20.6.2024 | Svátek má Květa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Stuchlik 31.8.2011 22:02

Re: "Ekonomové", nepleťte se do politiky, jen to zhoršujete.

Aha, takže my obyčejní občané jsme blbci, kteří nerozumí genialitě politiků z Bruselu a proto je neprávem kritizují. Neříkali něco podobného už i komunisti?

J. Kanioková 31.8.2011 21:27

No tak Bush byl, co se týče ekonomiky, mnohem lepší prezident

jeho výdaje, které zvýšily dluh, jdou především na účet válčení, z čehož se jako lidr NATO nemohl vyzout, vlastně ani nevím, jestli moc chtěl. Jen co vím určitě, že Irák začal tím, že Saddám přepadl Kuvajt a Kuvajt veeelmi stál o zásah. No a pak už to pokračovalo... k tomu nechci nic říkat.. Ale Obama je naprostým neštěstím Ameriky a škoda, že nevím, kde najít odkaz na článek s grfem zadlužení USA. To, co se okamžitě rozjelo po Obamově nástupu, to se na grafu dá srovnat jej s obdobím WWII

B. Hejda 31.8.2011 19:39

Re: Protože mají levičácké politiky a ekonomy,

A nemohl sympatie Američanů k "nezodpovědnému levičákovi" Obamovi náhodou trochu posílit fakt, že hospodářská krize přišla po zhruba sedmi letech zodpovědné a moudré vlády konzervativce Bushe?

J. Kanioková 31.8.2011 19:26

Házení klacků pod nohy podnikatelům, levičácké bludy politiků, kteří by rádi vnutili stejné podmínky všem, což je konec konkurenceschopnosti

Stejný levičácký problém v USA http://www.finmag.cz/cs/finmag/penize/koreny-americkeho-prusvihu-urednici-uci-podnikatele-podnikat/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/211411058320831/video/        Robejšek dnes o EU, asi 7 min.

J. Kanioková 31.8.2011 19:22

Protože mají levičácké politiky a ekonomy,

například Obama je typický levičák - regulace, regulace, regulace, přerozdělování (tudíž ztráta peněz po cestě), stále těžší podnikání -  protože musí kvůlí levičáckým výmyslům- regulacím- zvyšovat náklady na režii, což musí dát do ceny a tudíž drahne a následkem toho ztrácí odbyt. Nechce-li podnikání okamžitě ukončit, tak si musí půjčovat v "dobré víře", že se začne dařit a lehce splatí. Nezačne-li se dařit, pokračuje v dalším zadlužování až do okamžiku, kdy mu dojde, že je v koncích a krachuje, Jeho majetek nestačí na úhradu dluhu, atd. atd.

Vážený, já se amalytikou roky živila..  Zkuste si přečíst tohle -

http://www.finmag.cz/cs/finmag/penize/koreny-americkeho-prusvihu-urednici-uci-podnikatele-podnikat/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/211411058320831/video/        Robejšek dnes o EU

O. Uživatel 31.8.2011 17:59

Uživatel požádal o vymazání
V. Mlich 31.8.2011 17:51

Komu dlužíme?

Odhaduji, že české státní obligace nakoupily v převážné většině německé banky za peníze, co si u nich ukládají lidi na důchod. A taky mají nakoupené řecké obligace. Když teď němečtí daňoví poplatníci zatáhnou řecký dluh, tak si vlastně ještě jednou platí své vlastní penzijní úspory, resp. svých rodičů, kteří je právě začnou vybírat. Pokud to Řeci zas neprožerou, to pak budou muset těm rodičům dát ještě potřetí, na chleba.

Jinak jsem zastánce jednotné měny, ale ne EURa jak ho pojímá ECB, ale třeba zlatem krytého. Pak by vlády nemohly čarovat s devalvací/revalvací a okrádat tak vlastní občany a pravdu by přestal mít i Paroubek s jeho "státní dluh se neplatí".

B. Pauk 31.8.2011 17:38

"Ekonomové", nepleťte se do politiky, jen to zhoršujete.

Ve složitém, víceúrovňovém systému, není a ani nemůže být žádná silová vazba jednosměrná. Stručně řečeno "Brusel" (nebo Paříž či Praha) není Bůh a nevymýšlí nic jiného, než co mu přinášejí podněty z nižších úrovní systému. Může pouze experimentovat (a také to dělá) přičemž žádná exaktní a objektivní záruka úspěchu daného experimentu neexistuje. Každý úředník si do Bruselu přináší návyky z domova a koriguje je v interakci s ostatními. Má tedy automaticky větší výběr, než v zapšoukané české kotlině. Navíc může kombinovat experimenty celosystémové s lokálními, a ty lokální po vyhodnocení rozšiřovat na větší prostor. Zatím nezpůsobil žádnému členskému státu nějakou katastrofu, takže počkejme s křikem, až se opravdu něco fatálního stane. Vystoupit z EU může kdokoli kdykoli. Má-li tedy Jefim Fištejn jakýkoli recept na řešení konfliktů mezigeneračních, mezitřídních, rasových či jiných - má zároveň i větší pole působnosti pro šíření takového receptu. Každá mince má vždy dvě strany. Neznám jediný národ či stát, který by izolován od ostatních nad ně vynikl a své vyjímečné postavení si udržel.

