24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

EVROPA: Promluvme si o unii

Úterní kauza s evropskou směrnicí o rodičovské dovolené krásně ilustruje snad všechny nešvary debaty o Evropské unii. A to na všech stranách. Nejprve novináři veřejnoprávního rozhlasu vypustí do světa zprávu o tom, že podle nové evropské směrnice musí otec nastoupit na rodičovskou dovolenou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 14.8.2020 20:00

Pitomé, většinou bezdětné a lesbické feministky plus duševní eunuchové: toť předvoj světlých zítřků.

J. Jurax 14.8.2020 23:52

Zapomínáte na LGBTQ a všech 60 či kolik pohlaví. To je proti evropským hodnotám!

P. Hofman 14.8.2020 19:36

Vybral jsem si náhodný odstavec (celou bych tu kravinu nedal) a co vidím: "...se za peníze EU opravovují mosty, aby po nich mohly jet americké tanky)..."

Větší pako, než je autor této věty, aby člověk pohledal.

P. Milan 14.8.2020 21:01

Máte zrcadlo?

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/armada-vyztuzi-mosty-kvuli-tankum-nato-40175601

"Podle náměstka ministra obrany Jakuba Landovského (ČSSD) jde o celoevropský plán. Ten počítá, že do roku 2021 vznikne fond, ve kterém bude okolo 6,5 miliardy eur (170 miliard korun) a ze kterého by se opravy komunikací po celé Evropě měly financovat. „Smyslem je mít koridory severojižním i západovýchodním směrem, které umožní přesun vojenských konvojů,“ řekl Právu Landovský."

J. Jurax 14.8.2020 22:47

Vybral jste si jako obvykle blbě. U nás se záměrně stavěly mosty tak, aby unesly lehčí ruské tanky, ale už ne těžší tanky NATO. Celkem logické.

Zkuste ku poučení vhodný vyhledávač.

P. Lenc 15.8.2020 9:25

Hofmana a poučit?;-D

P. Skřivan 14.8.2020 18:28

Líbí se mi, jak se tu řeší EU. Myslím, že zatím bychom se asi měli starat zejména o to, abychom EU dohnali. Až budeme v EU za bohaté, tak si můžeme dovolit kafrat. Zatím jsme jen za kašpary, kteří nejsou schopni zpacifikovat ani jednoho komedianta s konfliktem zájmů.

V. Čermák 14.8.2020 18:35

Ale jděte. Jsme Kolonie našich spojenců, je tedy potřeba se o tom bavit. Kašpary se z nás snaží dělat druzí. Spíš nejsme schopni spacifikovat udavače do Bruselu a ekonomické kolaboranty.

P. Milan 14.8.2020 21:02

Kolonizovaný šachystoš .... :-P

P. Aron 14.8.2020 18:40

Správně, držet hubu a krok to je to pravé. A co ta kašparka Leyenová ? Ta není ve střetu zájmů ?

P. Brich 14.8.2020 19:14

Pane Kašpare. Pardon Skřivane, jsme fémovým protektorátem BuM. A tím s Vaší pomocí i zůstaneme.

P. Zinga 14.8.2020 20:01

Lokajský mrzáček, okusující kosti, shozené ze stolu.

P. Milan 14.8.2020 21:02

A nebrání současná podoba EU tomu dohnání?

P. Palíšek 14.8.2020 17:19

Už jen to, že vůbec někoho napadne "vnucovat" mužům mateřskou dovolenou, ukazuje na bizarnost bruselského establishmentu.

P. Skřivan 14.8.2020 18:25

Nic proti bizarnosti establishmentu našeho.

P. Aron 14.8.2020 18:41

Vy mi připomínáte oddané komunisty před rokem 89.

P. Milan 14.8.2020 21:03

Kdo ví, kde se vycvičil.

I. Mertl 14.8.2020 16:11

15:30 99 příspěvků od zhruba 25 nespokojených s EU, oponují jen asi 4 (omlouvám se, kdo by se s tím počítal).

Je to hodně nebo málo? Svědčí to o nedostatečnosti nebo dokonce zhoubnosti EU?

