26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: O Ukrajině, o Rusku, ale hlavně o nás

Ukrajina je nejspíš na mnoho příštích let ztracená, podobně jako Československo v roce 1938. Nezáleží moc na tom, zda se rozhodne bránit ruské agresi více nebo méně dramaticky, nakonec ji Rusko převálcuje – s většími či menšími škodami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 26.3.2014 11:33

Poučení z krizového vývoje

Každé přirovnání kulhá a to, které použil autor na krizi ukrajinskou kulhá na všechny čtyři končetiny. Ze všech zúčastněných států má nelegální (nedemokratickou) vládu pouze Ukrajina a jenom v ní se na vládě podílí i banderovští "nacisté", jejichž poslanci prostě zmlátí ředitele televize, nebo prokurátora když nechce skákat jak pískají. Jenom na této Ukrajině existuje chaos loupeživých band, které se zmocnili m.j. mnoha zbraní (i několika raket) a odmítají je "své" vládě vydat. Jenom na Ukrajině existuje "vláda", která vydává rozhodnutí, která jsou naprosto nepřijatelná pro v posledních volbách zjištěnou většinu Ukrajinců a právě s touto nelegální, násilím vytvořenou "vládou" uzavírá EU předběžnou asociační dohodu, která je vlastně pokusem o "anšlus" celé, politicky, hospodářsky a kulturně zcela rozpolcené Ukrajiny.

Představa, že Rusko dovolí, aby se strategicky důležitý Krym, na němž má na 40 let pronajaté základny dostal pod kontrolu NATO je svou hloupostí srovnatelná např. s představou, že NATO by dovolilo, aby Rusko "ovládlo" např. Irsko nebo Skotsko!

Svým (banderovským) násilím a např. jazykově diskriminačním zákonem přispěla "pučistická" vláda v Kyjevě ke ztrátě Krymu naprosto zásadně. Prezidenta Putina samozřejmě ani ve snu nenapadne útočit na nějakou zemi patřící do NATO, protože právě (a pouze) na vojenskou obranu svých zemí má NATO jednoznačný mandát a on má převahu v nezbytných surovinách a ne ve zbraních!

Zásadní poučení v této záležitosti dostalo, už když Versaillskou smlouvou ponížilo a ožebračilo rodící se německou demokracii (což Francie dovršila nezákonným obsazením Poruří) a vytvořila tím pomstychtivý nacismus.

Dosavadní ponížení rodící se ruské demokracie způsobené bombardováním Srbska a posunem NATO na její hranice, spojené s pokusem ožebračit ji (i s pomocí oligarchů) ovládnutím jejího surovinového bohatství, vrcholící současným pokusem o anexi Ukrajiny je realizováno na vzdory tomuto tragickému poučení. Opravdu chceme v Rusku nového Stalina?

J. Kratochvíl 24.3.2014 15:46

S článkem lze souhlasit, ale

nesouhlasím jen s tím, že přehnané sociální dávky a sociální systémy jsou příčinou obrovského zadlužení ČR  a potažmo celé EU. Pravá příčina zadlužení ČR a i ostatních zadlužených států v EU spočívá v chamtivé neviditelné ruce trhu, která prostřednictvím tzv. "podnikatelů" tuneluje státní rozpočty a tím oslabuje funkce státu a tím i celé EU. Proto je nutné nejprve rekonstruvat státní správu, nejen na úrovni EU(což spočívá v její větší integraci), ale i na úrovni jednotlivých členských států, tak aby opět efektivně fungovala bez ohledu na to jak bude velká a ušetřené peníze vložit do obrany a obranu koordinovat v rámci NATO, protože na úrovni jednotlivých států nemáme šanci se účinně bránit. V každém případě je třeba posílit roli státu ve všech oblastech, tak abychom si ho všichni vážili.

J. Kratochvíl 24.3.2014 15:56

Re: S článkem lze souhlasit, ale

Rozdat zbraně domácnostem je samozřejmě blbost, ale to neznamená, že by se neměla budovat domobrana, tak jako ve Švycarsku a mladí lidé by se mohli naučit zacházet se zbraněmi.

