5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

EVROPA: Putin a pakt Molotov-Ribbentrop

Není to tak dávno, co ruský prezident Vladimír Putin obhajoval pakt Molotov-Ribbentrop ze srpna 1939. Tvrdil, že bývalý Sovětský svaz či dnešní Rusko se za něj nemají co stydět či omlouvat, neboť prý to byl pakt o neútočení; a přeci mír a neútočení nejsou špatné, nýbrž naopak dobré.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 24.11.2014 15:39

Re: jen pro připomenutí

Britské impérium Američanům v žaludku neleželo, ale neudělaly nic pro jeho záchranu. Problémy s udržením impéria měla GB dokonce už před WW2.

Jinak, Američané přepustili Stalinovi velký kus světa v naprosto pošetilé snaze zajistit si pomoc SSSR ve vělce proti Japonsku. Ono se jim už nechtělo válčit, jak píše i Eisenhower. A nebyli zase tak pragmatičtí, aby s Japonskem uzavřely kompromisní mír, což byl fakticky jediný důvod, proč Japonci ještě bojovali, doufali, že alespoň něco uhrají.

P. Vaňura 24.11.2014 15:30

Fajn, doufám, že se dočkám toho,

až Čína, s odkazem na Džingischána vynese požadavky na celé ruské území!

Pobaltí Rusko získalo počátkem 18 století. A Krym, do té doby turecký, až v jeho druhé polovině.

On totiž Petr Veliký a Kateřina Veliká byli agresory non plus ultra. Oni to území "potřebovali" úplně stejně, jako potřeboval Hitler "Lebensraum."

P. Vaňura 24.11.2014 15:24

Žádná "skupinová demokracie"

ani "skupinová práva" NEEXISTUJÍ. To celé je totiž pouze synonymem pro ÚTLAK určité skupiny její věrchuškou.

A západní demokracie měly jít do války prostě z důvodů, které přesně popisuje už Machiavelli s odkazy na starověký Řím. Válka se tím jen oddálila a západní mocnosti ji musely vést za horších podmínek, než kdyby bránily Československo

.

J. Kalina 24.11.2014 15:17

jen pro připomenutí

konflikty a války byly a budou, jde o to zda to nejde aspoň občas nějak zmírnit směrem ke studené válce případně mírové koexistenci. Jinak je pro článek příznačné, že si autor vybere nějaké datum, kdy to bylo všechno správně a co bylo po tomto datu je chyba. Chtěl bych proto připomenout, že okupaci pobaltských států SSSP předcházelo jejich dobytí Ruskem na Švédsku a že Finsko bývalo autonomní knížetství v rámci Ruské říše. Když Lenin podepsal Brest-Litevský mír, pustil dost území, které Rusku patřilo. něco bolševici získali zpět ještě koncem 1.sv. války, ale za 20 let po ní si to srovnali. Za dalších 10 let (1948) jsme jim patřili i my. je dobré si uvědomit, že zájmy velkého státu nemusí souviset s jeho vnitřní ideologií, zřízením, ale jsou nejspíš obecněji založené. Někdo mi zde mohl pojednat jak USA využili 2. sv. války ke zničení Britského impéria, které jim patrně geopoliticky leželo více v žaludku než by se mohlo zdát a možná i více něž socialistické impérium vzniklé po 2.sv. válce.

V. Venc 24.11.2014 15:17

Re: Dále je zajímavé, že až do roku 1989

Ad Prokop Datum: 24.11.2014 13:20

Píšete "Dále je zajímavé, že až do roku 1989...!, to přece nijak nevyvrací můj komentář, že bylo samotné napadeno Napoleonem, Hitlerem a nyní Obamou.

Já jsem psal a přiznával, že každá velmoc má své zájmy...". Nevím opravdu, co se na tom mělo zfalšovat dějinami SSSR a proč vlastně jste se pustil do svého vyprávění.

