8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

EVROPA: Stinné stránky separatismu

Zjistil jsem, že mnozí lidé u nás jsou ve prospěch separatismu. Myšlenky, že když národ žije v rámci státu většího, má mít automatické právo na odtržení, samostatnost, a vznik státu vlastního, menšího. Jinými slovy, na sebeurčení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hejna 1.11.2014 11:41

konsensuální dohoda

Ta "konsensuální dohoda" mě opravdu zaujala.

K. Janyška 1.11.2014 11:40

Nacionalismus je evoluční kulturní hodnotou a

nedá se s tím nic dělat. Národní státy jsou prostředkem ke správě lidského světa na povrchu Země... Dzp.

Ť. Mráček 1.11.2014 16:32

Re: Nacionalismus je evoluční kulturní hodnotou a

Spontánní svazormovče, málo důvěry zaslouží ten, kdo mluví řečí nemoudrou a bezduchou.

J. Kanioková 1.11.2014 20:04

TGM

"Svým rozsahem státy by se měly rovnat národům. Národy jsou přirozenou organizací lidstva, národnost je nejlepší zárukou

mezinárodnosti, která stejně je cílem evropského vývoje"

"Jest povinností každého myslícího člověka, aby činně pomáhal na regeneraci svého národa, každý učiní nejlépe, působí-li nejprve energicky na sebe, na svou rodinu, na své děti. Jest národní povinností každého jednotlivce potlačovat degeneraci lidstvo ohrožující, to vyžaduje nutně dnešní pravý patriotismus."

M. Stuchlik 1.11.2014 22:28

Re: TGM

Tak, tak, je potřeba se bránit importu severoasijské degenerace

V. Ondys 1.11.2014 10:01

:)))))))) A co stinné stránky jednotlivců a rodiny?

Vždycky se musí stavět na nejpevnějších základech směrem vzhůru, pokud má :)))))))))) jakkoli veliká stavba za něco stát, a opravovat od střechy, pokud do ní zatéká, ale nejhorší situace nastane, když do ní začnou pronikat splašky z odpadního potrubí v nejvyšších patrech, společensky příkladní svatoušci a inženýři lidských duší nikdy nemočí ani nekadí při svých projevech tak jasného božství...

J. Kanioková 1.11.2014 18:46

:)))))))))))

E. Heusinger 1.11.2014 9:33

Dle Jochovy agitky velice jednoduché

Když nám separatismus vyhovuje je žádoucí.

Když nám separatismus nevyhovuje je nežádoucí.

F. Lesniak 1.11.2014 11:03

Re: Dle Jochovy agitky velice jednoduché

Joch je kretén a ještě i hulvát. K čemu je dobrý ten institut, kterému ten mamlas šéfuje?

I. Schlägel 1.11.2014 11:56

Re: Dle Jochovy agitky velice jednoduché

Ještě, že jsou tu k mání i diskutéři s extrémně vybraným chováním, jakým disponuje Vaše maličkost. K čemu jste, mimochodem, dobrý Vy?

J. Boleslav 1.11.2014 12:30

Re: Dle Jochovy agitky velice jednoduché

:-)))

P. Han 1.11.2014 12:58

Re: Dle Jochovy agitky velice jednoduché

Jen nechte být, je dobrý jako etalon kretenismu a hulvátství.

V. Čermák 1.11.2014 13:35

Re: Dle Jochovy agitky velice jednoduché

A teď mluvíte o sobě?

K. Janyška 1.11.2014 9:24

Civilizace vede k separatismu a nedá se s tím nic dělat.

Joch, doučit... Dzp.

P. Vaňura 1.11.2014 22:48

Civilizace vede k separatismu???

Jednotný národní stát si pak hravě podmaní roztříštěné a rozhádané státečky, i kdyby byly 10x silnější než on, protože proti němu nepostaví jednotnou armádu a může je zabírat jeden po druhém. Toto se mnohdy povedlo Římanům, ale oni v případě nezbytí bojovali třeba sami proti přesile.

Pokud jde ALE o válku dvou armád, jen málokdy nerozhoduje POČET. Až divadelní úspěchy konquistadorů v Americe byly dány jednat velkou technickou převahou a lepší vojenskou taktikou, jednak značným vnitřním pnutím v dobývaných říších.

Pokud jde o Řeky a Peršany, bylo to dáno řeckou taktikou a disciplínou, řečtí vojáci bojovali jako celek, což pro Peršany většinou neplatilo. Pokud jde o vikingy, byla to převaha profesionálů nad nevycvičeným obyvatelstvem a později i schopnost uniknout s lupem dříve, než stačila zasáhnout rytířská armáda.