R. Langer 24.3.2014 16:01

Re: S článkem lze souhlasit, ale

Aha, tak za socialismus a tunelování v EU může chamtivá neviditelná ruka trhu v žoldu proradných podnikatelů. A nejlepším řešením bude tu ruku zlomit, a posílit roli státu ve všech oblastech, abychom si ho všichni vážili. Protože si ho neváží, to je rebel! Možná by pomohlo zavedení povinných politických školení, to už je ověřené řešení. Vskutku brilantní! Bravo, soudruhu, Soudruh Marx i soudruh Lenin by na vás byli hrdí! 8-o

Š. Hašek 24.3.2014 16:07

Re: S článkem lze souhlasit, ale

Jen drobný detail - trh není nikdy chamtivý. Možná se Vám zdá chamtivý současný regulovaný trh EU, kde v každé housce máte dotaci, mzdu dozorce na ministerstvu zemědělství a poplatek za upozornění, že houska je předmražená. A další.

Svobodný obchod byl vždy motorem pokroku.  Přímo geniální vynález lidstva. Pokud ovšem byl smlouvou výrobce, obchodníka a zákazníka (no, panovník chtěl vždycky nějaké clo). Vaše smůla, že současnost považujete za dobu svobodného obchodu trhu (a i nakonec za dobu svobodných občanů), bejvávalo.

A Vy chcete "další integraci".

J. Kratochvíl 24.3.2014 20:22

Re: S článkem lze souhlasit, ale

Ten váš geniální vynález lidstva "svobodný obchod" je zdrojem nerovnoného bohatství nejen mezi jednotlivými lidmi, ale i mezi státy, což způsobuje nestabilitu uvnitř  států a na vyšší úrovni nestabilitu mezi státy, což vede k revolucím a válkám během  celé historie lidstva. Na závěr jen drobnost, kdyby ten váš trh nebyl chamtivý tak by vůbec nemohl existovat, zkrátka funguje díky své chamtivosti a to je ten váš motor lidstva, filosofe.

Musí se proto regulovat.  K nelibosti českých neoliberálů opakuji, že nejlepším z možných modelů společenského uspořádání, i pro nás, je ten skandinávský, který je na vysoké míře přerozdělování založen, přičemž toto přerozdělování nejen nezadusilo trh, ale naopak učinilo tyto země odolnějšími vůči ekonomickým krizím.

J. Jurax 25.3.2014 1:19

Re: S článkem lze souhlasit, ale

Přerozdělování funguje jen do té doby, dokud je co přerozdělovat a dokud se ti, co to platí a jimž je v zájmu přerozdělování kradeno, dostatečně nenaserou.

B. Rybák 26.3.2014 12:14

Re: S článkem lze souhlasit, ale

Tak např. Švédsko zbohatlo během cca sta let vlády svobodného trhu a od r. cca 1970 po té co se změnilo na "sociální stát hospodářsky upadá (klesá v pořadí států). Svůj socialismus financuje z neokoloniálních zisků jejichž základem byla úspěšná hospodářská expanze (válka) válkou nepostiženého Švédska (a Švýcarska) po r. 1945 (chirurgické nástroje, dnes už bývalé švédské automobilky). Byly to např. skandinávské banky, které bohatly na hospodářské krizi zadluženého Pobaltí. Obrovské množství půdy v Africe je v držení švédských občanů!

Protože nemalý podíl na hospodářském úspěchu Skandinávie a Švýcarska měl protestantský puritanismus, měli bychom zřejmě začít rychle stavět kostely (tam jsou stále skoro plné)! Jste pro?

http://auto.idnes.cz/svedske-automobilky-budou-nejspis-na-prodej-kupte-si-saab-nebo-volvo-1jj-/automoto.aspx?c=A081203_180116_automoto_vok

http://finmag.penize.cz/ekonomika/276891-svedsko-zbohatlo-diky-liberalismu-nikoliv-socialismu-prezit-socialismus

P. Urban 24.3.2014 16:53

Neviditelná ruka trhu?

