19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

EVROPA: Je-li slabý náčelník, netřeba svolávat schůzi

Už se to blíží, dnes si připomínáme, že za čtyři roky tomu bude sto let od vzniku samostatného státu, který se dvakrát rozpadl. Vím, že odpůrci EU nenechají na tomto textu ani nit suchou, ale risknu to.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 28.10.2014 10:55

....

Klaus a nekončící polemika s koncepcí "občanské společnosti". Kolem žádného tématu nepanuje takové zmatení, jako u sporu o OS. Klausovi kritici - jsou dvě skupiny. Ta první bere jeho výhrady jako projev nesnášenlivosti vůči spontánním aktivitám všeho druhu či jako projev etatismu, který nesnese státem nekontrolované aktivity. Druhá skupina dobře ví, kam K. výhrady směřují, ale dělá vše pro to, aby první skupina byla co nejpočetnější.

Ta druhá skupina chápe model občanské společnosti jako nástroj prosazování svého VLIVU a moci MIMO demokratické či tržní principy. A protože nechce být ve svém úsilí demaskována, vydává K. kritiku svých praktik za potlačování více či méně bohulibých společenských aktivit. Klausovo varování o občanské společnosti nemíří na jejich bohulibé či třeba i velmi utilitární aktivity, ale na ideologii, podle které je třeba „zastaralou“ demokracii nahrazovat jinými principy a v níž struktura nestátních struktur sehrává roli mocenského nástroje. Některé z těchto struktur se stávají nátlakovými skupinami, které si plnění svých priorit vynucují i dost neomaleně. A docela skrytě, nekontrolovatelně veřejností. Jsou to prostě zájmové skupiny. On je docela rozdíl mezi pojmy "Občanská společnost" a "Svobodná společnost", z té první čiší ideologie.

K. citát - Základní stavební kameny naší civilizace nejsou něčím, co vymyslí několik mudrců a co "zavedou" osvícení, demokraticky či nedemokraticky ustanovení vůdcové. Jsou něčím, co vzniklo neorganizovaně a neplánovaně tisíciletým vývojem člověka a lidstva, co vykrystalizovalo během života našich předků, co se uchovalo v jejich dílech, které přežily do současnosti a co se nesmazatelně vrylo i do našeho dnešního života.

Je mi jasné, že tu zas budu nazývána všemi možnými pejorativními názvy jako obvykle. Nejsem ničí nekritická fanynka, jen uvádím protiargumenty. Demokracie je diskuze, argumentování.

J. Chaloupka 28.10.2014 9:49

Přerozdělování JE socialismus.

A nic jiného unie nedělá, že přerozděluje od silných ke slabým, od chytrých ke hloupým, od pracovitých k líným, od schopných (nemyslím všeho) k méně schopným. Teď se např. chystá opět zachraňovat jihoevropské banky, co neprošly testy odolnosti. Co myslíte, z jakých peněz? No a až peníze dojdou, a jednou dojdou to je fyzikální zákon, tak se zhroutí celá unie, tak jako se zhroutil "tábor míru a socialismu". Ten také byl na "věčné časy". Jen to bude trochu větší fičák. Vážení, investuji do rumu. Za flašku rumu dostanu třeba brambory, když mi za ty papírky, co se jim říká peníze, nikdo nic už nedá.

R. Hroza 28.10.2014 9:37

Pane,

To vypadá jako článek na objednávku - za peníze z dotací EU?

J. Jurax 28.10.2014 21:10

Re: Pane,

Možná. Ale někteří píšou euroagitky i zadarmo ...

V. Ondys 28.10.2014 8:36

:)))))) Tuhle mi nějaký člověk tvrdil...

A teď jiný, že druhá samostatnost nám vydržela plných 47 let a evidentně ignoruje zhoubný vliv i okupaci komunistickým SSSR, který se dostal do léčky totality, i když se podobní vykladači oháněli stejně společensky příkladně lidovou i stranickou demokracií, a nebyl :)))) národním státem. Milý pane Andrle, rád čtu Vaše sondy do minulosti, ale o to víc mne udiví podobná dávka tendenční horlivosti s příkladem :))))))))) náčelníka na konci tak podivného příspěvku, nevím jak Vy, ale s jedním jsem se poměrně nedávno setkal a podal si s ním ruku navzdory tomu, že pochází z kmene v deštném pralese na území Venezuely, asi byste koukal, jak musí být nadprůměrně schopný, aby prokazatelně mohl sloužit svým lidem, :))))))) na rozdíl od našich stranických kariéristů pro které je vítaný kdejaký parazit jenom pro svůj volební hlas v jejich cestě za mocí.