O. Uživatel 31.8.2011 17:28

Uživatel požádal o vymazání
K. Křivan 31.8.2011 15:46

Re: Nepříčetní socialisté, pane Tomský, socialisté... Dzp.

Navíc vedení maoistou Barossem a agentkou KGB Ashtonovou.

B. Šourek 31.8.2011 14:54

Re: Většina Evropy ...

K tématu celoevropského referenda a především jeho výsledku velmi doporučuji knihu V. Podrackého "Poslední člověk". Místo nedokonalého referenda se v románu popisuje mnohem účinnější "průnik mozků". Každý se plně demokraticky vyjádří. Výsledek?

Však - přečtěte si, neprohloupíte.

B. Hejda 31.8.2011 14:04

Re: Vážená,

A dokázala by Vaše dokonalá analytická mysl odpovědět na otázku, proč mají obdobné hospodářské problémy i země, kde se Eurem neplatí, nebo nejsou dokonce ani v Evropě?

B. Hejda 31.8.2011 13:56

Re: Hlavní "zločin" eurolídrů

Formální existence zlatého (nebo jinak kovového) standardu nijak nebránila vydávání ošizených mincí a později nekrytých bankovek. (A za první republiky byl zase virtuální "obsah" zlata v koruně několikrát snížen).

Dnes nejsou světové měny oficiálně ničím kryté. To je fakt, který nevymyslel Sarkozy ani Merkelová a bylo by to tak, i kdyby žádné Euro neexistovalo.

Za idicii, proč není Euro zodpovědné za dnešní problémy považuju fakt, že velmi obdobné problémy mají i země mimo Evropu. A za Řecké problémy mohou v první řadě masivní manipulace a podvody tamních politiků.

(A tou tabulkou jsem reagoval hlavně na tvrzení, že problémy Eurozóny začaly OKAMŽITĚ (Kdyby to autor netvrdil, tak bych na to nenarážel) po přijetí Eura. Pokud pro toto tvrzení existuje tolik důkazů, jak tvrdíte, nebude snad problém nějaký z nich zde uvést).

J. Kanioková 31.8.2011 13:27

A vaše ironie - "takže nepotřebujeme EU, ani Radu ministrů financí, hospodářské strategie" je hloupá.

Takže ti, kteří nás všechny v Evropě do této situace dotlačili svými nesmyslně tvořenými podmínkami, takže ti by se teď měli spojit a spolu dohromady a centralisticky by nás měli spasit???

To snad nemyslíte vážně.. jednotné daně, eurobondy, to si myslíte, že je ta správná cesta? Naopak, byla by to ještě větší ztráta konkurenceschopnosti a propadu!

Vy nevíte, jak si stěžují obce a i třeba kraje, jak je pro ně problém dodržovat to, co si na ně vymýšlí TAK DALEKO a neznale místních podmínek, až v Praze? To je naprosto stejné, jako když se rozhoduje centrálně v Bruselu ! Špatně !

J. Kanioková 31.8.2011 13:14

Vážený,

mě PŘEDEVŠÍM fascinuje vaše vyhodnocení té tabulky na webu Finance, na kterou jste dal odkaz... Vám nejspíš chybí analytická schopnost vyhodnotit data správně, protože to, co píšete, jsou bludy.  Jednoznačné vyhodnocení údajů v tabulce je -

1. z počátku byl růst, nebyla tehdy finanční krize, takže není divu..  ano..  ale

2. jak to, že při růstu rostly dluhy? Proč se země STÁLE VÍC zadlužovaly a rovněž jim tím pádem rostly výdaje na "obsluhu dluhu" ´= úroky...... proč?

3. od r. 2008 nastává opačný trend, už jdou některé země, místo do růstu, do mínusu...proč? začíná krize, růst padá a splácení aspoň úroků z dluhu tvrdě omezuje investiční možnosti i mandatorní výdaje. Firmám díky krizi klesají výnosy, tragicky se zvyšuje nezaměstnanost a podpory v nezaměstnanosti.

