6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Nežít se lží

Kdysi se samizdatem šířila brožurka Alexandra Solženicyna Nežít se lží. Apeloval na občany v komunistických režimech, aby se nepodíleli na propagandistických lžích. A pokud mají strach, tak aby alespoň mlčeli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 10.4.2014 13:31

Re: Mlčet by měl především autor

Ono Rusko to rozšiřování, byť nepříliš nadšeně akceptuje. On se Krym k Rusku také připojil DOBROVOLNĚ! Rozdíl je v tom, že zatímco na Krymu proběhlo všelidové referendum, na Ukrajině proběhl převrat a moci se chopila nacionalistická část poslanců a politiků. Než se někdo začne rozčilovat, tak musím říct, že to považuji za správné a přirozené a čekal jsem, že to nastane mnohem dřív. Na druhou stranu by bylo zásadní chybou kompenzovat si rusifikační tlak, který cítili Ukrajinci na Ukrajině tím, že budou ukrainisovat svoje Rusy. Pořád doufám, že většina ukrajinských Rusů dává přednost tomu zůstat na Ukrajině před Ruskem. Alespoň před rokem tomu tak ještě bylo, jenže současná revoluční vláda v Kyjevě dělá všechno proto, aby to změnila a bohužel se jí to daří. Jediným způsobem, jak situaci dlouhodobě zklidnit je referendum o budoucím uspořádání Ukrajiny, pod dohledem OBSE včetně Ruska.

Já s rozšiřováním NATO souhlasím a podporuji je. Na druhou stranu je třeba chápat hranici mezi dobrovolným rozšiřováním a anexí vojenských základen Ruska na Krymu.

Já sleduji média a takovou bubnovou palbu, jako nastala před olympiádou v Soči pamatuji naposledy před olympiádou v Los Angeles. Po eskalaci Majdanu, Putin opakovaně nabízel společný postup, ale EU a USA dali jednoznačně přednost konfrontaci. Nejspíš si spočítali, že je pro ně výhodnější udělat z Ruska bubáka, než lidi mást tím, že situace je složitá. Obyčejní Ukrajinci žijí v přesvědčení, že jsou pomalu nejbohatší zemí na světě a pouze korupce politiků brání tomu, aby Ukrajina během pár měsíců zaujala zasloužené místo mezi deseti nejrozvinutějšími státy světa.

V. Vaclavik 10.4.2014 9:40

Re: Mlčet by měl především autor

"Hranice mezi EU/NATO a Ruskem se posouvá směrem k Moskvě a ne naopak."

Zamlcujete fakt, ze jde o rozsirovani DOBROVOLNE!! To by melo Rusko vitat a samo se pripojit, pokud nechce dal byt nasilnickym rezimem! Rusko a Zapad nejsou stejni, Zapad je objektivne na te strane, kde by kazda civilizovana zeme mela a chtela byt! 

"slibovali západní politici Gorbačovovi, že se NATO a nebude rozšiřovat do zemí Varšavské smlouvy" -> To byla jedna z ukazek slabosti a pomylenosti zapadnich politiku, ulitba zbytkovemu komunistickemu mysleni Ruska, jak se tehdy myslelo.

"co mne znepokojuje, že NATO a EU, nejsou schopni a ochotni se s Ruskem rozumně dohodnout na spolupráci a sázejí na konfrontaci." -> Ze vam huba neupadne!

J. Kanioková 9.4.2014 23:12

:)))))))))))))

.

J. Jurax 9.4.2014 23:05

Re: Problém EU je v jejích poslancích

Jenže nesmyslné regulace opravdu dusí evropskou ekonomiku. Regulace opravdu škrtí sprchy, cukrovary, žárovky, záchody, pisoáry a vlastně i občany. Pokřivený systém energetických daní opravdu vytváří naprosto odlišné investiční prostředí, než jaké má celosvětová ekonomika.

Evropskou ekonomiku nedusí to, že její "podnikatelské elity" v touze po maximalizaci zisku využitím asijských otrockých podmínek a ničení životního prostředí, přesunuly miliony evropských pracovních míst do Asie. Evropskou ekonomiku dusí to, že tomu nedokáže konkurovat.

M. Pechr 9.4.2014 23:04

...psychologicky vzato...

...psychologicky vzato se naprosto pletete...jelikož imbecilita je odvozena od IQ, zatíco politické vyznání nikoliv, je to otázka určité zralosti ve vývoji osobnosti i společnosti a způsob řešení společenských otázek, otázka paradigmatu...vysoké IQ lze najít ve všech spektrech politického rozložení, spíše jde o emoce a souhrn morálních hodnot...

P. Vítek 9.4.2014 22:56

Re: Neuvěřitelné

Jste dobry sluha

P. Vítek 9.4.2014 22:55

Re: Axiom

Dluhy maji "podniky",ktere se dostaly do jejich laskave peče.

