14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

EVROPA: Nešťastná politika

V článku Dana Drápala Evropa: Naše nešťastná politika, který uveřejnil Neviditelný pes 22. února, se autor zamýšlí nad svým rozporuplným vztahem k Evropské unii a stýská si, že česká politika nemá žádnou politiku. S Danem Drápalem se dlouho znám, mám jej rád a vážím si jej. V mnoha pohledech na politiku sdílíme stejné nebo velmi podobné názory, v některých se lišíme, aniž by to ohrožovalo naše přátelství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Sedlák 4.3.2012 7:03

Ano s tímto lze souhlasit

S vyjímkou úplného závěru.

Premiér vyjádřil velmi jasně, v čem vidí problém propíranéhp paktu. Novináři, kteří mají lví podíl na úspěchu politického projektu TOP09 však vytváří dojem, že Nečas řekl jen to, co zmínil pouze na okraj. Ministr zahraničí je naproti tomu prezentován jako prozíravý, evropský politik. Dokonce i Kalousek, jeden ze strůjců současné šlamastyky, je předváděn jako rozumný politik.

Rozpor ve vládě není mezi premiérem a dvěma ministry. Jinak by totiž Nečas dostal zcela jiný mandát pro jednání o smlouvě. Celé to TOP09 mlžení je o shození vlády, proto to souznění s ČSSD, jejíž horování pro pakt a praktická politika, kterou provozovala jsou v ostrém rozporu.

K. Drobková 4.3.2012 6:40

Re: Naprostý souhlas z autorem

Pane Martin do zdejších diskusí se nemíchám jenom je čtu.Avšak někdy se nemohu ubránit některé příspěvky okomentovat.Když čtu vaše smysl postrádající příspěvky tak mám vážné podezření že vám je diktuje sousedovic pes.

M. Stuchlik 4.3.2012 2:00

Re: Napadlo mě úplně stejné slovo, které jste napsal...

Některým je potřeba fakta opakovat mockrát než je pochopí. Zvláště báje a pověsti o genialitě KGBáckého poskoka z Hradu drží jak houno košile.

J. Kanioková 3.3.2012 22:50

Napadlo mě úplně stejné slovo, které jste napsal...

ten Klaus musel být ale fakt fan tomas... co on všechno zvládl...?

Někteří lidi mi připadají jako můj počítač občas... kousne se a šlus... už dál nepřijímá..

M. Prokop 3.3.2012 21:43

"Bohužel v našich hlavách je maras po jednotné komunistické propagandě od r. 1948 do r. 1989, a skrytě i dodnes."

Račtež pane užívati první osobu jednotného čísla. Pak by mne ani nenapadlo s vámi polemizovat.

M. Prokop 3.3.2012 21:39

Re: Trvalé důsledky morální krize způsobená klausem

Obsese?

M. Prokop 3.3.2012 21:38

Palec nahoru!

J. Effenberger 3.3.2012 21:16

Moje řeč

Kdybych měl psát článek na téma EU a napsal ho jako Vy byl bych na sebe docela pyšný.

V podstatě jste na papír, nebo přesněji na net, napsal moje myšlenky

Děkuji

J. Kostrba 3.3.2012 17:42

Trvalé důsledky morální krize způsobená klausem

"Společnost se polarizuje a je otázka, které příčiny to způsobují více a které méně. Počátkem je nevyrovnání se s komunistickou minulostí po listopadu 1989, a tedy s morální krizí, která nebyla překonána,"

"Nejsme jako oni" bylo vyrovnání se s komunistickou minulostí. Byl to přeci záměr hledat a nalézat cestu diskusí a to nejen politickou, ale také odbornou. To byla jasně politika Pithartovy vlády. Na místo toho přišel Klaus navenek se slibem kapitalismu bez přívlastků, fakticky zcela vědomě s realizací kapitalismu mafiánského. Vedle jednoho Čalfy, kladeného za vinu Havlovi , Klaus mnoha prominentům a strukturám minulého režimu vcelku beztrestně umožnil přejít od politické k ekonomické moci skrze problematickou kupónovou privatizaci a ignoranci zákonného rámce transformace.

Dobře věděli kam směřují. Laureát Nobelovy ceny prof. Merton Miller z University of Chicago ve své přednášce v Praze v říjnu 1991 je jasně varoval k čemu směřují. Klaus způsobil tu morální krizi, která nás stále sráží.

