1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

EVROPA: Největší krize od války

Eurokomisař pro rozšíření Štefan Fülle na konferenci k východnímu partnerství EU v Praze prohlásil, že Evropa v současnosti prožívá největší krizi od roku 1945. S tím více méně souhlasím. Jen je potřeba dodat, že příčiny této krize spočívají mimo jiné i v evropské bezpečnostní politice, nízkým nákladům Evropy na armády a i nechutí Evropanů vzdát se svých zajetých kolejí pohodlí a sociálních standardů na úkor lepší obrany.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novak 28.4.2014 12:19

Tymošenková je Ruska?

Tymošenková je Ruska? Já jenom, že jediný, kdo někoho chce (chtěl) sežehnout atomovkou byla ona a týkalo se to Ruska a východní Ukrajiny. Jenže, to by nebyl Bartoň, že.

J. Podešva 28.4.2014 11:53

zase plácáte

Ponechám stranou vaše označení Ukrajiny jako "jihozápadní odrůdy Ruska". Ano, Ukrajina (minimálně ta západní) chtěla do EU. Nevšiml jsem si, že by si to pak rozmyslela. Zato Putin to nechtěl a tím to celé začalo. Janukovyč vyhrál volby s programem vstupu do EU. Pokud to Ukrajinci nechtěli, proč ho tedy zvolili ? Pak ale Putin zadupal nohama a Janukovyč ucouvl a obrátil. Takže ne, že by si to Ukrajinci rozmysleli. A jen tak mimochodem, nic mi do toho není, ale nejste vy náhodou taky Rus ? Napadá mě to, když čtu vaše formulace. Takhle s despektem se zřejmě Rusové dívají na Ukrajince. Chápu, že se jim to nelíbí.

J. Podešva 28.4.2014 11:48

umělý jazyk ?

Vy jste dobrý :-) Tak podle vás je slovenština "umělý jazyk" ? Zkuste to říci na Slovensku.

J. Podešva 28.4.2014 11:45

pane Šejno, co to plácáte ?

Ukrajina anektovala Krym ? A kdy, prosím pěkně ? Vždyť už bylo asi 100x napsáno, že Krym "daroval" Ukrajině Chruščov v době, kdy to bylo jedno, protože všechno byl stejně jeden Sovětský Svaz. EU anektovalo Litvu, Lotyšsko, ... Česko (!) ... Chorvatsko ! Tohle přece nemůžete myslet vážně. Tak předně, copak existuje nějaký suverénní stát, jménem "EU", který by eventuálně mohl něco anektovat ? Copak všechny ty státy, které jmenujete, nejsou samostatné a suverénní státy ? A ohledně té mírumilovnosti ... kdo začal harašit zbraněmi ? Kdo začal s obrněnými vozy jezdit po Krymu ? Kdo obklíčil a dobyl ukrajinské základny na ukrajinském území ? Kdo hromadí vojska u ukrajinských hranic ? Kdo pořád vyhrožuje "ozbrojeným zásahem na obranu ruského obyvatelstva KDEKOLIV !!!" A konečně, kdo vyhrožuje radioaktivním popelem ? Zkuste mi na to odpovědět !

M. Šejna 28.4.2014 11:24

Re: Hloupost.

protože jihozápadní odruda Ruska se nejprve chtěla připojit k EU a pak si to rozmyslela. Proto bylo potřeba tuto zemi totálně rozvrátit a případně i vtáhnout do tohoto sporu Rusko.

P. Čech 28.4.2014 11:24

Re: Slovo do pranice.

Každý stát by měl respektovat rozhodnutí jeho občanů . Toto rozhodnutí by měly respektovat i ostatní státy. Nějaké t.zv. sféry vlivu by měly být prohlášeny obecně za relikty minulého tisíciletí, "velmoci" taktéž. Rozhodování občanů v demokratických státech (lhostejno o jaký typ demokracie se jedná) o zásadních věcech fungování státu by mělo být zjišťováno a nastolováno na základě obecného referenda, které musí mít možnost občané vyvolat. Většinová vůle občanů jakéhokoliv státu musí být respektována obecně. To jsou zásady, na kterých by se měly sjednotit všechny státa na světě a potom by většina problémů zmizela.

