1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V 16.12.2008 20:28

tak jen dalsi ubozak autor

tak se nam pan Drapal taky pekne ukazal jako demagog s tou jeho interpretaci suverenity, jako ten Barta ve svem clanku dneska. Na nikoho opravdu neni spolehnuti, par dobrych clanku jeste nic neznamena. dobry den./

Olin 16.12.2008 10:48

Re: Suverenita po mém

Sto bodov!

Ne ovšem za názory, ty jsou samozřejmostí, ale proto, že Vážný si všiml, jak český stát vznikl a jakými metodami se tisíc let udržuje uprostřed stále se měnící Evropy: VYVAŽOVÁNÍM. Zmnožením vazeb, a byla-li nějaká příliš silná, že to dělalo z Čech provincii, jejím rozvázáním a navázáním vazeb nových.

Vůbec by neuškodilo i těm, kdo mají jen povrchní představy o minulosti, kdyby se podívali na mapu Evropy: kolik je na ní států tak starých a tak stabilních? Včetně unikátní stability hranic! Této stability dosahovali naši předkové zvláštní kombinací - hájili svou suverenitu a neváhali s "věčnými" vazbami. Na Sv.Václava máme státní svátek - Den české státnosti. Historicky správně, Václav s tím totiž začal, a jeho dědici se toho většinou drželi. 

Pavel Urban 16.12.2008 8:17

Vážný : držím Vám palce

a doufám, že za takových 100 - 200 let bude Vaše myšlení samozřejmostí.

Do té doby bychom (my Evropané) měli být opatrnější a nepředbíhat vývoj. Abychom nakonec nepohřbili i to, čeho bylo dosaženo.

Pavel Urban 16.12.2008 8:10

Malá poznámka

Ty tanky nepřijely z Afghánistánu.

Je dobré myslet v širších souvislostech. Ale všechno má své meze.

Fafa 15.12.2008 23:52

Re: Suverenita po mém

To by jiste slo. Neco jako Kajmanske ostrovy, pan Vazny v parlamentu, cela ekonomika postavena na poskytovani danovych vyhod virtualnim residentum, zadny prumysl, malo turistu, hodne veceru na plazi. R^ 

Vážný 15.12.2008 23:32

Re: Suverenita po mém

Rád hraju Divoké Kmeny (moje úchylka) a tam má moje vesnice slušnou domobranu, kopiníky i šermíře;-).

Ale jinak je nejlepší obranou před tanky z Afghánistánu 8-o kvalitní účast v NATO, a proti tankům z Ruska pozitivní spolupráce s EU a hlavně s Německem. Proti přílišné manipulaci Německem je třeba spolupracovat s Francií a s malými státy v EU a dobré je posilovat transatlantické vazby, včetně radaru. Přitom stojí za to mít slušné, vstřícné a otevřené vztahy i s Ruskem, co se nás týče.

wandy 15.12.2008 23:15

Re: Suverenita po mém

do parlamentu, proč ne, ale musel by být na ostrově v Tichém oceánu, pokud možno bez surovin a strategicky nezajímavý.

Olin 15.12.2008 22:56

Re: Když ona suverenita není identita

Ale to je přece mimo realitu!

Do evropského parlamentu jsem volil i já. Je to i MŮJ parlament. Ten indický nebo americký nikoli. A já jsem přece netvrdil, že mají tito poslanci autoritu vůči prezidentům, ale nemají ji ani prezidenti vůči evropským poslancům. Jejich mandát je jiný, ale rovnocenný a navzájem nepodřízený.

Fafa 15.12.2008 22:42

Re: Když ona suverenita není identita

Poslanec Evropského parlamentu má autoritu naproti tomu odvozenou od suverenity lidu, a váhu odpovídající půl miliardě občanů, kteří do jeho parlamentu volí, a zejména odpovídající jejich ekonomické síle.

A jsme u jadra pudla. Poslance indickeho parlamentu voli miliarda lidi, presto si myslim, ze vuci hlave ceskeho statu ma stejnou autoritu jako poslanci parlamentu evropskeho, cili presne nulovou.  

Fafa 15.12.2008 22:34

Oline,

ano, upalovani vdov a topeni nemluvnat je neco, co ja osobne povazuji za spatne, ale nejsem si jist, ze existuji politicke prostredky, jak o tom presvedcit treba miliardu Indu. Sanci jsme mozna meli nekdy v roce 1900, kdy zapadni civilizace mela pomerne dobrou prevahu a pritazlivost. Dneska se nedokazeme jako civilizace ani rozmnozovat a trpime chronickym nedostatkem penez, lidi a politicke vule.  