P. Sulc 28.10.2014 1:05

Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Lide , nejen Cesi, nejsou vubec proti Unii jako takove. Vsichni byli pro Unii pred lety, kdy se tvorila a jednotlive narody ci staty se stavaly cleny. Jsou ale stale vice proti Unii jaka je dnes, proti buseraci, proti blbostem a udesne byrokracii, proti tomu, ze se Unie stara o pitomosti a v podstate ztrpcuje lidem zivot. Ze vede k socialismu, diktatuje statum co musi a co nesmi, a to zkrze uredniky nevolene ale dosazene a ti voleni tech pravomoci mnoho nemaji . A je -li uz nekde referendum, kteremu Unijni diktatori nemohou zabranit, opakuje se , dokud to neni podle jejich predstav, totez plati, je-li nekde zvolen, byt zcela demokraticky, pro unijni vladce nevhodny politik, treba premier, viz Rakousko, zeme je pak ostrakisovana dokud se ''nepolepsi'' a neskloni poslusne v poddanskem postoji hlavu. Takze, pane Andrle , nezamenujte tyto dve ruzne Unie.Jak snad jiste dobre vite, nekontrolovana, ci nedostatecne kontrolovana moc vede do pekla.

O. Kadlec 28.10.2014 3:43

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Víte houby, tam za oceánem. EU se nijak podstatně nezměnila.

Většina lidí byla pro Unii, protože měla strach, že by se tam nemuseli dostat. Hranice, občané druhého řádu v Evropě, chudí příbuzní...to všechno hrozilo. Už nám to nehrozí.

Stále je většina lidí tady pro EU, ale roste vliv těch, kteří jsou proti. Založili si na tom totiž kariéru. Tehdy to nešlo, dnes ano. U vás, za oceánem, "to" před sto lety kvetlo taky a tehdy "to" tam dostalo název: populismus.

Populismus tohoto druhu se po Praze i venkově špatně chytal, když se lidi báli, že zůstaneme za dveřmi. Dnes kvete podle základního politického zákona, že kdo zvolí radikální opozici proti většinovému politickému proudu, sice pravděpodobně nevyhraje volby, ale zato má o poslanecký mandát do důchodu vystaráno. Evropě to dlouho předváděl jistý pan Le Pen, a ještě zbylo pro dceru.

Nicméně - EU je jen jedna - jak je již z názvu patrno.

P. Sulc 28.10.2014 3:56

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Tak tedy zrejme nectu cesky internet, ty Lidovky, Pes, iDnes jsou z nejake jine zeme, mozna i z nejake cizi planety. Dela to na me dojem, ze lide nejsou proti Unii, ale proti tomu, jaka je ted. Ale ovsem vy vite vse lepe, tak neodpaoruji. At zije Unie, slava nazdar, ze tu je.

O. Kadlec 28.10.2014 4:09

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Dojmy z internetu...to je ono!

Ale EU se nijak zvlášť nezměnila. Dojmy lidí, obzvlášť jejich odraz na netu, to se mění snadno. Pan Andrle správně vypíchl některé nesmysly, které se internetem šíří. Skutečností je pouze to, že si ty nesmysly lidé předávají. Tím že to máte z vícee zdrojů se to nestane realitou, když to není pravda. Ale to přece lidi dělali i dřív! Jen o něčem jiném.

Na druhou stranu všechno není vymyšleno. EU dělala dost chyb a hloupostí už před tím, než jsme do ní vstoupili my. Je o tom nemluvili Češi, ale Francouzi.

P. Sulc 28.10.2014 4:28

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Asi mate pravdu, tehda to Cechy nezajimalo. Nicmene by mne zajimalo, jaky je vztah Britu k Unii. Bohuzel jsem tam uz 14 let nebyl, pred tim jsem tam jezdil casto. Kvuli fantastickym blesim trhum i kvuli restauraci v Ceskem klubu.