Nejsou to spíš neviditelné ruce neviditelných úředníkú a (v tomto případě) neviditelných politiků, které chcete ještě posílit? Opravdu si myslíte, že silný stát řízený takto posílenými bude ve větší vážnosti?

J. Jurax 25.3.2014 1:16

Re: S článkem lze souhlasit, ale

"Pravá příčina zadlužení ČR a i ostatních zadlužených států v EU spočívá v chamtivé neviditelné ruce trhu, která prostřednictvím tzv. "podnikatelů" tuneluje státní rozpočty a tím oslabuje funkce státu a tím i celé EU."

Ale to je hovadina, pane Kratochvíle ... příčinou zadlužení opravdu je sociálno, které občané chtějí a populističtí politikové jim ho poskytují, ale na které nejsou občané schopni si vydělat ...

J. Kratochvíl 25.3.2014 10:42

Re: S článkem lze souhlasit, ale

Dnes se všeobecně uznává, že přerozdělování neprobíhá pouze od bohatých k chudým, ale hlavně, že chudí dotují ty bohaté, protože za vytváření hodnot nedostanou odpovídajícně zaplaceno. Tak to fungovalo vždycky a teprve moderní doba je spravedlivější díky např. progresivnímu zdanění apod.

J. Jurax 25.3.2014 12:50

Re: S článkem lze souhlasit, ale

No, a co je to odpovídajícně zaplaceno? Jak určíte odpovídající mzdu pro všeliké profese od uklizečky přes automechanika, ajťáka až po manažera? Kdo to určí a nařídí a podle jakých kritérií? To tu už bylo - za bolševika - a byla to cesta do ekonomických pekel.

Prostě když mi v mém hypotetickém kvelbu s potravinami nařídíte platit prodavačce 25 000 hrubého (+ nemocenská, dovolená a nakonec odstupné), já ji neuživím a tudíž nepřijmu. A budu to pytlíkovat přes brigádníky a jánevímco nebo holt potáhnu sám denně dvanáctky - já můžu, na mne se zákoník práce nevztahuje :-) . Protože kolem mne je trh a konkurence a zdražit nemůžu, zkrachoval bych. A když to nařídíte všem, tak stoupnou ceny a zařídíte akorát inflaci s důsledkem například znehodnocení vkladů. A nula od nuly pojde, protože produktivita práce nestoupne.

Cenu práce určí jenom trh - jinak je cena práce umělý konstrukt sociálních inženýrů se všemi důsledky - dotacemi, přerozdělováním a zejména nezaměstnaností.

A progresivní zdanění je legalizovaný trest pro ty, kdož si dokáží svou pracovitostí a umem víc vydělat - zejména pro zaměstnance.

J. Kratochvíl 25.3.2014 17:10

Re: S článkem lze souhlasit, ale

Je všeobecně známo, že současný svět bohatne a to dost nerovnoměrně, hlavně ne podle zásluh na vytvořených hodnotách. Bohatnou bohatí a chudnou chudí, kteří mají největší zásluhu na vytvořených hodnotách s kterými potom trh nekontrolovatelně  manipuluje. Cenu práce nemůže určovat trh a nevidím důvodu, proč by to  nemohl být projekt a koncepce sociálního inženýrství, to není nadávka v moderním světě. Např. v zemědělství na vypěstovaných produktech vydělávají nejvíce obchodníci, po nich zpracovatelé a zemědělci, kteří potraviny vypěstovali na polích mají zisk nejmenší..

Mluvíme-li o efektivnějším přerozdělování, je jasné, že realistická ani žádoucí není nějaká absolutní rovnost. Ta se dá vynutit jen s pomocí absolutních prostředků a to jde, jak víme z vlastní minulosti, proti lidské přirozenosti. Ale progresivní zdanění je nástroj v civilizovaném světě používaný pro efektivní přerozdělování.