K. Frejlach 24.11.2014 14:58

Autor uvádí mylné informace

Do konce léta 1939 (srpna) probíhalo mezi Západem a Sovětským svazem jednání o protihitlerovské koalici - z iniciativy Sovětského svazu. Ze strany Západu (V. Británie a Francie) nebyl velký zájem o takovéto jednání, ta byla úmyslně zdržována a ke konci se západní velmoci vymlouvaly na Polsko. Bez jeho souhlasu nebylo možné  realizovat protihitlerovský pakt. Šlo o schválení přesunů vojsk protihitlerovské koalice přes jeho území. Souhlas nedalo a tak si jeho vláda sama podepsala ortel. Hitler tak měl cestu do Polska otevřenou, navíc věřil tomu, co mu nakukal Ribbentrop, totiž že V. Británie, proti níž Hitler nechtěl bojovat a věřil tomu, že se s ní dohodne, nevstoupí kvůli Polsku do války. Jejím vstupem do války byl překvapen, ale nadále věřil tomu, že se s V. Británií dohodne. Například německé nálety na Londýn neměly vojenský význam, ale měly mít význam psychologický, obyvatelstvo Británie mělo v jejich důsledku tlačit na britskou vládu, aby uzavřela příměří s Německem. Osamocený Sovětský svaz nebyl v roce 1939 na válku připraven, v předcházejících letech na to nebyl čas, kapacita a prostředky. Vždyť podstatnou část svého průmyslu vybudoval Sovětský svaz až v létech hospodářské krize Západu, dostal se tím sice na druhé místo na světě, ale konstrukce moderních vojenských prostředků - tanků a letadel se rozbíhala až v průběhu třicátých let, továrny začínaly tyto prostředky vyrábět až koncem třicátých let. Bylo jasné, že Hitler Sovětský svaz někdy napadne. Vždyť boj proti bolševismu byl hlavním námětem jeho veledíla Mein Kampf. Za situace, kdy západní velmoci zablokovaly jednání o protihitlerovské koalici, bylo úkolem paktu Ribbentrop - Molotov co nejvíce oddálit vpád do SSSR. Tento pakt byl důsledkem postojů Západu a Polska při jednání o protihitlerovské koalici. Ke vstupu sov. vojsk na východní území, které ve 20. letech Polsko okupovalo, došlo až dva týdny poté, kdy vlastní polské území obsadila německá armáda. A ona Litva byla do té doby též Polskem okupována.

V. Ondys 24.11.2014 14:50

:))))))))))))))))) Pakt Molotov-Ribbentrop ověnčilo

bratrství Waffen-SS a policejních jednotek NKVD, jejichž komunisticky příkladný přístup vyvrcholil v Katyni nemilosrdnou popravou desetitisíců polských důstojníků zajatých po bojích s wehrmachtem.

F. Navrátil 24.11.2014 14:47

Re: O Polsku a svobode

Pane Szewczyk máte jednu velikou výhodu nelze vás zařadit mezi blbce a idioty, proože každý blbec a idiot by se ve srovnání s vámi právem musil urazit.

J. Kombercová 24.11.2014 14:46

Re: Jediné právo,které vždy platilo v

Tak až vám někdo silnější a schopnější dá na budku, nestěžujte si a nedovolávejte se svých práv.

M. Urban 24.11.2014 14:39

Re: O co šlo nebo vlastně ani nešlo

Ale ještě před Napoleonem to byla Osmanská říše. Kdyby se cítil Alexandr Veliký "ruskem" ohrožen, tak ho dobil. Rozdělení Polska byl zločinný akt dvou tehdejších spojenců.

E. Erat 24.11.2014 14:34

Re: Jediné právo,které vždy platilo v

dějinách lidstva, bylo právo silnějšího a schopnějšího.Ostatní tzv. práva tj.lidská,dětská,ženská atd. jsou jenom sociální balast,který se přetransformoval v socialistická práva.Ovšem to je jenom zanedbatelná epizoda v dějinách lidstva,Samozřejmě nastane, a již nastává návrat k tomu čím nás vybavila matka příroda, a to co po nás požaduje.Tedy silné,schopné jedince,nikoliv polochcípáky ze zkumavky apod..Jediné lidské právo je dobrovolně ukončit svůj život,toho zvíře není schopno.