J. Hejna 28.4.2014 11:23

Dva odstavce stačily.

Hlavně, že vy jste hluboce chápavý.

Kam se chápete?

M. Šejna 28.4.2014 11:20

pan Schwarz neodpověděl

položil jsem panu Schwarovi žádost, aby vyjmenoval územní zisky "dobyvačného" Ruska za posledních 100 let a porovnal to s územními zisky Ukrajiny a EU. Reakce byla nulová, protože se to nehodilo do třídně-ideologického myšlení našich rusofobů. Takže ty zisky napíšu já:

Rusko anektovalo: jihovýhodní kus Finska, Kalinigradskou oblast.

Ukrajina anektovala: Halič, Volyň, severní Bukovinu, jižní Besarábii, Podkarpatsko a donedávna Krym

EU "připojilo" anektovalo: Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Maltu, Kypr, Slovinsko, Chorvatsko.

Ale roztahovačné je prý Rusko, zatímco Ukrajina a EU jsou mírumilovné země bez expanzivních snah.

M. Pechr 28.4.2014 11:08

paměť

...člověk má obecně tendenci zapomínat to horší a to lepší adorovat, asi jako chlapi když vzpomínaj na vojnu, na legraci co prožili, ale probrečené noci už ne... ...já nemusim ani komunisty ani eu, ani rusáky... ...ovšem strašení bartoňova typu taky ne...

K. Frejlach 28.4.2014 10:45

Zneužívání misí OBSE

To, že v misi OBSE do Stavjansku, byli lidé, kteří se zabývali špionáží ve prospěch kyjevské vlády, není první zneužití současné OBSE, která je zřejmě kontrolována Západem. Vycházím z vlastní zkušenosti. Začnu u "kurýrů". To jsou inovovaní agenti chodci, známí z padesátých let. Dnes údajně zprostředkovávají kontakt "opozice" v určitých zemích (ne u nás!) se zahraničím, tj.se Západem. Pakliže nedělají ještě něco navíc. Při svých dvou cestách do a přes Bělorusko jsem se s nimi setkal. Hádejte kolikrát, no přece dvakrát. Před deseti lety se mnou v kupé vlaku z Prahy cestoval do Minsku jeden kurýr, já pokračoval dále do Petěrburgu. Byl to Američan ve službách české organizace. Ani zvídavými otázkami jsem z něho nevypáčil, o kterou organizaci se jednalo, ale mám svůj tip. Už proto, že jej k vlaku došli vyprovodit jeho přátelé z televize. Po dalších šesti letech jsem opět jel vlakem, tentokrát přímo do Minsku. Ve Varšavě do mého kupé přistoupili dva kurýři, třetí se tam nevešel, byl v kupé vedle. Jak poznám, že to jsou kurýři? Kladu šikovně otázky tak, aby se prořekli. Navíc jsem je tenkrát demoralizoval tím, že jsem před nimi pohrdal běloruskou "opozicí". Tato parta to měla promyšleno, ještě při celní kontrole se objevil jejich místní komplic, hotový partyzán, který se mistrně ukrýval v závěsech kupé. Překvapilo mne, že dva ze tří kurýrů měli pasy severských zemí, třetí byl z Polska. Všichni pak vystoupili už v Brestu, zaslechl jsem, že je komplic dále poveze autem. Partyzánská polostudená válka. Navíc jsem už u nás navštívil filmové představení s filmem o "opozici" v Bělorusku a besedou. Hádejte, kdo tam besedoval? Když jsem si mé postřehy z jeho řeči dal dohromady, vyšlo mi, že se jedná o kurýra, který stále cestuje do Běloruska a potom je za odměnu (finanční) jmenován do pozorovatelské mise OBSE při tamních volbách. Musím se ptát, proč nejsou zástupci ČR do misí OBSE, i těch pozorovatelských, jmenováni průhledně, třeba vybráni parlamentem podle zastoupení stran?

