4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Španělsko před rozpadem

Nedávné události v Katalánsku, tedy milionové demonstrace za vyhlášení nezávislosti na Španělsku, eskalují jen starý problém. Předseda katalánské regionální vlády Artur Mas varoval Madrid, že pokud nepřistoupí na návrhy Barcelony ve věci financí - tedy na snížení dotací Barcelony do celošpanělského rozpočtu -, bude Barcelona uvažovat o "dalších krocích". Tedy vlastně o odtržení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Venc 23.10.2012 12:07

Neviditelná ruka trhu je vidět, neboli po ovoci poznáte je

Článek je ukázkovým příkladem toho, jak politický systém a hospodaření EU, (dotační politika, eurounijní regulace, propracovaný byrokratický systém), vnáší do libovolného, státního útvaru napětí, disharmonii a stres.

Na jedné straně EU nabídne možnosti, na které není ten konkrétní stát svou socioekonomickou výbavou vůbec připraven, (infrastrukturou, technicko technologickou úrovní, kulturou, vzděláním, kádrovými předpoklady..). Zvýší se tak očekávání a touha jeho občanů po nezaslouženém blahobytu (na který si společnost sama ještě neumí vydělat). EU dotovaný stát se zároveň utěší(potěší), že své dluhy zaplatí z budoucí zlepšené hospodářské výkonnosti, která přece musí přijít.

Na straně druhé, EU připraví dotovanému státu, jeho občanům, těšících se již dnes z blahobytu, který má teprve přijít, smrtelnou dluhovou past, ze které není úniku.

Oběd zadarmo se nekoná, proto dluhovou oblast je nutno rozšířit a vzbudit touhu a odhodlání, že se to příště již musí podařit.

Pokračování tohoto způsobu socialistického hospodaření však přinese jenom a pouze zvýšení napětí, disharmonii, stres, sociální a národnostní nepokoje. Je proto třeba očekávat další zvýšení napětí nejenom ve Španělsku, ale také v Itálii a další státech, dokonce i v Německu.

J. Boleslav 22.10.2012 12:20

Jedno je na článku přece jen

pozitivní. Po jeho přečtení si člověk uvědomí, jak málo významné jsou naše současné problémy se španělskými.

J. Urban 22.10.2012 8:42

Dalšími problémy - který by mohly v případě

odtržení Katalánska eskalovat - jsou Belgie, severní Itálie, Skotsko. Zdá se, že se máme na co těšit. Ještě že my se Slováky už to máme za sebou. Přesto jsem názoru, že idea národních států patří tak do 19. století. Že to jde i jinak, dokazuje už 300 let Švýcarsko. Akorát že tam od počátku vzali tu demokracii za úplně jiný konec, neudělali z politiky systém odírání a okrádání lidí, tam skutečně platí: "stát jsme my".

P. Čech 22.10.2012 10:44

Re: Dalšími problémy - který by mohly v případě

Naprosto správně. Přesně tak to je, jsem úplně stejného názoru.

M. Prokop 22.10.2012 11:24

Re: Dalšími problémy - který by mohly v případě

Ono je celkem jedno, zda stát národní, nadnárodní či jaký, klidně i federace.

Jenže to musí většina občanů chtít a nesmí to degenerovat na rozhazování veřejných peněz a buzeraci všech, ochotných pracovat.

Pokud by to bylo možné v EU, klidně EU.

J. Jurax 22.10.2012 20:13

Re: Dalšími problémy - který by mohly v případě

Ano, pokud by to bylo možné v EU ...

P. Sulc 23.10.2012 3:59

Re: Dalšími problémy - který by mohly v případě

Mate pravdu, tam to funguje temer idealne. A mohlo to tak byt i pred valkou v CSR, ten lhar Benes, "president, ktery se zaslouzil o stat", jak narizuje zakon, odhlasovany moudrymi zastupci lidu , na mezinarodnich konferencich sliboval zrizeni svycarkeho typu, ke kteremu nikdy nedoslo. A tak Nemci a nejen Nemci ale ani ostatni mensiny nedostaly autonomii, dokonce ani Slovaci ne, kteri ti meli od toho hodneho pana ''Taticka'' slibenu a taktez podepsanu v USA..Takze nakonec, diky lhari ale i fanatyckym ceskym vlastencum jako byl Jiri Stribrny doslo v Mnichovu a nakonec i k 15 breznu..Ale ted je CR soucasti vysoce demokraticke a prosperujici Unie, ruzova budoucnost i nerozborna suverenita je zarucena a az bude zavedeno i Euro, zeme se dostane do permanentniho blahobytu.