E. Erat 24.11.2014 14:23

Jediné právo,které vždy platilo v

H. Lukešová 24.11.2014 13:49

Re: Německo bylo demokratické. Už není.

Tak pro to musíte něco udělat, aby muslimové podporováni multikulti politkorektníky byli zbaveni moci. Psal jste, že se řada Němců bojí kvůli politkorektnickému GESTAPU říci, co si doopravdy myslí. Tak by Němci odmítající multikulti politkorektivismus měli zvolit nějakou stranu s vhodným programem, např. AfD či jinou stranu. V německých stranách se samozřejmě nevyznám, nežiji tam, Vy ano, takže se jistě vyznáte.

T. Krystlík 24.11.2014 13:28

Re: A co tehdejší západ?

Ach, zase české nacionalistické bláboly. V ČSR nebyla skupinová demokracie, tedy nebyla demokratickým státem. Proč by měly jít "západoevropské demokracie" do války, když ČSR dvakrát mobilizovala, tedy Společnost národů by ji označila za agresora vůči Německu - mobilizace se pokládá za nevyhlášené vypovězení války, a kvůli tomu, že Češi nezvládli soužití s národnostními menšinami v jednom státě?

M. Prokop 24.11.2014 13:22

"Rusko liberalizující prezident Putin "

Vtip měsíce, nejméně.

Víte vůbec co to je, "liberalizující", "liberální"? V americkém i evropském chápání pojmu?

M. Prokop 24.11.2014 13:20

Dále je zajímavé, že až do roku 1989

se Rusko stále zvětšovalo.

"Na začátku 18. století tvořil západní hranici Ruska Dněpr. V příštích sto letech postoupilo Rusko 800 km na západ a posunulo své hranice na Vislu. Na počátku 18. století bojovalo se Švédskem o svoji existenci u Poltavy, hluboko na území dnešní Ukrajiny. Uprostřed století se již zúčastnilo sedmileté války a jeho vojáci se dostali až na předměstí Berlina. Koncem století se stalo hlavním aktérem dělení Polska. H. Kissinger"

Vy máte zřejmě nějaké dějiny, zfalšované Ruskem (Sovětským svazem). Do mne je také cpali, ale neúspěšně.

B. Rybák 24.11.2014 13:19

A co tehdejší západ?

Do války s očividně zločinným nacistickým Německem se tehdy nechtělo vůbec nikomu. Západoevropské demokracie na to reagovaly ostudnou "Mnichovskou zradou" jediného demokratického státu (přinejmenším) ve střední Evropě, demokratický prezident F.D. Roosevelt se tehdy zapřísahal, že američtí chlapci nikdy válčit nebudou a bolševici na to reagovali Molotov-Ribbentropovým paktem, který nevyhnutelnou válku obou socialistických říší pouze oddálil.

Hlavní rozdíl mezi oběma zrůdnými socialismy, byl v tom, že ten nacistický páchal své bezprecedentní genocidní zločiny především na jiných národech a státech, a ten pruskou válečnou marxisticko-leninskou infekcí v Rusku záměrně rozšířený bolševický, je páchal především na občanech vlastního státu.

Proto byl nacismus pro tehdejší svět mnohem nebezpečnější než bolševismus a ten se stal nejvýznamnějším spojencem západu. Nicméně to, že "strýčkovi Joe" pak západ daroval východní Evropu (včetně celého na západ posunutého Polska) byla další zbabělá zrada západních hodnot (nebo to bylo spíš vyjádření jeho vztahu k "podřadným" národům?).

V každém případě je představa, že s tím vším má Rusko liberalizující prezident Putin víc společného než do "zeleného", o sociálně parazitické voliče se opírajícího, politicko-korektní inkvizicí stále více spoutaného socialismu USA vlekoucí prezident Obama, je poněkud podivná!

M. Prokop 24.11.2014 13:16

Re: Myslím si, že se historie opakuje

Rusko není zástupným nepřítelem za islám.

Rusko a islám jsou dva rozdílní nepřátelé, kteří se zatím nespojili. Anebo nepustili do sebe, s vyjímkou Afghanistánu kdysi a Čečny potom.

