19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

EVROPA: Stávková infekce

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kratochvíl 30.6.2010 13:36

Nesouhlasím

Pan autor by měl předvést méně ideologie a více pravdy. Za dluhy alespoň u nás a nejen u nás mohou stejným dílem ne-li větším hlavně pravicové vlády. Pan autor zapomněl na vládnutí naší pravice v 90letech a na její tzv. náklady na transformaci, které se odhadují na 600-800miliardl Kč, které byly převedeny do konsolidační agentury a socialistické vlády je pak museli splácet a likvidovat a to mají odnášet dnešní důchodci? Kam zmizely tyto prostředky? Na tyto otázky nám, ale modrá ideologie těžko odpoví.

J. Schwarz 30.6.2010 16:09

Re: Nesouhlasím

Kam zmizely? projedl je "Lid" během fáze "bankovního socialismu", kdy banky udržovaly na politickou obědnávku vysokou zaměstnanost a slušné mzdy v podnicích, které ztratily trhy a neměly odbyt. Pravda,  víc z toho měli ředitelé než vrátní, ale těch ředitelů zase bylo  v porovnání s běžnými zaměstnanci dost málo. Vůbec se mi jeví jako dost stupidní názor, že "na krizi nesmí doplatit ti, co ji nezavinili". A kdo ji jako nezavinil? A kdo zavinil? Bankéři? Takový bankéř je jako generál ve válce. 10 let se neválčí, generál pobírá generálský plat. Pak dojde k boji a armáda je do týdne v troskách. Generál přežije a po vojně odejde psát paměti na svůj venkovský statek, který si byl pořídil z generálské gáže. Měl by zaplatit válečné škody? Vybudovat novou armádu na svoje náklady? Na to generál nemá, jeho hlavním "majetkem"  bylo jeho společenské postavení velitele armády a o to přišel, návdavkem získal ostudu. Kdo "zavinil" porážku? Stejně tak bankéři pobírali plat, ale měli i podíly v bankách. O tyhle podíly měli jednoznačně přijít předtím, než stát začal banky zachraňovat, protože bez téhle záchrany by ty podíly měly nulovou hodnotu.

P. Vandas 30.6.2010 17:22

Re: Nesouhlasím

napsal jste to lépe,než bych uměl sám. K výše uvedenému osočení pravice z vysokých nákladů za transformaci, lze připomenout pouze, že kdyby nebylo 42 let "hospodaření" komunistů , nemusela by být ,ani transformace a tudíž  ani náklady na ni.

J. Skotnica 30.6.2010 19:30

Re: Nesouhlasím

Vážený pane, zapomínáte co se transformovalo. Náš průmysl v té době vyrábět věci, o které už nestáli an Sověti. Auta, elektronika, strojírenství, všechno sto let za opicemi, nevzpomínáte? Kdybyste to nabídl k prodeji, tak za cenu šrotu. A to se transformovalo. Za peníze, s chybami, ale přece. To vnitřní zadlužení naší ekonomiky jsme prostě museli zaplatit. No teď se snažme, ať nemusíme platit víc, než dnes.

Z. Rychlý 30.6.2010 21:08

Re: Nesouhlasím

Pane Kratochvíle, mýlíte se Vy. Přečetl jsem si článek ještě jednou a vidím tam jen selský rozum nikoli ideologii, natož nějakou modrou. Děláte chybu (jako většina socialistů), že slučujete dvě různé kategorie. Jednou je vytváření státního dluhu, který vytváří vláda svým ne/hospodařením. Je to prostě rozdíl příjmů a výdajů a ten za pravicových vlád tolik nerostl. Druhou kategorií je majetek - a především bývalý (socialistický) majetek. Ta čísla jsou většinou jakési účetní odhady, které vznikly bůhví jakým oceněním. Dám příklad: fiktivní firma např. Komunohedva měla účetní hodnotu např 100 milionů, ale na skutečném trhu o ni nikdo nestál a skončila v agentuře. Ale pro Vás je to jasné rozkradení, o které vzrostl státní dluh - a to je Váš omyl.

