2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

EVROPA: Šli jsme zpátky do Evropy...

Chtěl bych poděkovat za udržení kontinuity, za to, že mne zvete na tuto každoroční předvánoční akci časopisu Euro, i když už nejsem prezidentem. Ani přesně nevím, pokolikáté tady jsem, ale toto setkání považuji za pevnou součást adventní doby. Tradičně je to pro mne také posledním veřejným vystoupením v roce. Proto jeho radikálnější tón.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Sevrát 24.12.2013 11:04

Re: Něco k zamyšlení pro ty, kteří jsou toho schopni

Ale jo,Vám je určitě někdy řekne u jednoho rozpáleného kotlíku.Hezké svátky zimního slunovratu,ale samozřejmě i Vánoc.

S. Lazárek 24.12.2013 11:07

Re: Něco k zamyšlení pro ty, kteří jsou toho schopni

Já na ty jeho pindy nejsem vůbec zvědavej, rád si přesednu k sousednímu kotlíku....:-)

M. Prokop 24.12.2013 11:57

Re: Něco k zamyšlení pro ty, kteří jsou toho schopni

Zatím narazil na to EUnijní a pocity sdělil.

I já přeji hezké Vánoce.

S. Lazárek 24.12.2013 11:59

Re: Něco k zamyšlení pro ty, kteří jsou toho schopni

Jeho pocity jsou mně osobně ukradené. Kdo se bojí, ať si vleze pod postel....:-P

J. Kanioková 24.12.2013 21:33

Tak proč je čtete ?

.

A. Hrbek 24.12.2013 8:31

Fakta

Žádost o vstup do Evropské unie podala vláda České republiky 17. ledna 1996.Za Českou republiku žádost spolu s memorandem předal premiér Václav Klaus 23. ledna 1996 v Římě.Smlouva o přistoupení byla podepsána 16. dubna 2003 v Aténách za účasti prezidenta Václava Klause a premiéra Vladimíra Špidly.

Buď pan Klaus věděl, kam Evropská unie směřuje - tj. k unifikaci, a pak o vstup neměl žádat a smlouvu o přistoupení podepsat, nebo to nevěděl a pak zavlekl Českou republiku z nevědomosti někam, odkud je těžký návrat. Výmluva o tom, že to "lidé" chtěli je bezpředmětná. Mohl na protest abdikovat. Ale o nějakém přiznání viny ani slovo.

Teď je pozdě brečet nad tím, že EU směřuje tam, kam od samého začátku směřovala.

Pan Klaus s paní Bobošíkovou mohou štěkat jak chtějí, Evropská unie potáhne dál. A v současné době vystoupit? Stát se ne Švýcarskem nebo Lichtenštejnském či Monakem, ale Andorrou. I to San Marino razí euromince.

Je ještě jedna možnost - stát se dalším "Vatikánem" s Václavem Klausem jako neopapežem v čele.

M. Prokop 24.12.2013 9:04

Re: Fakta

Tímto výpadem ovšem popsané problémy (a přesně popsané) nezmizí.

Není nutno brečet, je nutno aktivně pracovat na opravě (a to třeba i po zbourání škodlivého).

Aby přemoudrá EU netáhla do (_!_), nebo alespoň ne tak rychle.

V. Fenzel 24.12.2013 10:56

Re: Fakta

Pro začátek mi bude stačit, když do oněch míst potáhne Vrchní zhasínač a Náčelník zlodějů kLaus. Amen.

M. Prokop 24.12.2013 11:58

Re: Fakta

Držte mu tam místo, ledaže by byly (_!_) oddělené pro komouše a nekomouše.

M. Martin 24.12.2013 11:00

Re: Fakta

Pane Hrbek nikdo z nás ani Klaus nemohl vědět kam bude evropská unie směřovat .Brusel nám akorát mazal med kolem huby a kde to končí dnes vidíme všichni.Nenažranost Bruselských birokratů je do nebe volající. To jsme tenkrát opravdu chtěli ?

A. Hrbek 24.12.2013 13:23

Re: Fakta

Takže pan Klaus neviděl základní tendence EU k centralizaci, která začala uhlím a ocelí.Jaký je to politik, který nevidí na 10 let dopředu?

O tom kdo to nevěděl, mluvte za sebe a ne za "nás".

Na svém zasedání v Kodani v červnu 1993 rozhodla Evropská rada, že asociované země ze střední a východní Evropě, které si to přejí, se mohou stát členy Evropské unie. Zároveň bylo stanoveno, že ke vstupu dojde, jakmile bude země schopná přijmout všechny povinnosti spojené se členstvím, bude splňovat ekonomické a politické podmínky a bude mít dostatečnou administrativní a soudní kapacitu potřebnou k převzetí acquis.

