4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Seniorský recept na záchranu

Není to tak dávno, co tu existovala jakási strana důchodců bojující za jakési životní jistoty. Dnes je k nedohledání. Škoda, protože důchodců v proporci k ostatní populaci přibývá a bude přibývat dál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Novák 27.12.2011 18:53

senioři

Proč, proboha, všichni "vzdělanci" przní můj mateřský jazyk "seniory" ? Kam se poděla ta krásná slova stařec, stařena? Nehledě na to, že podle slovníku spisovné češtiny "senior" neznamená starý. Seniora najdete i v mateřské škole.

J. Kos 27.12.2011 14:56

Již komunisti měli heslo:

"Dědeček a babička ujídaj nám chlebíčka".

V. Novák 27.12.2011 10:35

Špatná cesta!

To Kalousek s Drábkem vědí jak na to - penze někdy po 70. roce a omezit podpory v nezaměstnanosti. Kdo nepůjde po dvou měsících nezaměstnanosti kopat obecní kanály (třeba pod trapnou výmluvou, že v 69 už neudrží krumpáč a dlouho ani moč), ten o podporu přijde rovnou.

To by bylo, aby tahle spartánská výchova neomezila počet oprávněných pobírat důchody!

Vyhnání zbytečně konzumujícího nedůchdodce by pak mohlo být provázeno obřadem "odchodu hladových krků", jak je někteří etnografové objevili u sibiřských nárůdků žijících trvale na pokraji hladu. Tedy lidovou veselicí, že na mladé zbyde víc. Lid potřebuje i circenses...

M. Prokop 27.12.2011 11:06

Re: Špatná cesta!

Asi umějí počítat, ten Kalousek  a Drábek.

J. Slanina 27.12.2011 11:34

Re: Jako obvykle, zase lžeš jako správný podpraporčík.

Jediní, kteří tu vyřvávají cosi o sedmdesátiletých havířích jsi ty a podobný rudý ksindl.Ani se nedivím, soudruhu podpraporčíku, že tě sere odchod do důchodu třeba ve třiašedesáti, když uv ksč ti nasliboval, že se ty a ostatní khakimozky budete válet doma už třeba v pětapadesáti.

Z. Rychlý 27.12.2011 12:29

Re: Špatná cesta!

Pane Nováku, problém nastane, až se díky pokroku v genetice a nanotechnologiích posune třeba za 10 let průměrná doba dožití na 85 let. Pak Vy budete první s kalašnikovem v ruce a uděláte si z důchodců terče, abyste ta Kalouskova a Drábková čísla korigoval !

A že se doba dožití posouvá i teď nemůžete popřít.

V. Novák 27.12.2011 13:06

I kdepak.

Až se posune průmerný věk dožití na 85, tak to já budu dávno rozprášen. On se totiž nijak zvlášť neposouvá, resp. posouvá tempem hlemýždím.

Spíš mě zajímá, proč je třeba oddalovat odchod do penze, tedy zvyšovat přetlak na trhu práce, když už se tam tlačí mnoho-přemnoho nezaměstnaných mladých, práce se neštítících, leč práci těžko shánějících.

A troufnu si předpovědět, že tihle (ve Španělsku údajně 20%) mladí, kteří nikdy nezískají pracovní návyky, neb nebudou mít kde, do vysokého věku závislí na rodičích, frustrovaní a vzteklí (zejména mladí muži) budou větším problémem, než jak uživit důchodce. Jejichž uživení není vůbec problémem reálným, ale jen a jen virtuálně peněžním. Potravin, bytů, léků i energií na jejich uživení je dost a dost. Víc než dokáže společnost spotřebovat. Včetně oněch 20% mladých nezaměstnaných a postupně stále více nezaměstnatelných.

Jimž už dnes zabírají místa nejen nedobrovolní předdůchodci, ale i nezodpovědní prdůši. Jeden se tady už ozval.

M. Prokop 27.12.2011 13:17

"Spíš mě zajímá, proč je třeba oddalovat odchod do penze, tedy zvyšovat přetlak na trhu práce,"

Schválně zkuste počítat: Jaké budou penze (nebo odvody na ně do průběžného) při poměru 1 pracující na 1 důchodce?

P. Čech 27.12.2011 13:34

Re: "Spíš mě zajímá, proč je třeba oddalovat odchod do penze, tedy zvyšovat přetlak na trhu práce,"

Víte, co by bylo zajímavější? Kolik lidí (pracujících, nikoliv pouze zaměstnaných) na jednoho politika, jednu politickou stranu, jednoho faráře, jednoho zbytečného ministerského úředníka atd. Z peněz těchto lidí (těch pracujících)jsou totiž placeni ti faráři, biskupové a kardinálové, politici na všech úrovních, politické strany a jejich zcela zbytečné předvolební kampaně, ministerští úředníci nejnéně 8 ministerstev, které je možno zrušit a tedy nenutno jejich podplácení atd atd.