Ublizovala strana ,do ktere vstoupili a tim ji dodavali lesku

Mazali vsem,ale vetsina odolala-protoze citili,ze TO se proste nedela!Kazdy imbecil to chape,jen ti prechytreli ne

J. Jurax 9.4.2014 22:55

Re: Inu,

Naši zemědělci?

J. Jurax 9.4.2014 22:54

Re: Pitomá EU ochotná pro ekonomický zájem několika

Pročže je EU povinna jít za Ukrajinu do války?

J. Jurax 9.4.2014 22:53

Re: Inu,

Ovšem problém je, že ty kvóty vůbec jsou a že jsme o nich museli vyjednávat.

J. Jurax 9.4.2014 22:39

Re: Ta pitomá EU může způsobit, ža ta KGBácká svině

Inu, koho chtějí bohové zničit, toho potrefíí Evropskou unií ...

J. Jurax 9.4.2014 22:36

Re: Mlčet by měl především autor

Cože s k nám vrací z východu? Nemáte naopak Vy tu hlavičku trošku pomotanou?

J. Jurax 9.4.2014 22:30

Re: Axiom

No, on třeba takový Barroso je bývalý šéf komunistické strany Portugalska. Navíc maoistické. A třeba rudá baronka ... přezdívka říká vše.

J. Jurax 9.4.2014 22:28

Re: Pane Payne,

Máte pravdu, polemizovat s logikou a argumentací páně Paynovou, zda je pravdivá či nepravdivá, je holá zbytečnost a pošetilost..

Pan Payne má totiž prakticky ve všem pravdu.

Ale přesto to můžete zkusit, jsem zvědav, jak Vám to půjde.

J. Vyhnalík 9.4.2014 22:26

Re: Jde o to, že Rusové jsou pořád v zajetí doktríny o

Chtějí do NATO a do EU proto, že hledají jistotu a oporu a věří tomu, že všechno je jenom nějaký historický omyl a oni mají právo na prosperitu a úspěch, do roka, nejpozději do dvou. Tomu, kdo jim to slíbí, rádi uvěří.

EU a USA, místo toho, aby si z Ruska udělali spojence, dělají si z něho nepřítele. EU se bojí jakékoliv ideové alternativy k jejich "ever closer" politice a proto je pro ně myšlenka na prosperující Rusko noční můrou. Pro USA je Rusko hrozbou, kterou už jednou porazili, a tak není divu, že je pro Obamu snazší se vymezovat proti Putinovi, než politicky nekorektně pojmenovat islamistickou hrozbu. To, jak Putin zesměšnil Obamovy snahy v Syrii, mu Obama jen tak nezapomene.

Samozřejmě, že myšlenka národního sebeurčení je pro Rusko hrozbou. Nabízí se pak ale otázka, proč je takováto myšlenka tak nepřijatelná pro dnešní EU.

J. Jurax 9.4.2014 22:21

Re: Neuvěřitelné

Zatím ano. Ale všeho do času - EU si rozvracet nedáme!

J. Jurax 9.4.2014 22:21

Re: Neuvěřitelné

Vskutku. Je to až neuvěřitelně výstižné.

P. Han 9.4.2014 21:09

Re: Mlčet by měl především autor

A v Rusku dělali 70 let co???

P. Han 9.4.2014 21:04

Re: Bezprostředním podnětem k rozpoutání války v bývalé

Nepíšete pravdu. Jako první napadla "zbytková Jugoslávie", tj. Srbsko a Černá Hora, Slovinsko. Protože na jeho území byla téměř nulová srbská pátá kolona, byla jugoslávská armáda velmi rychle vypráskána. Chorvatsko přišlo na řadu až jako druhé. Bosna a Hercegovina, která do té doby byla vzorem toho, jak by měl vypadat a fungovat mnohonárodnostní stát, jako třetí. Konflikt vždycky vyvolala srbská strana. Makedonie se jako jediná odtrhla bez války. Pak přišlo na řadu Kosovo a po tomhle krvavém konfliktu se nakonec osamostatnila Černá Hora.

P. Han 9.4.2014 20:39

Re: Neuvěřitelné

Viďte. Že to ještě smí napsat, že?

P. Vaňura 9.4.2014 20:38

Proboha, toto je demagogie, zemědělské kvóty jsou tu

proto, aby chránili NĚKTERÉ (speciálně francouzské) zemědělce před schopnější konkurencí z jiných zemí EU. Česku by prospělo, kdyby z celé zemědělské politiky EU zůstala nanejvýš ochrana před konkurencí ze zemí mimo EU. Ani ty dotace by nepotřebovali.

P. Vaňura 9.4.2014 20:28

Jde o to, že Rusové jsou pořád v zajetí doktríny o

"zájmových sférách," kterou dnes přejmenovali na princip "blízkého zahraničí." Koncepce, že Ruská federace zastupuje zájmy Rusů v cizích státech je navlas stejná, jako analogická koncepce, kterou hlásalo nacistické Německo.

