6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Marxistické hlavy řádí

Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Potoček 20.11.2017 11:55

jiná doba

Můj kamarád, který se dnes živí kácením stromů, kdysi opravoval televize a magneťáky atd.

Dnes si každý nechá opravit tuto věc, pokud se mu pokazí ve dvouleté záruční lhůtě. Když mu klekne později, tak si koupí novou, jelikož bude vytuněnější a o hafo lepší. Tu starou odveze do sběrného dvora.

Dnes se věci neopravují.

Já pamatuji, že kdysi byl v každém družstvu či fabrice takový ten Ferda Mravenec, co dokázal opravit všechno. Neměl úplně přesné součástky, tak zainprovizoval a dal to. A ta věc zase dále fungovala.

Dnes věc koupíte, použijete, když se vám pokazí, tak zahodíte a koupíte novou. Chybí mi tam trochu ta úcta k lidské práci. Stali se z nás prostě konzumenti věcí.

J. Tachovský 20.11.2017 11:43

Re: V roce 1950 jsem koupil kuchyňský robot, výrobek ....

Nojo, ale kdyby se vyrabely veci, ktere vydrzi 50 let, tak by nikdo nekupoval nove.

J. Mičan 20.11.2017 11:36

Takovým kazítkem

je např. umístění kondenzátorů v TV na místo, kde je v přístroji nevyšší teplota. Takže se dielektrikum postupně upeče.

A. Nový 20.11.2017 11:10

Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat laciné věci

V laciných výrobcích není třeba zabudovávat žádné hen ty oné, jak píše autorka. V laciných věcech jsou použity podřadné, laciné, součástky, někdy dokonce zmetky, či materiály.

O proti dřívějšku je daleko více výrobků vyráběno jako spotřební zboží než bylo do nedávna zvykem. Čili nemožnost opravy dáno konstrukcí.

M. Valenta 20.11.2017 11:07

Re: Ona si paní Šichtařová fakt myslí,

Píše o nich v druhém odstavci.

M. Bílý 20.11.2017 11:07

V roce 1950 jsem koupil kuchyňský robot, výrobek ....

.... Zbrojovky Brno. Kromě mnoha činností (měl bohaté příslušenství) jsme na něm každý týden zadělávali na buchty příp. na vánočku, takže dostával zabrat. Vydržel nám do roku 2005, t.j. 55 let !!!. Třikrát jsme u něj za tu dobu dávali převinovat motor, jinak nic. Když jsem později u dětí a známých viděl ty fórový šmejdy, vždy jsem se hluboce klaněl pracovníkům Zbrojky za to, co dokázali za války připravit. Měl jedinou "vadu", byl velmi hlučný. Asi třikrát nám spadnul na zem a nic se mu nestalo (žádný zobáček se na něm nemohl urazit).

J. Pražák 20.11.2017 10:59

Re: Je to trochu jinak.

Přečtěte si to ještě jednou. Olovnato-cínovou zakázala EU. Místo ní se užívá stříbro-cínová.

T. Kočí 20.11.2017 10:51

Re: Je to trochu jinak.

olovnato-cínová obsahuje stříbro ? A to je náchylné ke korozi ? koukám jak zjara.

M. Šejna 20.11.2017 10:29

ještě doplňují, že ...

jediné použitelné slovo, které smíte v této diskuzi napsat, je "ničítko".

F. Svoboda 20.11.2017 10:29

Re: Byl-li bych EU činovník, zreguloval bych jednu věc:

Pane Stirský, systém o kterém sníte jsme zde po desetiletí měli. Byl natolik propracovaný, že nebyl problém např. koupit košili, aby padla bez úprav. Košile byly vždy řádně očíslovány 38,39.....44,45 atd. a byly ještě označeny zda je o běžnou velikost, nebo prodloužené, či kratší. Dnes bohužel si musím koupit košili pouze dle velikosti obvodu u krku a když mám štěstí, tak je označena číslem a ne pitomě XXL, ale ne již dle délky. Kupuji košile vel. 45 nebo 46 a v tom případě mám rukávy do půl dlaně, takže někdy je stačí ohrnovat, jindy však je musí manželka zkracovat.

Při této příležitosti se musím zmínit o zásadním problému. Českých textilních výrobků je na trhu pramálo. Prý se u nás textilní výroba nevyplácí. Proč se ale vyplácí Polákům ? U některých zemědělských komodit se to svádí na vyšší dotace v Polsku, ale Polákům se vyplácí výroba textilu ( bundy, košile, sukně i další ), hraček, nábytku, cukrovinek, osvětlovacích těles a dalšího zboží z nejrůznějších oborů.

