1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

EVROPA: K eurodiskusi

Jsem eurokacíř. Třeba kvůli letitému přesvědčení, že Řekové neměli být do EU vůbec přijati. A nejen oni.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Varadinková 3.11.2011 13:09

Kdyby byla EU pouze zónou volného obchodu

tak by absolutně nevadilo, že jednotlivé země nemají stejnou výkonnost. Každý by jel za svoje, nikdo by nikomu do ničeho nekecal, nikdo by na nikoho nedoplácel, všichni by sdíleli výhody velkého společného trhu. Slabší země by na tom trhu  konkurovaly silnějším právě díky slabosti jejich měny a tím pádem levnějšímu zboží. To by umožnilo slabším zemím se pozvednout. Díky tomuto mechanismu by neviditelná ruka trhu výkonnostní rozdíly mezi zeměmi postupně snižovala mnohem účinněji, než to dokážou penězovody a dotace. Protože mnohem lepší, než někoho vydržovat dotacemi, je umožnit mu, aby se on sám vlastní prací postavil na vlastní nohy. Tedy obchodovat s ním, kupovat jeho produkty.

Jenže to by europotentáti museli zapomenout na své hitlerovské mocenské sny a nechat Evropu se rozvíjet svobodně.

B. Rybák 4.11.2011 19:56

Re: Kdyby byla EU pouze zónou volného obchodu

Přesně tak. Jenomže některé z těch slabších zemí by se mohly stát hospodářsky nezávislými na těch silných, nebo se dokonce stát "ekonomickými tygry" a tomu bylo třeba zabránit.

J. Slanina 3.11.2011 11:58

Jojo.

V NHL hrálo původně také jenom 6 klubů: Montreal Canadiens, Boston Bruins, Chicago Black Hawks, Toronto Maple Leafs, New York Rangers a Detroit Red Wings.

V. Stejskal 3.11.2011 11:34

co je EU

Vetsina lidi, vcetne p. Stejskala, furt nechape o co v EU vlastne jde. Nejedna se o spolek, ktery se stara o blaho svych clenu. Jedna se o spolek, ve kterem silnejsi clenove si oteviraji nove trhy, kam pak vyvazi prebytky sve nadvyroby. Vyuzivaji nezkusenosti a naivity novych clenu, ruznymi narizenimi nici v novych zemich konkurenci a umistuji tam sve zbozi. To udelaly v NDR, v CR a v dalsich zemich viz maloobchod, banky, vodne-stocne atp. Turecko, ktere ma silnou ekonomiku a sebevedomou a silnou vladnouci tridu nechteji. Neni tam co ukrast. 

V. Mlich 3.11.2011 8:24

Nechci žádný elitní klub

Úplně stačí volný pohyb osob a kapitálu. To máme ovšem i bez EÚ. Jednotná měna by se taky hodila, ale ne taková, jakou ji udělala ECB. Stačilo se držet původních pravidel. A nechat řeckou vládu vymáchat se v reakcích skutečného trhu na jejich půjčky, žádné garance za naše peníze.

J. Kočí 3.11.2011 8:14

Opět jeden čecháček

Neskutečně mě štve to malé čecháčkovství, kde každý dohlédne tak maximálně k Šumavě. Podle kritik EU a evropské politiky bych soudil, že u nás doma je to v pořádku. Já si to rozhodně nemyslím, naopak si myslím, že se můžeme pořád od západní evropy strašně moc naučit. Když to přeženu, hlavní kritika je typu: on sice mají pušku, ale skolit srnce lukem neumějí. Chtělo by to hodně pokory a nejprve zkoumání domácích poměrů a pak začít kritizovat.

Další moment je žabí perspektiva. Koukáme se na problémy zdola. Celkový přehled uniká. Zde bych viděl zhoubný vliv prezidentových názorů. Jeho náhled na evropu a evropanství je přesně tou žabí perspektivou.

Koukněme se na problémy globálně. Tady je Evropa, Asie, Amerika atd. Každý máme své problémy spojené s geografickou polohou. Ale myslet si, že taková malá zemička bez jakéhokoliv vlivu dokáže něco změnit, to už je příliš. Před Evropou stojí nové výzvy - Čína, Indie. Tyto země jsou 2x větší než Evropa. Aby bylo možné čelit, je třeba mít Evropu jednotnou a spojenou. Bez toho to nepůjde. A vV těchto rádoby vlasteneckých názorech vidím cestu do pekel.

V. Hajková 3.11.2011 8:16

Re: Opět jeden čecháček

Vážený-  a  co  k článku-   by  nebyla  nějaká  konkrétní  věc,   ve  které  nemá  p.  Stejskal   nebo  p.  Robejšek  pravdu?