O. Kadlec 28.10.2014 4:44

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

To já nevím, ale těžko očekávat, že podobný jako náš. Nejsou na kontinentu. Mluví anglicky. Jsou velmocí s kulturně globálním dosahem. Především mají v hlavách vlastní výjimečnost. Jestliže jsou členy EU, tak je to, si myslím, jen proto, že stát stranou by znamenalo ohrozit na kontinentu své hospodářské pozice. EU potřebuje víc Británii než Británie EU. To o žádné jiné členské zemi neplatí. Dokonce to možná neplatí ani o Skotsku, a zejména Severní Irsko nutně potřebuje být v EU.

J. Jurax 28.10.2014 21:16

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

EU se třeba Lisabonskou smlouvou nijak zvlášť nezměnila ... a teď dejte tu o Červené Karkulce, Vy vtipálku ...

A vězte, že dojmy lidí zpravidla odrážejí realitu. Takže i odraz těch dojmů na netu tu realitu do jisté míry reflektuje taky. A dojmy lidí se zas nemění tak snadno ...

J. Heincl 28.10.2014 4:30

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Dnes s vámi plně souhlasím. EU jako zóna volného obchodu a svobodné konkurence je minulostí. Současností je EU plná nesmyslných nápadů. Názorným příkladem budiž poslední rozhodnutí summitu o snížení emisí skleníkových plynů o 40% do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990. Zároveň má být v roce 2030 dosaženo vyroby 27% energie z obnovitelných zdrojů. Lidé, kteří o energetice něco vědí, tyto plány považují za dosti nerozumné. Doporučuji k přečtení tento článek http://osel.cz/index.php?clanek=7842.

P. Sulc 28.10.2014 5:04

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Soulasite, ale vidite, ze pan Kadlec zdaleka nesouhlasi, ma me zrejme za posetileho starce. Ale alespon mi zle nenadava jako kdysi, zrejme take starne a ztraci energii.

J. Heincl 28.10.2014 7:08

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Tak vidíte, že se něco změnilo k lepšímu. Myslím to nenadávání. I když to vaše nadávání do čecháčků mi taky pěkně pije krev. Co se týče internetu, tak jsem si vědom, že názory na něm nerepresentují mínění většiny obyvatel. Na druhou stranu jsem přesvědčený, že na internetu diskutují hlavně lidé vzdělanější, s větším přehledem a více si uvědomující souvislosti.

J. Plzák 28.10.2014 16:42

Re: na internetu diskutují hlavně lidé vzdělanější

Cha, chá, dlouho jsem se tak nezasmál. Z čeho tak usuzujete.

Zjevně máme na vzdělání rozdílná měřítka.

Jinak ale: vzdělání nevzdělání, hlavně že diskutují, místo co by třeba tu dobu nezřízeně pili.

J. Heincl 28.10.2014 16:51

Re: na internetu diskutují hlavně lidé vzdělanější

Je pravda, že politických diskusí se zúčastňuje více hulvátů, než je obvyklé. Ale co se týká odborných témat, tak do nich každý trouba nejde.

J. Huml 28.10.2014 5:33

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Pane Heincl, prechod na obnovitelne zdroje je dnes skutecnosti, ktera opravdu nabyva na sile a objemu - stava se postupne celosvetovym trendem. Jisteze kritika je na miste, ale clanky na osel.cz tento vyvoj neovlivni.

J. Heincl 28.10.2014 7:02

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Vývoj ovlivní výsledky hospodářství. Nevím, jakého jste zaměření pane Humle. Já jako technik a ekonom vidím masové zavádění OZE jako ekonomicky nezvládnutelné - ztráta konkurenceschopnosti a technicky zatím neproveditelné - nemožnost skladování elektřiny, přenosové soustavy s nedostatečnou kapacitou ve špičkách. V souvislosti s energetickou politikou EU mě napadá jedno pozapomenuté slovo - voluntarismus. Já proti OZE nic nemám, naopak. Ale nevím, proč jejich voluntaristické zavádění má ekonomicky poškozovat můj život. Až přijde jejich čas (nedostatek fosilních paliv a daleko pokročilejší technologie výroby a skladování OZE), tak se ekonomicky prosadí samy.

P. Lenc 28.10.2014 7:57

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Vaší argumentaci se pane Heincle dá pouze zatleskat.Bohužel, mnoho lidí nevidí pro stromy les.