4. 2009, už jsou v mínusu všichni a nastává ještě větší neschopnost splácet aspoň ty úroky a tak roste zadlužování neskutečným způsobem.  2010 je EU  v piheli a 2011 už totálně.... Proč k tomu došlo? Rozmařilým způsobem hospodaření na dluh, nesnižováním výdajů, politiky EU stojící na neskutečně rostoucím přerozdělování, dotacím, regulacím, zvýhodňováním některých skupin, příkazy, zákazy, normativy, hygienické zběsilosti.... A tak firmy stagnují, jiné krachují. Ubývá plátců do SR, přibývá nezaměstnaných, důchodců, výdajů SR...

B. Hejda 31.8.2011 12:36

Re: Hlavní "zločin" eurolídrů

Aha - takže nepotřebujeme EU, ani Radu ministrů financí, hospodářské strategie - rostoucí cena surovin, nedostatečná flexibilita trhu práce, financování školství a vědy a další problémy, to vše se vyřeší tím, že si zazpíváme Ach synku synku.

Vskutku závratné moudro...

I. Schlägel 31.8.2011 12:28

Re: Hlavní "zločin" eurolídrů

Nu, autor popisuje hospodářské potíže některých zemí eurozóny, které jsou způsobeny zavedením eura s pravidly, kterým nemohou vyhovět země s tak rozdílnými ekonomickými podmínkami, jako jsou například Řecko a Německo. A to nemluvím o jakémsi paktu stability, jehož pravidlům nevyhovuje skoro nikdo (míra inflace a roční míra zadlužení). O tomto autor minimálně naznačuje poměrně dost. O hospodářských problémech eurozóny a o jejich příčinách si dnes pomalu povídají děti na 2.stupni základní školy. Relevantní informace podporující názor autora jsou k mání na každém kroku. Jediný, kdo o potížích neví nebo vědět nechce jsou týpci, co v televizi pod hlavičkou odborů vyřvávají líbivá hesla o řecké lži. Jinak měna krytá zlatem fungovala ve vyspělém světě, pokud se nemýlím, minimálně v první polovině 20. století, ne li déle alespoň v některých zemích. Dnes tu máme nekryté peníze, jak správně argumentujete, které jsou valnou měrou jednou z příčin dnešních ekonomických potíží. I o tom je v podstatě tento článek. Tabulka růstu HDP v evropských zemích na tom nic nemění, neboť jsou to čísla postavená na vodě, jak se poslední 3 roky ukazuje.

P. Joch 31.8.2011 11:52

Re: Hlavní "zločin" eurolídrů

Nic jste nenašel? To asi svědčí o vašem rozhledu. A co tahle: Ach synku, synku..

Nauč se synečku hospodařit, to je to moudro!

B. Hejda 31.8.2011 10:52

Re: Hlavní "zločin" eurolídrů

Zkusil jsem aplikovat autorův "zdravý rozum" - přezpíval jsem si všechny lidovky, na které jsem si vzpomněl a nenašel jsem v nich řešení žádného aktuálního problému.

Mimochodem - paní Merkelová se od začátku do pomoci Řecku příliš nehnala a eurobijci měli hned jasno - jde o důkaz evropské ne(akce)schopnosti.

P. Čása 31.8.2011 10:47

Většina Evropy ...

S článkem v celku souhlasím, ale osobně jsem vždy velmi skeptický k závěrům, které vychází z premisy typu: Většina lidí si přece myslí.. , Většina Evropy chce ..., atd.

Dle mého názoru v současné době NIKDO není schopen říci, co chce většina lidí. Na druhou stranu, velmi se blíží doba, kdy již bude opravdu technicky možné zjistit, co si o nějakém tématu myslí většina obyvatel státu nebo celé Evropy. Pokud se nestaneme svědky nějaké globální světové/evropské katastrofy v důsledku politických/ekonomických/sociálních, tak do 10-20 let bude celá Evropa dostatečně informačně propojena natolik, aby bylo možné uspořádat celoevropské referendum, klidně jedno každý den.

To pak bude zajímavé sledovat, až na konci večerního bloku evropských zpráv na televizi naskočí okno "Hlasujte" a ráno se politici budou muset sejít a prodiskutovat náhlé změny preferencí svých voličů :)

Já vím - zdá se to jako utopie - ale podívejme se okolo sebe na výsledky normálního technického pokroku v oblasti médií a jejich propojejí s informační technologií za posledních 10 let.

S. Ševeček 31.8.2011 10:04

Saturnin

Pane Hejdo, pan ředitel mě požádal o zaslání této zprávy:

Očistíme-li "rostoucí HáDéPé" o míru zadlužování státních rozpočtů, pak jsme v mínusu. Aniž bychom museli zvažovat (správnou) námitku diskutujících pode mnou a margo "CO je to za HDP", resp. která část GHDP se zvyšuje).