Vašek 15.12.2008 22:27

Re: To podstatné

vážený pane nshere hážete perly sviním, a nebo ještě lépe - pošli vola do Paříže, komoň z něho nebude. Olina pozoruji už dlouho. Je ducha mdlého, argumetačně mimo mísu, naše babička by řekla " nač ten řeč" přeji příjemný večer.

Magor Milda, Dr. Sc. 15.12.2008 22:23

Nehodnoťte lidi podle jejich řečí, nýbrž podle jejich činů

Mr. Ganley je stejně neprůhledný politik, jako Putin nebo Medveděv. Jak k těm miliardám přišel, je dost problematické, jak USA tak Rusko o integrovanou Evropu nestojí. Více ovšem vadí Rusku, je na jeho západní hranici a mít za sousedy Finy, Slováky, Maďary atd. je mnohem snazší, než stát proti sevřenému celku, čítajícímu 440 miliónu obyvatel. Jednoho po druhém nás lehko zpracují, celek je pro ně moc velký ořech. Demokracii nám nikdo nedaruje, tu si v Evropě musíme vybojovat sami. Ovšem stát za plotem nepřinese nic. Pana Ganleyho proto pošleme tam, kam patří a do Bruselu si v příštích volbách vybereme lidi, kteří něco pozitivního představují. Profláknuté spekulanty jako Železný, presidentské kandidátky KSČ, to se už opakovat nesmí.

Fafa 15.12.2008 22:22

Re: Vazny,

ja to mam trochu jine. V EU mimo Cesko jsem zil docela kratce, ale ve Statech uz skoro polovinu zivota. Takze mne ten mezistupen EU uplne chybi.  

Fafa 15.12.2008 22:18

Re: Suverenita po mém

R^ pan Vazny do parlamentu. A myslim to vazne.

I kdyz pokud opravdu chcete ty veci z prvniho odstavce, tak by Vam asi spis nez Brusel vyhovoval Bern, Canberra nebo Wellington. A rozhodne spis Disraeli nez ti dnesni inzenyri lidskych osudu. 

Fafa 15.12.2008 22:12

Re: Vazny,

presne filibuster jsem mel na mysli. I kdyz v posledni dobe jej senatori flakaji a staci s nim jenom vyhrozovat. Ja bych rad videl, aby senatori v mensine skutecne pri filibusteringu museli stat v Senatu za pultikem a recnit 24/7. ;-)

wandy 15.12.2008 22:12

Re: Suverenita po mém

možná žijete na vesnici a váš radius suverenity je omezen dosahem koně na němž jezdíte :-). Zdá se vám, že to, co se děje někde v Afghanistanu nemá s vaší suverenitou nic společného. Ale jen do okamžiku, kdy k Vám na náves přijedou tanky jako šedesátém osmém. No jo, zapomněl jsem, Vaše vesnice má schopnou domobranu.

nesher 15.12.2008 22:06

Re: To podstatné

Vládnout sami neznamená neohlížet se na okolní svět, ale mít ve věcech, které se vás týkají poslední slovo a přesně tohle nám Lisabon bere. A nezdá se Vám divné, že nás mimo jiné té svobody zbavovali i ty "svobodomyslné" národy západní Evropy (tj. Rakušné a Němci za pomoci Francouzů a Britů)? Já myslím, že nás právě historie poučila, že svěřit rozhodování o našich věcech někomu jinému je sebevražda. Což neznamená, že se o ni nedovedeme připravit sami, ale to bude naše volba. Ve Vašich očích jsem zřejmě národovec, já se osobně pokládám za vlastence v občanském slova smyslu. V mých očích jste jeden z těch blouznivých liberálů (neberte to prosím jako urážku) co vydávájí svá přání za realitu. Myslím, že se asi neshodneme, přesto mi bylo potěšením s Vámi diskutovat. Není běžné absolvovat diskusi bez urážek a osočování. Rád bych skončil citátem Johna Majora (expremiéra GB) "Evropa je kontinent nikoliv moje vlast" Dobrou noc

wandy 15.12.2008 22:02

Re: wandy,

Třeba mou manželku dost zajímá kolik hvězdiček EURO NCAP má auto, které chceme koupit. Prostě bezpečnost. Dát korupční úplatek ve formě lákavě vypadající lahve koňaku, ale plněné methylalkoholem? No jo, originální forma boje proti korupci.

