2.3.2024 | Svátek má Anežka


Diskuse k článku

EVROPA: Stinné stránky separatismu

Zjistil jsem, že mnozí lidé u nás jsou ve prospěch separatismu. Myšlenky, že když národ žije v rámci státu většího, má mít automatické právo na odtržení, samostatnost, a vznik státu vlastního, menšího. Jinými slovy, na sebeurčení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 2.11.2014 20:37

Nejlepsim lekem na separatisticke tendence

je kdyz se neudeluji zadne vyhody zadne skupine lidi, nebo jednotlivcum. Kdyz se prerozdeluje (do kategorie prerozdelovani patri napriklad i pomoc nejakemu regionu, pobidky firmam, tedy nejen socialni davky). vzdycky se nekdo bude citit osizeny a tim vznika zla krev a rozmisky a rozchody, jak mezi jednotlivci, tak vselijakymi uskupenimi, typicky narodnostnimi.

Jakym jazykem lidi mluvi, jake maji zastoupeni u vesel moci, jak ta ktera cast zeme prosperuje, to vse ma byt ponechano prirozenemu vyvoji zdola, volne soutezi, nikoli diktovano shora, nasilim, skrze zakony. Z hlediska statni moci ma byt kazdy obcan stejny, tedy clovek, jemuz statni moc chrani jen jeho svobodu, tedy chrani ho jen pred moznym nasilim ze strany spoluobcanu a jen pred timto, nicim jinym. Jedine takova forma spolecenskeho usporadani neusti do separatistickych tendenci, nebo neceho jeste horsiho.

Jedina spravna role vlady je takova, ktera jen dohlizi, aby v mezilidskych vztazich nebylo nasili, aby tyto byly zalezitosti ciste jen dobrovolne domluvy. Takovym systemem spolecenskeho usporadani je kapitalismus. Amerika devatenacteho stoleti mela v historii cloveka nejblize ke kapitalismu a nikoli nahodou si v tomto obdobi zadelala na pozdejsi predzdivku 'tavici kotlik narodnosti', co je presny opak nynejsiho separatismu probuzeneho dnesnim kolektivismem, ktery zachvatil celou Zapadni kulturu.