J. Heincl 28.10.2014 13:22

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Nejsem žádný energetický expert, ale jsem schopen si z vyčtených údajů vyvodit souvislosti. Z toho, že takto musím argumentovat proti pravděpodobně většinovému názoru, je mi trochu smutno.

J. Jurax 28.10.2014 21:24

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

No, přechod na obnovitelné zdroje stává se vnuceným eurotrendem a tudíž i naším problémem.

A přechod na obnovitelné zdroje tam, kde to není tlačenou dozelena zblblými europapaláši je nesporně skutečností, avšak z mnoha důvodů jen okrajovou. Tedy tam, kde jsou pro to patřičné podmínky a kde je to řešení ekonomičtější než řešení jiná, non OZE. Takových kromě hydroelektráren na vodnatých řekách s vhodnou konfigurací terénu a fotopanelů v saharských oázách není moc ...

J. Kanioková 28.10.2014 9:26

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

""VŠICHNI byli pro Unii pred lety, kdy se tvorila""

Kompletní výsledky referenda o vstupu ČR do EU - červen 2003 ... Voličská účast na hlasování byla 55,21%.

Pro vstup - 77,33 % - 3,446 mil. zúčastněných voličů

Proti vstupu - 22,67 % - 1,010 mil. voličů

Z čehož vyplývá, že vstup do EU ve skutečnosti CHTĚLO a schválilo 32,826% občanů. A to po zběsilé propagační kampani, kdy hlavně Havel (tehdy byl ještě většinově dost ctěn) a jeho parta nám ji cpali horem dolem a od rána do večera.

V. Ondys 28.10.2014 11:49

:))))))))))) Asi to je marné, paní Kanioková

nikdy ve svém životě jsem nezažil, aby kdokoli s úžasnými představami naplnil případnou diskusi vyvrácením mého poznání na základě praktických zkušeností, vždycky je to jenom o přesvědčování v zájmu :))))))))))) společensky příkladnějšího pokroku. Kdyby ten absurdní neomarxista Havel zavítal do USA o několik desetiletí dříve, určitě by dopadl mnohem hůř než třeba :))))))))))))) mnohem věrohodnější Voskovec.

J. Kanioková 28.10.2014 16:37

O tom nepochybuju,

když víme, co si užil Voskovec. Ale nejen že se doba změnila, ale Havlův "obrovský úspěch" byl především dán osobou, která ho po celém světě propagovala, prosazovala a připravovala mu půdu, aby byl vnímán jen pozitivně... Allbrightová, tehdy nejmocnější dáma světa.

Čímž nechci umenšovat jeho význam, ikonou Sametu byl a jeho projevy a názory se fajn poslouchaly. Příjemně, tehdy jsme všichni cítili obrovskou solidaritu, souznění. A k tomu Havel patřil, byl ideální osobou. Ale to jsme se téměř všichni ještě pohybovali spíš ve snech, ideálech. Jenže pak přišly všední dny a děsně náročné nevděčné dny. Realita, s plusy i zápory. A na Havla se nalepil jeho fanklub a to už od reality začlo ujíždět fest..

J. Plzák 28.10.2014 20:06

Re: O tom nepochybuju,

USA a snad i Kongres stejným způsobem vítali Solženicina jen proto, že byl odpůrce sovětského režimu.

Havel a před ním Solženicin, to byla jen taková móda.

J. Jurax 28.10.2014 21:11

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Pane Sulc, nemohu než souhlasit.

Byvší EHS není dnešní socialistická EU.

P. Sulc 29.10.2014 0:53

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Tak to se hned ozeru jako to zvire. to snad poprve mi nenadavate nebo do me nerejete. Mel byste navstivit nejakeho dobreho doktora, jestli se vam nekazi zdravi ci proc vlastne ztracite tu bajecnou bojovnou energii, jestli vam v tele neradi nejaka nova, zahadna nemoc. Vzdyt jste k nepoznani.

J. Jurax 29.10.2014 1:38

Re: Pane Andrle, trochu to v tech prvych vetach pletete.

Ale no tak, nesnažte se mi vsugerovat, že Vám slábne paměť. Zaryl jsem si pravda mnohokrát, ba i zanadával - pochopitelně vždy důvodně a oprávněně - leč již nejméně třikrát se stalo, že jsem s Vámi souhlasil. Ospravedlňuji to teorií, že i slepé kuře může nalézti zrno - a pak nezbude, než je pochválit :-)