J. Šejnoha 28.4.2014 10:25

Hloupost.

Proč by měla  Evropa  válčit kvůli Rusko-Ruskému sporu !?

Ukrajinci jsou jen jihozápaní odrůda  Rusů.

 Kyjevská Rus byla  jejich společnápravast.

Ukrajinštinu tvořili uměle v moderní době asi jako Slováci Slovenštinu: Mlha - hmla !!!

Naše vměšování formou Majdanu bylo  taky  zlo !

J. Kanioková 28.4.2014 9:48

Docela solidní zhodnocení současné situace

http://jdem.cz/bay452

S autorem zdejšího článku absolutně nesouhlasím..

E. Heusinger 28.4.2014 9:07

Re: To je zase "uvědomělé strašení"

Putin není naivka jako Gorbačov, který uvěřil slibům amerických prezidentů.

Putin slibům nevěří.

P. Zeman 28.4.2014 9:02

Re: Vezme si někdo ze současných světových státníků

Jestli by to vzali přes Rusko, to by teprve byla pdel! Puťka by najednou nevěděl, jestli bránit Sibiř, nebo dobývat Ukrajinu :-P

P. Zeman 28.4.2014 8:53

Re: To je zase "uvědomělé strašení"

Jenom idi0t už věří Putinovým prohlášením a slibům. Jako byste se teď podepsal, "Heusingere"

T. Kočí 28.4.2014 8:40

Re: Slovo do pranice.

Máte hodně pravdy. Jen to vytvoření "hrdého" Česka si nějak neumím představit.Kdekdo dnes ví, co by se mělo.

Tak přidám taky svoji radu.EU a USA ať opustí UK.Kašpárci typu Biden a Sobotka ať si telefonují o počasí.

Ta situace je nad možnosti a schopnosti současných západních politiků-radši jděte od toho.

Jeden příměr , který mi radost nedělá, ale musím ho uvést. Malvíny .Obyvatelstvo se rozhodlo pro UK a byla z toho válka.

Analogii si řekněte sami.

E. Heusinger 28.4.2014 8:03

Nic jste nepochopil,

aneb o koze a voze.

M. Šejna 28.4.2014 8:01

pane Schwarci

sepište nám seznam území, která v posledním století získalo Rusko. Pak nám sepište seznam území, která v posledním století získala Ukrajina. Závěrem sepište seznam území, která v posledních 20 letech získala EU.

Pak se možná i Vám rozsvítí.

P. Čech 28.4.2014 7:58

Slovo do pranice.

Ono to tak víceméně je, jak napsal autor.Každopádně ovšem jedna dosti zásadní věc se mi hrubě nelíbí. V českých lidech je cílevědomně a dlouhou dobu  (více než 100 let) pěstován uměle názor, že se musí vždy k někomu přiklánět. Tu k Anglii a Francii (skončilo v roce 1938 fiaskem) tu k SSSR (skončilo (doufám) v roce 1989), nyní k EU a USA, což asi skončí také fiaskem. Mám za to, že není třeba se k nikomu přiklánět ve smyslu trvalého a obecného hájení jeho politiky bez možnosti kritiky. ČR nemusí být nekritickým nohsledem ani USA, ani Ruska, ba ani EU, jejíž je součástí. Česká republika totiž může být suverénním, hrdým a nikomu nepoklonkujícím státem, podobně jako třeba Švýcarsko. Má k tomu téměř všechny předpoklady, jen chtít. To je to, oč tu běží. Občané nesmí podléhat ani levé, ani pravé ideologii. Všechny ideologie jsou totiž založeny a fungují na základě nevědomosti občanů, která je cílevědomně pěstována všemi politickými stranami bez výjimky.. Přičteme-li k tomu nevědomost dobrovolnou a dobrovolné vzdávání se svobody rozhodování  nemalé části lidí - ovčanů, jsme rázem tam, kde býti neradno. V otrockém stavu vzhledem k politikům a jejich politickým stranám. Ke stranám, které nás vždy vedly a stále vedou k nekritickému poklonkování tu té či oné t.zv. "velmoci". Tato cesta však nikam nevede, což jsme již dvakráte poznali. Netřeba potřetí vstupovat do téže řeky a poslouchat pouze zákonem "zvolené" politiky, kteří, vyznávajíc "zlaté tele" v žoldu politických stran a nikoliv nějakého iluzorního přesvědčení, ohlupují ovčany, což se jim víceméně daří.