Čistě soukromě, pro mé vlastní zkoumání otázka. Vidíte rozdíl mezi hospodařením se státní kasou a kasou rodinnou ? Mám určitou teorii a sbírám vzorky názorů. Děkuji předem.

J. Kratochvíl 30.6.2010 22:34

Re: Nesouhlasím

Čistě soukromě, pro vaše zkoumání. Mezi rodinnou kasou a státní kasou není rozdíl. Řekněte mi proto, když zdědíte v rodině nějakou nemovitost nebo majetek i když bude zanedbaný a prodáte ho tak v té rodinné kase vám přibudou nějaké peníze, ale nebude jich mnoho, jak je tedy možné když se tady rozprodával státní majetek po komunistech i když podle vás nebyl nic moc, tak  ta kasa je nejenom prázdná, ale budete ještě mít v bance dluh. Tak jak to prodávaly naše pravicové vlády v 90 tých letech a říkaly tomu transformace. To byl tedy výkon našich věhlasných pravicových ekonomů v čele  s Klausem, tak co tady nadáváte na komunisty a jejich hospodaření. Příklad  Boleslavská automobilka byla vzorově zprivatizována, protože se privatizovala způsobem na vzdory Klausovi a té jeho ideologie. Další příklad lodě naší námořní flotily byly zprivatizovány Klausem kuponovou metodou do rukou Koženého a nemáme z nich v kase ani floka, tak tomu opravdu, ale opravdu nerozumím.

Z. Rychlý 1.7.2010 6:17

Re: Nesouhlasím

Narušil jste mou soukromou teorii. Podle Vašich sympatií jste měl (jako většina představitelů ČSSD) tvrdit, že státní kasa je něco úplně jiného.

Jinak. Když se začne mluvit o státním dluhu, Vy začnete o nákladech transformace. Zkuste to oddělit - jsou to různé věci.

Tuhle jste kritizoval modrou ideologii, která tam nebyla. Zato z Vašich názorů vzteklá rudooranžová ideologie jen kape. Nenechte se zmást - spálená země tu není a nebyla, to jen někteří politici se snaží vyvolat tento dojem, aby se zviditelnili.

J. Kratochvíl 30.6.2010 22:41

Re: Nesouhlasím

Pane Rychlý za vlády pravice se dluh také vytvařel, ale nebyl vidět protože se schodek v rozpočtu vyrovnával prodáváním státního majetku, to snad zapírat nebudete. On ten státní majetek po komusnistech přece jenom nějakou hodntu měl i když vám to nejde moc pod nos. 

J. Kratochvíl 30.6.2010 23:04

Re: Nesouhlasím

Dále pane Rychlý a další vám podobní, bych Vás chtěl upozornit, že celý život dělám v průmyslu strojírenském a elektrotechnickém a  mohu vám řící s klidným svědomím, že si nejsem vědom, že bychom produkovali výrobky, které by byly nekonkurenceshopné to je urážka celé generace techniků, inženýrů, projektantů a dělníků a proti tomu důrazně protestuji. Na rozdíl v těchto oborech lidské činnosti se nedá nic okecat tak jako kecají vaši politici nebo vy, tam, když něco vytvoříte, tak to buď funguje nebo ne. A vzhledem k tomu,že se vyváželo nejen do SSSR, ale také na ostatní trhy ve světě tak náš průmysl měl dobrou pověst, mimochodem z ní některé dnes již soukromé firmy žijí dodnes. V jedné dělám tak vím o čem mluvím.

L. Pixa 30.6.2010 6:19

Neuspěli jsme při volbách doma .......

Tak budeme radit aspoň rumunům, vždyť oni jsou takoví hlupci, že neví co je pro ně dobré ........

P. Zeman 30.6.2010 9:56

Re: Neuspěli jsme při volbách doma .......

Možná jste neuspěl vy v Holandsku, jestli tam nevyhráli zrovna komunisti, takže mluvte jen a jen za sebe. Tady (v Česku) to dopadlo kupodivu podstatně lépe, než se čekalo ;-)

P. Sulc 30.6.2010 1:51

Neplatit jim nic!

Nechat je zhubnout hlady, at za penize pracuji jak mourovati.