J. Jurax 26.3.2014 20:06

Re: S článkem lze souhlasit, ale

No -  takže znovu - co je to "odpovídajícně zaplaceno"?

Váš první odstavec je obecná proklamace bez faktického obsahu s naprosto úchylným tvrzenim "hlavně ne podle zásluh na vytvořených hodnotách.". Jaký je poměr zásluh pomocného dělníka a inženýra, jehož nápady živí celou firmu?

 Tragické je, že z této proklamace se odvíjí idea pachatelů dobra trh nějak pokřivit. Ďábel je v detailech - jak od úřednického stolu určit, co je odpovídající odměna za jistou práci? A jako obyčejně to páchání dobra odséře střední třída - chudým není co sebrat a opravdu bohatí si dokážou začídit, aby se jim moc nesebralo - a nakonec opravdu bohatých není zas tolik, aby to páchání dobra ufinancovali.

A Váš příklad ze zemědělství - a z čeho soudíte, že takové rozdělení zisku je špatně? Jaké by bylo podle Vás dobře a jak byste určil konkrétní sumy a čím byste je teoreticky zdůvodnil?

A opakuju - percentuelně progresivní zdanění je legalizovaný trest pro ty, kdož si dokáží svou pracovitostí a umem víc vydělat - zejména pak pro zaměstnance, jimž nelze kouzlit s daňovým základem. Mimochodem, ani dnes u nás není zdanění rovné ani percentuelně, neboť odpočty.

J. Boleslav 24.3.2014 15:11

Velmi zajímavý, podnětný článek

Š. Hašek 24.3.2014 16:09

Re: Velmi zajímavý, podnětný článek

Souhlas.

R. Langer 24.3.2014 12:23

Zbraň do každé rodiny?

Tak teď jste jednou větou popsal nejděsivější noční můru toho socialistického spolku, co si říká EU... ;-)

R. Tichý 24.3.2014 12:02

No, zní to hezky

Ale to bychom za sebou nesměli mít 40 let komunistického marasmu a Havlova nevypořádání se s minulostí. Takže 60% obyvatel je bez páteře, naprosto závislých na státu. Rozdané zbraně by jistě z veliké části skončily na černém trhu.

Zavedl bych povinnou 1/2 roční vojenskou službu - akorát, aby se člověk naučil co jest třeba a nezačal se nudit. Obnovit místní vojenské správy, kam by se povinně jednou za čas chodilo na střelby a obnovu znalostí.

J. Schwarz 24.3.2014 7:32

Rusů

je 5x míň než ostatních evropanů, ekonomická síla Ruska je taktéž menší a navíc jejich strategickým soupeřem je čína, jakkoli mohou být dočasně spojenci. Kdyby  evropané začali trochu zbrojit a budovat bojeschopnou armádu, byli by i zdravější a zdatnější. Nynější stav, pohodlnost  a rozbředlost Evropu ohrožuje víc než Rusko s Putinem a všemi oligarchy dohromady.

J. Vlk 24.3.2014 9:28

Re: Rusů

Nebojte se. Určitě jste mlaďas tak se války dočkáte ! Ještě chvíli trpělivost.

V. Kain 24.3.2014 12:00

Re: Rusů

Se současnou vládou půjdeme úplně opačnou cestou.Ještě více integrity,více utáhnout šrouby  soukromému sektoru,větší výdaje na státní správu a pak už na nic jiného nezbývá.Budeme rádi,že budeme moci alespoň lapat po dechu.Zbraň do každé slušné rodiny? Tak z toho by měli asi naši mocipáni hrůzu největší.

J. Kulišek 24.3.2014 4:11

v historii stale plati

Kdo prekova mece v pluhy, bude orat pole pro ty, co ty neudelali.