Vážný 15.12.2008 21:50

Suverenita po mém

Osobně pro mně je suverenita, pokud mi nikdo nebude kecat do rodiny, výchovy dětí apod. Pak taky pokud budu moci rozumně ovlivňovat školu, kde se učí mé děti a při nejhorším si svobodně vybrat/založit jinou a když na chleba nebude, tak si děti učit doma. Když v církvi mi nikdo zvenku nebude kecat do věrouky a do toho kdo smí a nesmí být členem. Když si ve spolku a v církvi budu moci svobodně ustanovovat lidi v čele tak jak já chci (klidně skrz papeže, když to bude moje vůle). Když budu moci ovlivnit v obci, zda většina travnaté části parku patří psům a nebo dětem. Zda většina grantových dotací jde na rockový klub, kde se prodávají drogy, nebo na skautské oddíly v obci. Zda obec nemrhá prostředky...

To jestli budu mít přátelské vztahy s Burundi, jak má být dlouhý šroub, zda máme vojáky v Afghanistánu, nebo jestli pomůžeme v Darfuru, nebo dokonce zdali místo hnusně vypadající 1Kč budu mít steně hnustně vypadající škrtnuté E v peněžence rád přenechám Bruselu.

Olin 15.12.2008 21:49

Re: opravdu jsem Váš článek nedočetl.

Tedy: - suverenitu, tu tisíciletou, České republice nikdo nebere, ani LS. Souhlas?

 - když ´tedy víte, co nám v případě odmítnuté ratifikace LS nehrozí (to tu vědí zdá se všichni), víte taky co nám v případě tohoto odmítnutí hrozí (k tomu se totiž tady nikdo nechce znát)?

vydra 15.12.2008 21:41

opravdu jsem Váš článek nedočetl.

Reaguji proto pouze na první odstavec textu. Jak věřící, tak nevěřící psi skutečně hlavně hodnotí "náklady a výnosy" LS. To je skutečně omyl. Ašak Vy se hned po tomto kolečku varcíte prvě na tyto pozice. Prozatím nikdo nezdůraznil skutečnost, že suverenita státu je kategorie mimoekonomická a má daleko hlubší (širší) obsah, než Vámi takto dosazovaná ekonomická soběstačnost nebo nesoběstačnost. I za komunismu (zcela bez EU) byla naše ekonomika silně proexportní (tehdy se říkalo "transportní ekonomika"). Pokud by od nás neodebírala zboží Unie, šlo by o stav války. Hrozí nám snad toto pro případ neratifikace LS ? Stručně řečeno, suverenita státu (ať vnější nebo vnitřní) má vždy dvojí asprekt.  Na jedné straně stojí "suverénní práva" státu směrem ven (ke jiným státům a občanů), na straně druhé "suverénní povinnost" státu garantovat určitá základní práva zejména směrem k občanům. Stát tak tvoří jistotu, ke které se lze odvolat s nárokem na ochranu. Jakmile stát (dobrovolně nebo nedobrovolně) tuto suverenitu a tedy také odpovědnost za garance práv občanů ztratí, předstává pnit základní funkci. Tím se trnasformují všechny mechanismy, jimiž se stát "vytváří" , zejména v našich podmínkách demokratické volby, na pouhý folklor. Pro stručnost se nemohu pouštět do nějaké hloubky. Tvrdím však, že tísíciletá stradice státu, insitutu, za který stálo za to bojovat generacím jeho občanů, jediný institut, v němž občané mohou uplatnit relevantně svou vůli a své právní nároky, nemůže být předmětem žádného kšeftu. Nezvratnou skutečností je to, že v Německu nebo Francii si tyto starosti připouštět nemusejí. Jejich státy si tyto svou roli a úkol zachovají. Ostatně sama LS je právě výronem výkonu základních funkcí těchto velkých států.

Olin 15.12.2008 21:37

Re: To podstatné

Tady je vidět dynamika dějin: - i já jsem z rodiny s podobnými předky: náš pradědeček, major legií a sekretář čs.národního výboru na Rusi byl "bratrem" vašeho pradědečka a patrně spolu absolvovali celou Anabázi. Děda patřil do skupiny pplk. Balabána a válku přežil v Gollnowě. S vašimi předky bojovali tedy za společnou věc.