Tedy my jsme si to přáli, nikdo nás nenutil! A zavázali jsme se přijmout všechny povinnosti. To je pan Klaus neznal????

L. Novák 24.12.2013 15:10

Re: Fakta

Klaus nerozhodoval. Pokud se pamatuji, bylo jakési referendum a všechny partaje hlavního proudu do EU chtěly. Kdyby nechtěly, Klaus sám by nic nezmohl. A kdo z toho vyrobil "legislativní smršť" nebyl Klaus, ale vlády ČSSD. Plácáme se v tom dodnes a ještě hůř, protože EU/EK produkuje množství nesmyslů geometrickou řadou.

A. Hrbek 24.12.2013 15:30

Re: Fakta

Vážený pane Nováku,

napsal jsem, že mohl na protest abdikovat.

S přáním hezkých vánočních svátků a hodně zdraví v Novém roce

M. Martin 25.12.2013 10:18

Re: Fakta

I kdyby Klaus abdikoval tak by to něčemu pomohlo? Nastoupil by někdo jiný a byli bychom na tom úplně stejně.

M. Martin 25.12.2013 10:21

Re: Fakta

Omlouvám se za hrubku ve slově byrokrati.

J. Vyhnalík 24.12.2013 12:25

Re: Fakta

Ke vstupu do EU neexistovala tehdy alternativa.

Dnes je podstatné o EU diskutovat bez předsudků a nenechávat rozhodování o budoucím vývoji EU na úzké skupině bruselských eurobyrokratů a europolitiků. Z EU se nesmí dělat nedotknutelná modla a stejně tak nemůžeme zavírat oči před obrovskou neefektivností a ekonomickými problémy, do kterých EU politika ever-closer zavedla.

Bohužel současné evropské politické elity investovaly do myšlenky centralizované Evropy tolik politického kapitálu, že odmítají připustit změnu.

S. Lazárek 24.12.2013 12:31

Re: Fakta

Že je EU byrokratickej bordel, je věc jedna. Naše alternativa k ní je ovšem věc druhá. Když někdo přesně ví, co je špatně (a já to vím taky) mohl by i vědět, co by tedy bylo dobře, případně nabídnout alternativu (a to já ani netuším). Zatím jsem ovšem žádnou podobnou úvahu z úst či pera pana Profesora nezachytil.

J. Vyhnalík 24.12.2013 13:01

Re: Fakta

Nejspíš málo, nebo nepozorně čtete.

Máte pravdu v jednom. Těch, kdo vidí chyby v EU stále přibývá. Ovšem to není důvod k nějakému velkému optimismu, že dojde k nápravě. I kdyby v EP získali převahu eurokritické a eurorealistické strany, neznamená to, že se dokáží shodnout na řešení. Je otázka, jak radikální změny lze politicky prosadit. Osobně si myslím, že pro skutečnou demokratizaci EU by bylo třeba snížit a omezit vliv EK a EP a zrušit Lisabonskou smlouvu. To ovšem není nic jednoduchého. Bez těchto institucí by nemohlo fungovat euro v dnešní podobě a to by vedlo k nepředstavitelnému chaosu a rozvratu. Takže pro začátek je třeba omezit chrlení regulací a předpisů. Postupně začít omezovat a snižovat eurodotace v dnešní podobě a případnou pomoc směřovat do cílových zemí přes jejich vlády. Hlavní a zásadní je ovšem reforma eurozóny. Pro to je potřeba najít odhodlané politiky se silným mandátem a to je velký problém v jedné zemi natož v několika zemích najednou.

VK všechny tyto problémy mnohokrát pojmenoval, ale on sám nemá sílu a právo diktovat třeba Německu, nebo Španělsku, co mají dělat.

Bohužel zásadní reforma znamená zároveň zásadní reformu eurozóny tj. buďto její rozdělení na "severní" a "jižní" euro, nebo odchod ekonomicky slabých členů. To není jednoduché, ani levné.

Neexistuje tedy řešení, které by se dalo zvládnout přes noc, nebo popsat několika větami. Co je nejdůležitější, nelze toto řešení nikomu nutit proti jeho vůli. Záleží tedy na tom, jak budou členské země volit a co s tím udělají zvolení politici. Přitom je třeba o problémech mluvit a aktivně řešení hledat.

S. Lazárek 24.12.2013 13:22

Re: Fakta

Pane Vyhnalíku, děkuji za Vaši reakci a někdy si na toto téma s Vámi rád podiskutuji, neb oceňuji Váš střízlivý a neosobní přístup k mým, poněkud jiným názorům a to já osobně  považuji za mnohem přínosnější, než se tu s někým neustále posílat k šípku.