Sorry, nesvědčí to o ničem, statisticky ani věcně. Jen o tom, že těch 25(?) by chtělo něco jiného. Proč ne, ať ve volbách vyberou někoho, kdo jim EU rozmetá nebo kdo je z EU vysvobodí, je to jejich občanské právo. Jistě, EU má demokratické vady, ale který jednotlivý stát je nemá?Jistě, orgány EU dělají chyby a reagují pozdě nebo nesprávně, ale orgány kterého jednotlivého státu nedělají žádné chyby a reagují vždy včas a správně? Ale naopak: jednotlivé státy mají mnohem větší pravomoci k samoopravě než Unie, jejich správa je jednolitější a tedy jakoby jednodušší, "k lidu blíž"! Ale je to pravda? Nestěžuje si lid snad všech jednotlivých zemí na něco, ba i hodně věcí ve správě věcí veřejných svého státu. Nemají často občané snad všech států pocit, že jejich představitelé si vymýšlejí blbosti? A ty blbosti se pak napravují někdy okamžitě, jindy pozdě nebo taky nikdy. Těch 25 nespokojených naprosto nechce vidět pozitiva evropského svazku, především v oblasti státně bezpečnostní a ekonomické. Tato pozitiva jsou veledůležitá pro maličký průmyslový stát v srdcí Evropy, jehož průmysl je z 80% závislý na vývozu, pro stát, který za 100 let své existence neprokázal jednoznačně svou schopnost samostatné existence.

No, nic, pětadvacítko, pracujte na cexitu, třeba Vás jednou budou milióny. Nedej Bůh.

S. Svatoš 14.8.2020 16:35

Myslím, že by neškodilo ve Vašem případě opakování matematiky na 1.stupni ZŠ !!!

I. Mertl 14.8.2020 16:43

Jdi, Euklide.

A. Renjascu 14.8.2020 17:34

Bezpečnost nám pokud vím zajišťuje NATO. V EU jsou pouze dva až tři státy, které mají nějakou schopnost vlastní obrany (Francie, Polsko, Řecko). Ostatní nemají ani takovou armádu, která by ubránila je samotné, natož pak druhé, což je např zřetelné ve vztahu k Turecku. Je to uskupení, které se nás nedokázalo zastat ani ve vízovém konfliktu s Kanadou. A ekonomické výhody, tak to asi máte na mysli vývoz kapitálu z ČR v hodnotě 500 mld. ročně k našim přátelům v EU za které nám hodí kost v podobě dotací v hodnotě 50 mld a nebo máte možná na mysli akční plán z roku 2000 dohnat a předehnat USA (stále platné argumenty https://www.penize.cz/svetova-ekonomika/68888-snaha-dohnat-a-predehnat-usa-se-evrope-nevyplatila) a nebo i nejnovější plán za 750 mld € zachránit potápějící ekonomiku? Snad jste ten příspěvek myslel jako ironii, to pak jo. Prosperita EU na dluh, to se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou.

I. Mertl 14.8.2020 19:01

Jen ten "vyvoz kapitálu", ostatní nestojí za pořádnou diskuzi. Nejde o žádný vývoz kapitálu, ale o čerpání dividend z investice. Zkuste si o investování a dividendách něco přečíst, pane Renjascu. Zjednodušeně takto: p. Renjascu si koupil v r. 1992 fabriku (která byla bez financí, bez dobrého výrobního programu a bez odbytu, často s mizerným personálem - tak vypadala tehdy většina českých průmyslových firem), přinesl do ní know-how, tedy co a jak dělat , dokoupil moderní stroje, přivezl své odborníky a zajistil odbyt. Od té doby je firma v zisku, odvádí daně a vytváří zisk po zdanění. Jeho část p. Renjascu reinvestuje (přistaví halu a vybaví ji, dává peníze do firemního výzkumu), zbytek jsou jeho osobní peníze = dividenda. Kdyby byl z Finska, odvezl by dividendu do Finska. Rozumíte? Proč jste to neudělal? Mohl jste být za vodou. Jó, neměl jste na to? To skoro nikdo, já taky ne. Pár to zkusilo (Škoda Plzeň, Poldovka) a průser. Zdravím.

A. Renjascu 14.8.2020 20:14

"Ostatní věci nestojí za diskuzi" Klasika, protože fanoušci současné podoby EU na tyto argumenty nedokáží reagovat jinak než budovatelskými hesly. Pokud jde o ty dividendy, tak já o voze a vy o koze. Know-how, které přinesly, co tím máte na mysli? Ty tisíce montoven po celé republice, které se stavěly na zemědělské půdě nebo máte na mysli ty firmy, které dostaly pobídky v řádu miliard a daňové prázdniny a nebo máte na mysli know-how na výrobu blatníků k BMW... Já jsem mluvil o koloniálním přístupu tzv spřátelených ekonomik EU, které si z nás vytvořili kolonii. Zkuste třeba docentku Švihlíkovou, členku NERVu, která mluví o vytváření a udržování závislých ekonomik. třeba zde:

https://www.youtube.com/watch?v=rKx-10hQFGs&t=46s

Ale můžete si najít i další ekonomy, kteří o tom mluví, jen používají trochu "měkčí" fráze. co se týká dividend a odlivu zisku, tak se zkuste podívat jaký je odliv ze starých zemí EU a jaký je od nás.