M. Šejna 28.4.2014 7:57

pan Bartoň nic nepochopil

celá krize na Ukrajině začala tím, že EU si začala namlouvat Ukrajinu, aby ji poté "demokraticky" anektovala. Samozřejmě formou referenda vstupu Ukrajiny do EU-impéria. Rusové v té době nabídli nejspíš leší podmínky, takže řádně zvolený ukrajinský prezident ukončil "přístupová jednání". V té chvíli začal bordel na Majdanu, který měl vrátit (nasilím) Ukrajinu zpět pod vliv EU.

Měli bychom si nejprve zamést před vlastním prahem a nekritizovat Rusy za to, že dělají to samé, co my v EU. Krym vstoupil do Ruska na základě referenda. My vstoupili do EU také na základě referenda. Rusko je obviňováno z inperiální roztahovačnosti, ale za posledních 20 se imperiáloně rozšířilo jen o Krym. EU se za to dobu plošně zdvojnásobila.

J. Schwarz 28.4.2014 7:56

Re: To je zase "uvědomělé strašení"

Ale tohle přece praktikovali celé století právě Rusové! Kdyby britové nazvali celé impérium "Spojeným královstvím", mohli by leckde  po rozpadu impéria skupiny "aktivistů" taky žádat připojení k británii a ta by mohla hrozit vojenskými zásahy "na ochranu anglicky mluvícího obyvatelstva". Rusové to, co dabyli označili za Rusko a nastěhovali se tam. Kdyby naši sudeťáci prohlásili území na němž žili za německo byli by podle vašich principů a ruského vzoru už jejich. Žili tam setsakra déle než rusové na mnohých územích která jsou údajně už "staletí" ruskými.

K. Frauknecht 28.4.2014 7:37

No to je blábol.

Imperialismus je pojem užívaný k označení velmocenské, dobyvačné, expanzivní a militantní politiky, vedené snahou o rozšíření vlivu jednoho státu nad jinými ... (zdroj Wiki.)

Kurňa, co mi to připomíná?

J. Vyhnalík 28.4.2014 6:46

Re: Vy ste typický západný "mierotvorca"

Tohle já vím. Také vím, že spravedlnost neexistuje. Jenže staré křivdy nesmažeme novými. Osobně jsem očekával ukrajinské národní obrození už během oranžové revoluce, přišlo až teď.

Mně nevadí, že se Ukrajina chce odtrhnout z vlivu Ruska, jenom se obávám, že Ukrajinci vidí situaci růžovými brýlemi a nejsou na změny připraveni. Na jednu stranu mají tendenci udělat z 1/3 obyvatel občany druhé kategorie a na druhé straně naivně věří, že se během několika málo let dostanou na úroveň Německa. Probuzení bude tvrdé a pokud se podaří zabránit občanské válce teď, bude její návrat hrozit v dalších letech.