A pak tu jde ještě o případy, kdy jedna z armád nemá motivaci bojovat a tak uteče i před mnohem slabším odhodlaným protivníkem. Pokud jde o žoldnéřskou armádu, může dokonce přeběhnout k nepříteli v naději na bohatou kořist ve srovnání s malým žoldem (toto se stalo, když císař dynastie Sung poslal armádu proti Čingischánovi, žoldnéři přešli na jeho stranu).

M. Košťál 1.11.2014 9:02

potíž je v tom,

že takové to latentní národovectví kvete v každé zemi a v každým věku. blbců je všude dost. pokud centrální vláda dělá chyby a když se najde šikovnej demagog, dokáže vytvořit separatistické hnutí v podstatě kdekoliv. jako ten napoleon z notinghillu, kterýho si vymyslel G.K. Chesterton.

J. Ptáček 1.11.2014 8:44

Klíčová otázka zní...

Klíčová otázka zní, zda o odtržení má hlasovat jen ta část, která se chce odtrhnout nebo o odtržení menšího území mají hlasovat občané celého státu? Pokud stačí referendum jen separatistů, pak bychom se klidně mohli dočkat, že se třeba znojemský okres odtrhne a přidá k Rakousku (ostatně s nimi hrají už hokejovou ligu a řada lidí v Rakousku pracuje) nebo by se část Slezska pomocí referenda přidala k polskému Slezsku!

J. Mrázek 1.11.2014 8:27

Takže vých.Ukrajina MÁ PRÁVO.

Dobrá. Ale to je známý fakt a nevidím důvod, proč všichni fandí armádě Ukrajiny, která má na svědomí milion uprchlíků a tisíce mrtvých, ke kterým lze předem připočíst další desetitisíce umrzlých lidí v rozstřílených domovech. Zatímco Porošenko a Jaceňuk si lebedí pod září reflektorů EU a Ameriky, jací jsou krypl...eeee...gerojové...

P. Mach 1.11.2014 13:42

rusko každopádně žádné právo v tomto ohledu nemá.

Já nevidím důvod proč některé místní debilní putinovy podržtakšky fandí banditům, přišedších na Ukrajinu z ruska (a ruské armádě), kteří mají na svědomí milion uprchlíků a tisíce mrtvých, ke kterým lze předem připočíst další desetitisíce umrzlých lidí v rozstřílených domovech. Zatímco Putin si lebedí v záři jejich úchylného uctívání.

J. Babička 1.11.2014 17:12

Re: rusko každopádně žádné právo v tomto ohledu nemá.

Nechápete zákon dědy Mráze, Co Rusko činí dobře činí.

V. Běhal 1.11.2014 8:23

Odtrtžení Krymu

V posledních dvaceti letech si obyvatelé autonomní krymské republiky nejméně čtyřikrát v referendu odhlasovali opětovné připojení Krymu k Rusu. K Ukrajině Krym připojil Chruščov aniž by se obyvatel ptal na jejich názor, stejně jako Stalin přpojil Podkarpatskou Rus k Ukrajině. Obyvatelstvo je na Krymu z cca 65% Rusové a ti nemají zájem čekat až je tam přijdou z Kyjeva upaluvat jako v Oděse. Kromě toho Rusko je ekonomicky na vrestupu, zatímco Ukrajinu oligarchové, kteří jsou nyní u moci, totálně rozkradli.

J. Schwarz 1.11.2014 12:33

Re: Odtrtžení Krymu

No, tak Rusko jeho vlastní oligarchové nedokázali rozkrást  jen proto, že Rusko si dál drží své koloniální impérium - především Sibiř s jejími zásobami surovin. A skutečnou náladu na krymu byste poznal jen tehdya, pokud by se referendum konalo pod neutrální mezinárodní kontrolou a ne pod kontrolou teroristických separatistických bojůvek posílených ruskými speciálními jednotkami a s ruskou posádkou silnější než celá ukrajinská armáda za zády!

J. Babička 1.11.2014 17:24

Re: Odtrtžení Krymu

Trochu jste to popletl. Chruscov nebyl podle historie ten co to udelal, naopak Ukrajině vetšinou škodil, spoluvinu za hladomor a popravy  ukrajincůpo statisících mu nikdo neodpáře. A Krymske obyvatelstvo možnost hlasovat nemohlo, protože bylo odvezeno na Sibiř a částečně zlikvidováno. Za Stalina žádná samostatná ukrajina neexistovala, aby mohla o nečem rozhodovat, on prostě zabral Zakarpatsko jako vládce Sovětského svazu. Vy členové páté kolony tu propagandu nějak nezvládáte.