Teď se znovu vrací případ vykradení CS Fondů ve spojitosti s Tykačem, Klause tak obdivovaným. Najděte si v archivu ČT, diskusi "Kam jsme to dopracovali?" Milana Uhdeho a Jana Konvalinky s ekonomem Tomášem Ježkem nejenom o privatizaci. http://www.ceskatelevize.cz/porady/1098523484-caj-pro-tretiho/307295350040003/video V čase cca 4:50 záznamu Tomáš Ježek objasňuje, jak došlo k tomu, že 1/3 DIKů, kteří investovali do investičních fondů byla okradena o 50 miliard, což v poměru k  tehdejšímu HDP by dnes představovalo až 100 miliard.. Protože po zákroku Klause (Ježek říká Federálního ministerstva financí) bylo záměrně ustanovení bránící tunelování fondů ze zákona odstraněno, ačkoliv už existovalo v provizorním řešení zpracovaném Ivanem Miklošem.

M. Martin 3.3.2012 16:03

Re: Naprostý souhlas z autorem

Pozor!Skopčácká vědecká pracovnicese zaměřením na trus frau Neser nás přišla poučit jaký je rozdíl mezi lejnem a trusem.

M. Bezouška 3.3.2012 15:59

dobrý článek

jen trochu složitý. Celkem se to dá vyjádřit velmi prostě: EU pozitiva limitně nula (volný pohyb osob, zboží i kapitálu byly v Evropě odedávna, jen se na to, díky nejrůznějším nablblým socialistickým systémům od doby první světové války už zapomnělo), EU negativa nevyčíslitelná. EU se svým euro dělá z věcí prostých záležitosti obtížné, běžné problémy není schopna řešit vůbec a ještě si sama další vyrábí v ohromném množství záviděníhodným tempem. Na dovršení svých "úspěchů" je tak drahá, že by se za peníze, potřebné k provozu celého toho nesmyslu dala postavit čistička odpadních vod pomalu v každé vesnici, tedy pokud by o to někdo stál. Změna může nastat snad jedině formou zázraku, nebo, což je pravděpodobnější, gigantickým průserem.

Nicméně články jako tento jsou potřebné - jen houšť a větší kapky. Pomatence druhu netzer to samozřejmě neodstraní, ale normální lidé snad jednou začnou používat hlavu k myšlení i o blahorodé EU a jejích protagonistech.

V. Vlach 3.3.2012 14:23

Vynikající článek.

Jen k tomu "hledání jiných politiků" - mám,opatrně řečeno,dojem,že bruselská nomeklatura,ale i ta jednotlivých států,si jiné-nové politiky nemůže pustit mezi sebe.Z pudu sebezáchovy,jak jim namlouvá ego.Pravda je hlubší i prozaičtější.Jednak jim momentální pelechy víc než vyhovují(se svými bruselskými příjmy sakumprásk se všemi náhradami a pod,jejichž výše si tradičně sami určili,by byli nejspíše blázni,aby se tohoto kralování vzdali bez boje!)a jednak jakákoliv nová tvář v Bruselu musí projít análním alpinismem takového rozměru,že jakýkoliv krok stranou nebo nedej bože nazad se rovná vlastizradě,vyobcováním ze společenství homo sapiens(bruseliensis) a rozpuštěním na atomy.Brusel je v tomto konzervativní víc než toto označení doposavad znamenalo, dle slovníku.Cokoli jiného znamená změnu Systému,protože vše ostatní je jenom produkt vychytralého žvanění,žonglování se slovy a jakékoliv hledání jiných cest je jenom maňáskové divadlo pro podanné.

J. Boleslav 3.3.2012 13:45

Re: Omluva autora čtenářům

Promiňte, přijde mně ale, že ta věta stále není úplně v pořádku.

J. Schwarz 3.3.2012 12:58

Krásný článek!

Dík!

S. Netzer 3.3.2012 11:38

Re: Naprostý souhlas z autorem

Kachny vyměšují trus, diskusní lejno Tesaříku.

R. Tesařík 3.3.2012 11:06

Re: Naprostý souhlas z autorem

a vy se hned přilepíte na každý překlep jako kachní hovno.

I. Schlägel 3.3.2012 10:51

Bravo,

pane Rejmane.