L. Křivan 24.11.2014 12:46

Re: Německo bylo demokratické. Už není.

Teď tu vládne politická korektnost. Islamofilní hnus rovný nationalsocialismu,  nebo komunismu.

L. Křivan 24.11.2014 12:42

Re: hm

Blbost !

L. Křivan 24.11.2014 12:40

Re: kdy Anglie a Francie čekaly na to, že se Německo pustí

do války s SSSR. A  Hitler jako na potvoru nejdřív zlikvidoval Francii a Anglii  "uzavřel" na ostrově.

S. Netzer 24.11.2014 12:26

Re: Jo, to je dost přesné.

Vlastní hlouposti.

V. Podracký 24.11.2014 11:52

Myslím si, že se historie opakuje

Putin nevidí nebezpečí Číny a má zástupného nepřítele Západ. Tenkrát byl také zástupným nepřítelem kapitalismus. Jenže ono je to ještě jinak. Rusko je zástupným nepřítelem za islám. Skutečným nepřítelem je totiž islám jako takový. On nemusí být zrovna nějaký pakt, stačí třeba nečinnost proti islámskému roztahování se v Evropě.

V. Venc 24.11.2014 11:50

O co šlo nebo vlastně ani nešlo

„Stalinovi a Sovětskému svazu nešlo o osvobození Evropy od nacismu, nýbrž o její dobytí a okupaci ve prospěch komunismu." konstatuje autor.

Nějak se pozapomněl zmínit o skutečnosti, že každá skutečná velmoc chce získat vliv, moc a ovládnout finanční toky.

Stejně tomu bylo v I. i II. Světové válce a je tomu tak i v dnešních válkách (i studených).

Myslím si ovšem, že Dr. Joch má s falšováním dějin pravdu, protože falšování, nejenom dějin, je až příliš často se vyskytujícím jevem (moderní politika v tom vidí marketingovou strategii).

Zajímavé je na tom to, že již od Napoleona jde v Evropě vždy o dobytí Ruska.

J. Roubal 24.11.2014 11:36

No, oni i Poláci si zpočátku s Hitlerem zadali...

To téma, meziválečného dění, je hodně zajímavé. Narazil jsme na něj, při tradičním hodnocení jednoho z novinových titulků, ve kterém se, kromě Zemana, hovořilo o stížnosti na ČT, která špatně informovala o datu zahájení II. světové války http://www.jaluvci.cz/2014/11/z-titulku-na-zemana-prislo-200-stiznosti.html

Ť. Mráček 24.11.2014 11:33

Re: Skvělý článek

Připojuji se. Ostatně u tohoto autora jsem na setrvalou úroveň zvyklý. Opět za 1* a !

R. Szewczyk 24.11.2014 11:25

Re: O Polsku a svobode

podle posledního sčítání lidu se k romské národnosti přihlásilo 15000 přibližně osob,takže romský problém jako takový vymizel,

ať byl počet původních obyvatel jakýkoliv milionů v době připlutí kolumba,faktem je,že koncem 19 stol,jich demokraticky přežilo 250 000,a to je přehnané oficialní číslo,

v době mnichova uběhlo jen 50 let,přibližně,od demokratického přesunu amerického obyvatelstva do koncentračních táborů od řeky Wounded Knee,ten přesun nakonec byl zkrácen přímo do hrobu,

P. Švejnoch 24.11.2014 11:09

Re: Jo, to je dost přesné.

"Německo zakotvilo, zdá se natrvalo, v demokracii".

To jsem se takhle dopoledne od srdce zasmál... :-)

M. Prokop 24.11.2014 11:08

Re: Jo, to je dost přesné.

Já dokonce pivo považuji za pivo. :-P

M. Prokop 24.11.2014 11:07

Re: Jo, to je dost přesné.

Čína je hrozba hlavně pro Rusko.

Velký, takřka neobsazený prostor s mnoha surovinami, hned vedle.

Blbci preludují nad nebezpečím z USA, vymyšleným výrokem, skutečného nepřítele nevidí nebo vidět nechtějí.