25.3.2023 | Svátek má Marián


Diskuse k článku

EVROPA: NATO s Ukrajinou si hrají s ohněm

V lednu 2019 jsem dostal nabídku, zda bych nepřispěl krátkým komentářem do ankety Newsletteru IVK. Otázka zněla: „Je pět let po „Majdanu“ Ukrajina svobodnější a prosperující a je tím svět bezpečnější?“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bowman 22.4.2021 19:07

Konflikt se Putinovi hodí, stejně jako EUnuchům. Pro domácí bodíky.

Nevim, co Putin hraje za strategii. Kdyby v klidu seděl doma, nenšikanoval sousedy a neděsil okolí, měl by víc kamarádů a argumentů proti jeho imperiální konkurenci EU. Které by se tak snáze rozplynulo.

To že se poddává svým generálům, kteří stále vidí strategii prizmatem 1942, je podle mě chyba. Zisk hlíny na východě nadělá víc škody než užitku i pro jeho Euro-Asijské Sajuz ambice.

Ukrajinu by si mohl koupit daleko levněji, kdyby neblbnul.

Asi mu radí stejný druh lidí, co momentálně na Západě radí Bidenovi. Vojensko-průmyslový komplex a akcionáři Gazpromu. S tím rozdílem, že on ty tanky klidně pošle, protože tam žádná opozice neni.

P. Milan 22.4.2021 23:20

Vy víte, zda se Puťka poddává generálům, nebo spíš generálové jemu?

D. Bowman 22.4.2021 23:39

To samozřejmě nevim. Vycházim z toho, že generálové se obvykle snažej sbírat frčky a jejich kamarádi od zbrojařů preferujou, když jejich zboží vybuchuje.

Putin s nima musí opatrně. Koneckonců každá autorita stojí a padá s armádou. Tajná policie je fajn ale, když přijde na lámání chleba, potřebujete armádu.

On je KGB. Tak musí opatrně. KGB a GRU nebyly vždycky tak uplně zajedno. Politický Civilisti versus vojáci, který to nakonec odmakaj.

Nevim jestli se mu podařilo udělat z Abwehru, SD. Pochybuju. Možná ta jednotka 90210 neboco je ta politicky loajální?

Nevim.

Přijde mi, že Putinova strategie nedává moc smysl, pokud nepřičteme vliv generálů.

Podobně se děje i v Číně. Leta tam razili sousedy neděsící politiku. Až nakonec PLA, začla tlačit na expanzi. Ta je ale ze strategického hlediska blbost - ztrácej tim víc vlivu než získaj viz změna postoje Indie, Austrálie atd