J. Boleslav 3.3.2012 10:38

Výborný článek,

naprostý souhlas.

P. Fiala 3.3.2012 10:35

Řekni co máš v hlavě . . .

 . . . řeknu ti jaký jsi.

Bohužel v našich hlavách je maras po jednotné komunistické propagandě od r. 1948 do r. 1989, a skrytě i dodnes.

V hlavách západních Němců, Francouzů, Angličanů, Dánů, Švédů jsou jiné, dle mne díky generačnímu kontinuálnímu vývoji kulturnější civilizačně vyšší hodnoty a s myšlenkami k těmto je jimi konáno.

Svědčí o tom ty neustálé "třetí cesty" a geneticky snad dané, že jsme nejlepší na světě. Též typické je "Kdo neskáče není Čech", či obviňování v médiích na základě "presumpce viny". Morální hodnoty vybudované v generacích za 1.republiky nejsou stále ještě obnoveny. Kdoví zda je to vůbec ještě možné, při pomyšlení na již tisíce let platí řecké úsloví "Nevstoupíš do stéjné řeky" (voda uplynula i ty jsi se změnil - hezké připomenutí obecného objevu principu relativity).

S. Netzer 3.3.2012 9:46

Re: Naprostý souhlas z autorem

Hrádky.

Tak to jo, to bude ono. A já proč jsem na to už nepřišla dřív!

L. David 3.3.2012 9:30

Velmi výstižné.

EU jako hospodářské společenství ANO (jen bez těch nesmyslných regulací a dotací křivící trh).

EU jako fiskální unie ... konfederace ... federace rozhodně NE! Na mocenské touhy evropských byrokratů bychom doplatili nejen my, ale celá unie.

Bude-li Brusel tlačit na pilu a násilně vytvoří (ať již jakýmikoliv triky) politický evropský superstát, je pouze otázkou času, kdy se takový uměle vytvořený slepenec s velkým třeskem rozpadne.

Poučme se z historie, jak skončily všechny uměle vytvořené veleříše.

P. Jášek 3.3.2012 8:51

A přijdou volby,

vyhraje Sobotka se slibem zvýšit důchody a porodné...ocumlá se s kamarády commissaires...

P. Lenc 3.3.2012 8:27

Naprostý souhlas z autorem

nejen co se týče vnitřního fungování EU,ale také naprosto jasné stanovisko k devastujícím politickým hrádkám vůči USA a státu Israel.A není náhodou,že za tímto Mnichovanstvím stojí evropská levice.

M. Rejman 3.3.2012 8:17

Omluva autora čtenářům

Při přepisování textu jsem omylem vynechal závěr úvodní věty, který má znít: "... a stýská si, že česká politika nemá žádnou politiku, vymezující sem k politice EU."

Laskavému čtenáři se velice omlouvám.

Martin Rejman

J. Kanioková 3.3.2012 7:56

Proč Německo nechce konec eurozóny?

Špatné zprávy z eurozóny paradoxně pomáhají německé ekonomice. Euro totiž obvykle oslabí, což udělá německé výrobky levnější a tudíž lépe prodávané ve světě.

Německo si i půjčuje za menší náklady. Tím levněji se pak financuje německá vláda a částečně i německé podniky.

Od května loňského roku euro k dolaru postupně oslabovalo. Jak se to projevilo? Německý export byl rekordní a poprvé v historii překonal bilion eur. Vzrostl o víc než 11 procent. Rozpad eurozóny by naopak pomohl jihu.

http://byznys.ihned.cz/?p=027000_d&article[id]=54904100

J. Kanioková 3.3.2012 3:49

V dnešní MFdnes/kavárna, str. 30-33, píše výborný Petr Robejšek

V Evropě snad existuje hodnotová sounáležitost, ale jistě zde chybějí základní materiální předpoklady pro sjednocení. Pozorujeme FAKTICKÝ ROZPAD společenství evr. států na podskupiny s dočasně slučitelnými zájmy. Pro bezpečnost a blahobyt naší země je další prohlubování evr. integrace buď bezvýznamné, nebo škodlivé.

Oxfordský historik Timothy G. Ash nedávno vyzval evr. vlády, aby místo "politiky strachu" a pouhé záchrany eura prováděly, ve jménu velkého evr. politického projektu "politiku nadějí". Ash, jeden z veleknězů evr. víry se samozřejmě neptá, jestli je sjednocení proveditelné a jestli je národy chtějí.