I. Mertl 14.8.2020 20:56

Jednoduché vysvětlení rozdílu Východ-Západ: Staré země měly vlastní kapitál (většinou dávno investovaný), čili dividendy zůstávaly doma. Nové země byly finančně vyrabované, stát, fabriky ani banky kapitál neměly - chybělo ho tady po bolševickém hospodaření celkem pěkných pár HDP, tak investice přišly zvenku a ven taky, samozřejmě, odchází dividendy - oni podnikali, oni vydělávají, prosté - je to kšeft, ne ideologie! Renjascu, Mertl nepodnikali, utřeli hubu. A know-how, příteli milý, je vzácné zboží, např. toto: stará fabrika má zastaralý soriment, který dosud brali levně soudruzi v CCCP a jinde, jinde neprodejný. Přinesu nový sortiment, poradím při investici do nových strojů, náběhu výroby i prodeji, neb mám trhy. Fabrika fungovala mizerně (všechny - lidi dělali jen co chtěli a jak chtěli!), dodám lidi, aby to šlapalo.

"Ostatní věci" nestojí za zdejší diskuzi, bylo by to na dlouho a chybí Vám základy, především eko. Čtěte si ekonomy, klidně i Švihlíkovou, jsou i jiní, méně ideologičtí, pak budete k diskuzi připraven.

A ty montovny je jistě smůla, ale je to na začátek lepší, rychlé a nenáročné na to vzácné know-how, které vzniká výzkumem a dlouhou praxí, zkušeností - viz angl. slovník. Čili nejdřív musíte stavět (=nechat si postavit montovny), pak musíte mít výzkum a vývoj a peníze, než můžete stavět slušnou moderní fabriku. Víte, Remjascu, nic není zadarmo.

P. Milan 14.8.2020 21:11

Montovny jsou jedním z nejpitomějších socanských hesel.

A. Renjascu 14.8.2020 22:27

Poučky citujete pěkně, také je znám a samozřejmě jsou částečně pravdivé, ale... jaké know-how přinesl nový majitel Karlovyrských minerálních vod (Pasquale), VAK (Veolia, Ondeo,...), Becherovka (Pernod Ricard)... Samozřejmě tuto kolonizaci musel někdo dovolit a při korupčním indexu ČR není zas tak velkým problémem si představit jak to bylo. To ještě pomíjíme směnný kurs udržovaný uměle na nízké úrovni, prodej toho co se prodat nemuselo ( např. 49% akcií Škoda Auto), otevřená ekonomika, výprodej surovin ... Prostě jsme v pozici kolonie a hrát si na to, jak západu na nás záleží, na evropské hodnoty ... to je prostě cirkus a pokrytectví.

J. Jurax 14.8.2020 22:57

Ano.

Nedělejte si iluze, staré země EU při našem přijímání rozhodně nebyly vedeny altruismem, nýbrž vidinou zisku. Finančního především, ale i politického.

Za svou hvězdičku na eurofangli jsme tvrdě zaplatili a platíme dodnes. Nějaké dotace, jimiž se eurohujeři ohánějí, jsou jen pakatelem ku ukonejšení nevědomého davu.

A. Renjascu 14.8.2020 23:20

Žel ani tu hvězdičku jsme nedostali, ta je jen pro dvanáct vyvolených. Prostě to nikdy nebude USA.

J. Jurax 14.8.2020 23:50

Máte recht. I tu hvězdičku máme jen virtuální. Jak symbolické!

A. Renjascu 14.8.2020 23:16

Jinak ty ostatní věci klidně rozveďte, jak o bezpečnosti, tak o ekonomice a klidně i o porušování vlastních pravidel. O moje základy si nemusíte dělat starosti, rád si poslechnu i vaše poučky o socialistické ekonomice EU. Můžete třeba začít Řeckem, vznik krize, podíl Německých a Francouzských bank na této krizi, ignorování max. deficitu, řešení krize EU no a pak můžete plynule přejít k Itálii, Španělsku, Francii, kurzu eura, které je výhodné pro Německo, Holandsko... a skončit můžete dalším akčním plánem EU ve výši 750 mld. s plivnutim na pravidlo o nezadlužovaní EU... Myslím, že máte na několik týdnů co dělat. EU by nebyl špatný projekt, ale žel vydalo se to cestou RVHP až už nebude koho kolonizovat, tak to skončí. Je, ale možné, že třeba v Rusku povstane další Jelcin (tam jsou na tom s morálkou podobně jak u nás a za éčka taky rádi vše rozprodají) a tak bude mít EU zase co pár let co kolonizovat, pokud je nepredbehne Čína.