Vysvětlení je prosté - my se zatím zřejmě máme ještě lépe než oni a proto jsme zlenivěli a nechceme tak mnoho pracovat, samozřejmě při nižších ziscích a tím i nižších cenách. Kdy se probudíme ?

M. Šejna 20.11.2017 10:27

no konečně to prošlo

upozorňuji tímto diskutéry, že nelze používat toto:

- nesmíte použít slova týkající se tohoto tématu

- nesmíte se zmíňovat o softwaru blokujícímu diskuzi

- nesmíte napsat jméno majitele tohoto webu

M. Prokop 20.11.2017 10:27

Re: dá se tady diskutovat?

Dá, ale musí se to umět.

Což ve vašem případě a u paní Šichtařové je nepravděpodobné.

R. Tesařík 20.11.2017 10:25

Re: Byl-li bych EU činovník, zreguloval bych jednu věc:

U džínsů, tedy slušnejch, je uvedená velikost pasu a délka novic v palcích. Tedy pokud si nekupujete texasky Vinetou.-))

M. Šejna 20.11.2017 10:24

dá se tady diskutovat?

nebo je tato diskuze záměrně blokovaná adminem?

J. Pražák 20.11.2017 10:00

Je to trochu jinak.

Výrobce dimenzuje součásti na určitý počet cyklů. Tedy na pravděpodobné používání 2 roky+1 den.

Kvalitní výrobek by stál řádově o pár % více a vydržel by. Náklady na materiál navíc jsou zanedbatelné. Např. u elektrického sporáku jsou topná tělesa z tenké trubičky, která se rychle propálí. Před 25 lety jsme koupili sporák a vydržel 18 let. Od té doby máme 3. a každý byl 2 x opravován. Nekupujeme nejlevnější.

Další poblém - EUrozákaz olovnatocínové pájky (výjimka v letectví a zdravotnictví). Stříbro v pájce koroduje a tím dochází k poruchám. Takže zrůdná politika EU je příčinou.

Vyplatí se koupit výrobek, kde je v základní ceně další záruka.

J. Fridrich 20.11.2017 9:53

To je zase téma - téměř konspirativní.. Přidám

To je zase téma - téměř konspirativní.. Přidám také hezká témata - tak byli ti Američani v roce 1969 na Měsíci, nebo to natočili v Novém Mexiku ( ten radarový odražeč a vozítko Lunar Rover tam v tom případě poslali Američané poštou ).

WTC si odpálili atomovou pumou sami - jak napsal jeden Ruský akademik ?

Těchto nesmyslů je v naší době mnoho - a mnoho je i lidiček, kteří se tímto zabývají a dokonce tomu věří..

M. Prokop 20.11.2017 9:46

Re: Domnívám se, že hlavní vadou tuzemáku

Vyrábí se i v Rakousku.

M. Prokop 20.11.2017 9:45

Re: Byl-li bych EU činovník, zreguloval bych jednu věc:

Co vám brání takovou věc vytvořit? Pokud by byla užitečná, "ujme se" i bez soudruhů z Brusele.

J. Plíva 20.11.2017 9:45

Re: Šichtařová a EU mají zcela shodnou vadu:

To je dobrý postřeh. Jakmile někdo nastaví pravidlo, výrobce se přizpůsobí, aby splnil pravidlo a nic víc.

To platí pro tzv. "lidská práva" a vlastně všechna psaná pravidla zvaná zákony. Soudci jsou nuceni se jich držet(ve fotbale mají větší volnost) nebo se jich alibisticky drží, aby měli pohodlnější život.

Prostě pravidla nejsou všechno!

V. Javora 20.11.2017 9:36

Re: Kuchařko,

Bingo!

D. Stirský 20.11.2017 9:35

Byl-li bych EU činovník, zreguloval bych jednu věc:

A to je číslování oblečení a bot. Resp. měl by být jednoduchý program, kam bych zadal svoji výšku, pas, hmotnost atd. (něco podobného u nohou) a zjistil bych si své konfekční číslo. Podle mých zkušeností v tom tápou i prodavačky - naposledy při koupi džín.