I. Teren 24.3.2014 3:44

Autor panikuje zbytocne

Silny socialny stat s. Fica ponukne pomocnu ruku. Maju 2 (dva) pojazne Mig-29 a niekolko obrnenych transporterov z 80-rokov. A bojoveho ducha maju tak isto. Na diskotekach.

K. Frauknecht 24.3.2014 8:53

No, autor spíš blbne :-)

Při úderu "Stepní bouře" nám budete zajišťovat vzdušnou podporu. My to vezmeme po zemi. Máme šest funkčních OTéček a pak ty Panďůry! Ty budou čumět :-).

J. Novak 24.3.2014 1:32

Kdo destabilizoval Ukrajinu???

Jaksi se mi nezdá, že by se zrovna Rusko podílelo na destabilizaci Ukrajiny. Není známo, že by na Majdanu demonstrovali, házeli zápalné lahve a tloukli policisty, bránící v tvaru holýma rukama průchod k vládním budovám demonstranti vykřikující cosi o připojení k EU. Přitom tohle byl začátek destabilizace Ukrajiny, pominu-li vliv zkorumpované ukrajinské oligarchie a jí korumpované vlády, která byla pouze nahrazena jinou, opět stejnou oligarchií korumpovanou, jenom zatím plně neodhalenou.

J. Novak 24.3.2014 1:35

Re: Kdo destabilizoval Ukrajinu???

Pardon, překlep, nemá být o .....připojení k EU, ale ...připojení k Rusku...,

B. Hamáček 24.3.2014 7:25

Re: Kdo destabilizoval Ukrajinu???

No , já bych netvrdil , že Rusko nedestabilizovalo Ukrajinu . Ti házeči a jinak dělající binec nejspíše byli v ruském žoldu . Klasická otázka : " Komu to prospělo ? " ....

Jinak jako teoretická úvaha , co dělat je článek bezva ,ale praxe je bohužel složitější.

V. Novák 24.3.2014 13:30

Re: Kdo destabilizoval Ukrajinu???

Jak jinak - přece jediní čerti na světě jsou Rusové, kdo dělá blbostě a není Rus, musí být v jejich žoldu, že? Máte to jednoduchá svět... Už jste se poptal sám sebe, proč ty molotovské majdanisty podpořila ausgerechnet EU? Včetně našich Švarcíka a Kocába?

Ptíte se, komu to prospělo...

Osobně si myslím, že nikomu - Možná pár Svobodistům, kteří se prodrali (profackovali a promlátili) na lukrativní místečka. Rozhodně ne většině Ukrajinců, kteří do ještě větší bídy přijdou, EU, která "vyhrála právo" pomáhat Ukrajině a nahrazovat jí v ekonomice Rusko, ani Rusku, které chtělo Ukrajinu celou do CU.

"Yats" už požaduje po EU pomoc se stejnými argumenty, s jakými ji Janukovyč přijal od Ruska. Akorát EU ani neslibuje tolik, kolik bylo ochotno - a už začalo poskytovat - Rusko.

M. Zikmund 24.3.2014 14:14

Re: Kdo destabilizoval Ukrajinu???

To by se taky dalo říct, že celé vedení EU je v ruském žoldu, protože dělají koniny, které Putinovi vyhovují. Vždyť jenom ten poslední úlet, kterým je podpis asociační dohody s novou kyjevskou vládou je klasickým olejem do ohně. Věc zásadního významu, která by se měla řešit volbami, tak je rychlorychle řešená vládou, vytvořenou protiústavním převratem. Místo toho, aby chtěli požár uhasit a situaci uklidnit, tak západní část Ukrajiny sděluje té východní: "polibte nám řiť, mi si budeme dělat, co chceme a s vámi se nebavíme. Lidé typu propagandisty Palaty tomu sice tleskají, ale až se východní část proti tomu vzbouří, tak tenhle demagog bude první křičet, že v tom má prsty Rusko.

J. Brunner 24.3.2014 1:28

Všechno je to hezké

Doporučuji autorovi přihlásit se na vojenskou školu. Ono říkat ostatním co se má dělat, je strašně jednoduché.