6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Greg 2.12.2005 19:05

zajímavé

je to docela zajímavý článek. Dá se o něm diskutovat, polemizovat, ale spousta věcí je podána docela výstižně. Kopíruju, tisknu, ukládám, přeposílám.
sedesatilety 2.12.2005 18:47

Chybna perspektiva Robejska

Robejsek hledi bohuzel do minulosti. Budoucnost bude ale podstatne jina. Podivame-li se do budoucnosti cca 20 let, pak pro Evropany existuje jedina obrana jen ve sjednocene Evrope proti Asii. Evropu je treba zmenit, ale nikoliv ji rozbit.
 
Hlavni problem Evropy je ekonomicka nekonkurenceschopnost, nikoliv jazykova ci nabozenska ruznorodost. Technologicky pokrok do deseti let prakticky odstrani jazykovou barieru.
 
Zrusenim Eura se konkurenceschopnosti Evropy jako celku nepomuze. Americka ekonomika je silna, protoze je silna v inovacich. A tomu ekonom Robejsek nerozumi.  
 
Je treba se pripravit na budoucnost a nikoliv jen zkoumat minulost. Minulost je poucna jen v tom, ze az Asie ziska ekonomickou prevahu, pak prijde od nich to ostatni. A jednotlive evropske staty se pak stanou snadnou koristi.  Premyslejte hlupaci. 
wer 2.12.2005 20:06

Re: Chybna perspektiva Robejska

Vidím říši převelikou jejíž sláva hvězd se dotýká. :-)
Pavel Kořenský 2.12.2005 15:35

No, Hnyku

tak asi tak asi podle vás zešílel. On to totiž nejspíš je ten Dr.Robejšek.
Hnyk 2.12.2005 10:35

Ve které Evropě autor žije?

Asi v jiné ne ž já. Nehledě na to, že Euro v posledních 5. letech stouplo oproti USD průměrně o 30 % (o 60% mezi nejni žším a nejvyšším kurzem ) , co chtěl autor říci tim, že " Tajemství prosperity spočívalo a spočívá v odlišnosti, nikoliv ve stejnorodosti. " Ekonomika východního bloku byla hodn ě odlišná od ekonomiky západní Evropy, ale že by to nějak přispělo k prosperitě východní evropy, toho jsem si nevšiml. Myslím, že většině občanů ČR víc vyhovuje integrace do EU než nějaká " zvlášní opatření " v ekonomice . I kdy ž by si tak asi 15 - 20 % voli čů včetně osoby pod pseudonymem Petr Robejšek n ě jakou tu alternativní ekonomik u asi p řála, neboť jsou toho názoru, co je dobré pro zbytek Evropy, to není dobré pro Č (S)R.
mlg 2.12.2005 12:02

Re: Ve které Evropě autor žije?

Zajímavé, do teď jsem si myslel, že za a) Vy žijete v Německu, b) že Robejšek je ředitelem jakési německé instituce - něco jako Ústav mezinárodních vztahů. Můžete mne opravit?
Hnyk 2.12.2005 12:58

Re: Re: Ve které Evropě autor žije?

Ředitelem Mezinárodního institutu pro politiku a ekonomiku v Hamburku je jistý Dr. Peter Robejsek. Ten napsal v roce 2002 kritiku na euro a napsal o kolik euro pokleslo oproti USD. (Od tohoto nejni žšího stavu stouplo euro o 60 %.) Zároveň kritizoval " zvlášní ekonomickou cestu " Německa, a to že všude v Evropě vládnou vlády které se orientují na nacionalisticko-sebestřednou politiku, a že v Evropě chybí vizionáři integrace Evropy formátu Helmuta Kohla.
Pokud Dr. Robejsek nezešílel a nezačal psát pitomosti, tak osoba pod pseudonymem Petr Robejšek převzala mylnou úvahu o osudu eura, a jinak tvrdí přesný opak toho co publikoval Dr. Peter Robejsek.
Aleš P. 2.12.2005 9:20

K článku

Jakákoliv velká říše v historii ,která se překotně rozrosta byla poté zničena.Tak to dopadne i s EU.
Nařízení co se hodí v Řecku se těžko hodí třeba u nás.KAždý stát má svoje specifika anejde proto sjednocovat zákony všude.
USA mají 51 států a všude jsou jiné zákony.Lidé volí  reprezentanty do komory toho svého státu.Pak mají federální zákony ,které platí všude.Třeba dokonce daně nejsou všude stejné,tresty apod.
Takže pohledem do historie zjistíme co bude v budoucnu,EU zanikne zbydou pouze státy které asi nakonec převálcují lidé z východu jak blízkého tak vzdáleného.450 milionů lidí v EU je dost málo proti cca 3mld Arabů,Indů a Čínanů
GLOWi 2.12.2005 9:02

Urvat co se da?

Zrejme jsem naivni idealista, ale rozhodne nesouhlasim s tim, pan Robejsek navrhuje. Na zacatku vyjmenovava problemy a jejich priciny, na konci clanku doporucuje chovat prave tak. Pouzit EU jako svuj vlastni vytah. Urvat, co se da a pak adie. S timto postojem to asi skutecne nemuze nikdy fungovat.
Rick 2.12.2005 6:56

Integrace? Sjednoceni?

K cemu je to dobre vedi jenom ti, kdo maji imperialni choutky na rozsirovani uzemi pod jejich kontrolou a jsou mocibazni. Vime ktere Evropske staty (a jejich politici) to jsou. Mam pravnicke, ekonomicke  a filozoficke vzdelani. Jsem bytostne presvedcen o tom, ze SUMA EKONOMIK JEDNOTLIVYCH NARODNICH STATU v Evrope by dalece PREDCILA VSECHNY EKONOMICKE UKAZATELE "SJEDNOCENE" EVROPY. Vi to kazdy zkuseny ekonom. A kazdy zkuseny filozof vam rekne, ze vytvorit centralne rizenou ekonomiku v Evrope jednoduse NENI MOZNE, protoze NARODNI KULTURY A ROZDILNOST JAZYKU TO NIKDY NEDOVOLI!!! A zasahovani jinych center do jinych statnich ekonomik bude zpusobovat jenom jejich upadek. Amerika s jednim jazykem se nidky nebude opakovat v Evrope s mnoha jazyky a s mnoha STATNIMI NABOZENSTVIMI.
GLOWi 2.12.2005 8:58

Re: Integrace? Sjednoceni?

Ano, "zkuseni" filozofove vedi spoustu veci o ekonomice at centralne rizene, nebo ne.
kirast 2.12.2005 2:56

Já v budoucnost Velké Evropy věřím.

Když píšu věřím, chci tím říci, že je to můj pocit a že nemám žádné důkazy. Ale jsem přesvědčen, že proces sjednocování evropských států nelze hodnotit po padesáti letech vývoje. A to Evropu zřejmě ještě největší krize čeká. Jestli přežije svou válku severu proti jihu (nebo východu proti západu, to je jedno), která dost možná teprve příjde, pak asi teprve vzniknou Spojené Státy Evropské se všemi výhodami velkostátu. To ovšem očekávám po cca dvou stech letech vývoje. Jinak musím s autorem souhlasit.
Milan Markuliak 2.12.2005 4:29

Re: Já v budoucnost Velké Evropy věřím.

Tak tak, mohamedani vam to tam pekne sjednotej.
Netřeba 2.12.2005 7:23

Re: Jsem rád, že to bude tak brzo.

Dnes naposledy jsem se špatně vyspal, protože jsem se (jak vidím zcela zbytečně) obával, že se toho nedožiji.
Nebyl to jenom můj pocit, měl jsem pro to i důkazy.