21.5.2024 | Svátek má Monika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Reček 2.8.2010 17:53

Zůstávám skeptický

Uznání samostatného Kosova se mi jeví pořád jako předčasné. Vzájemné vztahy tam mezi Srby a Albánci jsou na několik generací do budoucna poznamenány bojem a vražděním. Takový šrám se nezahojí ani za 50 let. Příklady toho jsou nejen u nás.  A domnívám se, že v Kosovu stejně dojde k dělení a oblasti s převahou Srbů připadnou Srbsku. 

V. Novák 2.8.2010 9:35

Precedens vytvořilo už samotné vyhlášení

samostatnosti Kosova - a tedy násilná změna hranic v Evropě, v obvodu působnosti Smlouvy o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Té slavné Helsinské, ze které si socialistické státy vzaly zejména neměnnost hranic a kašlaly na třetí koš - lidská práva (což se stalo výhodným klackem na jejich mlácení) a západní zjevně kašlou na neměnnost poválečných hranic.

Do kosovského precedentu fungovala právní fikce, která neuznávala rozpad zemí typu federece/svazu na federativní/svazové státy jako změnu hranic dle SBSE. Případ Kosova zrušil i tuto právní fikci a otevřel cestu oddělování i menších celků.

V případě Kosova násilné oddělení s využitím cizí moci a diktátu po použití síly.

V. Pavel 2.8.2010 7:21

Fantasmagorické!

Nejsem expert na předmětný problém a nezajímá mne tolik, abych usiloval o to seznamovat se s problematikou natolik, abych se jím mohl třeba někdy stát. Pouze pokládám za smutně zajímavé, kolik je v dané oblasti, ve které vznikl již v r 1914 vyvolávací impulz k WWI., stále trvající vzájemné etnické nenávisti. To je fantasmagorické! Pokud jde o autora článku - Jana Urbana pokládám za inteligentního a charakterního občana a podle mne je pouze škoda, že takových veřejně činných lidí není  víc a ve vyšších funkcích.

M. Krátký 2.8.2010 6:35

souhlasím

a přeji hezký den