M. Prokop 27.12.2011 13:57

Re: "Spíš mě zajímá, proč je třeba oddalovat odchod do penze, tedy zvyšovat přetlak na trhu práce,"

Přibližně to ukazuje "den daňové svobody". Nic moc, u  nás.

V. Novák 27.12.2011 14:27

A proč to odvozovat jak za Bismarcka

jen od živé práce? Dnes dokáže jeden zaměstnaný (pokud není zaměstnaný na nějakém nesmyslném místě) vyrobit násobně, možná řádově víc čehokoliv než zaměstnaný za Kancléře.

Prosperitu společnosti zabezpečuje to, co vyrobí zaměstnanec plus stroje. I při vysoké nezaměstnanosti vyrobí mnohem víc, než dokáže společnost včetně důchodců všech typů, matek na mateřské, dětí, žáků a studentů, nezaměstnaných a nezaměstnatelných, politiků, novinářů, sociologů, pohlavních výzkumnic etc etc. spotřebovat.

Reforma důchodového systému je nutná - ale proč jen osekáváním toho Bismarckova? Stejně to nefunguje. Kalouskova škrtforma způsobila jen propad domácí spotřeby (a způsobí další) a další krok do recese a k nižššímu výběru daní a odvodů. Což Kalousek hodlá řešit zvýšením DPH, tedy teď už nepokrytým útokem na kapsu každého. Méně mohovitých více.

M. Prokop 27.12.2011 17:29

"Reforma důchodového systému je nutná - ale proč jen osekáváním toho Bismarckova? "

To máme platit dva systémy?

Z. Rychlý 27.12.2011 14:50

Re: I kdepak.

Jo pane Nováku, je to s přetlakem na trhu práce problém, ne že ne. Chtělo by to nové formy zaměstnávání. Jenomže, ať tak či onak, zákoník práce ví o přetlaku na trhu práce své. Naši odboráři své ovečky udrží, i kdyby měl podnik chcípnout. Flexibilitu ? Nejlépe žádnou !!! Chcete snížit pilotům plat ? Neexistuje. Musíte založit firmu-dceru, a do ní pak přijmout ty samé piloty s nižším platem - jinak to nejde. 

Když se vrátím k tomu hlemýždímu tempu nárůstu průměrné doby dožití, pak dobrá. Ale proč Vy nepoužijete stejnou argumentaci s nárůstem doby odchodu do důchodu. To tempo nárůstu je podle mě podobné. To jen Vy si okmžitě představujete dnešního 70tiletého důchodce jak fárá rubat na předku uhlí. A touhle iracionální představou umlátíte všechny rozumné argumenty. Pro pochopení - ani za nejtemnějšího totáče byste v dole o 60tiletého důchodce se sbíječkou v ruce nezavadil. A že jste proti odchodu v 60ti tehdá nic nenamítal, co ?Jo, ty jistoty, to bude ono. Vás se důchodová reforma netýká a přesto proti ní bojujete. Nemáte to jako zástupný problém? Co kdybyste to nechal na mladých ? Nebo je máte za blbce ?

P. Čech 27.12.2011 17:05

Re: I kdepak.

To, co předvádí naše vláda není žádná důchodová reforma. Slovo reforma totiž znamená změnu, zlepšení. To, co je nám předkládáno není ani změna a zlepšení už vůbec.Jedna z možných reforem je ta, postupně odejít od vyplácení důchodu vůbec. Každému pracujícímu člověku neodebírat peníze, které jdou státu na t.zv. důchodové zabezpečení a zároveň mu vyplácet peníze, které státu odevzdávají zaměstnavatelé. Takto, každý člověk získá od svých 18 do 65 let cca 4,2 milionu Kč. pakliže tyto prostředky nebude nikterak zhodnocovat, bude mít pro příštích 20 let k dispozici cca 16 000 Kč měsíčně. Na tomto vydělá jak občan, tak stát Stát tím, že bude moci propustit armádu zbytečných úředníků. Tito se budou muset věnovat nějaké smysluplné práci a ne pouze cvrčkování peněz odněkud někam. O tom to je.

V. Kusý 27.12.2011 21:45

Re: I kdepak.

Věříte tomu, že stát by tohle řešení uvítal?Já ne.