P. Novák 3.11.2011 9:55

Re: Opět jeden čecháček

uplatněte stejný princip vidění a "vládnutí" ve vašem městě.Rodiny hospodaří s tím co mají a jak umí,ale podle Vás je lepší,když se dají dohromady,sesypou peníze /a půjčky,závazky ,dluhy ale i majetek,aktiva, úspory/na hromadu a potom jim pár samozvaných vůdců začne nařizovat,co za koho zaplatí,komu se dá a komu ne.Jak, a jak dlouho by to fungovalo?Myšlenka komunismu je poměrně stará a zatím se ji nikomu nepodařilo naplnit/asi proto že to je nereálné,že?/Bohužel,EU se o to pokouší také.Proto to vypadá,jak to vypadá.A zkuste si odpovědět ze žabí perspektivy,kdo ten experiment zaplatí.

R. Tichý 3.11.2011 12:24

Re: Opět jeden čecháček

Tak jsem se podíval globálně. Evropa je v zádeli díky těm, kterým vadí realistický přístup. EU slibuje holuby v hrsti, ale nějak nám ulítli už i ti vrabci na střeše.

Ale z bezobsažné kritiky máte za 1*. 

J. Ráž 3.11.2011 17:46

Re: Opět jeden čecháček

Jeden velký omyl. Tady není Evropa,Asie, Amerika jako jednolité celky. Amerika,Evropa a Asie jsou pouhé zeměpisné názvy světadílů v nichž žijí mnohovrstvé národy, jež si historicky vytvořili své národní státy, které mají zcela rozdílné sociální, kulturní i ekonomické podmínky. Vezměte na vědomí fakt, že existuje Česká republika, Německo, USA, Argentina, Mexiko, Čína,Japonsko, Barma, či Vietnam,atd. ve kterých žijí různorodé národy, každý s jinou kulturní tradicí a naprosto jiným společensko-ekonomickým vývojem.

Jak myslíte, že by fungovala jedna Americká Unie podle ustanovení např. Sao-Paolské smlouvy omezující suverenitu jejich členů s jednou měnou Dolarem a jednou vládou sídlící třeba v Caracasu. jak by asi fungovala Asijská Unie složená s Číny,Japonska,Laosu,Barmy, Indie..atd Zdá se Vám to absurdní? Ano je, ale je to stejně absurdní jako je Unie složená z tak nesouměřitelných států, které jsou obývány tak mentálně a kulturně odlišnými národy jako je Německo, V.Británie, Rumunsko,Řecko, Polsko, či Švédsko atd.

S. Ševeček 3.11.2011 18:55

Re: Opět jeden čecháček

A co když, pane (paní?) Kočí, je to U Nás opravdu v pořádku - tedy relativně ve srovnání se "západní" EUropou ?

J. Charvát 3.11.2011 19:00

Re: Opět jeden čecháček

Pravdu máte, ale pouze zčásti. Ty výzvy před námi opravdu jsou a čelit jim teoreticky může snáze sjednocená Evropa. Jenomže, když uvážím, jací myšlenkoví velikáni by tu sjednocenou  Evropu chtěli vést a jaká ideologie v ní převažuje, obávám se, že toho moc neučelí. Všezahrnující byrokracií a regulací toho opravdu moc nezachráníme, bezbřehým otevíráním se světu ještě míň. Obávám se, že mnohem účinnější by byl návrat k původní myšlence hospodářského společenství s jednotným celním prostorem, společnou celní apod. ochranou před okolím a s vnitřní rozmanitostí a konkurencí. Ale zpátky už asi cesta nevede, takže kupředu. Znáte ten starý vtip? Stáli jsme na okraji propasti, ale učinili jsme rozhodný krok vpřed...

L. Soukal 3.11.2011 8:06

chybná koncepce EU

Jsem pro EU. Všemi deseti jsem pro.

Pro Unii samostatných států, které mají vlastní měnu, vlastní fiskální politiku.

K. Janyška 3.11.2011 7:39

Evropská unie na pozitivistické příkaznické smlouvě stát nesmí a nemůže ! Nesmí a nemůže !!! Dzp.

P. Hlosta 3.11.2011 6:59

Turecko je rádo za své nepřijetí

Jestliže by se připustila představa přijatého Turecka do EU, pak by zcela určitě v současnosti Turecko doplácelo na svou přítomnost v EU. Bylo by v roli předlužené ekonomiky, zatím co takhle je soběstačně našlápnuté k plnohodnotnému partnerství s EU státy.

Nebývá dobré co se samo nabízí. Známe to už z pohádek, kdy si princ vybere trnitou cestu, namísto krásné rovné bez kopců a nakonec se proto doštrachá k svému vysněnému cíli. Kdo si zvolil zdánlivě jednoduchou cestu, která je na pohled pohodlnější, ten ostrouhá.

Přiznejme si, že jsme také viděli pohodlnou dálnici Západního blahobytu a nechtěli slyšet, že to není až tak dobrá volba. Teď jsme spolu s ostatními Východními státy bráni za potížisty, protože remcáme a jsme na obtíž vysokorychlostním vozům na dálnici EU, ikdyž dávno nejezdíme ve starých křápech.

Být naše cesta bez členství v EU, pak by si nás i považovali za naše patrně i menší výsledky hospodaření a daleko víc by stáli o naše námitky. Takhle by rádi, abychom, když s nimi nesouhlasíme, raději drželi hubu a krok.