M. Zikmund 1.11.2014 7:12

Kdo určí, zda je důvod k separaci?

Nějaký nezávislý soud? Skupina předních a zasloužilých intelektuálů? Specielní výbor složený z politiků USA  a EU, kteří uvážlivě posoudí, že situace je natolik neřešitelná, že místní mají právo o sobě rozhodovat? Budou posuzovat pro koho je oddělení/neoddělení  výhodné více, pro koho méně, kdo si zaslouží upřednostnit, zda centrální vláda vládne špatně? Nebo se (probůh) ponechá rozhodnutí a odpovědnost za důsledky na místních? Žádná dodržovaná pravidla v tomto směru přitom neexistují - ve skutečnosti je to zatím tak, že se vždy u každého případu rozhodujeme podle vlastních zájmů. Když je v našem zájmu oddělení, mluvíme o právu na sebeurčení, o neschopnosti centrální vlády poskytnout místním dostatečný prostor pro vlastní způsob života, o v minulosti špatně narýsovaných hranicích. Naopak, když nám nejde separace pod fousy, pak vykřikujeme teze o neměnnosti hranic, o nacionalismu, o nevýhodnosti atd. atd.

J. Kanioková 1.11.2014 19:56

Naprostý souhlas..

Krym? Otázkou je, čí je to území... Patří území šlechtě? Nebo vládám? Nebo lidem, kteří na tom území žijí? Pokud si většina obyvatel Krymu přála NEbýt součástí Ukrajiny, tak je to jejich mezinárodně uznané právo.

Existuje totiž "International Court of Justice advisory opinion on Kosovo¨s declaration of independence" z 22. července 2010, tedy v podstatě fungl nové, které tvrdí něco opačného. Mezinárodní trestní tribunál totiž konstatoval, že v mezinárodním právu NENÍ žádné ustanovení, které by bránilo jednostrannému vyhlášení samostatnosti, stejně jako takové vyhlášení NENÍ vázáno vnitřním právním řádem původního státu.

Toto stanovisko Mezinárodního soudu doslova převzalo argumentaci z písemného stanoviska Spojených států ze dne 17. července 2009.

Odkaz: http://www.icj-cij.org/docket/files/141/15704.pdf

Takže.... Kosovo ano..... Krym ne.... jak se nám to hodí... Dvojí Metr !

P. Brodský 2.11.2014 12:26

Zásada užemí patřím tomu, kdo na něm žije.

Auto patří tomu, kdo v něm jede. Dům patří tomu, kdo v něm bydlí. Půda patří lidem, kteří na ní pracují. Zkuste na těchto zásadách vybudovat fungující právní systém. Sttalin se zřejmě touto zásadou řídil, když krymské Tatary z Krymu vystěhoval.

J. Babička 1.11.2014 2:44

poznámka

Nevím, jiní lidé mi zase říkají, že věří, že silné nezavislé česko, jednajíci s kolosy jako je čína, rusko a podobně, jako rovný s rovným, nebo s posice síly, by se melo mnohem lépe než v EU. A navíc máme pohraniční hory, které nás chrání a v záloze blanické rytíře.

M. Košťál 1.11.2014 8:57

Re: poznámka

je to tak, ovšem při jednání jako rovný s rovným s čínou nebo s ruskem bychom ty hory museli přesunout na druhou stranu. řeka morava je sice taky dobrá, ale nevím, jestli ji blaničtí rytíři ubráněj. ;)

I. Tellner 1.11.2014 0:35

Stačilo by napsat "Putin si přeje atomizaci Evropy"

ale asi se platí od normostrany.

T. Pansky 1.11.2014 0:26

S autorem naprosto souhlasim. Odkud ale ten separatismus ..

... vyrusta???  Separatisticke nalady vyrustaji na podlozi, ktere je velmi bohate hnojeno evropskymi socialisty, kteri naprosto ignoruji nemalou cast spolecnosti odmitajici euro-socialismus.  Oni si mohou svoji ignoranci dovolit, nebot se podarilo prosadit Lisabonskou smlouvu, ktera defacto evropsky socialismus prosadila jako evropsky politicky standard.  Z toho prave vychaze tyto separatisticke nalady, ktere, jak se zda, pouze sili.