 - po válce se ovšem cesty našich rodin, zdá se rozešly. Děda coby starý sokol organizoval čs. spartakiády, a další děda, komunista a bojovník, který za pražského povstání velel obraně Wilsonova nádraží se neměli za komančů zle. A jejich děti si to teprve uměly zařídit a užít.

 - a my dnes máme jen velmi málo společného. Iluze o tom, že "jsme si vládli někdy sami" padly v Mnichově. A já je nesdílím. I dnes SI vládneme, ale ne sami a nikdy v dějinách tomu nebylo jinak. Nejsme ostrov. Národovecké iluze vznikly právě proto, že to SAMI našim předkům často chybělo. Jakmile toho ovšem na čas - zdálo se - dosáhli, bylo zle. Podle mě - jestli za něco trvalého a hodnotného naši předkové bojovali - tak za svobodu. A v této věci já věřím spíš svobodomyslnosti národů západní evropy, než českých národovců.   

Vážný 15.12.2008 21:37

Re: Vazny,

Jsem Čech a následně EVropan, prostě proto, že do EU krom pasu už tak 10 let nemusím mít žádnou další bumážku a na hranici odpadlo teď i jen nutné mávnutí českým pasem. (Jo, jednou mi  pohraničník ze SRN zkontroloval kufr, asi jako jestli nepašuju Afghánce...). Evropa mne přijala a já Evropu (i stím, že si před odjezdem musím prostudovat pokyny ke zdravotnímu pojištění atd.)

S USA je to jiné. Cítím se být jejich přítelem a spojencem, ale oni mně okatě odmítají (počínaje procedurou získání víza, přes imigration, až po jejich identický přístup ke mně, Číňanovi, Němci a Indovi....) Prostě ONI nejsem JÁ, byť jim fandím.

A pak - systém zákonů, sociálky, policie, ... je u nás a směrem na západ velmi podobný (výjimky potvrzují pravidlo). Proč nejsem Švýcar, nebo Nor? Protože oni nechtějí. Jsou na to moc hrdí...

Vážný 15.12.2008 21:31

Re: Vazny,

Ty dva senátory máme, máme přeci 1 hlas v radě ministrů, stejně jako každý jiný stát. Jinak s tou blokační minoritou, kde jste četl, že při shodě SR a Senátu a prezidenta (má 40 procent zákonodárců možnost blokovat zákon).

Pokud tedy nemyslíte tzv. filibustering v Senátu (tj. nepřetržité vedení rozpravy, obstrukci, kterou nelze ukončit bez souhlasu 60% senátorů), ale filibustering má dost namále, protože ho naoplátku začne používat i vítězná strana k zablokování projednání čehokoliv z opozice. Navíc vyžaduje vedení všech příspěvků k věci, což se ne vždy podaří a pak může dojít k ukončení rozpravy.

Olin 15.12.2008 21:18

Re: Oline,

No a to je ten rozdíl mezi námi! Jakkoli jste Čech v Americe, máte zřejmě jen jednu identitu. Já ne.

Představme si, že jsem Žid. To nejsem, ale je to názorné. Pak jsem tedy současně občanem České rep. ale stejně tak jsem údem světové židovské obce. A je v mám ZÁJMU, slovy zájmu, aby praktická komunikace mezi námi Židy, tj. i mezi partikulárními židovskými obcemi pokud možno na celém světě byla bezproblémová, bez zábran, abych byl doma jak v Česku tak mezi židy ve Španělsku, dále, abychom my Židi mohli exportovat jak naše produkty, tak samo židovství do všech bran a krajů a abychom spoluvytvářeli světovou politiku, a ne jen politiku svého města nebo republiky. Nacionalisti nás ovšem chtějí potlačit, protože z jejich hlediska jsme "cizí", ale to my právě nechceme a chceme přeshraniční záruky a závazky své vlasti. A upalování manželek a topení nemluvňat považujeme MY ŽIDI za lidský, a tedy i náš problém, a proto bychm rádi prosadili své slovo i v Indii. Svět nám buď vděčen, že k prosazování židovského slova používáme jen legální a demokratické metody a ctíme instituce a zájmy "mudlů", nicméně usilujeme o překračování hranic, kterými si "mudlové" svět rozdělili. Jsme totiž Židi:

   "Je tu jakýsi lid, roztroušený a oddělený mezi národy po všech krajinách tvého království. Jejich zákony jsou odchylné od zákonů všech národů a zákony královskými se neřídí. Král z toho enmá žádný prospěch, když je trpí." - povídal Haman. (kniha Ester)