Ukrajinské hranice by se měnit neměly, ale pokud se bude vláda chovat k menšinám, zvlášť té ruské, tak jako teď, hrozí, že snahy o odtržení zesílí. Dneska si většina ukrajinských Rusů pořád ještě myslí, že jejich budoucnost je v rámci Ukrajiny, ale chtějí zajištění svých práv v rámci federace. Pokud to Kyjev nepochopí, může se stát, že se situace ještě více vyhrotí. Naším cílem by mělo být tomuto tragickému vývoji zabránit a nabídnout Ukrajině reálnou budoucnost. Nějaké masivní dotace problém nevyřeší, ale pouze odsunou. Nehledě na to, že ty peníze ani EU, ani USA nemají. Důležité je otevřít trh, ale tomu budou bránit staré země v EU. Vypadá to, že EU má problém Ukrajině nabídnout cokoliv smysluplného. Protiruská hysterie nic neřeší, naopak situaci jenom zbytečně vyhrocuje.

E. Heusinger 28.4.2014 6:20

To je zase "uvědomělé strašení"

Rusko si zajišťuje "sanitární kordon". Dál nepůjde, stačí mu federalizace Ukrajiny a neutralita Ukrajiny a Zakavkazka.

Pane autore, představte si, že někdo se usalaší na hranicích vašeho pozemku, začne tvrdit, že je tam z mírových důvodů, ale bude harašit zbraněmi a tvrdit, že máte mnoho bohatství a měl byste se "podělit".

Jistě se na takového budete radostně usmívat.

E. Vašátko 28.4.2014 6:02

Re: Vy ste typický západný "mierotvorca"

Přečtěte si nedávno vydanou knihu "Krvavé země". Tam se dozvíte, kolik milionů původních obyvatel vyvraždili Rusové a Němci na Ukrajině včetně Krymu od 30. let. A místo nich tam přišli Rusové a většina z nich (pokud přežili) tam zůstali a jejich děti tam jsou dodnes.

J. Kostelanský 28.4.2014 1:37

Re: Vy ste typický západný "mierotvorca"

Ruskej okupácie sa nebojím. Zažil som ju. Ale desím sa dekadentnej kultúry z EÚ a USA. Mám veľký strach z toho, aké hlúposti z Bruselu budeme musieť ešte akceptovať. A mám naozaj veľké obavy z rozvratu kultúrnych hodnôt. Stačí sa pozrieť na posledných 20 rokov.

Komunistov som neznášal a neznášam ich doteraz, ale stále častejšie si hovorím: Zlatí komunisti.

Pretože komunistický insitný svetonázorový "pokrok" bol len slabý odvar "pokroku" bruselského. Skúste o tom porozmýšľať, než nabudúce začnete strašiť Ruskom.

Predpokladám, že poznáte slovný zvrat: "Zlodej kričí: Chyťte zlodeja." Napadlo vás niekedy, že to strašenie Ruskom je tu len preto, aby sme si nevšimli, aký obojok už máme nasadený z Bruselu? A ako nám postupne Brusel skracuje reťaz a zmenšuje dvoreček, na ktorom si môžeme robiť to, čo MY chceme? Alebo ste už bruselskou propagandou uvarený úplne natvrdo?

Budem parafrázovať známy výrok Henryho Forda: naše vlády môžu vyjadrovať akékoľvek názory a robiť akékoľvek kroky, pokiaľ tieto názory a kroky sú v súlade s oficiálnou bruselskou líniou. Súhlasíte s tým? Nepripomína vám to RVHP?

J. Vyhnalík 28.4.2014 1:24

Re: Vy ste typický západný "mierotvorca"

Krym byl tatarský do začátku 18. století. Ani tehdy ovšem Tataři netvořili dominantní většinu. Byli to nájezdníci, kteří drželi nejen Krym, ale celý jih dnešní Ukrajiny a sami byli součástí Osmanské říše. Obyvatelstvo bylo do značné míry původně slovanské a tento charakter udržovali Tataři pravidelnými sklizněmi stepi, což byly otrokářské výpravy jejichž hlavním cílem bylo obyvatelstvo od Polska po Rusko. Dívky prodali na trzích a z chlapců vychovávali nové válečníky bez kořenů a bez citů. Na Krymu se cca 1/8 obyvatel považuje za Tatary, ale zároveň cca 97 % obyvatel Krymu považuje za svůj hlavní jazyk ruštinu.