Paradoxem je, že státy "blízkého pohraničí" chtějí do NATO, protože se BOJÍ RUSKA. A současné kroky Moskvy jejich obavy ještě násobí. Přitom, neexistuje důvod, proč bychom neměli ekonomicky spolupracovat s Ruskem ale nemůžeme podporovat potenciálního agresora. Možná že chápu, čeho se Putin skutečně bojí, ale co se nahlas moc neříká. Pochybuji, že věří, že by EU se svými srandovními armádami Rusko napadla a Američané jsou zapleteni do válčení jinde. ALE on má strach, že by se mohly chtít odtrhnout i země, které jsou součástí Ruské federace a bojí se, že by toto mohl někdo z venku podpořit. Mimochodem, největší užitek z útoků z 11. 9. 2001 mělo právě Rusko, protože ty útoky daly světu na vědomí, že islamisté jsou nepřáteli VŠECH nemuslimských států. Takže nikdo nepodporuje třeba Čečence.

P. Vaňura 9.4.2014 20:13

Toto samozřejmě neznamená, že nevstoupíme do války,

pokud Rusko napadne kterýkoliv členský stát NATO. To je také nutná podmínka, jak vyjít s Ruskem.

Nezapomeňte, že vojenskou sílu respektoval dokonce i Stalin!

P. Vaňura 9.4.2014 20:10

Rusko bude bezpečnější a stabilnější soused, pokud

naše konveční a jaderné síly budou převyšovat ty jejich. V opačném případě nám nějaký appeacement bude stejně platný, jako tatáž politika vůči Hitlerovi.

Jediné, co nesmíme udělat je to, že Rusko nesmíme vojensky napadnout. Pak se budou bránit do posledního muže.

P. Vaňura 9.4.2014 20:05

Ta pitomá EU může způsobit, ža ta KGBácká svině

zabere nakonec i nás. Hlavně že "řeší problém globálního oteplování," když by měla řešit nedostatečnou porodnost a vojenskou slabost členských zemí!!!!

P. Vaňura 9.4.2014 20:02

Pitomá EU ochotná pro ekonomický zájem několika

firem dodávat té KGBácké svini moderní zbraně a kupovat od ní plyn za trojnásobek ceny, kterou platí spotřebitelé v USA (a tím tu KGBáckou svini vlastně financovat). 

A ta pitomá EU se také nejvíce ze všech podílela na nátlaku na Ukrajinu, aby se zřekla jaderných zbraní za jakési "záruky územní celistvosti. Pokud by si Ukrajina jaderné zbraně ponechala, žádná KGBácká svině by si na ni netroufla. A EU je zatěžko COKOLIV PODSTATNÉHO pro Ukrajinu udělat! Přitom je povinna jít za ni do války, což samozřejmě neudělá, a dokonce neudělá vůbec nic.

V. Hák 9.4.2014 19:58

Re: ???

já o důchod strach nemám protože jsem OSVČ, a důchod budu mít takový jaký jsem si naspořil.A v čem jsem o třicet let pozadu nevím,ale vím třeba dobře jaká svinstva se dějí při přidělování státních(městských)zakázek třeba v dopravě.Proto říkám,žádný trh ale prachy.

P. Vaňura 9.4.2014 19:54

Bezprostředním podnětem k rozpoutání války v bývalé

Jugoslávii bylo překotné uznání samostatnosti Chorvatska Německem. A dobře si pamatuji, že Václav Klaus před tímto krokem varoval.

P. Vaňura 9.4.2014 19:51

Takže stačí napsat toto, to že v Evropě nebyla válka

je téměř výhradně zásluha AMERIČANŮ. Pokud cokoliv nechali na Evropě, byl z toho vždycky průšvih, který opět Američané museli řešit. EU se dokonce není schopna zastat členského státu v ÚZEMNÍM sporu se státem nečlenským.

J. Vyhnalík 9.4.2014 19:45

Re: Mlčet by měl především autor

Víte o nějaké alternativě, se kterou by Rusko bylo bezpečnějším a stabilnějším sousedem? Pokud jde o expanzi, tak je dobré umět se na věc podívat z druhé strany. V době rozpadu komunistického impéria, slibovali západní politici Gorbačovovi, že se NATO a nebude rozšiřovat do zemí Varšavské smlouvy. Osobně jsem rád, že k rozšíření NATO došlo, ale to, co mne znepokojuje, že NATO a EU, nejsou schopni a ochotni se s Ruskem rozumně dohodnout na spolupráci a sázejí na konfrontaci.

Pokud mluvíme o expanzi, je dobré se na to podívat i z pohledu Ruska. Hranice mezi EU/NATO a Ruskem se posouvá směrem k Moskvě a ne naopak. A přitom, místo toho, aby EU a USA jednali s Ruskem jako s partnerem a pokoušeli se řešit situaci společně, sázejí na riskantní populismus.