D. Stirský 20.11.2017 9:31

Je ovšem pravdou, že si z dětství

pamatuju tátu, jak sedí u rozšroubovaného fénu, holicího strojku, mého autíčka na baterky či nevím čeho a opravuje. Když nevěděl, donesl to kolegovi z práce. Dnes to snad ani není možné, neb do střev výrobku se člověk nedostane. Zcela běžně se u baterie vyměnilo těsnění, dnes si musím zřejmě koupit baterii novou. Pamatuji se - je to již asi tak 15-20 let, kdy mně jedna účetní vyprávěla o způsobu převzetí fabriky zahraničním vlastníkem (obor si již nepamatuji, snad nějaké střešní konstrukce či krytiny): "Nojo, ale vy děláte moc kvalitně, a to není efektivní. Bude se to muset změnit."

R. Jonák 20.11.2017 9:29

Re: Kuchařko,

To je přesně ono, ti kteří se tady pouštějí do autorky příspěvku zřejmě vůbec nepochopili smysl celého článku.

J. Chaloupka 20.11.2017 9:28

Domnívám se, že hlavní vadou tuzemáku

(dříve tuzemského rumu) je to, že se vyrábí u nás. Kdyby se vyráběl třeba v Belgii, tak by se obezlička našla. Jako u těch jejich "karcinogenních" brambůrek.

A co se těch kur....k týče, mám bratra, řemeslníka, který už za minulého režimu rozlišoval ty, co mu něco dali a ty ostatní, takže lednici spravil tak, aby se přibližně do dvou měsíců opět rozbila. To není zdaleka novinka.

P. Maleček 20.11.2017 9:26

Fikaná Šichtařová.

Dle textu své výnosy Šichtařová ukládá do akcií firem co ty vědomě mršené mašinky vyrábí. No a díky ku....m rostoucímu prodeji to sype i Šichrařové.

I. Polák 20.11.2017 9:25

Šichtařová a EU mají zcela shodnou vadu:

Teď zase já - manžel. Šichtařová a EU mají tu vadu, že věci, které je třeba nějak řešit řeší nejhorším a nejméně vhodným způsobem. Začalo

to tím, že EU zavedla dvouleté záruční lhůty. Mixer Eta, který již

nejméně 30 let funguje, měl záruční dobu, jestli si dobře pamatuji, cca

půl roku. Po zavedení dvouleté záruky se s přístroji fungujícími dva

roky a týden přímo roztrhl pytel. Dokonce u výrobků, které naopak lze ošoupat mnohem rychleji, třebas boty, honem přišli na to, že záruční doba nemusí být současně dobou životnosti. Tento poznatek ale, jako obvykle, nedovedli až do konce. Jediné inteligentní řešení, které by mohlo alespoň částečně fungovat, by bylo povinné uvádění životnosti výrobku, ověřované nějakou nezávislou autoritou. Samozřejmě, životnost za předpokladu současně definovaného způsobu a četnosti používání výrobku. Ano, nastavování "pravidel hry" je to co mají dělat a nedělají demokratické instituce. Ale to je na jiné téma. Ovšem místo toho bude EU hledat kur.ítka!

I. Polák 20.11.2017 9:11

Šichtařová a EU mají zcela shodnou vadu

Některé věci posoudit nedovedu, ale ohledně kur....k jsem odborník.Vysvětlili mi to kolegové v práci a od té doby mám konečně jasno. Jasno mají kupodivu i prodavači.Jedna mi onehdy vysvětlila, že "kovový vzhled" ručního mixéru mi nemá zmýlit, neboť ta nejdůležitější součástka, ozubené kolečko, je z plastu. U všech.Takže si nevyberu.Možná, že mé chápání je ovlivněno vysokou školou technického zaměření, možná. Ale konečně mohu manžela, který mi po ránu podsouvá texty paní Šichtařové, že si je prostě musím přečíst,poslat, no vy víte kam.

Poláková

M. Prokop 20.11.2017 9:05

Jenom dodám,

že dražší výrobky jsou obvykle ze stejných komponentů jako ty levné.

A pokud někdo chce, aby byly věci opravitelné, tak ať započítá cenu práce opraváře. Často je to více, než výrobek stál.

P. Lenc 20.11.2017 9:02

Re: Je to tak,

Pane Malovče, měl jsem možnost se setkat s německou "akurátností" a mohu prohlásit, že v tom opravdu záludnost nebude.Je v tom pouze desetiletá mantra o "Německé preciznosti".

M. Prokop 20.11.2017 9:02

Re: To, že si paní Šichtařová kupuje

Ale ona píše, že se jí to vyplatí, ekonomicky. Možná jo, možná ne, ale těžko tvrdit, že o tom nepřemýšlí.