P. Sulc 23.10.2012 4:01

Re: Dalšími problémy - který by mohly v případě

ma  byt  ''fanatickym''  sanozrejme.

B. Rybák 24.10.2012 15:11

Re: Dalšími problémy - který by mohly v případě

Také "socialistu" Beneše nemiluji, ale konstatuji, že otázku své autonomie "naši" Němci vyřešili sami a velmi hloupě tím, že hned po porážce své pravé "vlasti" arogantně vyhlásili 4 autonomní celky, které se pokusili přivinout se k germánskému dubisku dokonce i pomocí ozbrojeného násilí. Pravdu máte v tom, že pokud by prezident Beneš neskončil po vyslovení myšlenky na sudetskou autonomii v blázinci, a prosadil ji, nekonal by se žádný "Mnichov". Hitler by ho nepotřeboval.

P.S. Neopakovatelný švýcarský zázrak spočíval v tom, že okolní mateřské státy hlavních švýcarských menšin se dohodly, že nebudou své menšiny zneužívat ve svůj prospěch a že tedy zaručí Švýcarsku neutralitu a tím i bankovní ráj pro své elity. Ty menšiny byly po dlouhých a krvavých válkách k dohodě nakloněny a vzhledem k hluboké nedůvěře k sobě navzájem a tedy i k federální státní moci (ta je proto velmi nedemokratická, protože na složení federální vlády nemají volby žádný vliv), vytvořili systém (lokální) "přímé demokracie", který ochraňoval jednotlivé obce před vlivem cizích obcí. U plného koryta se ani divá zvěř nepere. A tak s konečným soudem počkejme na dobu, kdy i do Švýcarska přijdou léta hubená.

P. Lenc 22.10.2012 8:23

Jako vždy,

krásné, pravdivé, smutné.

B. Volarik 22.10.2012 2:32

(byty – casas -.....

Byty - PISOS, piso je byt (piso znamená také patro, podlaží), častokrát v soukromém vlastnictví, něco na způsob amerického condominia. " Byt na prodej" se v Madridu (alespoň když jsem tam bydlel jako podnájemník v jednom takovém pisu) oznamoval jako "Se vende piso". Casa = dům.

B. Volarik 22.10.2012 2:39

Re:Jo, a v roce 1980 tam byla znatelně vyšší životní úroveň......

Občas jsme o tom žertovali s naším českošpanělsko-ruským kamarádem Quique, tedy, po česku Kike (táta Španěl, máma Ruska, Kike a jeho brácha ...oba narození v Praze. S tátou mluvili španělsky, s mámou rusky a se všemi ostatními a mezi sebou česky). Kike byl zrovna v Madridu, tak nás poučoval a četl nám noviny. Taky se smál tomu, jak i v zoudobém českém, atlasu byla o Španělsku černobílá fotka rolníka s pluhem a koněm. Ve Španělsku samotném (projeli jsme celou jižní část) jsme s údivem sledovali automobily zemědělských dělníků, zaparkované na mezi.

B. Volarik 22.10.2012 2:39

Re: Re:Jo, a v roce 1980 tam byla znatelně vyšší životní úroveň......

Zvorali to tam až socani, když se chopili vlády a zmrvili co se dalo.

P. Sulc 22.10.2012 1:27

Opet jeden velice dobry, zajimavy a informativni clanek,

pane Vlku.Diky za nej. Jen tak pokracijte dale, snad vam uz ti Sudetaci daji pokoj. Jeden navrh: co zkusit napsat clanek o vyhodach a nevyhodach vystoupeni CR z Unie, co by se asi delo a jaky by byl dopad. Ceho vice: vyhod nebo nevyhod. Vzhledem k tomu jak lide nadavaji a jak se Unie zabyva  pitomostmi, jak v ni rozhoduji nevoleni politici, by bylo zajimave o teto moznosti uvazovat. Ja vim, ze vysledky fotbalovych zapasu maji prednost, ale urcite se najde par lidi, ktere by podobny clanek velice zajimal.