Fafa 15.12.2008 21:16

Vazny,

dve poznamky -

Jednak, kdyby byla Evropa integrovana jako USA, tak bychom ale take meli dva senatory, uplne stejne jako treba Francie nebo Nemecko. Taky by se zrejme "guverneri" nekterych statu museli vzdat prava veta v OSN a veleni jadernych zbrani. Zkuste ale tohle vysvetlit v Berline, Parizi nebo Londyne. Blokacni minorita v americkem Senatu je 40 % hlasu, to by odpovidalo 22 senatorum v EU a bez ohledu na pocet obyvatel jejich domovskych statu.

Druhak - technicke normy typu, jak ma vypadat sroub a jak ma vypadat pozivatelny syr, na na tech se jiste da domluvit i bez Ustavy.

  

nesher 15.12.2008 21:14

Re: Autor je patrně ultramarxista (dodatek)

Přesně, budovat stát shora a ještěk tomu nemít politický národ je nejlepší cesta k tyranii.

nesher 15.12.2008 21:11

Re: To podstatné

Nám občanům ČR, tedy Čechům, my máme společný zájem. Svobodný český stát. Právě tohle dlužíme těm desetitisícům statečných jenž za tuhle společnou věc, šli do válek, zabíjeli a byli zabíjeni. Já sám jsem z rodiny kde takoví lidé byli, dva moji pradědečkové byli ruští legionáři, jeden z nich důstojník ČS armády a Obrany národa byl v roce 1942 popraven v Berlíně, jeho syn příslušník naší armády v GB byl po válce poslán na uran a vroce 1969 zemřel na rakovinu. A on svým dětem (mé mamince a strýci) vždy říkal. Vládli nám z Vídně, Berlína i Moskvy a vždy to bylo na h...., jediné kdy to k něčemu bylo když jsme si vládli sami. Já vím, že můžete namítnout, že je to strašné, ale ono není. Demokracie je přesně taková, hádavá, někdy nenávistná, politici kradou a nehledí na zájmy občanů (stejně jako všude jinde). To je fakt, ale patří to k té hře. Tyranie je vždy jednotná, kompromisy nejsou třeba, všechno je hned hotové zařízené. Ale já beru raději ty hádky. On ten Brusel nebude lepší než Praha, spíše horší. Když o vás rozhoduje někdo kdo ve vaší zemi nikdy nebyl, nemluví její řečí, tak to lepší být nemůže. To je tak vždycky když o věci rozhodují jiní než ti kteří to pak budou muset žít. A Praha je prostě mnohem blíž než Brusel a tohle je naše země. A měla by být taková jakou si ji uděláme a ne taková jakou ji budou chtít v Bruselu, Paříži, Berlíně či Římě.

Vážný 15.12.2008 21:04

Re: Oline,

Potíž je v tom, že český trh má sílu někde kolem Běloruska, a tak se na nás s klidem vy(Y). A buď budeme mít jejich normu šroubu, nebo u nás šrouby nebudou. To jiné to je, pokud by vláda Číny neb Indie rozhodla, že na jejich trh smí šrouby jenom v nějaké soustavě dané délkou rýže. To se pak výrobci otáčí a upravují produkty (vymazávají zmínky o Tibetu a Tchaiwanu, filtrují internet, ...).

Takže naše síla není v našem trhu. A přesto máme třeba české lokalizace kdejakého produktu a Bělorusové ne. Proč asi? Podobně v politice. Pokud třeba paní Hybášková dělá v EU dobrou práci kolem Dárfuru, kolem otázek EU-Izrael, tak to přidá ČR víc vlivu než procenta hlasovacích práv v EP.

Kdyby byla Evropa integrovaná podobně jako USA, tak bychom měli cca 13 poslanců a ne 22 (cca 5 na stát a 1 na 1,2 mil.).

Fafa 15.12.2008 20:58

Re: VLku,

Prave VLKu. Ja to citim podobne. Jsem Cech a pak uz rovnou prislusnik zapadni civilizace. A je mi celkem jedno, jestli se bavim s Holandanem s EU pasem nebo Australanem bez pasu EU. Jenom bych trochu opravil toho belocha. Ten pocit "pohromade" muzu bez ohledu na barvu kuze, je to spis pocit temer podvedome sdilenych hodnot.