Vzhledem k tomu, že je dnes den vzácný a neobyčejný a už se "to" blíží, navrhuji nekazit si sváteční náladu podobnými přízemními pitomostmi a nechat to na jindy, co říkáte?

Přeji Vám krásné Vánoce a vše dobré do nového roku.

J. Vyhnalík 24.12.2013 13:28

Re: Fakta

Já to vidím stejně.

Pěkné vánoce přeji i Vám.

P. Han 24.12.2013 14:17

Re: Fakta

San Marino používalo liry, nyní eura. To není moc dobrý argument. A představte si, že i to Monako a dokonce i Vatikán používají eura, neb předtím používaly franky, případně liry. I ta Andorra. Takže přes měnu vám to kulhá na všechny nohy. Zkuste se zamyslet nad podstatnějšími věcmi, které mají některé z těch států společné. A papež to není.

A. Špronglová 24.12.2013 8:28

Všechno ví, všechno zná, všemu rozumí,,,,,,,,,,,,,

jen nedokáže vzít na vědomí, že jeho čas se naplnil. Děda Vševěd je chronicky duševně nemocný jedinec, který musí neustále zdůrazňovat svojí vyjimečnost v historii lidstva o které je skálopevně přesvědčen. Jak ostatní obyčejní tvorové potřebují kyslík k životu, Vševěd potřebuje neustále za každou cenu upozorňovat na svoji geniálnost. K té má opravdu, ale opravdu, opravdu na hony daleko. V stále ještě zapšouklé České kotlině se mu to do určité míry dař,í což svědčí v jakém stadiu vývoje se nachází, když jednoký mezi slepými si hraje na Krále.

M. Prokop 24.12.2013 9:05

Re: Všechno ví, všechno zná, všemu rozumí,,,,,,,,,,,,,

To jste ho tedy odhalila ....

A co s tím, co dost přesně popsal?

J. Hejna 24.12.2013 11:17

Re: Všechno ví, všechno zná, všemu rozumí,,,,,,,,,,,,,

Chudinko.

M. Pechr 24.12.2013 18:15

Re: Všechno ví, všechno zná, všemu rozumí,,,,,,,,,,,,,

esli vy v jeho věku pak dokážete co on...

P. Maleček 24.12.2013 6:49

Ne podle keců, ale dle skutků poznáte je

V tom, že se nejen Evropa, ale celý svět řítí do průseru destruktivní socializace ( ve jménu lidských práv předání moci úzké skupince jedinců, kteří pak těm, kteří jim tu moc dali ty lidská práva seberou)má Klaus bezesporu pravdu.

Už ale neříká, že sám, prý ve jménu pravicových ideálů levičácky dělal to samé. To když ve snaze po maximalizaci své moci označil svobodnou občanskou společnost, podle něj drze žádající o podíl na rozhodování o směřování společnosti a tím se snažící uplatňovat svá lidská práva, za toho nejhoršího nepřítele.

A v téhle Klausově až chorobně narcistní touze po ovládání druhých je zakopán i jeho až nenávistný odpor k Bruselu. On totiž nesnese aby někdo měl větší moc než on a nedej bože aby dokonce někdo rozhodoval o něm. Tohle je motorem jeho nenávisti k Bruselu, ne jeho často pravdivé kritiky toho co se v Bruselu děje.

Bylo by zajímavé Klause do čela toho jím nenáviděného molochu posadit. V tu rámu by začal maximalizovat svoji moc a potlačovat svobody a lidská práva druhých víc, než dnes činí ta levičácká partička s Barosem v čele.

A z Evropské Unie by podle Klause v tu ránu byla ta nejnádhernější a nejlíp fungující organizace na světě. Jen by to už podle něj nebylo levičáctví, ale echt konzervativní pravice. A coby ne, když mu to samé léta žrali v Česku.

P. Zelenka 24.12.2013 8:17

Bingo!

L. Novák 24.12.2013 15:01

Re: Bingo!

Potíž je, že Klaus ty problémy (s) EU nezpůsobil. Jenom na ně poukázal a přesně definoval. :-)

J. Veselý 24.12.2013 8:58

Re: Ne podle keců, ale dle skutků poznáte je

Přesně

M. Prokop 24.12.2013 9:08

Re: Ne podle keců, ale dle skutků poznáte je

Ona ta slavná "občanská společnost" může být velmi užitečná společnost svobodných občanů i velmi škodlivá společnost různých spolků, přidělujících si více práv, než mají občané.

"Psychologické" rozbory Klause problémy Brusele nevyřeší. Dost značné problémy.