J. Kanioková 3.11.2011 2:50

Nejste sám, autore, počet eurokacířů narůstá.. chválabohu..

A to  nejen Evropa zlenivěla, ale celá euroatlantická civilizace !  To nárůst společenství sociálních inženýrů, intelektuálních konstruktivistů zavinil tuhle špatnost, odnaučují lidi zdravým lidským instinktům, pudu sebezáchovy a zdravému rozumu. Oni se v naší civilizaci dostávají do prvních linií a čím dál víc ovlivňují lidi svými úplně nedomyšlenými iluzemi o světě... Oni pak krach svých iluzí pravidelně vysvětlují, často až paranoicky, jako důsledek intrik těch zlých, nemravných a podlých, zatímco Oni a ti jejich "světci" to mysleli přeci tak čistě a poctivě!...  Oni...P&L

To oni se svými idealistickými názory odnaučují lidi postarat se o sebe samy a nebýt  pro nikoho zátěží. Dřív byla nezávislost a tvrdá práce běžnou představou o slušném životě a  morálce.  Lidi potřebují sebeúctu a tu nutně ztrácejí s vírou, že mají práva a musí se o ně někdo postarat. Postupně a téměř dobrovolně přepustili svou nezávislost, důstojnost, sebeúctu i hrdost státu (kolektivu).  A to je pravá příčina úpadku morálky, která jim dříve zajišťovala přežití za všech podmínek. 

Sociální systém vznikl dávno, kdy vlastní hrdost a morálka jej nedovolovala lidem zneužívat.  Jenže každá další generace se o stupínek víc své hrdosti vzdávala, měnila je za výhody a pohodlnější život. A dnes jsme tam, kde jsme.. Hodnoty za mísu šošovice a  dnešní mlaďoši už většinou chtějí jen brát. Bez úsilí a studu. Bez odpovědnosti. Bez invence. Proto naše civilizace upadá, a pro její zbytnělé nároky se výroba stěhuje tam, kde ještě dřívější životní elán a pracovitost funguje. Takže máme nezaměstnanost, frustrace, drogy, sebevraždy. To je důsledek kolektivistických práv, nároků a neochoty zatnout zuby. Tam, kde se neupřednostňují individuální práva a odpovědnost, tam to vede jen k horšímu. Takže celá ta snad původně dobře míněná myšlenka EU vede jen do háje..

EU je kolektivistický konstrukt ! A padne na čenich tak jako SSSR !  A pan Robejšek je skvěle uvažující pán, a ráda bych jej měla jako svého prezidenta..

M. Trhlík 3.11.2011 7:16

Re: Nejste sám, autore, počet eurokacířů narůstá.. chválabohu..

Paní Kanioková a nebyla by to zase škoda udělat prezidentem člověka,který by se dal využít i jinak? Je sice krásné mít vzdělaného prezidenta,skvělého ekonoma,ale má to jednu velkou chybu.Nemá nárok do ničeho zasahovat a také  nic ovlivňovat.Jsem toho názoru,že takoví lidé by měli řídit stát hospodářsky i politicky a ne jen konstatovat co by se mělo a nemít možnost to ovlivnit.Před rokem 1989,jsme se opravdu dívali na západní státy jako na symbol demokracie,volnosti, možnosti svobodně podnikat,prostě všeho co nám bylo upíráno.Najednou za 20 let zjišťujeme,že z něčí pilnosti zavádí stejně hloupé zákony,které to omezují a najednou už i na západě vidíme socany.Máte pravdu v tom,že dnes mladí lidé se vesměs zajímají ,kolik budou brát a ne co ta  práce,kterou mají vykonávat obnáší.Teď si myslím,že většina lidí už jen čeká jak EU dopadne a jaké  to bude mít pro nás,Evropu,ale i svět následky.

T. Pansky 3.11.2011 0:39

Ano, ale ... mluveni o minulosti a v podminovacim zpusobu je ...

... je nutne k pochopeni soucasnosti. Nicmene, to je pouze pulka cesty. Nezbytna druha pulka je popsani cilu a vykroceni k nim. Momentalne EU stoji a preslapuje, ci presneji receno, propada se. Naprosto chybi tvoriva entelektualni evropska elita schopna vytvaret imaginarni cile, ktere daji smer, vybudi energii, zacnou hybat lidmi. Evropa zlenivela ... top0625top@live.com

V. Kolman 3.11.2011 8:41

Re: Ano, ale ... mluveni o minulosti a v podminovacim zpusobu je ...

Nějak se stále nemohu zbavit dojmu, že banky místo toho, aby přijímaly/půjčovaly peníze, jak dosud bylo jejich chvályhodným zvykem, tak v současné době přijímají/půjčují místo peněz DLUHY :-((

       Zbylé peníze si pak rozdělují mezi sebe nezodpovědní finančníci, čili lidé, kteří by měli spíše místo horentních příjmů ze svých peněženek hradit JIMI zaviněná a spáchaná finanční zvěrstva, připadně by je měli rovnou převléct do tepláků a odsunout do vězení.