Z. Rychlý 27.12.2011 23:32

Re: I kdepak.

Tak tohle Vám pane Čechu podepíšu ihned.

V. Kusý 27.12.2011 19:58

Re: I kdepak.

Ale pane Nováku! Můj bývalý zaměstnavatel potřebuje "Ab und Zu" (je to německá firma) provést práci.Jelikož nelze pracovní sílu nafouknout, nechat pracovat a pak opět ve smotaném stavu uskladnit, jsem já a můj kolega (nezodpovědní prdůši) k tomu povoláváni.Dokonce jsme ochotni vykonávat potřebnou činnost o víkendech! Nikomu práci neubíráme, prostě jí není tolik, aby dva lidi, nutné k jejímu provádění, uživila celý měsíc.Doufám, že tento problém brilantně osvětlíte a zárověň najdete jeho řešení.Hrozba frustrace mladých mužů mne opravdu vyděsila, poněvadž když firma hledala pracovní síly za nadstandardních podmínek a při benevolentních kvalifikačních požadavcích, byl to celkem problém.Problém zřejmě spočívá v tom, že žádala za ty peníze práci.

J. Schwarz 27.12.2011 20:41

Re: I kdepak.

Jenže ti mladí - ve Španělsku - taky naletěli na tlachy o "společnosti vzdělání", vystudovali sociologii, "Sociální práci", "administrativu sportu" a podobné pavědy a dnes nemají uplatnění. Těšili se,  jak se upíchnou ve státní správě, doživotní flek pod penzí, pravidelné zvyšování platu, samej svátek a volno - a bác ho. Stát krachuje a nepotřebuje je,  a oni, lidé "studovaní", mladí a perspektivní přece nepůjdou lovit tresky nebo rozvážet pizzu. To už je lepší se "rozhořčit" a "žádat svá práva". Jsem zvědav, kdy začnou ve Španělích s láskou vzpomínat na Caudilla Franca.

V. Kusý 27.12.2011 21:20

Re: I kdepak.

Souhlas, je to ale na pováženou.Že si děti v ranném školním věku myslí, že mléko vzniká v Lidlu,nebo Tescu v regálu, lze ještě těžko, ale pochopitˇ.Když ale si myslí dospělí lidé, že počítače, auta a ostatní vznikají tamtéž,to je na mrtvici.Jinak si ale vztah mladých generací ke hmotným statkům nelze vysvětlit! Ale je to vina nás, starších.Prodluž si mládí, studuj, ale co pak?Naštěstí ještě zůstali mnozí mladí lidé nohama na zemi a nouze postupně přinutí i ostatní k realismu, nebo k radikalismu?

L. Písařík 27.12.2011 21:35

Re: I kdepak.

Radikalismus - viděli jsme nedávno v různých státech. Žádné hodnoty tím nevnikly, spíše naopak.Omezit spotřebu? Další nezaměstnaní. Další úbytek pracovních míst. Možná uzavřít trh nekvalitním asijským výrobkům. Ale budou schopni tuzemští výrobci vyrobit totéž a se stejnými cenami? Jo, za dotované ekonomiky bylo možné cokoliv. Doikonce jsme dováželi pracovní sílu - Vietnam, Kuba atd. Jo, kde jsou ty časy? Nenavrátí se, stejně jako moje mladost.

O. Zuckerová 27.12.2011 9:47

Co je důležité

Pan Kuras přece jasně píše, že ty peníze by byly "nezdanitelné". Že jde o akci internetových vtipálků, je patrno na první pohled. Především, - kromě těch "propuštěných nad 50 let" by stejně zůstaly mraky těch už důchod pobírajících nad 55, 60, 70, atd. - let. Těm by se ovšem každému 30 milionů těžko dávalo. Ono i těm "nad 50 let." S domácím zbožím by to u nás bylo ouvej, zkuste si koupit české prádlo (vytunelovaný Pleas), českou zeleninu (ha-ha), český kabát (vytunelovaný Prostějov), český margarin (vytunelovaná Setuza), české boty!!! Jinak je to hezká utopie, možná by z toho šla udělat stolní nebo počítačová hra. Chceme-li být vážní, měli bychom (tedy politici by měli) se rychle začít starat o otázku bydlení (20 let u ledu). Zmrzlí bezdomovci jsou humanitární katastrofa. O nějakých ve Vídni jsem neslyšela. Což takhle zažádat o nějaké evropské peníze? Místo obřích akvaparků a stezek odnikud nikam, případně místo prachů pro teroristy a piráty nějaký ten příspěvek na živobytí a sociální bydlení tady u nás. A dobročinné koncerty... přece jen pár milionů... Vždycky by se mohli vylosovat 2 - 3 důchodci, kterým se zaplatí nájem na půl roku nebo zuby...nebo správka záchoda! U dobročinnosti zaměřené na tyto věkové skupiny je ovšem jeden problém: její adresáti nedojímají, nejsou rozkošní, když se jim krabatí tvářičky, a když mají radost, netleskají ručinkama.  