Rovněž v české debatě je často řeč o filozofickém, historickém a morálním rozměru evr. integrace. Naproti tomu přicházejí zkrátka diskuse o tom, jaký význam mají pro orientaci v nepřehledném evropském procesu národní zájmy. Místo toho často slyšíme, že vlastně nikdo neví, co národní zájmy jsou. Pokusme se tedy vymezit vztah českých národních zájmů a evropské integrace.

Je to skvělý třístánkový článek a končí tímto závěrem - Ostatní státy se snaží, abychom jednali v jejich zájmu. Někdy se tomu nemůžeme ubránit, ale zároveň musíme udělat všechno pro to, abychom ustoupili co nejméně a vyrovnali ústupek ziskem jinde. Země jako Švýcarsko, Dánsko nebo Holandsko ukazují, že to jde. Dokonce i od zchudlého Irska se můžeme poučit, že je možné úspěšně bránit národní zájmy, přestože je Dublin odkázán na cizí pomoc.

V jednom se česká politika může poučit i od Evropské unie. Opakovaná selhání tohoto neřiditelného giganta ukazují, že národně zaměřená politika je přiměřenější a má větší šance na úspěch. Národní elity mohou na základě společného jazyka, tradic a potřeb provádět politiku sloužící národním zájmům tak, jak to odpovídá aktuálním potřebám země.

J. Kanioková 3.3.2012 2:21

Pane Rajmane, máte mou obrovskou úctu... děkuji...

souhlasím s Vámi téměř absolutně.. jen této větě ne - "Považuju za dobré, že zatím je EU svobodným sdružením suverénních, samostatných, nezávislých demokratických států."

To už není.. o suverenitě všech evropských zemí se už dost dlouho mluvit nedá, bohužel... Evropa už dávno není jen hospodářské společenství výhodné pro všechny. Čím větší společenství, tím více protichůdných zájmů, konfliktních situací a rostoucího odporu. Bruselská věrchuška nás (za pomoci i našich eupolitiků) stále víc svazuje a odsuzuje do pozice poslušných vazalů. Demokracie dostává stále víc na frak.

Jsem vděčná Nečasovi, že jsme tento předstupeň Fiskální Unie nepodepsali a doufám, strašně moc doufám, že nepodepíšeme. I když se nám budou mstít. Musíme si zachovat co největší podíl nezávislosti, jak jen to bude možné. Aby nám zůstal v co největší míře manévrovací prostor, abychom mohli hájit naše zájmy.

Jak řekl pan Robejšek - "členství ve spolku není lyrika a 10 přikázání. Členství ve spolku je má dáti - dal." S čímž velmi souhlasím, byť útlocitné duše budou nad touto formulací kvílet a vyhlašovat klatbu. Mi už dávno lezou na nervy lidi, co se zaštiťují svědomím a solidaritou, což sice k životu patří, ale nesmí jít na náš úkor. To už se pak mění v sebeobětování, které demotivuje a končívá velmi často velmi špatně.. Vždy je důležité - odsud / potud.

"Sebeobětování by mělo být policejně zakázáno. Demoralizuje ty, pro něž se obětujeme.." Oscar Wilde

T. Pansky 3.3.2012 0:53

Velmi dobre napsano. Vynikajici. Ted ale realita ...

... Co autor rekl, je politika vychazejici z reality. Soucasna EU je silne pro-socialisticka (tam spadaji i vsichni environmentaliste). Zatim si vetsina lidi tento fakt nepripousti a zaroven se nestara o svoji budoucnost. Tim hure pro nas. Ekonomicky se Evropa dale potapi. To take nechceme videt, protoze jeste stale zijeme ze sveho pocitu evropske nadvlady a kolonialismu. V realite tam ovsem davno nejsme a o Evrope nikdo ani nemluvi, nebot neni o cem (krome evropske krize). Bude muset evropsky socialismus krachnout, jako krachly socialismu v Ceskoslovensku, Polsku, Madarsku a dalsich nebo najdeme cestu, jak tento trend obratit? Alespon zacneme nazyvat veci pravymi jmeny: protoze odmitam evropsky socialismus, to neznamena, ze odmitam Evropu jako takovou. top0625top@live.com