale z které zpátky čerpat nemůžou.   

jasan 31.5.2007 8:39

Re: Do EU více přispíváme, než z ní čerpáme.

drahy Hnyku,

to neni vubec prekvapujici. Oficialni statistika "tabora miru a socialicmu" davno dohnala a predehnala USA... kam se na to hrabe Lisabon..

dvd 31.5.2007 13:12

Re: Do EU více přispíváme, než z ní čerpáme.

Do statistiky plateb EU se nepočítají mj. cla (a nejen cla).

Hnyk 31.5.2007 8:06

Zamlčet a tutlat ?

Když bavorský Edmund Stoiber (doufám, že se se nemýlím a byl to opravdu on) připoměl, že EU není jen zóna volného obchodu, ale také společenství stejných hodnot a pochyboval jestli je Česko "tauglich" pro vstup, jaký řev politologů a filosofů se v Česku strhnul, jak si nějaký Stoiber může dovolit známkovat Česko jak u odvodu jesli je pro EU schopné a nebo neschopné. A samozřejmě se všichni z nich shodli na tom, že Česko je nejevropštější ze všech kandidátů. Tož tak pane Bednář.(Y)

Pavel MB 31.5.2007 6:31

Tři roky v EU

Jestliže Česko a další nové státy budou "rebelovat" vůči EU, může se stát, že se EU rozdělí na 2 části, my zůstaneme v té pomalejší a zaostalejší a budeme zase mimo (jako za komunismu). A až se jednou případně rozpadne NATO, pak zase zůstaneme zcela sami. Třeba se pak najde někdo z našich sousedů, kdo bude ochoten zřídit nějakou formu protektorátu. Kde pak bude naše suverenita?

Ještě poznámka: Státy, spojené ve Spojených státech amerických nejsou zcela suverénní, a zřejmě jim to tolik nevadí.

Miloslav Bednář 31.5.2007 12:45

Re: Tři roky v EU

A nebo se také EU může změnit ve spravedlivější uskupení, kde velcí nebudou mávat malými. Být předem ustrašen je málo perspektivní. To se nikdy nikomu nevyplatilo. A nadto EU naštěstí není nejmocnějším celkem mezi demokraciemi. Kdyby USA odešly z Evropy, byly by ve světě strategicky izolovány a zatlačovány diktaturami. Japonsko s Pacifikem by to nezměnily. Natolik se Američané z obou světových válek a té studené dostatečně poučili. Jak republikáni, tak demokraté.

USA jsou jeden stát proto, že vzešly z jedné společné, a to britské demokratické  kultury. Ta je jen jednou z mnoha evropskýck. Proto nemohou vzniknout Spojené státy evropské podle amerického vzoru. V tom se euroferderalisté závažně mýlí.

portwyn 31.5.2007 14:26

Re: Tři roky v EU

"Rebelskou", tedy dle Vás "zaostalejší" část EU tvořili před naším vstupem zejména Velká Británie a Dánsko. Docela bych tu jejich zaostalost bral ;-)

DavidK 31.5.2007 1:20

No sice to není v EU žádná sláva, ale ten příspěvek je úsměvný II.

RE: Jestliže se EU i naším přičiněním nezmění ve skutečně demokratickou organizaci  ... - ano, učeně zvaný demokratický defictït EU je opravdu tragický. V obou hlavních rozhodovacíh institucích jsou obdobně zvýhodňovány velké státy, princip jedna země - jeden hlas je opuštěn, princip jeden občan - jeden hlas nebyl ani nikdy nastolen.

 Největší moc má ale Komise (jako úřad), zcela vzdálené voličům a jakýmkoliv demokratickým mechanismům ustavování moci v demokratické společnosti; Komise (tým komisařů) držící bezprostřední moc je ustavena zcela bez vazby na nějaké volby a zejména bez vazby na jejich výsledek ve smyslu pravice-levice, eurooptimisté-europesimisté atd.

 A i ty evropské volby jsou více pouťovou záležitostí než volbami, protože narozdíl od národních, regionálních či místních voleb se politické strany ani nepokouší předstírat, že mají nějaký volební program, nějakou agendu k prosazování, natož agendu společnou pro skupinu partají, "které spolu mluví" a zformují politické kluby v Evropském Parlamentu.

Snaha o vyvážení moci a vazeb, čisté a poctivé definování těchto vztahů, mezi unijními institucemi (Komise Parlament, Rada) a národními (parlamenty, vlády, ...) obdobně jako vztahy národních institucí a regionálních, a to s ohledem na nejen faktickou, ale i deklarovou decentralitzaci moci (politický slogan "být blíže voličům") ...no to už je jen sen.

... žel, je to o hodně a hodně jiné konstrukci institucí a politické moci v EU.

DavidK 31.5.2007 1:15

No sice to není v EU žádná sláva, ale ten příspěvek je úsměvný

RE: různými cestami přejímá spousty zákonů a norem, jež nevzešly z vůle občanů reprezentované parlamentem - to bych při úrovni našeho parlamentu neviděl za nevýhodu. Lepší Bruselký jednooký než pražský slepejš.

RE: Do EU více přispíváme, než z ní čerpáme - jednak je to naše blbost a neschopnost a jednak na tom rozhodně nestojí a nepadá katastrofální deficit státního rozpočtu

RE: hospodářsko-obchodní oblasti nemůžeme svobodně uzavírat dohody - a přišli jsem o něco zásadního? A vůbec - je to tak doopravdy? Viz. Smlouva Rakouska o iránském plynu, Německa o ruském. Obojí s dlouhým nosem na EU. Je to tedy o nesvobodě či nešikovnosti (či naopak existenci jakési morálky oproti našim vypečeným sousedům)?

RE: stali členy uskupení, jež stále víc zaostává za USA a dalšími  - ano, ale bez EU by to bylo lepší? Ne, naopak, zatím jedeme ryhleji než průměr EU a hlavně než bychom jeli bez EU. To pochopitelně nic nemění na zatuchlosti EU v oblasti hospodářství, školství, vědy a výzkumu atd.

franta 31.5.2007 0:34

Jen pro osvěžení paměti

Pan Topolánek po referendu prohlásil, že referendum bylo úspěšné hlavně díky voličům ODS !!! 

zdeněk 31.5.2007 0:26

naprostý souhlas

R^ Byla tu i jiná varianta než vstoupit! Bohužel byla nám prezentována pouze propaganda...

MP 31.5.2007 2:04

Re: naprostý souhlas

no jasne. At zijou zavrene hranice, cla na veskery nas export, viza atd... To je opravdu ta nejlepsi cesta k prosperite ;-P

Papouch 31.5.2007 10:18

Re: Re: naprostý souhlas

tzv. nefungujici Svycarska cesta

pri jejich DPH 7.6% prece musi nastat kolaps v radu tydnu, proto v osvicene EU nesmi byt mene nez 15%

jana 31.5.2007 9:02

Re: naprostý souhlas

R^