V. Novák 27.12.2011 10:37

Byly by také "nezinflantitelné"?

My, kdož jsme zažili pád hodnoty koruny na desetinu, víme své...

M. Prokop 27.12.2011 11:07

Re: Byly by také "nezinflantitelné"?

Jste stoupencem "zlatého standardu"?

Jiná cesta proti inflaci prakticky neexistuje.

V. Novák 27.12.2011 13:15

Natolik ekonomice nerozumím, abych se vyjadřoval ke zlatému standardu.

Ale pokud by měl takový pseudodůchodce vyžít s penězi, které dostane jednorázově, tak by mu mělo být garantováno, že příští rok nebudou mít hodnotu jedné čočkové polívky denně. Pokud vůbec čeho.

Co s tím? Třeba valorizace? Stejně ty peníze budou v bance a "důchodce" pod kuratelou.

IMHO je nejlepší zbraní proti inflaci průběžný systém - peníze, které odpovídají výkonnosti (a tedy uživitelnosti) ekonomiky, se vyberou a utratí dřív, než stačí zinflantět. Za rok bude hodnota koruny třeba poloviční, ale vybere se a utratí dvojnásobek.

M. Prokop 27.12.2011 13:19

Re: Natolik ekonomice nerozumím, abych se vyjadřoval ke zlatému standardu.

Zlatý standard brání inflaci obecně, nejen v důchodech. Zlato prostě nejde tisknout.

Průběžný systém a inflace spolu nesouvisí, tedy ne přímo.

V. Novák 27.12.2011 14:31

Jistěže nesouvisí.

Průběžný systém se jen celkem dobře inflaci brání, ať je jakákoli. No, tu německou z 20. let neustojí ani ten. To už ovšem všechny ostatní systémy budou dávno na hubě.

Nevím, jestli je možná moderní společnost bez inflace, nejsem ekonom. Nějaký důvod tu určitě byl, proč zlatý standard zrušili.

Ale je možné se před inflací aspoň částečně bránit - třeba tím, že nezavedeme systém, který nutně inflace vyžere.

J. Slanina 27.12.2011 11:41

Re:Zase lžeš, soudruhu podpraporčíku???

http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/za-komunismu-se-zilo-lip-opravdu-srovnani-cen.html

M. Prokop 27.12.2011 12:13

Re: Re:Zase lžeš, soudruhu podpraporčíku???

Pravdu má v tom, že hodnota jedné koruny spadla dost. I když ne tolik, kolik jsem se obával původně.

J. Schwarz 27.12.2011 20:49

Re: Co je důležité

Prázdných bytů jsou spousty. Spíš jde o to, kdo by se o ty byty "po ubytování bezdomovců" měl starat, kdo by tam měl dělat pořádek aby to nezničili, nepobili se navzájem a nezaložili požár.

P. Čech 27.12.2011 9:34

Šel bych na to poněkud jinak.

Jak je vidno, evolučním vývojem u nás k žádné smysluplné změně nemůže dojít. Je to tak nastavené ústavou a volebním zákonem. Za druhé, k revolučnímu řešení zatím nejsou podmínky, obyvatelé a občané se na to mají docela dobře.K revolučnínu řešení může dojít také tehdy, dopadnou-li politici tvrdě na ústa, to zn., začne-li stát krachovat. Z tohoto důvodu jsem po cca 50 letech přestal kouřit a jezdit autem. Stát tudíž ode mne nedostane ani 1 Kč na spotřební dani z těchto důvodů. Zbývá mi jediné, přestat pít pivoTo si však nechávám v záloze. Až uvidím, zda-li se ke mně připojí další.Jednoduchým počítáním zjistíme, že přestávám vydřidušskému státu odevzdávat ročně 25000 Kč. Pokud by všichni kuřáci přestali kouřit a řidiči jezdit auty, přišel by stát ročně o 200 miliard korun. A to vůbec nemluvím o vydřidušské DPH. Je nutno vidět, že z vybraných daní jsou financovány věci a činnosti, které nejsou ve prospěch občanů. To např. financování politických stran, financování církví, financování zbytečného počtu ministerstev a jimi přímo řízených organizací atd, atd.