Jinak, inflace kolem 1,2% ročně je považována za "přirozenou", danou dynamikou rozvoje civilisace a trhem s vyšší přidanou hodnotou v produktech i službách. Teorém Reálné Prosperity, který jsem (tedy pan ředitel) formuloval, má za základní tvrzení to, že Prosperita začíná při "agregátovém hospodářském růstu" na dvojnásobku inflace. Platí také Druhá věta TRP, že pokud je agregátový růst pouze na úrovni růstu HDP, pak v primární výrobní sféře dochází k poklesu produktu, tedy i komplexní zaměstnanosti&produktivitě práce o míru zadlužování státních rozpočtů.

B. Hejda 31.8.2011 9:19

Re: Hlavní "zločin" eurolídrů

Vlády podporují hospodářství "nekrytými" penězi přiznaně už od 19. století. Fakticky se to dělo ale už od konce středověku. Nevidím, jak to souvisí s EU, nebo s faktem, že autor článku uvedl poměrně odvážné tvrzení o tom, že je Evropa už od zavedení Eura a právě vinou Eura v úpadku, aniž by ho podpořil jakýmikoliv argumenty.

J. Hejna 31.8.2011 8:53

Re: Velmi dobre napsano. Prave proto, ze euro politika je naprosto odtrzena ...

Europoslance - k odpovědnosti?

Chá chá.

K. Janyška 31.8.2011 8:49

Nepříčetní socialisté, pane Tomský, socialisté... Dzp.

R. Jonák 31.8.2011 8:43

Re: Velmi dobre napsano. Prave proto, ze euro politika je naprosto odtrzena ...

No s těmi eurooslanci bych to moc nepřeháněl, on totiž celý europarlament je řekl bych jenom taková zástěrka, aby to vypadalo, že celá EU je demokratický spolek, avšak skutečný vliv europarlamentu je minimální. Navíc si k tomu připočtěte jací naši europoslanci tam jsou a výsledek je jasný.

D. Seibt 31.8.2011 8:38

Re: Hlavní "zločin" eurolídrů

Ne, autor pouze apeluje na zdravy rozum, ktery se nedostava. Na nebezpeci zadluzovani a na blaznive napady, kterymi chce Markozy zachranit Evropu. Bohuzel cim vic napadu od nich prichazi, tim vetsi problemy vznikaji. Kdyby se nechalo Recko padnout asi by to stalo mene, nez co to stalo doposud.

L. Gryc 31.8.2011 8:18

Re: Velmi dobre napsano. Prave proto, ze euro politika je naprosto odtrzena ...

Euroleadři jsou pěkní zm@tci, ale vliv rozpočtu EU na naše hospodářství se nesmí přeceňovat, v celé EU to pro rozpočtové období 2007-2013 dělá okolo 1,1% HDP členských zemí a v dalším období to má ještě klesnout. Mnohem větší bor@el dělají různé nařízení a směrnice EU, které musí náš stát přijmout a dodržovat. Většina těchto předpisů je lobystických, jako ty mega kecy o obnovitelných zdrojích, jejichž podíl by jsme měli mít do roku 2020 ve výši 20% vyrobených energií. To jsou stovky miliard vyhozených do vzduchu z našich kapes, protože to stejně nebude fungovat. Uvidíte tu pohromu na naše hospodářství, jestli opravdu němci zavřou všechny svoje atomové elektrárny. Za to by měli ekoteroristy závislé na volebním cyklu a dotacích pověsit na nejbližším stromě.

V. Hajková 31.8.2011 8:02

Re: Hlavní "zločin" eurolídrů

Když   se  dívám  na   Vámi  doporučené  tabulky   rustu  HDP  za   socanu-   to  by  člověk  brečel,  jaké   dokázali  nasekat  dluhy-  při  tak  užasném   rustu   které  v  těch  letech  česko  mělo!

I. Schlägel 31.8.2011 7:58

Re: Hlavní "zločin" eurolídrů

Není potřeba čekat na konzervativní ráj, stačí znovuobjevit systém má dáti-dal. Tento systém v socialistické evropě pomalu ale jistě mizí. A k Vaší tabulce, dokud nerozklíčujete, čím je ten růst vyživován a kolik té výživy je přirozené a kolik umělé za vypůjčené peníze, tak je Vám tato tabulka jako metodická pomůcka k ničemu. Možná by bylo dobré si ta data protáhnout až do roku 2010, abyste měl přehled, kolik zase Evropa z toho předcházejícího růstu dokázala "efektivně" umazat. Do tabulky vedle čísílka o 2 procentních růstech si ještě dosaďte tvrdá čísla o narůstajícím zadlužování. Zjistíte, že evropské hospodářství je napojené na umělou výživu v podobě natištěných peněz. Autor má pravdu a Vy v tom optimisticky plavete. Ve finále socialistické vize zase narazí na tvrdou, kapitalistickou realitu. Má dáti-dal, pane.

Z. Rychlý 31.8.2011 6:49

Re: Absolutní souhlas

Taky tak, ale dáma má přednost.