Silná ruskojazyčná menšina žije na východě a jihu země. Tedy v oblastech, které historicky ovládalo Rusko, případně je v 18. století osvobodilo od tatarského otrokářského režimu. Ukrajinština převažuje v oblastech, které historicky ovládalo Polsko, případně Polsko-Litevská unie. Západ Ukrajiny byl historicky součástí Rumunska, Maďarska a zejména Polska.

Rusko Evropu nijak přímo neohrožuje. Snaží se pouze o to, aby se mohlo samostatně rozvíjet a už toto stačí k tomu, aby tím ohrožovalo paradigma současné "ever closer" EU, která má hrůzu z toho, že by tato její mantra mohla být zpochybněna.

Souhlasím s tím, že by Evropa měla věnovat více prostředků na zabezpečení vlastní obrany, ale to není možné pokud se nedokáže racionalizovat a tedy opustit fantasmagorie současné EK.

M. Stuchlik 28.4.2014 0:52

Re: Vy ste typický západný "mierotvorca"

1. Ruským obyvatelům Krymu nic nehrozilo. 2. Krym je tatarský, ne ruský nebo ukrajinský, rusi na něj mají stejně malý nárok jako Ukrajina. 3. Na východě Ukrajiny, stejně jako na Krymu Rusi vyvraždili a vyhnali původní obyvatelstvo a nahnali tam svoje lidi, kteří tam tvoří pátou kolonu. Proto není divu, že se původním obyvatelů ruští okupanti nelíbí a není divu, že rusi mají strach protože jsou si moc dobře vědomi svých hajzIovin.

Evropa se musí vyzbrojit proti rusku, jinak ji čeká ruská okupace. Rusi chtějí válku protože se díky idio cii současných evropských a amerických politiků cítí silnější. Být dostatečně silní je jediný způsob jak válce předejít. Popírání tohoto faktu nahrává rusům natolik, že nositelé pacifistických názorů jsou bezpečnostním rizikem svých zemí.

M. Stuchlik 28.4.2014 0:43

Vezme si někdo ze současných světových státníků

Vezme si někdo ze současných světových státníků takový vývoj na svědomí?

Ano, asijští státníci. A s gustem. Asie nás nenávidí protože se domnívá, že jsme příčinou jejich bídy což náramně vyhovuje jejich vládcům. A naši totálně mimózní levičáci je v tom ještě utvrzují. To nemůže dopadnout dobře. Pro nikoho - kromě asijských státníků.

J. Kostelanský 28.4.2014 0:41

Vy ste typický západný "mierotvorca"

Považujete sa za obrancu mieru, ale v podstate hovoríte, že Európa by sa mala pripravovať na vojnu s Ruskom.

Ak sa Rusi na Ukrajine budú chcieť pripojiť k Rusku (čo zatiaľ nechcú, ale kroky Západu smerujú k tomu, že čoskoro chcieť budú), tak čo budete navrhovať? Zhodiť na Moskvu pár atómových bômb?

Pripúšťate aspoň teoreticky možnosť, že obyvatelia Krymu naozaj pociťovali hrozbu zo strany Ukrajiny a preto sa úprimne chceli vrátiť do Ruska? Zvlášť, ak sa im minimálne zdvojnásobia príjmy? Ste schopný logicky pochopiť, že Krym, kde veľkú väčšinu tvoria Rusi, sa k Rusku pripojil dobrovoľne? A ako vysvetlíte fakt, že vyše 80 % vojakov slúžiacich na Kryme prešlo z ukrajinskej armády do ruskej? Boli snáď prinútení pod hrozbou zastrelenia?